Back to list

Results

2012 Deutsche Meisterschaft
GER Koblenz
June 9, 2012 - June 10, 2012

Sabre Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 EIFLER Larissa 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
2 HIRN Laura 1999 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 KÖLLNER Kassandra 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 WEIS Sophia 1999 F GER TS Göppingen (GER)
5 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 BÜRKERT Anna-Lena 1999 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
7 KUHN Carol-Ann 1999 F GER TSG Eislingen (GER)
8 FAUSER Lisa 1999 F GER TSG Eislingen (GER)
9 FUCHS Alice 1999 F GER TSV Grünwald (GER)
10 DOMAGALA Vivien 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
11 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
14 TRAN Marie-Claire 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 PETRAUSCHKE Antonia 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
16 HODES Viktoria 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
17 ULRICH Felizitas 1999 F GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
18 STERNER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 1st round LANGGUTH Rahel 1999 F GER TV Ratingen (GER)
20 1st round PLANK Sunhild 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
21 1st round STEIN Katharina 1999 F GER Königsbacher SC (GER)
22 1st round TURVOLD Marie 1999 F GER TV Alsfeld (GER)
23 1st round HUYNH Ngol-Trinh 1999 F GER Königsbacher SC (GER)

Sabre Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VOLKMANN Valentina 1998 F GER TSG Eislingen (GER)
1 WEIS Sophia 1999 F GER TS Göppingen (GER)
1 FAUSER Lisa 1999 F GER TSG Eislingen (GER)
1 ÖZOGUL Ecem 1998 F TUR TSG Eislingen (GER)
2 KUHN Carol-Ann 1999 F GER TSG Eislingen (GER)
2 PREYER Maite-Jonna 1998 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
2 BÜRKERT Anna-Lena 1999 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
2 HIRN Laura 1999 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 PIECHA Marta 1998 F GER OFC Bonn (GER)
3 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 DOMAGALA Vivien 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
4 MEKA Marietta 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
4 KÖLLNER Kassandra 1999 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
4 TOMALIK Lena 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
5 HALBAUER Kay Helen 1998 F GER Königsbacher SC (GER)
5 SU Ranran 1998 F CHN Königsbacher SC (GER)
5 STEIN Katharina 1999 F GER Königsbacher SC (GER)
5 OBERKIRCH Lina 1998 F GER Königsbacher SC (GER)
6 HODES Viktoria 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
6 TURVOLD Marie 1999 F GER TV Alsfeld (GER)
6 HAMMER Teresa 1998 F GER TV Wetzlar (GER)
6 EIFLER Larissa 1999 F GER TV Wetzlar (GER)
7 PETER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 STERNER Katharina 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 LIEBIG Anna 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 TRAN Marie-Claire 1999 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 SZILAGYI Kinga 1998 F GER FR Nürnberg (GER)
8 SAHLBERG Louisa 1998 F GER TSV Grünwald (GER)
8 FUCHS Alice 1999 F GER TSV Grünwald (GER)

Sabre Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VOLKMANN Valentina 1998 F GER TSG Eislingen (GER)
2 EIFLER Kira 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KOCH Lara Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 HALBAUER Kay Helen 1998 F GER Königsbacher SC (GER)
5 DERKUM Liska 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 LAUX Lea-Carlotta 1998 F GER FC Lütjensee (GER)
7 WAGNER Katharina 1998 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 PIECHA Marta 1998 F GER OFC Bonn (GER)
9 SZILAGYI Kinga 1998 F GER FR Nürnberg (GER)
10 OBERKIRCH Lina 1998 F GER Königsbacher SC (GER)
11 PREYER Maite-Jonna 1998 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
12 KLEMM Charlotte-Marie 1998 F GER PSV Rostock (GER)
13 NEUNERT Eva Maria 1998 F GER MTV Mainz (GER)
14 WESTPHAL Maria Josephine 1998 F GER PSV Rostock (GER)
15 HAMMER Teresa 1998 F GER TV Wetzlar (GER)
16 LOHMEYER Melissa 1998 F GER Fechtclub Soltau (GER)
17 1st round SAHLBERG Louisa 1998 F GER TSV Grünwald (GER)

Sabre Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ROMMELSPACHER Ralph 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
2 DEGEN Adrian 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
3 BLATZ Sebastian 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HAHN Fabian 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 BEER Gregor 1999 M GER TSV Weilheim (GER)
6 LANDWEHR Fabian 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
7 BROMMER Daniel 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
8 BECHERT Timo 1999 M GER TSV Grünwald (GER)
9 GÖTSCH Paul 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 MICHEL Niklas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 BUTTER Sierk 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
12 SCHLICHT Julius Wilhelm 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 WÖRSTER Janik 1999 M GER TSV Kenten (GER)
14 SCHWAB Felix 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 ROTH Dominik 1999 M GER OFC Bonn (GER)
16 FALB Moritz 1999 M GER TV Ingolstadt (GER)
17 KREISEL Lars 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
18 GATZKA Norman 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 MICHEL Leon 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
20 MIECZNIK Alexander 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
21 TALMON Marius 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
22 LÖHR Jannis 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
23 MÖLLER Maximilian 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
24 JANTZEN Erik 1999 M GER PSV Rostock (GER)
25 SCHWEIGERT Luca 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
26 KREISEL Björn 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
27 PETERS Frederik 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
28 KAUNE Simon 1999 M GER TSV Kenten (GER)
29 KURUOGLU Cengiz 1999 M GER TSV Kenten (GER)
30 GEHLEN Tim 1999 M GER TSV Kenten (GER)
31 HAUSCHILDT Natan 1999 M GER OFC Bonn (GER)
32 HEIDENREICH Tobias 1999 M GER TS Göppingen (GER)
33 JANSON Paul 1999 M GER MTV Mainz (GER)
34 DALFERTH Benedikt 1999 M GER MTV Giessen (GER)
35 MÄSCHKE Niklas 1999 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
36 SOKOLOWSKI Niklas 1999 M GER FS Bielefelder TG (GER)
37 SPÖTHE Maximilian 1999 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
38 KOWALAK Sebastian 1999 M GER FS Bielefelder TG (GER)
39 FRANK Alessandro 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
40 WAHL Mirco 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
41 CROONENBROCK Alexander 1999 M GER TV Alsfeld (GER)
42 VORBECK Kilian 1999 M GER TSV Kenten (GER)
43 1st round MILDE Henrik 1999 M GER Herner TC (GER)
43 1st round ZIEHER Norman Levi 1999 M GER TV Wetzlar (GER)
45 1st round SCHULZ Sebastian 1999 M GER CTG Koblenz (GER)

Sabre Men's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DEGEN Adrian 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
1 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
1 ROMMELSPACHER Ralph 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
1 FRANZ-GERSTEIN Joschka 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
2 RATH Elias 1998 M GER OFC Bonn (GER)
2 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
3 HARTMANN Lukas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 HILLER Frank 1998 M GER Future Fencing Werbach (GER)
3 HOFMANN Yannik 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BELLMANN Jonas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 KONRAD Nicolas 1998 M GER Future Fencing Werbach (GER)
4 SCHWAB Felix 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 BLATZ Sebastian 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 GERHARDS Jan 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 LANDWEHR Fabian 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
5 BROMMER Daniel 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
5 WALTER Dominik 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
5 BATSCH Florian 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
6 BIRK Julian 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
6 MAI Malte 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
6 POLZER Adrian 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
6 HOLZ Tom 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
7 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
7 VOß Niklas Maximilian 1998 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 BUDDE Leonard 1998 M GER Herner TC (GER)
7 MÖLLER Maximilian 1999 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
8 KRAUS Leon 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
8 KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 TOST Max 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
9 LÖHR Jannis 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
9 WAHL Mirco 1999 M GER Königsbacher SC (GER)
9 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 BÜCHNER Roman 1998 M GER Königsbacher SC (GER)
10 FISCHER Jonas 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 EMMERT Elias 1998 M GER TSV Grünwald (GER)
10 FISCHER-WACHSMANN Vincent 1998 M GER TV Ingolstadt (GER)
11 BUTTER Sierk 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
11 HEIDENREICH Tobias 1999 M GER TS Göppingen (GER)
11 SCHWEIGERT Luca 1999 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
11 TALMON Marius 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
12 BECHERT Timo 1999 M GER TSV Grünwald (GER)
12 BEER Gregor 1999 M GER TSV Weilheim (GER)
12 GÖTSCH Paul 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
13 HAHN Fabian 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
13 SCHLICHT Julius Wilhelm 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 ROTH Dominik 1999 M GER OFC Bonn (GER)
13 MIECZNIK Alexander 1999 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
14 BERGER David 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
14 FALB Moritz 1999 M GER TV Ingolstadt (GER)
14 BAUER Johannes 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
15 PRÄG Andreas 1999 M GER TV Alsfeld (GER)
15 DÖRING Marcel 1998 M GER TV Alsfeld (GER)
15 DALFERTH Benedikt 1999 M GER MTV Giessen (GER)
15 ZIEHER Norman Levi 1999 M GER TV Wetzlar (GER)
16 IBSEN Martin 1998 M GER TV Ratingen (GER)
16 FITSCH Cedric 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
16 ALBRECHT Marius 1998 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
16 KOSTKA Gabriel 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
17 1st round MICHEL Leon 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 1st round GATZKA Norman 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
17 1st round HAUSCHILDT Natan 1999 M GER OFC Bonn (GER)
17 1st round MICHEL Niklas 1999 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
18 1st round FUCHS Jannick 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
18 1st round ZIESCHE Paul 1998 M GER TV Alsfeld (GER)
18 1st round DALFERTH Konstantin 1998 M GER MTV Giessen (GER)
18 1st round DRIJFHOUT Marnix 1998 M GER TV Wetzlar (GER)

Sabre Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
2 BELLMANN Jonas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 POLZER Adrian 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
3 BATSCH Florian 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
5 HOLZ Tom 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
6 DUBINSKY Lorenz 1998 M GER OFC Bonn (GER)
7 FRANZ-GERSTEIN Joschka 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
8 HARTMANN Lukas 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 BUDDE Leonard 1998 M GER Herner TC (GER)
10 FABIAN André 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
11 BONAH Raoul 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
12 FISCHER-WACHSMANN Vincent 1998 M GER TV Ingolstadt (GER)
13 WALTER Dominik 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
14 HILGER Jakob 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
15 KONRAD Nicolas 1998 M GER Future Fencing Werbach (GER)
16 HILLER Frank 1998 M GER Future Fencing Werbach (GER)
17 SCHYMCZYK Finn 1998 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
18 KRAUS Leon 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
19 RATH Elias 1998 M GER OFC Bonn (GER)
20 TOST Max 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
21 EMMERT Elias 1998 M GER TSV Grünwald (GER)
22 KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
23 BAUER Johannes 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
24 BERGER David 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
25 MAI Malte 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
26 HOFMANN Yannik 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
27 ALBRECHT Marius 1998 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
28 FITSCH Cedric 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
29 VOß Niklas Maximilian 1998 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
30 BIRK Julian 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
31 BÜCHNER Roman 1998 M GER Königsbacher SC (GER)
32 KOSTKA Gabriel 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
33 1st round FUCHS Jannick 1998 M GER TV Wetzlar (GER)
34 1st round JUNKER Bendix 1998 M GER Schleswiger FC (GER)
35 1st round SCHOPPENHAUER Niclas Levin 1998 M GER FC Lütjensee (GER)
36 1st round FISCHER Jonas 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
37 1st round HARTMANN Elias 1998 M GER TV Jahn Oelde (GER)
38 1st round GERHARDS Jan 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
39 1st round DÖRING Marcel 1998 M GER TV Alsfeld (GER)
40 1st round DALFERTH Konstantin 1998 M GER MTV Giessen (GER)
41 1st round IBSEN Martin 1998 M GER TV Ratingen (GER)
42 1st round ZIESCHE Paul 1998 M GER TV Alsfeld (GER)
43 1st round SAATHOFF Kasjen 1998 M GER TV Emden (GER)