Back to list

Results

Deutsche Meisterschaft
GER Heidenheim
April 28, 2018 - April 29, 2018

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WALTHER Kimberly 2005 F GER FSV Görlitz (GER)
2 TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 PAHLOW Johanna 2005 F GER TG Schwenningen (GER)
3 MAIER Mara 2005 F GER FSG Warendorf (GER)
5 TOMIC Mariella 2005 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 MIELKE Lisa Marie 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
8 AMLER Annika 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
9 MARX Charlotte 2005 F GER Fechterring Hochwald (GER)
10 RÖLLER Jade Josephine 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
11 BREUNIG Katja 2005 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
12 ZWICKER Isabella 2005 F GER FC Konstanz (GER)
13 LÖHLER Lilli 2005 F GER Elmshorner MTV (GER)
14 NININ Serafina 2005 F GER OSC Berlin (GER)
15 STRIPP Marla 2005 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
16 WALL Loreley Thais 2005 F GER Elmshorner MTV (GER)
17 HELMRATH Emilia 2005 F GER OSC Berlin (GER)
18 RANK Marie Leonore 2005 F GER FS Pforzheim (GER)
19 AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
20 BEHRENS Maike 2005 F GER TSV Oberammergau (GER)
21 SECER Lara 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
22 BORGHS Louise 2005 F GER EFG Essen (GER)
23 DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
24 TRUNK Sophie 2005 F GER FC Mosbach (GER)
25 BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
26 PFAADT Katharina 2005 F GER SV Waldkirch (GER)
27 RUS Samantha Virginia 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
28 STEINER Greta 2005 F GER FC Offenbach (GER)
29 VON DER HEIDE Lucie 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
30 BOXHEIMER Sonja 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
31 SPENHOFF Leonie 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
32 OBERENDER Yara 2005 F GER FC Oelsnitz (GER)
33 1st round ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 F GER FC Leipzig (GER)
34 1st round BENGEL Johanna 2005 F GER FC Mosbach (GER)
35 1st round RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
36 1st round LÄMMLER Charis 2005 F GER TG Schwenningen (GER)
37 1st round LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
38 1st round ENSIKAT Lilith 2005 F GER TV Neheim (GER)
39 1st round ARMBRUSTER Lena 2005 F GER TSV Pliezhausen (GER)
40 1st round GAJDZIK Eileen 2005 F GER TSV Oberammergau (GER)
40 1st round EHLERS Lisanne 2005 F GER SC Itzehoe (GER)
42 1st round DIETRICH Carolin 2005 F GER TV Augsburg (GER)
43 1st round WIRTH Emilia 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
43 1st round KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)
45 1st round DOBLER Sofie Felicia 2005 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
46 1st round KLEUKER Dan 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
47 1st round RÖHRIG Felicitas 2005 F GER FC Kassel (GER)
47 1st round HOHENREITER Lina 2005 F GER TV Kaufbeuren (GER)
49 1st round BIHLER Laura 2005 F GER TSB Ravensburg (GER)
50 1st round KILIAN Anna 2005 F GER TSG Reutlingen (GER)
51 1st round BOGENRIEDER Marie 2005 F GER TSB Ravensburg (GER)
52 1st round LANG Fabienne 2005 F GER VFL Kirchheim (GER)
53 1st round PALZ Franziska 2005 F GER TV Neheim (GER)
54 1st round SAUER Emilia 2005 F GER FC Mosbach (GER)

Epee Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WUERTTEMBERG       GER
1 ALVES DE LIMA Carolina 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
1 KOIOU Raphaelia 2004 F GER SV Böblingen (GER)
1 KARSTEN Anna 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
1 ZITTEL Alexandra 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 N NORDRHEIN       GER
2 MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 EITNER Annika 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
2 JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 REIHS Alina Victoria 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N HESSEN       GER
3 ULLRICH Nina 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 ULLRICH Clara 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 SCHULENBURG Patricia Vera 2004 F GER FC Kassel (GER)
3 BOXHEIMER Sonja 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
4 N SACHSEN       GER
4 THIELE Emma 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
4 FROMMOLT Emily 2004 F GER FC Leipzig (GER)
4 ZIEGLER Luise 2004 F GER FC Leipzig (GER)
4 SEGURA Linda 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
5 N WUERTTEMBERG 2       GER
5 PAHLOW Johanna 2005 F GER TG Schwenningen (GER)
5 SHAPOVALOV Elisabeth 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
5 TOMIC Mariella 2005 F GER Heidenheimer SB (GER)
5 AMLER Annika 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
6 N BERLIN       GER
6 HAASE Leah 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
6 STOLTE Caitlin 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
6 GIORDANO Carmine 1959 M FRA BRON (FRA)
6 BULLAND Anne Sophie 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
7 N BADEN-NORD       GER
7 TRUNK Sophie 2005 F GER FC Mosbach (GER)
7 RANK Marie Leonore 2005 F GER FS Pforzheim (GER)
7 ZERRWECK Lina 2004 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
8 N NORDRHEIN 2       GER
8 SECER Lara 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
9 N WESTFALEN       GER
9 MAIER Mara 2005 F GER FSG Warendorf (GER)
9 ARNDT Fabienne 2004 F GER Quernheimer FC (GER)
9 TLIGACHEV Alina 2004 F GER FSG Warendorf (GER)
10 N BAYERN       GER
10 BEHRENS Maike 2005 F GER TSV Oberammergau (GER)
10 VÖLKER Paula 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
10 SAUER Lea 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
10 GAJDZIK Eileen 2005 F GER TSV Oberammergau (GER)
11 N BERLIN 2       GER
11 RÖLLER Jade Josephine 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
11 MIELKE Lisa Marie 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
11 RUS Samantha Virginia 2005 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
12 N NORDRHEIN 3       GER
12 FISCHER Julia 2004 F GER OFC Bonn (GER)
12 SCHULZ Marie 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 N NORDRHEIN 4       GER
13 GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 LEENEN Greta 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 VON DER HEIDE Lucie 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
14 SACHSEN 2       GER
14 HENSE Nicoletta 2004 F GER FC Leipzig (GER)
14 ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 F GER FC Leipzig (GER)
14 RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
15 N SCHLESWIG-HOLSTEIN       GER
15 VON WOLFF Anna Julia 2004 F GER Elmshorner MTV (GER)
15 LÖHLER Lilli 2005 F GER Elmshorner MTV (GER)
15 WALL Loreley Thais 2005 F GER Elmshorner MTV (GER)
15 WRAGE Emilie 2004 F GER Elmshorner MTV (GER)
16 N BERLIN 3       GER
16 HELMRATH Emilia 2005 F GER OSC Berlin (GER)
16 NININ Serafina 2005 F GER OSC Berlin (GER)
16 FRIESER Ruby 2004 F GER OSC Berlin (GER)
17 N HESSEN 2       GER
17 NOUR-ELDIN Nareman 2004 F GER Frankfurter TV (GER)
17 STEINER Greta 2005 F GER FC Offenbach (GER)
17 DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
17 RÖHRIG Felicitas 2005 F GER FC Kassel (GER)
18 N BADEN-SUED       GER
18 PFAADT Katharina 2005 F GER SV Waldkirch (GER)
18 ZWICKER Isabella 2005 F GER FC Konstanz (GER)
18 KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZERRWECK Lina 2004 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
2 FROMMOLT Emily 2004 F GER FC Leipzig (GER)
3 KARSTEN Anna 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 SCHULENBURG Patricia Vera 2004 F GER FC Kassel (GER)
5 ZITTEL Alexandra 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 COUROUBLE Joelle 2004 F GER Lüdenscheider TV (GER)
8 HAASE Leah 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
9 ALVES DE LIMA Carolina 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
10 PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 EITNER Annika 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
12 KOIOU Raphaelia 2004 F GER SV Böblingen (GER)
13 ARNDT Fabienne 2004 F GER Quernheimer FC (GER)
14 BULLAND Anne Sophie 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
15 JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 REIHS Alina Victoria 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 HAAS Chiara 2004 F GER Fechterring Hochwald (GER)
18 SAUER Lea 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
19 ULLRICH Nina 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
20 SCHICKER Jana 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 ERNST Hannah 2004 F GER SV Böblingen (GER)
22 ZIEGLER Luise 2004 F GER FC Leipzig (GER)
23 TROST Clara 2004 F GER OFC Bonn (GER)
24 HAHN Dorothee Sophie 2004 F GER MTV Braunschweig (GER)
25 VÖLKER Paula 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
26 SCHULZ Marie 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
27 STOLTE Caitlin 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
28 SEGURA Linda 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
29 METZNER Romy 2004 F GER FC Offenbach (GER)
30 NOUR-ELDIN Nareman 2004 F GER Frankfurter TV (GER)
31 LUMMERZHEIM Tamara 2004 F GER TSG Reutlingen (GER)
32 BONACKER Julia 2004 F GER Osnabrücker SC (GER)
33 1st round THIELE Emma 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
34 1st round FISCHER Julia 2004 F GER OFC Bonn (GER)
35 1st round LEISTER Leia Johanna 2004 F GER VFL Wolfsburg (GER)
36 1st round HAGER Melissa 2004 F GER SV Böblingen (GER)
36 1st round ULLRICH Clara 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
38 1st round THOLEN Janneke 2004 F GER TSF Ditzingen (GER)
39 1st round WRAGE Emilie 2004 F GER Elmshorner MTV (GER)
40 1st round LEENEN Greta 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
41 1st round ANDREEVA Diana 2004 F GER TuS Hamm (GER)
42 1st round SHAPOVALOV Elisabeth 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
43 1st round KISSEL Emily 2004 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
44 1st round SANDER Emilia 2004 F GER TSF Ditzingen (GER)
45 1st round TLIGACHEV Alina 2004 F GER FSG Warendorf (GER)
46 1st round PASCHITTA Tessa 2004 F GER TSF Ditzingen (GER)
47 1st round VON WOLFF Anna Julia 2004 F GER Elmshorner MTV (GER)
48 1st round FRIESER Ruby 2004 F GER OSC Berlin (GER)
49 1st round HENSE Nicoletta 2004 F GER FC Leipzig (GER)
50 1st round KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)
51 1st round ZÖLLER Jasmin 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)