Back to list

Results

12. Challenge Mondial
FRA Grenoble
December 9, 2017 - December 10, 2017

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PIZZINI Alessia 2001 F ITA CDS Ravennate (ITA)
2 CHEREPANOVA Alisa 2001 F RUS
2 CHEREPOVA Daria 2003 F RUS Rostov (RUS)
3 KOWALCZYK Sara Maria 2001 F ITA ASDGS Pietro Giannone (ITA)
3 MINNULLINA Ella 2002 F RUS
5 BALYAGINA Anastasiya 2002 F RUS
6 VOROBIEVA Anastasia 2002 F RUS
7 BAVUGE KHABIMANA Milen 2001 F RUS
8 BARBIER Faustine 2001 F FRA DOUAI CE (FRA)
9 ROSSATTI Emilia 2001 F ITA AS Bernardi Ferrara (ITA)
10 VERDESCA Liliana 2003 F ITA LESCU - CLUB SCHERMA LECCE (ITA)
11 GZYUNOVA Anna 2002 F RUS
12 GREUL Kerstin 2002 F GER TSF Ditzingen (GER)
13 FRIEDERICH Adriana 2001 F GER OFC Bonn (GER)
14 PIERACCIANI Alice 2002 F ITA Pro Novara Scherma (ITA)
15 CHERNYSHOVA Anna 2002 F UKR KIEW (UKR)
16 MOISEEVA Ekaterina 2001 F RUS
17 JAAKKOLA Outi 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
18 GIANNICO Elena 2001 F ITA CS Foligno (ITA)
19 BONAL Margaux 2001 F FRA
20 RAIKHLINA Evgenia 2002 F RUS Sdushor No3 (RUS)
21 BERARDELLI Lavinia 2003 F ITA Fiame Oro Rom (ITA)
22 BALAN Anastasiia 2002 F RUS
23 MARTINI Margherita 2001 F ITA CS Roma (ITA)
24 MASLENNIKOVA Sofya 2001 F RUS
25 KELLER Camille 2001 F FRA ST AVOLD MJC (FRA)
26 SAPIN Galadrielle Tünde 2001 F SUI CER Romont (SUI)
27 TEUBER Carolin 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
28 CALDERARO Margherita 2001 F ITA CS Roma (ITA)
29 LOMBARDI Marta 2001 F ITA CUS Pavia Scherma (ITA)
30 GRABHER Antonia 2001 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
31 AGATH Thordis 2001 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
32 PAPADOPOULOS Keira 2003 F GBR
33 MBIIM Solene 2001 F FRA LEVALLOIS (FRA)
34 FEIGIN Nicole 2003 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
35 GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
36 SPINELLI Alice Ilde 2001 F ITA Lame Trevigiane M Ettore Geslao (ITA)
37 CENA Marzia 2002 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
38 BÜCKER Femke 2002 F GER Osnabrücker SC (GER)
39 ZUGASTI Paula 2002 F ESP CREA-M (ESP)
40 PINIER Clementine 2002 F FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
40 LOUIS Avery 2001 F GBR
42 BOUILLANT Audrey 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
43 GENTILE Francesca 2001 F ITA
44 SUCHKOVA Maria 2002 F RUS
45 BLASONI Tamara Paola 2001 F ITA
46 PASCHE Alyssa 2002 F SUI SEG Geneve (SUI)
47 GALPER Eva 2002 F ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
48 ONG Rebecca Jia Min 2001 F SGP YMC (SGP)
49 SADLER Louise 2001 F GBR
50 RITAKALLIO Rilla 2001 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
51 CONSONNI Ginevra 2001 F ITA TOISE (ITA)
52 KHOROSHEVA Anastasia 2001 F RUS
53 AMATEIS Alessandra 2001 F ITA AS Marchesa Torino (ITA)
54 KIRSCHNER Elena 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
55 HÄNDLER Anja 2001 F GER TSF Ditzingen (GER)
56 BEKEN Solane 2001 F BEL
57 MOULOUNGUI Aimee 2001 F FRA LE HAVRE CE (FRA)
58 ROMEO Virginia 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
59 PETTOLA Chiara 2003 F SUI LUG Lugano (SUI)
60 TAFNA Thiara 2001 F FRA LEVALLOIS (FRA)
61 TAYLOR Eleanor 2002 F GBR Bedford FC (GBR)
62 ZITTEL Alexandra 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
63 TRUUSE Gabriela 2004 F EST Pohjakotkas (EST)
64 VARELA Lea 2001 F FRA LES LILAS (FRA)
65 REPANATI Benedetta 2001 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
66 FOXWELL-MOSS Taylor 2001 F GBR Plymouth FC (GBR)
67 BURKHARD Isabelle 2001 F SUI FCB Bern (SUI)
68 MOSINA Valeriia 2003 F RUS CYSS RMB 3 (RUS)
69 GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
70 ZENS Anna 2003 F LUX Fechterring Hochwald (GER)
71 LEVER Rachael 2002 F GBR O.P.S. Epee Club (GBR)
72 MIALTON Uliana 2002 F RUS
73 HENDERSON-ROE Maia 2001 F GBR Keszler Fencing Club (GBR)
74 BURZONI LOUCHKOFF Thea 2004 F FRA LA GARDE AJS (FRA)
75 PELLECUER Apolline 2002 F FRA TROYES GYMNI (FRA)
76 CROVETTO Vera 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
77 BLACK Abagael 2003 F GBR
78 AEBERSOLD Sayoko 2001 F SUI SEG Geneve (SUI)
79 TREVIN Ambre 2001 F FRA ANNONAY CE (FRA)
80 GABUTTI Emilie 2002 F SUI [i] SAL Lugano (SUI)
81 GALLET Apolline 2001 F FRA
82 RODRIGUEZ GOMEZ Naiara 2001 F ESP SAES-BU (ESP)
83 GLINKIN Karol-Liina 2001 F EST Tallinna Mook (EST)
84 PÖYSTI Laura 2002 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
85 KINDEL Rabea 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
86 POZZOLI Prudence 2003 F FRA FONTENAY BOI (FRA)
87 MAZUR Yeva 2003 F UKR Khmelnitskiy (UKR)
88 GRAFFEUILLE Sofia 2001 F FRA LEVALLOIS (FRA)
88 DUVAL Suzanne 2001 F FRA
88 DUVAL Noemi 2001 F FRA
90 ALBERTI Marine 2002 F FRA ST MAUR VGA (FRA)
91 LEDRU Jade 2001 F FRA MONTIVILLIER (FRA)
92 DROR Yasmin Bertin 2001 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
93 JARASSIER Helen 2003 F FRA
94 POISSON Pauline 2001 F FRA ANTONY (FRA)
95 BOGDANOV Adele 2003 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
96 BURMEISTER Charlotte 2001 F FRA GRENOBLE RAP (FRA)
97 VAILLAND Soline 2003 F FRA BERGOIATA (FRA)
98 DUCHATELET Louise 2002 F FRA VALENCIENNES (FRA)
99 TORREGO Alicia 2002 F ESP CREA-M (ESP)
100 LIORZOU Mirana 2002 F FRA NORMANDIE EE (FRA)
101 BEAUDOT Mathilde 2001 F FRA
102 TERHO Liisa 2002 F FIN Kalpaveljet (FIN)
103 VILLIGER Elin 2001 F SUI ZFC Zürich (SUI)
104 ZERRWECK Lina 2004 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
105 GAVERIAUX Axelle 2001 F FRA BOBIGNY AC (FRA)
106 PENNISI Alessandra 2002 F ITA
107 SCHWENDINGER Fabienne 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
108 FERREIRA ROCHA Lucie 2001 F FRA PARIS UC (FRA)
109 IZZO Iulia 2002 F SUI [i] SAL Lugano (SUI)
110 ALBRECHT Giulia 2003 F GER Heidenheimer SB (GER)
111 HAMEL Mascha 2001 F GER FG Segeberg (GER)
112 CHAMUSSY Solene 2001 F FRA TOULOUSE UC (FRA)
113 OZDAL Zeynep 2004 F TUR Alanya Eskrim SK (TUR)
114 RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
115 ROGER Maenel 2001 F FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
116 AMUSER Janina 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
117 KERGUERIS Charline 2001 F FRA GRENOBLE PAR (FRA)
118 ARAUJO Madalena 2002 F POR CST (POR)
118 LOH Pauline 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
120 BONNET EYMARD Fanette 2002 F FRA AVON US (FRA)
121 TARGAMAA Carmen-Lii 2001 F EST En Garde Haapsalu (EST)
122 YAKOBSON Michelle 2002 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
123 MARCHETTI Diane 2002 F FRA NEVERS CE (FRA)
124 ZEBOUDJ Yousra 2002 F ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
125 SUMMERS Isabella 2003 F GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
126 PALK Madli 2003 F EST En Garde Haapsalu (EST)
127 ALLOUIS Faustine 2003 F FRA ST DOULCHARD (FRA)
128 MARTIN Louise 2002 F FRA TASSIN (FRA)
129 MERZLIAK Matilde 2001 F ITA TSGIU - A.S.D. San Giusto Scherma (ITA)
130 PENAUD Lulea 2001 F FRA MACON ESC (FRA)
131 PENNETIER Nolwenn 2002 F FRA ST MAUR VGA (FRA)
132 HAYS Emeline 2001 F FRA OUEST LYONN (FRA)
133 KOZIELSKI Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
134 DUBOURG Heloise 2002 F FRA ORNON ESCR (FRA)
135 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Leipzig (GER)
136 RAMBAUD Ines 2001 F FRA MONTPEL UC (FRA)
137 RESTON Eva 2004 F GBR
138 MALAVELLE ROLLAND Marie 2001 F FRA ALES CEVENOL (FRA)
138 SAAVALAINEN Hannah 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
140 CHAVIGNY Sophie 2003 F FRA
141 STEWART Alex 2001 F GBR
142 MELLES Anne-Mai 2003 F EST En Garde Haapsalu (EST)
142 KIEFFER Olivia 2002 F FRA HYERES (FRA)
144 TASCHEK Katharina 2002 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
145 ZUGMEYER Eva 2003 F FRA SELESTAT CE (FRA)
146 SCHAISON Louna 2002 F FRA ST MAUR VGA (FRA)
146 DEHARO Constance 2003 F FRA BAR LE DUC (FRA)
146 BOSCHERINI Victoria 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
149 SIMMONDS Constance 2001 F GBR
150 JARAMILLO QUEVEDO Maria De Los Angeles 2001 F COL
151 ROBSON Emilia 2002 F GBR
151 MARTINEZ RUIZ Alicia 2002 F ESP SAES-BU (ESP)
151 ROMMES Noelia 2003 F BEL CE Charlemagne (BEL)
154 BERNOBIC Emma 2001 F FRA COLMAR SR (FRA)
155 SCHALL Noelle 2002 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
155 RÖPKE Greta 2002 F GER FG Segeberg (GER)
157 1st round VAUTRAVERS Justine 2001 F FRA COLMAR SR (FRA)
158 1st round BRUNELLI Matilde 2002 F ITA SOCIETA DEL GIARDINO (ITA)
159 1st round EKREM Dila 2004 F TUR
160 1st round VILLEAU Elisa 2002 F FRA
161 1st round ZERLAUTH Anna Lea 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
162 1st round MCCORMACK Maisie 2002 F GBR O.P.S. Epee Club (GBR)
163 1st round CREPIN Daphne 2001 F FRA
164 1st round FAHRASMANE Lelahelle 2001 F FRA ANTONY (FRA)
165 1st round FERNEZ Camile 2002 F FRA AURAY ESCRIM (FRA)
166 1st round LUTHI Elyne 2002 F FRA NIMES SE (FRA)
167 1st round DAURAT Carla 2001 F FRA RAMONVILLE (FRA)
168 1st round TURAKALINA Natalia 2002 F RUS
168 1st round ALAMUR Mia 2003 F ISR Club Modiin (ISR)
170 1st round KNECHTL Lucia 2003 F AUT GFU Graz (AUT)
170 1st round SARPKAYA Lal 2002 F TUR Istanbul Ferdi (TUR)
172 1st round LUKACIK Marie Loise 2001 F FRA AMIENS CE (FRA)
173 1st round DELILE Victoire 2002 F FRA ST DENIS HOT (FRA)
174 1st round LENTINI Chiara 2003 F SUI SEG Geneve (SUI)
175 1st round RICHET Camille 2003 F FRA LE CHESNAY (FRA)
176 1st round PETRINI Claire 2003 F SUI [i] SAL Lugano (SUI)
176 1st round RAPOSO Dana 2002 F ESP
178 1st round SEILLE Elena 2003 F FRA DIEPPE FL (FRA)
179 1st round VIGNAUX Anais 2002 F FRA
180 1st round LUDIG Enora 2001 F FRA CHALONS CHAM (FRA)
181 1st round ALVIM Maria 2003 F POR CST (POR)
182 1st round LAGGOUNE Hanane 2001 F ALG
183 1st round KOSE Aybike 2003 F TUR Kocaeli Buyuksehir Belediye Kagit SK (TUR)
184 1st round ANDERES Julia 2003 F SUI CEFL Florimont (SUI)
185 1st round LIXANDRU Nicole 2003 F ESP CEB-M (ESP)
186 1st round SOHLBERG Oona 2002 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
187 1st round LINAIS Leonie 2003 F FRA
188 1st round MARGRY Emma 2002 F FRA ABBEVILLE (FRA)
188 1st round PARMAR Ellie 2001 F GBR

Epee Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ITALY       ITA
1 DI VEROLI Davide 2001 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
1 GRECO Simone 2001 M ITA RALUG (ITA)
1 ARMALEO Filippo 2002 M ITA C. Pompilio Genova (ITA)
1 MAISTO Amodio Matteo 2001 M ITA CS Partenopeo (ITA)
2 ITALY 2       ITA
2 MENCARELLI Simone 2003 M ITA TOISE (ITA)
2 DI VEROLI Damiano 2003 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
2 PIATTI Enrico 2002 M ITA Pro Novara Scherma (ITA)
2 REMONDINI Dario 2002 M ITA CS Forlivese (ITA)
3 RUSSIA       RUS
3 TANKOV Kirill 2001 M RUS
3 GLYAMSHIN Ilya 2001 M RUS CYSS RMB 3 (RUS)
3 POTAPOV Maksim 2001 M RUS
3 SHVELIDZE Dmitrii 2001 M RUS
4 ITALY 3       ITA
4 LONGO Luca Tommaso 2001 M ITA CS Roma (ITA)
4 GABRIOLO Alessandro 2001 M ITA TOISE (ITA)
4 GUERRIERO Giorgio 2001 M ITA CS IVREA (ITA)
4 SIGNORE Salvatore 2001 M ITA
5 FRANCE       FRA
5 JEAN JOSEPH Kendrick 2001 M FRA
5 PIANFETTI Sacha 2001 M FRA
5 MESSIEN Alexis 2001 M FRA LIBOURNE AS (FRA)
5 CHOTIN Titouan 2001 M FRA DOUAI CE (FRA)
6 FRANCE 2       FRA
6 LE TREUT Jeremy 2001 M FRA ST GRATIEN (FRA)
6 DIANE Alban 2002 M FRA BRON (FRA)
6 GUILLEMIN Pierre 2001 M FRA NIMES SE (FRA)
6 LE JEANNIC Titouan 2001 M FRA VANVES SE (FRA)
7 ITALY 4       ITA
7 DI MARCO Fabrizio 2002 M ITA BOSPA- Accademia della Spada Imola (ITA)
7 MALAGUTI Marco 2001 M ITA AS Bernardi Ferrara (ITA)
7 MASARIN Riccardo 2001 M ITA Fon. M.Bentegodi Verona (ITA)
8 SWITZERLAND       SUI
8 HAURI Ian 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
8 WICHT Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
8 SOUTULLO Jordi 2002 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
8 FAVRE Hadrien 2001 M SUI CES Sierre (SUI)
9 FRANCE 3       FRA
9 MANGIN Jules 2001 M FRA
9 KIEFFER Tom 2003 M FRA HYERES (FRA)
9 LE BERRE Gaetan 2001 M FRA TOULON VAR (FRA)
9 BAYRAM Issa 2001 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
9 MANGIN Pierre Canel 2001 M FRA VERDUN CE (FRA)
10 PORTUGAL       POR
10 FRAZAO Miguel 2002 M POR CAE (POR)
10 FRAZAO Filipe 2001 M POR CAE (POR)
10 SERNADAS Tomas 2001 M POR CAE (POR)
11 ISRAEL       ISR
11 YARINOVSKY Tomer 2001 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
11 LISIN Refael 2002 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
11 PAZ Guy 2002 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
11 YOSEF Yuval 2002 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
12 ITALY 5       ITA
12 DIRANI Filippo 2001 M ITA
12 ERRIQUEZ Samuele 2001 M ITA BRLAZ - Scherma Lame Azzurre Brindisi (ITA)
12 TASSINARI Pietro 2001 M ITA PRO VERCELLI (ITA)
12 PANDIANI Alessandro 2001 M ITA
13 SPAIN       ESP
13 DE LOS MOZOS Javier 2002 M ESP SAES-BU (ESP)
13 MAHAMUD Gonzalo 2001 M ESP SAES-BU (ESP)
13 SANTIUSTE Alvaro 2001 M ESP COE-M (ESP)
13 GORMAZ Javier Ivan 2001 M ESP CESAL-M (ESP)
14 RUSSIA 2       RUS
14 AKULICHEV Ilya 2002 M RUS
14 SAMOKHVALOV Egor 2001 M RUS
14 GASUMIAN Artem 2002 M RUS
14 GUROV Kirill 2002 M RUS
15 RUSSIA 3       RUS
15 RIYSMAN Maximilian 2001 M RUS
15 SHURYGIN Mikhail 2002 M RUS
15 BORISOV Igor 2002 M RUS
15 ROZHKOV Egor 2002 M RUS
16 FINLAND       FIN
16 KALLIO Matias 2001 M FIN Kalpaveljet (FIN)
16 PAHKALA Pyry 2002 M FIN Kyrkslätt IF/UR33 (FIN)
16 JUTILA Julius 2001 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
17 GREAT BRITAIN       GBR
17 ANDREWS Benjamin 2001 M GBR Plymouth FC (GBR)
17 WILLCOX Joshua 2001 M GBR
17 MACPHERSON Steven 2001 M GBR
17 FOULSHAM Jacob 2002 M GBR
18 AUSTRIA       AUT
18 BERKTOLD Samuel 2001 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
18 FUCHS Julian 2002 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
18 BIRO Alexander 2001 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
18 KNECHTL David 2002 M AUT GFU Graz (AUT)
19 GREAT BRITAIN 2       GBR
19 ASHFORTH Myles 2002 M GBR
19 MASON Luke 2001 M GBR
19 LEE Max 2001 M GBR
19 KEW Ethan 2002 M GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
20 ISRAEL 2       ISR
20 ARYEH Gideon 2001 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
20 PELED Ilay 2001 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
20 KUPERSTEIN Maxim 2001 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
21 AUSTRIA 2       AUT
21 LACH Leo 2002 M AUT UWK Graz (AUT)
21 HUBER Philipp 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
21 BRUCKMÜLLER Fabian 2001 M AUT FUL Linz (AUT)
22 GREAT BRITAIN 3       GBR
22 HINWOOD James 2001 M GBR
22 MAY Toby 2002 M GBR
22 TOOGOOD Luke 2001 M GBR Club Activ 8 (GBR)
22 SCOTT PAYNE Edward 2004 M GBR
23 LUXEMBOURG       LUX
23 ZENS Philipp 2001 M LUX CE Sud (LUX)
23 POULAIN Daniel 2002 M LUX CE Sud (LUX)
23 RAMAZZOTTI Francesco 2002 M LUX CE Sud (LUX)
23 ZIQIAO Luo 2003 M LUX CE Sud (LUX)
24 GREAT BRITAIN 4       GBR
24 ATKINSON Owen 2001 M GBR
24 BALLARD Dylan 2001 M GBR
24 MORRISON Dylan 2001 M GBR
25 FRANCE 4       FRA
25 HERMANT JAKUBOWSKI Arthur 2001 M FRA BRUAY USO (FRA)
25 LONGEAUX Matthieu 2001 M FRA ST GAUDENS (FRA)
25 GAWLAS Maxime 2001 M FRA COLMAR SR (FRA)
25 AMMARDJI Robin 2002 M FRA ST MALO JA (FRA)
26 SPAIN 2       ESP
26 FERNANDEZ JIMENO Emilio 2001 M ESP CESAL-M (ESP)
26 SAEZ REGUEIRO Daniel 2001 M ESP CEB-M (ESP)
26 EGUILUZ Inigo 2002 M ESP SAES-BU (ESP)
26 LOPEZ CORAZON Diego 2002 M ESP SAES-BU (ESP)

Epee Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUSSIA       RUS
1 KHOROSHEVA Anastasia 2001 F RUS
1 MINNULLINA Ella 2002 F RUS
1 BALYAGINA Anastasiya 2002 F RUS
1 BAVUGE KHABIMANA Milen 2001 F RUS
2 RUSSIA 2       RUS
2 BALAN Anastasiia 2002 F RUS
2 MASLENNIKOVA Sofya 2001 F RUS
2 MIALTON Uliana 2002 F RUS
3 FRANCE       FRA
3 MBIIM Solene 2001 F FRA LEVALLOIS (FRA)
3 DAURAT Carla 2001 F FRA RAMONVILLE (FRA)
3 VARELA Lea 2001 F FRA LES LILAS (FRA)
3 KELLER Camille 2001 F FRA ST AVOLD MJC (FRA)
4 ISRAEL       ISR
4 GALPER Eva 2002 F ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
4 FEIGIN Nicole 2003 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
4 DROR Yasmin Bertin 2001 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
5 ESTONIA       EST
5 MELLES Anne-Mai 2003 F EST En Garde Haapsalu (EST)
5 GLINKIN Karol-Liina 2001 F EST Tallinna Mook (EST)
5 TARGAMAA Carmen-Lii 2001 F EST En Garde Haapsalu (EST)
5 PALK Madli 2003 F EST En Garde Haapsalu (EST)
6 ITALY       ITA
6 LOMBARDI Marta 2001 F ITA CUS Pavia Scherma (ITA)
6 CENA Marzia 2002 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
6 KOWALCZYK Sara Maria 2001 F ITA ASDGS Pietro Giannone (ITA)
6 REPANATI Benedetta 2001 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
7 RUSSIA 3       RUS
7 CHEREPANOVA Alisa 2001 F RUS
7 RAIKHLINA Evgenia 2002 F RUS Sdushor No3 (RUS)
7 SUCHKOVA Maria 2002 F RUS
7 TURAKALINA Natalia 2002 F RUS
8 UKRAINE       UKR
8 CHAVIGNY Sophie 2003 F FRA
8 CHERNYSHOVA Anna 2002 F UKR KIEW (UKR)
8 MAZUR Yeva 2003 F UKR Khmelnitskiy (UKR)
9 RUSSIA 4       RUS
9 MOSINA Valeriia 2003 F RUS CYSS RMB 3 (RUS)
9 VOROBIEVA Anastasia 2002 F RUS
9 GZYUNOVA Anna 2002 F RUS
9 MOISEEVA Ekaterina 2001 F RUS
10 ITALY 2       ITA
10 GENTILE Francesca 2001 F ITA
10 PIERACCIANI Alice 2002 F ITA Pro Novara Scherma (ITA)
10 ROSSATTI Emilia 2001 F ITA AS Bernardi Ferrara (ITA)
10 PIZZINI Alessia 2001 F ITA CDS Ravennate (ITA)
11 GERMANY       GER
11 LOH Pauline 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
11 KIRSCHNER Elena 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 FRIEDERICH Adriana 2001 F GER OFC Bonn (GER)
11 TEUBER Carolin 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
12 FRANCE 2       FRA
12 MARGRY Emma 2002 F FRA ABBEVILLE (FRA)
12 BONAL Margaux 2001 F FRA
12 CREPIN Daphne 2001 F FRA
12 PINIER Clementine 2002 F FRA ESCRIME RODEZ AVEYRON (FRA)
13 ITALY 3       ITA
13 SPINELLI Alice Ilde 2001 F ITA Lame Trevigiane M Ettore Geslao (ITA)
13 AMATEIS Alessandra 2001 F ITA AS Marchesa Torino (ITA)
13 CALDERARO Margherita 2001 F ITA CS Roma (ITA)
14 FRANCE 3       FRA
14 BARBIER Faustine 2001 F FRA DOUAI CE (FRA)
14 BERNOBIC Emma 2001 F FRA COLMAR SR (FRA)
14 FERREIRA ROCHA Lucie 2001 F FRA PARIS UC (FRA)
14 VAILLAND Soline 2003 F FRA BERGOIATA (FRA)
15 ITALY 4       ITA
15 CONSONNI Ginevra 2001 F ITA TOISE (ITA)
15 BLASONI Tamara Paola 2001 F ITA
15 MARTINI Margherita 2001 F ITA CS Roma (ITA)
16 GERMANY 2       GER
16 KOZIELSKI Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 ZENS Anna 2003 F LUX Fechterring Hochwald (GER)
16 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Leipzig (GER)
16 ZERRWECK Lina 2004 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
17 SWITZERLAND       SUI
17 GABUTTI Emilie 2002 F SUI [i] SAL Lugano (SUI)
17 SAPIN Galadrielle Tünde 2001 F SUI CER Romont (SUI)
17 PASCHE Alyssa 2002 F SUI SEG Geneve (SUI)
17 VILLIGER Elin 2001 F SUI ZFC Zürich (SUI)
18 GREAT BRITAIN       GBR
18 TAYLOR Eleanor 2002 F GBR Bedford FC (GBR)
18 FOXWELL-MOSS Taylor 2001 F GBR Plymouth FC (GBR)
18 HENDERSON-ROE Maia 2001 F GBR Keszler Fencing Club (GBR)
18 LOUIS Avery 2001 F GBR
19 GREAT BRITAIN 2       GBR
19 PAPADOPOULOS Keira 2003 F GBR
19 LEVER Rachael 2002 F GBR O.P.S. Epee Club (GBR)
19 SADLER Louise 2001 F GBR
20 FINLAND       FIN
20 PÖYSTI Laura 2002 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
20 RITAKALLIO Rilla 2001 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
20 JAAKKOLA Outi 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
21 GREAT BRITAIN 3       GBR
21 SUMMERS Isabella 2003 F GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
21 BLACK Abagael 2003 F GBR
21 RESTON Eva 2004 F GBR
21 MCCORMACK Maisie 2002 F GBR O.P.S. Epee Club (GBR)
22 FINLAND 2       FIN
22 SAAVALAINEN Hannah 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
22 SOHLBERG Oona 2002 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
22 TERHO Liisa 2002 F FIN Kalpaveljet (FIN)
23 TURKEY       TUR
23 KOSE Aybike 2003 F TUR Kocaeli Buyuksehir Belediye Kagit SK (TUR)
23 OZDAL Zeynep 2004 F TUR Alanya Eskrim SK (TUR)
23 SARPKAYA Lal 2002 F TUR Istanbul Ferdi (TUR)
23 EKREM Dila 2004 F TUR
24 AUSTRIA       AUT
24 SCHWENDINGER Fabienne 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
24 KNECHTL Lucia 2003 F AUT GFU Graz (AUT)
24 ZERLAUTH Anna Lea 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
25 ITALY 5       ITA
25 VERDESCA Liliana 2003 F ITA LESCU - CLUB SCHERMA LECCE (ITA)
25 BERARDELLI Lavinia 2003 F ITA Fiame Oro Rom (ITA)
25 MERZLIAK Matilde 2001 F ITA TSGIU - A.S.D. San Giusto Scherma (ITA)
26 ISRAEL 2       ISR
26 YAKOBSON Michelle 2002 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
26 BOGDANOV Adele 2003 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
26 ALAMUR Mia 2003 F ISR Club Modiin (ISR)
27 AUSTRIA 2       AUT
27 TASCHEK Katharina 2002 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
27 AGATH Thordis 2001 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
27 SCHALL Noelle 2002 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
28 FRANCE 4       FRA
28 GAVERIAUX Axelle 2001 F FRA BOBIGNY AC (FRA)
28 FAHRASMANE Lelahelle 2001 F FRA ANTONY (FRA)
28 MARTIN Louise 2002 F FRA TASSIN (FRA)
28 PELLECUER Apolline 2002 F FRA TROYES GYMNI (FRA)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DI VEROLI Davide 2001 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
2 MENCARELLI Simone 2003 M ITA TOISE (ITA)
3 ARMALEO Filippo 2002 M ITA C. Pompilio Genova (ITA)
3 GABRIOLO Alessandro 2001 M ITA TOISE (ITA)
5 MASARIN Riccardo 2001 M ITA Fon. M.Bentegodi Verona (ITA)
6 BAYRAM Issa 2001 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
7 MESSIEN Alexis 2001 M FRA LIBOURNE AS (FRA)
8 LONGO Luca Tommaso 2001 M ITA CS Roma (ITA)
9 MALAGUTI Marco 2001 M ITA AS Bernardi Ferrara (ITA)
9 GUILLEMIN Pierre 2001 M FRA NIMES SE (FRA)
10 ROUSSEAU Pierrick 2002 M FRA SAINTES CE (FRA)
11 REMONDINI Dario 2002 M ITA CS Forlivese (ITA)
12 SHVELIDZE Dmitrii 2001 M RUS
13 CHOTIN Titouan 2001 M FRA DOUAI CE (FRA)
14 BERKTOLD Samuel 2001 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
15 FRAZAO Miguel 2002 M POR CAE (POR)
16 GLYAMSHIN Ilya 2001 M RUS CYSS RMB 3 (RUS)
17 HAURI Ian 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
18 MAISTO Amodio Matteo 2001 M ITA CS Partenopeo (ITA)
19 DI VEROLI Damiano 2003 M ITA G. VERNE SCHERMA (ITA)
20 POTAPOV Maksim 2001 M RUS
21 ALIBERT David 2001 M FRA
22 LONGEAUX Matthieu 2001 M FRA ST GAUDENS (FRA)
23 DIANE Alban 2002 M FRA BRON (FRA)
24 GORMAZ Javier Ivan 2001 M ESP CESAL-M (ESP)
25 MANGIN Pierre Canel 2001 M FRA VERDUN CE (FRA)
26 MANGIN Jules 2001 M FRA
26 YARINOVSKY Tomer 2001 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
27 GUROV Kirill 2002 M RUS
28 PEREZ ONDARTS Lucio 2002 M ARG
29 SOUTULLO Jordi 2002 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
30 TASSINARI Pietro 2001 M ITA PRO VERCELLI (ITA)
31 CAUDRELIER Baptiste 2001 M FRA ABBEVILLE (FRA)
32 BIRO Alexander 2001 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
33 PIATTI Enrico 2002 M ITA Pro Novara Scherma (ITA)
34 LE TREUT Jeremy 2001 M FRA ST GRATIEN (FRA)
35 GRECO Simone 2001 M ITA RALUG (ITA)
36 GUERRIERO Giorgio 2001 M ITA CS IVREA (ITA)
37 ANDREWS Benjamin 2001 M GBR Plymouth FC (GBR)
38 ZENS Philipp 2001 M LUX CE Sud (LUX)
39 ROZHKOV Egor 2002 M RUS
40 RINALDI Pietro 2002 M ITA BRLAZ - Scherma Lame Azzurre Brindisi (ITA)
41 COICAUD Emile 2001 M FRA ORNON ESCR (FRA)
42 LOPEZ CORAZON Diego 2002 M ESP SAES-BU (ESP)
43 HERMANT JAKUBOWSKI Arthur 2001 M FRA BRUAY USO (FRA)
44 COUPEAU Daniel 2001 M FRA ST MALO JA (FRA)
45 KARYCHENKO Maksym 2001 M UKR Kharkiv (UKR)
46 DI MARCO Fabrizio 2002 M ITA BOSPA- Accademia della Spada Imola (ITA)
47 SHURYGIN Mikhail 2002 M RUS
47 KALLIO Matias 2001 M FIN Kalpaveljet (FIN)
49 LE JEANNIC Titouan 2001 M FRA VANVES SE (FRA)
50 BORISOV Igor 2002 M RUS
51 ZYBACH Lenny 2001 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
52 FUCHS Julian 2002 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
53 MASON Luke 2001 M GBR
54 SIGNORE Salvatore 2001 M ITA
55 BUFQUIN Alexandre 2002 M FRA DOUAI CE (FRA)
56 BROCHARD Théo 2003 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
57 PITEUX Simon 2002 M FRA BRUAY USO (FRA)
58 BOURGINE Oscar 2001 M FRA LEVALLOIS (FRA)
59 WILLCOX Joshua 2001 M GBR
60 MACPHERSON Steven 2001 M GBR
61 FUHRIMANN Jonathan 2002 M SUI FCB Bern (SUI)
62 PANDIANI Alessandro 2001 M ITA
63 PIANFETTI Sacha 2001 M FRA
64 JEAN JOSEPH Kendrick 2001 M FRA
65 RIYSMAN Maximilian 2001 M RUS
66 CASTEJON Davide Alejandro 2002 M SUI [i] SAL Lugano (SUI)
67 FORTIN Paul 2002 M FRA AMIENS CE (FRA)
68 BRUCKMÜLLER Fabian 2001 M AUT FUL Linz (AUT)
70 PRIIMAGI Henrik 2003 M EST En Garde Haapsalu (EST)
70 JUTILA Julius 2001 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
71 LE BERRE Gaetan 2001 M FRA TOULON VAR (FRA)
72 MACAREZ Vincent 2003 M FRA VALENCIENNES (FRA)
73 KONG A SIOU Kevin 2001 M FRA VAUZELLES EC (FRA)
73 HAN Elliot Yi Heng 2002 M SGP MDF (SGP)
75 FAVRE Hadrien 2001 M SUI CES Sierre (SUI)
76 DE LOS MOZOS Javier 2002 M ESP SAES-BU (ESP)
77 PROSVIRNIN Dmitrii 2001 M RUS
78 EGUILUZ Inigo 2002 M ESP SAES-BU (ESP)
79 AMMARDJI Robin 2002 M FRA ST MALO JA (FRA)
80 PELED Ilay 2001 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
80 CORNET Lubin 2002 M FRA ALPES 73 (FRA)
82 SANTIUSTE Alvaro 2001 M ESP COE-M (ESP)
83 YOSEF Yuval 2002 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
84 SERNADAS Tomas 2001 M POR CAE (POR)
85 MENDES Tarcisio 2001 M BRA BTC Barroca (BRA)
86 SCOTT PAYNE Edward 2004 M GBR
87 ERRIQUEZ Samuele 2001 M ITA BRLAZ - Scherma Lame Azzurre Brindisi (ITA)
88 TOOGOOD Luke 2001 M GBR Club Activ 8 (GBR)
89 GOURAND Pierre 2001 M FRA RENNES CSG (FRA)
89 VINEIS Sven 2003 M SUI SEG Geneve (SUI)
91 ANTUNES Frederico 2002 M POR SUS (POR)
92 JENSEN August Lindstrom 2001 M DEN Hellerup FK (DEN)
93 KEW Ethan 2002 M GBR Redhill and Reigate EC (GBR)
94 HEURLIN Lino 2003 M FRA RENNES CSG (FRA)
95 LAMAUD Paul 2003 M FRA
96 HOIDA Danyil 2000 M UKR KIEW (UKR)
97 TURAKIEWICZ Tristan 2002 M FRA GDE SYNTHE (FRA)
97 HOIDA Daniil 2001 M UKR KIEW (UKR)
98 GAWLAS Maxime 2001 M FRA COLMAR SR (FRA)
99 RAMAZZOTTI Francesco 2002 M LUX CE Sud (LUX)
100 KIEFFER Tom 2003 M FRA HYERES (FRA)
101 PEREZ CONTRERAS Ignacio 2001 M ARG
102 AUCOUTURIER Timothee 2002 M FRA ROCHELLE CE (FRA)
103 CHABBERT Louis 2002 M FRA CASTRES (FRA)
104 STERCKX William 2002 M FRA NEVERS CE (FRA)
105 AKULICHEV Ilya 2002 M RUS
106 CHERIF Meziane 2002 M FRA PARIS EPEE (FRA)
107 VIN DATICHE Lanh Lovann 2001 M FRA DOUAI CE (FRA)
108 BOSQUET Fred 2002 M FRA CAYENNE CE (FRA)
109 GSTETTNER Michel 2001 M AUT FTSJF Feldkirch (AUT)
110 RAMUZ Jeremy 2003 M SUI FCB Bern (SUI)
111 ALI MOUSSA Jibril 2001 M ALG TOULON VAR (FRA)
112 GREGORCIC Matteo 2003 M FRA BRUAY USO (FRA)
113 ZIQIAO Luo 2003 M LUX CE Sud (LUX)
114 POULAIN Daniel 2002 M LUX CE Sud (LUX)
115 KUPERSTEIN Maxim 2001 M ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
116 GRISANTI Enzo 2001 M FRA GRENOBLE PAR (FRA)
117 LISIN Refael 2002 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
118 CHUZON Miguel Angel 2003 M ESP
119 LIMA Sebastiao 2002 M POR CAE (POR)
120 KNECHTL David 2002 M AUT GFU Graz (AUT)
120 SAMOKHVALOV Egor 2001 M RUS
122 TOLEDANO Nathan 2001 M FRA TOULON VAR (FRA)
123 VIGL Oliver 2003 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
124 WICHT Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
125 MAHAMUD Gonzalo 2001 M ESP SAES-BU (ESP)
126 MORRISON Dylan 2001 M GBR
126 LEE Max 2001 M GBR
128 AUBRY Hugues 2001 M FRA VANVES SE (FRA)
128 GERNER Julien 2001 M SUI CEFL Florimont (SUI)
130 ROUBAILO Niels 2003 M NED FCZ Zug (SUI)
131 JOFFRE Corentin 2002 M FRA ALES CEVENOL (FRA)
132 ERBETTA Diego 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
133 GULIYEV Barat 2002 M AZE
134 MLAKAR Luka 2002 M SLO SK Izola (SLO)
135 SCHUHMANN Jan 2001 M AUT GFU Graz (AUT)
136 MARQUES Leonardo 2002 M POR CST (POR)
137 NAVAUD Paul arthur 2001 M FRA PERIGUEUX EP (FRA)
138 PASCUAL Victor 2001 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
139 KRAMER Michael 2003 M GER TV Augsburg (GER)
140 ALIYEV Khalid 2001 M AZE
141 TECHER Florimond 2001 M FRA ABBEVILLE (FRA)
142 SRECKI Quentin 2002 M FRA PARIS GRP (FRA)
143 HINWOOD James 2001 M GBR
144 FERNANDEZ JIMENO Emilio 2001 M ESP CESAL-M (ESP)
145 GRUNDER Pascal 2002 M SUI AFCB Bern (SUI)
145 FAIVRE Lucas 2002 M FRA DIJON ASPTT (FRA)
145 AEBERSOLD Alban 2004 M SUI SEG Geneve (SUI)
148 JAFFRE Hugo 2001 M FRA LORIENT SE (FRA)
148 ZÖLSS Leo 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
148 BERGMANN Paul 2001 M AUT FCT Treibach (AUT)
151 DAHLBO Benjamin 2001 M NOR Njård Fekting (NOR)
151 BLANC Manolo 2001 M FRA KOUROU GELDA (FRA)
153 PODIGUE Quentin 2002 M FRA ARRAS CE (FRA)
154 IGLESIAS Pol 2002 M ESP CE SAM de Barcelona (ESP)
155 BRUNET Maxence 2001 M FRA OUEST LYONN (FRA)
156 1st round BELLOCQ Gabriel 2002 M FRA LIBOURNE AS (FRA)
156 1st round HUBERT Sebastien 2003 M FRA OLYMPIQUE CE (FRA)
156 1st round PAZ Guy 2002 M ISR Maccabi Hod Hasharon (ISR)
159 1st round FOULSHAM Jacob 2002 M GBR
160 1st round HUBER Philipp 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
161 1st round ARYEH Gideon 2001 M ISR Maccabi Jerusalem (ISR)
162 1st round CAVADINI Lazare 2002 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
163 1st round SONNLEITNER Thomas 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
163 1st round MUNOZ Adrien 2001 M FRA DIEPPE FL (FRA)
165 1st round TANKOV Kirill 2001 M RUS
165 1st round GUILLOU Theo 2001 M FRA ST MALO JA (FRA)
167 1st round PORTIER Ludovic 2001 M FRA PARIS EPEE (FRA)
168 1st round DIRANI Filippo 2001 M ITA
168 1st round GASUMIAN Artem 2002 M RUS
168 1st round JANJIC Gregor 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
171 1st round GIORGI Gauthier 2004 M FRA NIMES SE (FRA)
172 1st round VALENTE Vincent 2001 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
173 1st round DUMONT Mathias 2001 M FRA CORBAS (FRA)
174 1st round SAEZ REGUEIRO Daniel 2001 M ESP CEB-M (ESP)
174 1st round LACH Leo 2002 M AUT UWK Graz (AUT)
176 1st round ASHFORTH Myles 2002 M GBR
177 1st round PAHKALA Pyry 2002 M FIN Kyrkslätt IF/UR33 (FIN)
178 1st round BOSNJAK PEREIRA E SILVA Philip 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
179 1st round DRAUGEDALEN Elias 2003 M NOR Nøtterøy FK (NOR)
180 1st round MAY Toby 2002 M GBR
181 1st round SITBON TAYLOR Noe 2002 M FRA MONTPEL UC (FRA)
182 1st round RELVAS Joao 2002 M POR CST (POR)
183 1st round POUSETTE Hugo 2001 M SWE DIF Stockholm (SWE)
184 1st round FRAZAO Filipe 2001 M POR CAE (POR)
185 1st round GEZER Batuhan 2001 M TUR Erzurum Ferdi (TUR)
186 1st round BEHNKE Otto 2003 M GER TV Augsburg (GER)
187 1st round ATKINSON Owen 2001 M GBR