Back to list

Results

2020 Sächsische Meisterschaft
GER Aue
February 29, 2020 - March 1, 2020

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
5 N ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
6 N KNAPP Vanessa 2006 F GER Dresdener FC (GER)
7 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
8 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
9 N PERL Marie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 F GER FC Schkeuditz (GER)
11 N SCHARF Hanna 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
12 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N OBERLÄNDER Kiara 2005 F GER FC Schkeuditz (GER)
14 N SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STERZIK Linda 2000 F GER Dresdener FC (GER)
2 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N ZIEPEL Clarissa 2003 F GER Dresdener FC (GER)
5 N LINDNER Isabella 2002 F GER Dresdener FC (GER)
6 N THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N 1st round DIETRICH Maja 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 N MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
5 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 N WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
7 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC (GER)
9 N RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 N DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
14 N HANAWA Anthony 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 N GRUND Toni 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
16 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
17 N BENEDIX Carl 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
19 N JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N KEMPE Kristof 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
22 N SCHALLER Tanas 2004 M GER TV Markkleeberg (GER)
23 N SKIRLO Kostja 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
24 N SIMON Tim 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 N 1st round STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
26 N 1st round JOST Florian 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
27 N 1st round ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U15 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
1      
1 ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
1 GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 PERL Marie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 FC SCHKEUDITZ       GER FC Schkeuditz (GER)
3 LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
4 SCHARF Hanna 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
4 OBERLÄNDER Kiara 2005 F GER FC Schkeuditz (GER)
4 KNAPP Vanessa 2006 F GER Dresdener FC (GER)
4      

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
1 STERZIK Linda 2000 F GER Dresdener FC (GER)
1 LINDNER Isabella 2002 F GER Dresdener FC (GER)
1 ZIEPEL Clarissa 2003 F GER Dresdener FC (GER)
2 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 DIETRICH Maja 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 KEMPE Kristof 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 FC SCHKEUDITZ       GER FC Schkeuditz (GER)
2 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 GRUND Toni 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
3      
3 SCHALLER Tanas 2004 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
4 DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
4 WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
4 MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
4 WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
5 STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
5 LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC (GER)
5      
5 BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
6 FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 BENEDIX Carl 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7      
7 TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 HANAWA Anthony 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 SKIRLO Kostja 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 D ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 D JOST Florian 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 D SIMON Tim 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 D      

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 N ZIEPEL Clarissa 2003 F GER Dresdener FC (GER)
5 N WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
7 N BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N ROSENSTENGEL Emma 2004 F GER KSV Weißwasser (GER)
9 N THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
11 N GAMKE Alma 2004 F GER TV Markkleeberg (GER)
12 N KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
13 N LOHS Lilian 2004 F GER Chemnitzer PSV (GER)
14 N PERL Marie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 N KNAPP Vanessa 2006 F GER Dresdener FC (GER)
16 N SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N 1st round DIETRICH Maja 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
3 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
5 N LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC (GER)
6 N WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
7 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
9 N JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
12 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
15 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
16 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
17 N ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N ECKNER Lykko 2007 M GER Dresdener FC (GER)
19 N KÖCKE Nils 2006 M GER FC Schkeuditz (GER)
20 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
21 N 1st round MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 N LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
3 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 N HELLER Andreas 1973 M GER Dresdener FC (GER)
5 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC (GER)
8 N MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
9 N KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
10 N HAMPÓ Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
11 N DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
13 N MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
15 N GUTHOF Maurice 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
16 N SIMM Ralph 1975 M GER Dresdener FC (GER)
17 N RITTER Finn 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
18 N LEIDHOLDT Levin 2002 M GER FC Oelsnitz (GER)
19 N BUHLAN André 1981 M GER Dresdener FC (GER)
20 N SIMON Tim 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N 1st round BENEDIX Carl 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
0 A 1st round BROSCHE Tilman 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 ROSENSTENGEL Emma 2004 F GER KSV Weißwasser (GER)
2 ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
2      
2 ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
3      
3 KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 GAMKE Alma 2004 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
4 FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 PERL Marie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 DIETRICH Maja 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U15 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TV Markkleeberg       GER TV Markkleeberg (GER)
1 EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
1 BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
1 SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
1 SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
2 DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
2 WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
2 BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
2 STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
2 LEUSCHKE Jakob 2005 M GER Dresdener FC (GER)
3 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 DRESDENER FC 2       GER Dresdener FC (GER)
4 MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)
4 ECKNER Lykko 2007 M GER Dresdener FC (GER)
4 BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
4 NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
5 KÖCKE Nils 2006 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5      

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
1 LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
1 MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
1 LANGHAMMER Tom 1991 M GER Dresdener FC (GER)
1 HELLER Andreas 1973 M GER Dresdener FC (GER)
2 FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 BROSCHE Tilman 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 FC SCHKEUDITZ       GER FC Schkeuditz (GER)
3 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
4 DRESDENER FC 2       GER Dresdener FC (GER)
4 WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
4 BUHLAN André 1981 M GER Dresdener FC (GER)
4 SIMM Ralph 1975 M GER Dresdener FC (GER)
5 TV Markkleeberg       GER TV Markkleeberg (GER)
5 EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
5 RITTER Finn 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
5 HAMPÓ Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
6 FC OELSNITZ       GER FC Oelsnitz (GER)
6 GUTHOF Maurice 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
6 LEIDHOLDT Levin 2002 M GER FC Oelsnitz (GER)
6 KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
0 FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
0 DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
0 BENEDIX Carl 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
0 SIMON Tim 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)