Back to list

Results

Lauermann-Cup
GER Spremberg
December 8, 2018 - December 9, 2018

Foil Men's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
2 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 N BARTOSZEK Tomasz 2007 M POL Zjednoczeni Pabianice (POL)
3 N VAABEN Frode 2007 M DEN Trekanten København (DEN)
5 N WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
6 N PHIELIPEIT Mateo 2007 M GER SC Berlin (GER)
7 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin (GER)
8 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N LUND Claus 2007 M DEN Trekanten København (DEN)
10 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N WINKLER Friedrich 2007 M GER SC Berlin (GER)
12 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
13 N WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
14 N NABATIFAR AFSHIN 2008 M DEN Trekanten København (DEN)
15 N KARNAGEL Leopold 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
16 N MAYER Milan 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
17 N ECKNER Lykko 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N FENNER Georg 2008 M GER OSC Potsdam (GER)
19 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
22 N KÄSKE Gustav 2008 M GER PFC Potsdam (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JURGA Stanislaw 2006 M POL Zjednoczeni Pabianice (POL)
2 N SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
3 N SALUS Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
3 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
5 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
6 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
7 N SCHWARTZ Theo 2006 M DEN Trekanten København (DEN)
8 N SCHLIETER Matthias 2006 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
9 N SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
11 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N KRÄMER Konrad 2006 M GER SC Berlin (GER)
13 N SCHROEDER Lennart 2006 M GER SVA Oranienburg (GER)
14 N GIERIG Raphael 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 N MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N KÖCKE Nils 2006 M GER FC Schkeuditz (GER)
17 N PFEIFFELMANN Marc-Frederic 2006 M GER FSC Cottbus (GER)
18 N NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
19 N ERBELDINGER Anton 2006 M GER PFC Potsdam (GER)

Foil Men's U10+U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)
2 N GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N SCHULZ-LORENZ Ingmar 2010 M GER OSC Berlin (GER)
3 N LEISTER Claas Broder 2009 M GER MTV Gifhorn (GER)
5 N RAMISCH Alexander 2009 M GER FSC Cottbus (GER)
6 N LOCAYEF Luiz 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
2 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
3 N LINDNER Ruben 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin (GER)
5 N LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC (GER)
6 N KAHL Laurin 2005 M GER Berliner FC (GER)
7 N MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
8 N KRAUTER Theodor 2005 M GER Blau-Weiß Kleinmachnow (GER)
9 N WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
10 N HASÍK Jáchym 2005 M CZE TJ Slezan Opava (CZE)
11 N BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
12 N KNOB Vladimir 2005 M CZE Sokol Sternberk (CZE)
13 N PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
14 N JENSEN Thor Hundborg 2005 M DEN Trekanten København (DEN)
15 N HUBER Rocco Arcel 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
16 N JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N LARYS Matyas 2005 M CZE TJ Slezan Opava (CZE)
18 N TORNOW Maximilian 2005 M GER SC Berlin (GER)

Foil Women's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N GUO Ellen Yiyun 2007 F GER FC Grunewald (GER)
3 N KARIUS Bele 2007 F GER SC Berlin (GER)
3 N KUS Natasza 2007 F POL D'Artagnan Ursynow (POL)
5 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 N LEISTER Jade Marie 2007 F GER VFL Wolfsburg (GER)
7 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
8 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
9 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
10 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
11 N BÄR Angelique 2007 F GER VFL Wolfsburg (GER)
12 N SCHMIDT Charlotte 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
13 N JOSWIG Jette 2008 F GER SC Berlin (GER)
14 A Round KÖSLING Anik 2008 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOFFMANN Lina 2006 F GER PSV Weimar (GER)
2 N SEIFFERT Veranika 2006 F GER FG Rotation Berlin (GER)
3 N GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 N MÜLLER Annika 2006 F GER FSC Jena (GER)
5 N ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
6 N KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
7 N PLAZA Zofia 2006 F POL D'Artagnan Ursynow (POL)
8 N LUKAS Lisa 2006 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
9 N NENDEL Josephine 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
10 N ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
11 N PLAZA Malgorzata 2006 F POL D'Artagnan Ursynow (POL)
12 N LÜBEN Clara- Marlene 2006 F GER SC Berlin (GER)
13 N KUHRING Fanny 2006 F GER SC Berlin (GER)
14 N BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 N HUBOLD Pia 2006 F GER FSC Jena (GER)
16 N VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
17 N KNAPP Vanessa 2006 F GER Dresdener FC (GER)
18 N ROHNER Emilia 2006 F GER SC Berlin (GER)
19 N WERNER Sasha Diane 2006 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
20 N HAGEN Helena 2006 F GER SC Berlin (GER)
21 N SCHNEIDER Laura-Jana 2006 F GER SC Berlin (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
2 N BLOECK Elisa 2005 F GER FC Grunewald (GER)
3 N KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N PAVLOVA Eva 2005 F GER SC Berlin (GER)
5 N LÄUTER Amelie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N OPP Ronja 2005 F GER SC Berlin (GER)
7 N PIHL Nora 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
8 N VALZ Helena 2005 F GER FC Schkeuditz (GER)
9 N SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U10+U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALL Alexandra 2009 F GER VFL Marburg FA (GER)
2 N HILJEGERDES Eske 2009 F GER OSC Berlin (GER)
3 N SUWELACK Leonora 2010 F GER SC Berlin (GER)