Back to list

Results

2019 Sächsische Meisterschaft
GER Stollberg/Sa.
February 16, 2019 - February 17, 2019

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CRUSTEWITZ Annett 1974 F GER FC Leipzig (GER)
2 N SCHMIDT Deborah 1988 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
3 N VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N WOITAS Babett 1971 F GER FC Leipzig (GER)
6 N SCHOLZ Susanne 1989 F GER Dresdener FC (GER)
7 N KRYSIAK Leoni 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N EHRT Chantall 2001 F GER FC Leipzig (GER)
9 N BIEDERMANN Lilly 1999 F GER SFV Oschatz (GER)
10 N THÜMMLER Silvana 1979 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N EBERT Josefine 2000 F GER FC Oelsnitz (GER)
12 N VOGEL Josana 1998 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N SCHOLZ Luise 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N BAUER Viviane 1973 F SUI Fechtclub Radebeul (GER)
15 N ARNDT Pauline 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N LAURENT Lisa 2000 F GER FC Leipzig (GER)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MICHALSKI Christoph Magnus 2004 M GER FC Leipzig (GER)
2 N TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
3 N EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N WINKLER Armin 2003 M GER FC Bischofswerda (GER)
5 N PRZIKOPP Martin 2003 M GER FC Leipzig (GER)
6 N WINKLER Leon 2005 M GER FC Bischofswerda (GER)
7 N FRITSCHE Matthes 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
8 N NITSCHE Albert 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
9 N BERGMANN Jonas 2004 M GER FC Oelsnitz (GER)
10 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
11 N PLISCHKE Dennis 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N BUSCH Samuel 2004 M GER FC Bischofswerda (GER)
13 N HÖCKE Wilhelm 2004 M GER FC Leipzig (GER)
14 N EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)
15 N KAPS Martin 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
17 N DIENEL Raphael 2002 M GER SFV Oschatz (GER)
18 N AUST Marvin 2004 M GER FC Bischofswerda (GER)
19 N ILCHMANN Peter 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N ULBRICHT Vincent 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N ZÄNKER Sören 2002 M GER FC Bischofswerda (GER)
22 N SIEBENHÖRL Joel 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
23 N BERTHOLD Simon 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
24 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
25 N ALBRECHT Anton 2006 M GER FC Leipzig (GER)
26 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)

Epee Women's U14+U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALTHER Kimberly 2005 F GER FSV Görlitz (GER)
2 N SCHUFFLITZ Celina 2005 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
3 N ENZMANN Eva 2006 F GER FC Leipzig (GER)
3 N OBERENDER Yara 2005 F GER FC Oelsnitz (GER)
5 N RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
6 N ZÄNKER Nele-Gunde 2005 F GER FC Bischofswerda (GER)
7 N JIRMANN Mathilde 2006 F GER FC Leipzig (GER)
8 N NAUMANN Josy 2005 F GER FC Leipzig (GER)
9 N VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
10 N MAIER Paula-Marlen 2006 F GER FC Leipzig (GER)

Epee Women's U14+U13 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALTHER Kimberly 2005 F GER FSV Görlitz (GER)
1 N OBERENDER Yara 2005 F GER FC Oelsnitz (GER)
1 N VON BOGENDORFF Larissa Xenia 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
1 N      
2 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
2 N JIRMANN Mathilde 2006 F GER FC Leipzig (GER)
2 N NAUMANN Josy 2005 F GER FC Leipzig (GER)
2 N ENZMANN Eva 2006 F GER FC Leipzig (GER)
2 N RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
3 N MAIER Paula-Marlen 2006 F GER FC Leipzig (GER)
3 N ZÄNKER Nele-Gunde 2005 F GER FC Bischofswerda (GER)
3 N SCHUFFLITZ Celina 2005 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
3 N      

Epee Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
1 N KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
1 N CRUSTEWITZ Annett 1974 F GER FC Leipzig (GER)
1 N EHRT Chantall 2001 F GER FC Leipzig (GER)
1 N WOITAS Babett 1971 F GER FC Leipzig (GER)
2 N FECHTCLUB RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N THÜMMLER Silvana 1979 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N SCHMIDT Deborah 1988 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N VOGEL Josana 1998 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N FECHTCLUB RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N BAUER Viviane 1973 F SUI Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KRYSIAK Leoni 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N ARNDT Pauline 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N SCHOLZ Luise 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Epee Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
1 N HÖCKE Wilhelm 2004 M GER FC Leipzig (GER)
1 N PRZIKOPP Martin 2003 M GER FC Leipzig (GER)
1 N MICHALSKI Christoph Magnus 2004 M GER FC Leipzig (GER)
2 N TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
2 N WINKLER Armin 2003 M GER FC Bischofswerda (GER)
2 N WINKLER Leon 2005 M GER FC Bischofswerda (GER)
2 N      
3 N TV Markkleeberg       GER TV Markkleeberg (GER)
3 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N FECHTCLUB RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N ULBRICHT Vincent 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N KAPS Martin 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N PLISCHKE Dennis 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N ILCHMANN Peter 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N SIEBENHÖRL Joel 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
5 N BERGMANN Jonas 2004 M GER FC Oelsnitz (GER)
5 N DIENEL Raphael 2002 M GER SFV Oschatz (GER)
5 N      
6 N SV MEDIZIN BAUTZEN       GER SV Medizin Bautzen (GER)
6 N FRITSCHE Matthes 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
6 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
6 N NITSCHE Albert 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
7 N FC BISCHOFSWERDA       GER FC Bischofswerda (GER)
7 N AUST Marvin 2004 M GER FC Bischofswerda (GER)
7 N ZÄNKER Sören 2002 M GER FC Bischofswerda (GER)
7 N BUSCH Samuel 2004 M GER FC Bischofswerda (GER)
8 N ALBRECHT Anton 2006 M GER FC Leipzig (GER)
8 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
8 N EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)
8 N      

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
2 N ZIEGLER Luise 2004 F GER FC Leipzig (GER)
3 N EIF Katja 2004 F GER FSV Görlitz (GER)
3 N HERZ Amelie 2003 F GER FC Leipzig (GER)
5 N HELBIG Annabell 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
6 N RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
7 N HAMMERSCHMIDT Luisa 2003 F GER Medizin Bad Elster (GER)
8 N SEGURA Linda 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
9 N HENSE Nicoletta 2004 F GER FC Leipzig (GER)
10 N THIELE Emma 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
11 N DUPONT Celestine 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
12 N BAYER Klara 2004 F GER FC Bischofswerda (GER)
13 N SOCKE Elenor-Mara 2003 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
14 N MAIER Paula-Marlen 2006 F GER FC Leipzig (GER)
15 N HILLE Jessica 2004 F GER FSV Görlitz (GER)
16 N BECK Dorothee 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N NOTHHAAS Jasmin 2003 F GER Chemnitzer PSV (GER)
18 N ZÄNKER Nele-Gunde 2005 F GER FC Bischofswerda (GER)

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N THIELE Tom 2000 M GER FC Leipzig (GER)
2 N GIEßER Leon 2001 M GER FC Leipzig (GER)
3 N BRUNNE Alexander 1989 M GER KSV Weißwasser (GER)
3 N STEPHAN Felix 2001 M GER FC Leipzig (GER)
5 N KROPP Alexander 1993 M GER FC Oelsnitz (GER)
6 N BIEDERMANN Richard 1997 M GER SFV Oschatz (GER)
7 N MICHALSKI Julius 2001 M GER FC Leipzig (GER)
8 N METZNER Andreas 1962 M GER USV TU Dresden (GER)
9 N KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
10 N EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
11 N TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
12 N HAMPO Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
13 N MORGENSTERN Eric 1999 M GER FC Oelsnitz (GER)
14 N BREADEN MADDEN Gerard 1990 M IRL Dresdener FC (GER)
15 N LIEBSCHER Fabian 1985 M GER Dresdener FC (GER)
16 N PÜSCHEL Steffen 1977 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N VOGEL Jens-Uwe 1968 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N REIß Daniel 1984 M GER FC Leipzig (GER)
19 N WIEDEMANN Kilian 2000 M GER FC Bischofswerda (GER)
20 N NITSCHE Albert 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
21 N FRITSCHE Matthes 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
22 N BUNSEN Anselm Paul 1997 M GER Dresdener FC (GER)
23 N DEXL Florian 1991 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
24 N ZÄNKER Sören 2002 M GER FC Bischofswerda (GER)
25 N HANAWA Takamitsu 1972 M JPN Fechtclub Radebeul (GER)

Epee Men's U14+U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PLISCHKE Dennis 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
3 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
5 N WINKLER Leon 2005 M GER FC Bischofswerda (GER)
6 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
7 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
8 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
9 N WIEDEMANN Artur 2006 M GER FC Bischofswerda (GER)
10 N ALBRECHT Anton 2006 M GER FC Leipzig (GER)
11 N ILCHMANN Peter 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N WEBER Anton 2006 M GER SFV Oschatz (GER)
13 N EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)

Epee Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
1 N ZIEGLER Luise 2004 F GER FC Leipzig (GER)
1 N HENSE Nicoletta 2004 F GER FC Leipzig (GER)
1 N HERZ Amelie 2003 F GER FC Leipzig (GER)
2 N ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
2 N HAMMERSCHMIDT Luisa 2003 F GER Medizin Bad Elster (GER)
2 N SEGURA Linda 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
2 N THIELE Emma 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
2 N      
3 N FC BISCHOFSWERDA       GER FC Bischofswerda (GER)
3 N BAYER Klara 2004 F GER FC Bischofswerda (GER)
3 N ZÄNKER Nele-Gunde 2005 F GER FC Bischofswerda (GER)
3 N DUPONT Celestine 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
3 N HELBIG Annabell 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
4 N      
4 N NOTHHAAS Jasmin 2003 F GER Chemnitzer PSV (GER)
4 N RÖSELER Josie 2005 F GER FC Leipzig (GER)
4 N MAIER Paula-Marlen 2006 F GER FC Leipzig (GER)
5 N SOCKE Elenor-Mara 2003 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
5 N HILLE Jessica 2004 F GER FSV Görlitz (GER)
5 N EIF Katja 2004 F GER FSV Görlitz (GER)
5 N      

Epee Men's U14+U13 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PLISCHKE Dennis 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N      
1 N ILCHMANN Peter 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N WEBER Anton 2006 M GER SFV Oschatz (GER)
1 N STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
2 N WINKLER Leon 2005 M GER FC Bischofswerda (GER)
2 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
2 N      
2 N WIEDEMANN Artur 2006 M GER FC Bischofswerda (GER)
3 N      
3 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
3 N EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)
3 N ALBRECHT Anton 2006 M GER FC Leipzig (GER)
4 N TV Markkleeberg       GER TV Markkleeberg (GER)
4 N EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)

Epee Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC OELSNITZ       GER FC Oelsnitz (GER)
1 N KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
1 N MORGENSTERN Eric 1999 M GER FC Oelsnitz (GER)
1 N KROPP Alexander 1993 M GER FC Oelsnitz (GER)
2 N METZNER Andreas 1962 M GER USV TU Dresden (GER)
2 N TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
2 N WINKLER Armin 2003 M GER FC Bischofswerda (GER)
2 N BRUNNE Alexander 1989 M GER KSV Weißwasser (GER)
2 N      
3 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
3 N THIELE Tom 2000 M GER FC Leipzig (GER)
3 N GIEßER Leon 2001 M GER FC Leipzig (GER)
3 N MICHALSKI Julius 2001 M GER FC Leipzig (GER)
3 N REIß Daniel 1984 M GER FC Leipzig (GER)
4 N HAMPO Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N      
4 N STEPHAN Felix 2001 M GER FC Leipzig (GER)
5 N      
5 N LIEBSCHER Fabian 1985 M GER Dresdener FC (GER)
5 N BREADEN MADDEN Gerard 1990 M IRL Dresdener FC (GER)
5 N BUNSEN Anselm Paul 1997 M GER Dresdener FC (GER)
6 N FECHTCLUB RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N HANAWA Takamitsu 1972 M JPN Fechtclub Radebeul (GER)
6 N PÜSCHEL Steffen 1977 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N DEXL Florian 1991 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N ZÄNKER Sören 2002 M GER FC Bischofswerda (GER)
7 N NITSCHE Albert 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
7 N FRITSCHE Matthes 2003 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
7 N WIEDEMANN Kilian 2000 M GER FC Bischofswerda (GER)
7 N