Back to list

Results

29. Sächsisches Wichtel-Turnier 2019
GER Schkeuditz
November 30, 2019 - November 30, 2019

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PFEIFFER Benjamin 2009 M GER Berliner FC (GER)
2 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N PUHLMANN Felix 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER
5 N VATTER Haydu Stig 2009 M GER FG Schwerin (GER)
6 N KAMRATH Wolf Maria 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 N SCHULZ-LORENZ Ingmar 2010 M GER OSC Berlin (GER)
8 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 N TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
10 N OTTO Gustav 2010 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
11 N EYMER Moritz 2009 M GER FG Schwerin (GER)
12 N HINRICHS Oskar 2010 M GER SVA Oranienburg (GER)
13 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
14 N ERTL Marvin 2010 M GER FG Schwerin (GER)
15 N ILLGEN Johan 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
16 N STUTZINGER Friedrich 2010 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 N Round WUNDERLICH Theo 2010 M GER Dresdener FC (GER)
18 N Round GAIDENBRIK Petr 2009 M RUS Fechtcentrum Halle (GER)
19 N Round GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
20 N Round SPIEGEL Alexander 2009 M GER FC Leipzig (GER)
21 N 1st round SCHENK Oskar 2009 M GER Berliner FC (GER)
22 N 1st round FISCHER Manuel 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
23 N 1st round TAVERNIER Elias 2011 M GER TV Markkleeberg (GER)
24 N 1st round TRAUTMANN Nick 2011 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
25 N 1st round GROßMANN Felix 2010 M GER FC Oelsnitz (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
2 N HRYNIEWIECKI Filip 2007 M POL Wroclawianie (POL)
3 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
5 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
6 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
7 N PHIELIPEIT Mateo 2007 M GER SC Berlin (GER)
8 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
9 N WINKLER Friedrich 2007 M GER SC Berlin (GER)
10 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin (GER)
11 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
12 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N OTTO Theodor 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
15 N VESTI Lucien 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
16 N LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
18 N ECKNER Lykko 2007 M GER Dresdener FC (GER)
19 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N SEIFFERT Georgi 2008 M GER FG Rotation Berlin (GER)
21 N EWALD William 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
22 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
23 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
24 N PERLEBERG Matheo 2008 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
25 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
26 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
27 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER FSC Jena (GER)
28 N WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
29 N RÄTHEL Werner 2008 M GER FC Greifswald (GER)
30 N RAPHAEL Radant 2007 M GER FG Schwerin (GER)
31 N DIETZE Conrad 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
32 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
33 N SCHÜTZE Frederik 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
34 N DUSEK Jakob 2007 M CZE Serm Liberec (CZE)
35 N SIEBERT Stefan 2007 M GER FC Grunewald (GER)
35 N BEYER Tim 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
37 N SCHENK Tilman 2007 M GER Berliner FC (GER)
38 N HEMPEL Jan Lucas 2007 M GER FG Schwerin (GER)
39 N RITTER Valentin 2008 M GER PFC Potsdam (GER)
40 N PERTSEV Daniel 2007 M GER SC Berlin (GER)
41 N VÖLKER Theodor 2008 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
42 N RIEMANN Fabian 2008 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
43 N POHLACK Konrad Alexander 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
44 N GUßMANN Moritz Paul 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
45 N SEEMANN Niklas 2008 M GER SVA Oranienburg (GER)
46 N SPARBORTH Felix 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
47 N UEBERALL Malte 2007 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
48 N KAVALERCHYK Samuel 2007 M GER FG Schwerin (GER)
49 N Round KRIEGS Sonny 2008 M GER OSC Berlin (GER)
50 N Round KOHNERT Tristan 2008 M GER FG Schwerin (GER)
51 N Round SINGH SUD Sebastian 2008 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
52 N Round ROPTE Moritz 2008 M GER FG Schwerin (GER)
53 N Round BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
54 N Round POLLMER Vincent 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
55 N Round MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)
55 N Round NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
57 N Round HELD Henrik 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
58 N Round HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
59 N Round ISSERSTEDT Lorenz 2007 M GER FSC Jena (GER)
59 N Round KUNERT Benwick 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
61 N Round SEYPT Nico 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
62 N 1st round MÖLLER Louis 2008 M GER FG Schwerin (GER)
63 N 1st round EISENGARTEN Franz 2008 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
64 N 1st round WERNER Jonathan 2007 M GER FG Schwerin (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N NEUß Mathilda 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N AL HASHIM Daliah 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N WEGNER Anna Lisa 2009 F GER SVA Oranienburg (GER)
5 N MEIßNER Laurina 2009 F GER SC Berlin (GER)
6 N SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
7 N ERMISCH Lilly 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 N GÄRTNER Lisa 2010 F GER FC Oelsnitz (GER)
9 N PLUTECKA Zuzanna 2011 F POL
10 N HAMSCH Mareile 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
11 N GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N SCHIRMER Johanna Helene 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
13 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
14 N PAUL Dora-Sophie 2010 F GER FG Schwerin (GER)
15 N MEIER Elisa 2010 F GER USC Magdeburg (GER)
16 N ILLMANN Selma 2010 F GER Dresdener FC (GER)
17 N Round GRANERT Rosa Meret 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
18 N Round PIWARZ Clara-Elise 2010 F GER Dresdener FC (GER)
19 N Round TRÄNKNER Nora 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
20 N Round PIONTEK Mathilda 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
21 N 1st round REINSCH Rahel 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
22 N 1st round MICHALSKI Aurelia 2011 F GER FC Leipzig (GER)
23 N 1st round SCHUSTER Theresa 2010 F GER Dresdener FC (GER)
24 N 1st round SAUER Thea Amelie 2010 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 N 1st round FISCHER Elena 2010 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N HARTMANN Ariane 2007 F GER FC Moers (GER)
3 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
6 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
7 N PEST Barbara 2007 F POL Wroclawianie (POL)
8 N KLIMEK Leah 2008 F GER SC Berlin (GER)
9 N GUO Ellen Yiyun 2007 F GER FC Grunewald (GER)
10 N LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 F GER FC Schkeuditz (GER)
11 N AL HASHIM Rana 2007 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
12 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
13 N HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)
14 N PLUTECKA Zofia 2008 F POL Wroclawianie (POL)
15 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
16 N SCHMIDT Charlotte 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
17 N FISCHER Marie 2007 F GER OSC Berlin (GER)
18 N ERTEL Alisa 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
19 N WETZEL Tabea Sophie 2008 F GER FSC Nordhausen (GER)
20 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
22 N SOWIETZKI Anja 2008 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
23 N KLAS Victoria 2008 F GER SC Berlin (GER)
24 N RATKOGLO Maria 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
25 N Round FREITAG Undine 2008 F GER SC Berlin (GER)
26 N Round KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
27 N Round HAMBURGER Luzie 2008 F GER SC Berlin (GER)
28 N Round GÖTHEL Freya 2008 F GER Chemnitzer PSV (GER)
29 N Round NEUBAUER Aila 2008 F GER FSC Jena (GER)
29 N Round PIWARZ Anna-Charlotte 2008 F GER Dresdener FC (GER)
31 N 1st round FOCKE Sora 2008 F GER USC Magdeburg (GER)
32 N 1st round GRIMMER Ella 2007 F GER FSC Jena (GER)

Foil mixed U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club