Back to list

Results

Sachsen-Anhalt Meisterschaft
GER Muldestausee OT Friedersdorf
December 15, 2013 - December 15, 2013

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PETERSEN Jara-Sophie 2003 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 BALLE Jennifer 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
4 VON BERGEN Rebekka 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 KOPPEHELE Lea 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
6 HOLLAX Ira Kristin 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
7 BOCK Anna 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 KARPOV Katharina 2003 F GER FG Merseburger Raben (GER)
10 MEISTER Henriette 2003 F GER FG Merseburger Raben (GER)
11 LIPPOLD Emma 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
12 KOLBE Leonie 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 HÄNSCH Henrike-Elise 2003 F GER Wernigeröder SV (GER)
14 FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PETERSEN Jara-Sophie 2003 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 BALLE Jennifer 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
4 VON BERGEN Rebekka 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 KOPPEHELE Lea 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
6 HOLLAX Ira Kristin 2003 F GER OSC Potsdam (GER)
7 BOCK Anna 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 KARPOV Katharina 2003 F GER FG Merseburger Raben (GER)
10 MEISTER Henriette 2003 F GER FG Merseburger Raben (GER)
11 LIPPOLD Emma 2003 F GER FC Schkeuditz (GER)
12 KOLBE Leonie 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 HÄNSCH Henrike-Elise 2003 F GER Wernigeröder SV (GER)
14 FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Schkeuditz (GER)
4 MATTHIES Andrea 2002 F GER USC Magdeburg (GER)
5 MANN Agnes 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RIEDEL Alida 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 WILL Vanessa 2000 F GER MTV Soltau (GER)
3 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 JOUAUX Julie 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 MAIENSCHEIN Theresa 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
6 RADAM Paula 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
7 WENDE Ira 2001 F GER FSG Greppin (GER)
8 BALLHAUS Alina 2001 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 GAHNZ Hanna 2000 F GER Wernigeröder SV (GER)
10 BORCHMANN Luise 2000 F GER Wernigeröder SV (GER)
11 JANSSEN Henrike 2001 F GER Wernigeröder SV (GER)
12 BANDERMANN Lena 2001 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 BONITZ Annett 2001 F GER FG Merseburger Raben (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RIEDEL Alida 2000 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 WILL Vanessa 2000 F GER MTV Soltau (GER)
3 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 JOUAUX Julie 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 MAIENSCHEIN Theresa 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
6 RADAM Paula 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
7 WENDE Ira 2001 F GER FSG Greppin (GER)
8 BALLHAUS Alina 2001 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 GAHNZ Hanna 2000 F GER Wernigeröder SV (GER)
10 BORCHMANN Luise 2000 F GER Wernigeröder SV (GER)
11 JANSSEN Henrike 2001 F GER Wernigeröder SV (GER)
12 BANDERMANN Lena 2001 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 BONITZ Annett 2001 F GER FG Merseburger Raben (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DRESE Linus 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
2 WOLF Julien 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 SCHWARZE Jonathan 2004 M GER FG Merseburger Raben (GER)
4 JEENEL Marc-Colin 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
5 HUBER Rocco Arcel 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
6 SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 PETERSEN Bertil 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
8 PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
9 BRENDLER Nathan 2004 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
12 MEHNER Klaus Leonhardt 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
2 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 GEPPERT Arne 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
4 GRUND Toni 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 WAGNER Maximilian 2003 M GER Wernigeröder SV (GER)
6 HEIDE Tim 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 FRAUENDIENST Lenny Nick 2003 M GER FSG Greppin (GER)
8 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 SCHWANHERZ Joshuar 2003 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 NEBELUNG Eric 2003 M GER Wernigeröder SV (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PETERS Bodo 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
2 GRANERT Johannes 2002 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 LEIDHOLDT Levin 2002 M GER Chemnitzer PSV (GER)
4 KARPOV Johannes 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
5 CARL Fabian 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 ALTENDORF Andreas 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
7 HOLLAND Ferdinand 2002 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 KRAWCZYK Maximilian 2002 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
9 BORN Niclas 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 DUWE Marlon 2002 M GER Wernigeröder SV (GER)
11 HUTH Pascal 2002 M GER FC Schkeuditz (GER)
12 SCHNEIDER Marvin 2002 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
13 SCHIROK Clemens-Elias 2002 M GER FG Merseburger Raben (GER)
14 BÜTTNER Hugo Niklas 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 WALTER Jeremia 2002 M GER Wernigeröder SV (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SÄNDIG Jann 2001 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 PONCE HENRICH Sebastian 2001 M GER FC Grunewald (GER)
3 RAUSCHENBACH Fritz 2001 M GER Dresdener FC (GER)
3 ENGELN Elias 2001 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 SCHOTT Maximilian 2001 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 WEYRAUCH Björn 2001 M GER FSG Greppin (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LIPPOLD Max 2000 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 THIELE Sebastian 2000 M GER USC Magdeburg (GER)
3 NÄFE Alexander 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
5 HERBING Balthasar 2000 M GER USC Magdeburg (GER)
6 KRÜGER Paul 2000 M GER USC Magdeburg (GER)
7 BECKMANN Benedikt 2000 M GER USC Magdeburg (GER)
8 WANK Marvin 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
9 STANDKE Georg 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
10 KAUFMANN Danny Sandro 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAMMERSCHMIDT Antonia 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
2 KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
3 SCHLOTT Laura-Marie 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
3 WILL Vanessa 2000 F GER MTV Soltau (GER)
5 EBERT Josefine 2000 F GER FC Oelsnitz (GER)
6 WENDE Ira 2001 F GER FSG Greppin (GER)
7 GROLLMISCH Charlotte 2000 F GER FC Leipzig (GER)
8 MAIENSCHEIN Theresa 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
9 JOUAUX Julie 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 WOLF Michelle 2001 F GER FC Leipzig (GER)
10 JASKULLA Klara 2001 F GER FC Leipzig (GER)
13 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAMMERSCHMIDT Antonia 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
2 KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
3 SCHLOTT Laura-Marie 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
3 WILL Vanessa 2000 F GER MTV Soltau (GER)
5 EBERT Josefine 2000 F GER FC Oelsnitz (GER)
6 WENDE Ira 2001 F GER FSG Greppin (GER)
7 GROLLMISCH Charlotte 2000 F GER FC Leipzig (GER)
8 MAIENSCHEIN Theresa 2000 F GER USC Magdeburg (GER)
9 JOUAUX Julie 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 WOLF Michelle 2001 F GER FC Leipzig (GER)
10 JASKULLA Klara 2001 F GER FC Leipzig (GER)
13 1st round KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KOVAL Anton 2001 M GER FC Leipzig (GER)
2 KESSLER Simon 2001 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
3 LEIMERT Adrian 2001 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 ENGELN Elias 2001 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 MICHALSKI Julius 2001 M GER FC Leipzig (GER)
6 RIEDEL Marius 2001 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 WUNDER Sebastian 2001 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 BÖHME Jean-Pierre Pascal 2001 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 STEPHAN Felix 2001 M GER FC Leipzig (GER)
10 WEYRAUCH Björn 2001 M GER FSG Greppin (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HELBIG Niclas 2000 M GER FC Bischofswerda (GER)
2 RIEWE Maxim 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
3 KLEINER Lukas 2000 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
3 FISCHER Artur 2000 M GER FC Leipzig (GER)
5 FISCHER Jonas 2000 M GER Dresdener FC (GER)
6 WANK Marvin 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
7 NÄFE Alexander 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)
8 MAY Leonid 2000 M GER Dresdener FC (GER)
9 DOLG Maximilian 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 MARTIN Tobias 2000 M GER Dresdener FC (GER)
11 THIELE Tom 2000 M GER FC Leipzig (GER)
12 SCHENKE Marco 2000 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 STANDKE Georg 2000 M GER Chemnitzer PSV (GER)