Back to list

Results

27. Off. Landesmeisterschaft Sachsen-Anhalt
GER Bitterfeld
January 19, 2020 - January 19, 2020

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 N BODE Josephine 2007 F GER MTV Saalfeld (GER)
3 N ZOBEL Emilia 2008 F GER SFV Oschatz (GER)
5 N FRIEDEMANN Lieselotte 2007 F GER FC Bischofswerda (GER)
6 N HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)
7 N HÖFER Lucca Ase 2008 F GER FC Leipzig (GER)
8 N SEIDEL Lavinia Lucina 2007 F GER FC Leipzig (GER)

Epee Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALTHER Kimberly 2005 F GER FSV Görlitz (GER)
2 N ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 F GER FC Leipzig (GER)
3 N OBERENDER Yara 2005 F GER FC Oelsnitz (GER)
3 N RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
5 N JIRMANN Mathilde 2006 F GER FC Leipzig (GER)
6 N NAUMANN Josy 2005 F GER FC Leipzig (GER)
7 N VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
8 N WESTPHAL Sharona 2006 F GER FC Leipzig (GER)
9 N SCHUFFLITZ Celina 2005 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
10 N VOGT Gine 2005 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 N LUBBE Stella 2006 F GER USC Magdeburg (GER)
12 N WERNER Sasha Diane 2006 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
13 N LUKAS Lisa 2006 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
14 N ENZMANN Eva 2006 F GER FC Leipzig (GER)
15 N BUCHERT Joelle 2005 F GER SV Medizin Bautzen (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 N FECHNER Oskar 2007 M POL UKS ATLAS Tarnowo Podgorne (POL)
3 N BERGNER Niklas 2007 M GER MTV Saalfeld (GER)
3 N RÖSELER Felix 2007 M GER FC Leipzig (GER)
5 N KARNAGEL Leopold 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
6 N FRIEDRICH Nils 2008 M GER FSV Görlitz (GER)
7 N REICHE Korbinian 2008 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
8 N SPARBORTH Felix 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
9 N GEBHARD Tobias 2008 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
10 N VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 M GER FC Leipzig (GER)
11 N BEIER Ben 2008 M GER FC Leipzig (GER)
12 N HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
13 N ELFERS Konrad 2007 M GER PSV Köthen (GER)
14 N WOLLENBERG Hans Carlos 2007 M GER FC Leipzig (GER)
15 A HOFFMANN Adam 2007 M GER PSV Köthen (GER)

Epee Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PETERSEN Bertil 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N HILDEBRANDT Clemens 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
6 N HAAK Felix 2005 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
7 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
8 N NEUMANN Justus 2005 M GER MTV Saalfeld (GER)
9 N EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)
10 N MACHT Valentin Jannes 2005 M GER FC Leipzig (GER)
11 N ALLMICH Tim 2005 M GER PSV Köthen (GER)
12 N KUTZERA Konstantin 2006 M GER FC Leipzig (GER)
13 N BÖRNGEN Ludwig 2006 M GER SV Einheit Altenburg (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N NEUß Mathilda 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N WERNER Charlotte 2010 F GER FSV Görlitz (GER)
5 N SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
6 N AL HASHIM Daliah 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 N WEGNER Anna Lisa 2009 F GER SVA Oranienburg (GER)
8 N VOIGT Karla 2009 F GER FG Merseburger Raben (GER)
9 N GRANERT Rosa Meret 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
10 N SCHIRMER Johanna Helene 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
11 N SAUER Thea Amelie 2010 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N MEIER Elisa 2010 F GER USC Magdeburg (GER)
13 N FISCHER Elena 2010 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 N HAMSCH Mareile 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
15 N ERMISCH Lilly 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
16 N REINSCH Rahel 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N KUCHENBECKER Emma 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
18 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
19 N TRÄNKNER Nora 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
20 N BAJUSZ Lucienne 2009 F GER FSV Görlitz (GER)
21 N KRAUSE Yuna 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
22 N BÖTTCHER Charlotte 2009 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PUHLMANN Felix 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N MOCEK Maksymilian 2009 M POL IKS Leszno (POL)
3 N TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
5 N KAMRATH Wolf Maria 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
7 N LÜDEMANN Neo Maxim 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N FELGNER Aatos 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 N HOLLBURG Karl 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
11 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
12 N JOHN Tim 2009 M GER SFV Oschatz (GER)
13 N STUTZINGER Friedrich 2010 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
3 N AL HASHIM Rana 2007 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
7 N SOWIETZKI Anja 2008 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
8 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
9 N ERTEL Alisa 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
10 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N SKRZEBA Kaja-Luise 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
12 N KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N KRENGEL Emma Sophie 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N LOOS Romina 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
15 N RATKOGLO Maria 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
16 N WEHLING Cecilia Josephine 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
17 N SCHNEIDER Shannon 2008 F GER SV Aschersleben (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
2 N ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
3 N GOOSMANN Ruby 2005 F GER USC Magdeburg (GER)
3 N SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N RUTZ Antonia 2005 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N JOERIS Tophan 2005 F GER Nürnberger FC (GER)
7 N LUBBE Stella 2006 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
2 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N EWALD William 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
7 N PERLEBERG Matheo 2008 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
8 N WALTHER Witas 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N DIETZE Conrad 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N DOIL Paul 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N UEBERALL Malte 2007 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 N SEEMANN Niklas 2008 M GER SVA Oranienburg (GER)
14 N GEPPERT Laurenz 2007 M GER SV Aschersleben (GER)
15 N MARBACH Julius Matthäus 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
16 N ELFERS Konrad 2007 M GER PSV Köthen (GER)
17 N HELD Henrik 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
18 N KUNERT Benwick 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
19 N HARTWIG Finn 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
20 N KÖHLER Franjo 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
21 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
22 N POLLMER Vincent 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
2 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 N THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N BERGMANN Jonathan 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N BÖRNGEN Ludwig 2006 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
11 N MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N NEUß Arvid Elias 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 N ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N KÖCKE Nils 2006 M GER FC Schkeuditz (GER)
15 N ALLMICH Tim 2005 M GER PSV Köthen (GER)
16 N FRANKE Timo 2006 M GER USC Magdeburg (GER)
17 N SCHWALM Vincent 2006 M GER USC Magdeburg (GER)