Back to list

Results

Tournoi de sélection
SUI Genève
October 5, 2019 - October 6, 2019

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N IBRANYAN Linda 2006 F SUI LUG Lugano (SUI)
2 N GABUTTI ANNA 2006 F SUI SAL Lugano (SUI)
3 N PANTANO Rebecca 2006 F ITA
3 N REINIGER Antonia 2006 F SUI SEB Basel (SUI)
5 N RIADI LEHMANN Salema 2006 F SUI FCB Bern (SUI)
6 N JAUNIN Marion 2007 F SUI CEFL Florimont (SUI)
7 N PLYTKEVICH Alona 2007 F SUI LUG Lugano (SUI)
8 N PICCOLO Marta 2006 F SUI LUG Lugano (SUI)
9 N CHATILLON Océane 2006 F SUI CEFL Florimont (SUI)
10 N HAGENBUCH Eva 2006 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
11 N OYUGI Eliah 2007 F SUI CEFL Florimont (SUI)
12 N BARADEL Pauline 1900 F FRA
13 N NOVOKRESHCHENYKH Lana 2008 F UKR LUG Lugano (SUI)
14 N WINKLER Maeva 2006 F SUI SEG Geneve (SUI)
15 N HENZI Frida 2007 F SUI LUG Lugano (SUI)
16 N BOZZATO Giulia Teresa 2007 F SUI SEG Geneve (SUI)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RAFFAELE Tommaso 2004 M ITA
2 N CLAUDE Joonas 2005 M SUI SEG Geneve (SUI)
3 N FAVRE Armand 2003 M SUI FCB Bern (SUI)
3 N TERRIBILINI Alessandro 2005 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
5 N LANDERRETCH Jean 2005 M SUI CEFL Florimont (SUI)
6 N WIDMER Neel 2005 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
7 N PANTANO Mattia 2005 M ITA
8 N CASSET Theotime 2004 M SUI CEFL Florimont (SUI)
9 N GRECU Ioan 2005 M SUI SEVM Vevey (SUI)
10 N VEUVE Dylan 2003 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
11 N DE MEURON Arnaud 2004 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
12 N BUSH Inle 1900 M SUI
13 N KUZMIN Nikita 2004 M RUS CEFL Florimont (SUI)
14 N SCHALLER Noé 2003 M SUI EEB Bulle (SUI)
15 N MEKIS Joakim 2006 M SUI SEG Geneve (SUI)
16 N BORER Pavlo 2006 M SUI BFC Basel (SUI)
17 N DIEM Levi Elia Nathanaël 2005 M SUI FCSG St. Gallen (SUI)
18 N BERGER Guillaume 2003 M SUI CEFL Florimont (SUI)
19 N SINKINSON Paul 1900 M FRA
20 N DEGORCE Raphaël 2005 M FRA SEG Geneve (SUI)
21 N STEINER Konstantin 2004 M SUI FCZ Zug (SUI)
22 N SCHÄDELI Jonathan 2005 M SUI AFCB Bern (SUI)
23 N VAIANI Alan 2005 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
24 N SISSENER Nikolai 2003 M SUI CAL Lausanne (SUI)
25 N CAGNET Robin 2005 M FRA SEG Geneve (SUI)
26 N WIELAND Florian 2005 M SUI AFCB Bern (SUI)
27 N RAGGI Giacomo 2004 M SUI LUG Lugano (SUI)
28 N TERCIER Jérémie 2005 M SUI EEB Bulle (SUI)

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee open U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N QUARROZ Alexis 2010 M SUI SES Sion (SUI)
2 N MUMENTHALER Bastien 2010 M SUI CEFL Florimont (SUI)
3 N MATHIER Tilo 2010 M SUI SES Sion (SUI)
3 N MIECHOWKA Pierre 2011 M SUI CEFL Florimont (SUI)
5 N TOKSOZ Bade 2010 M TUR
6 N GAY Antoine 2010 M SUI SEG Geneve (SUI)
7 N FRÖHLICHER Grégory 2010 M SUI SEVM Vevey (SUI)
8 N PIZZERA Baptiste 2010 M SUI CEFL Florimont (SUI)
9 N VALSECCHI Francesco 2010 M SUI LUG Lugano (SUI)
10 N MASSON Jules 2010 M SUI SEG Geneve (SUI)
11 N DUFRESNE Gauthier 2010 M FRA SEG Geneve (SUI)
12 N LUCIA Julie 2010 F ITA CEFL Florimont (SUI)
13 N VOUTAZ William 2011 M SUI SES Sion (SUI)
14 N FAVRE Anatole 2011 M SUI FCB Bern (SUI)
15 N BUSSARD Noam 2010 M SUI SEG Geneve (SUI)
16 N ROOSS Amandine 2011 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
17 N BAGAYA Adonis 2011 M SUI SEVM Vevey (SUI)
18 N ELCHEIGER Cyrille 1900 M SUI
19 N RIZZO Gabriele 2011 M SUI CEFL Florimont (SUI)
20 N FRANQUET HUHINA Tepoea 2011 F SUI SESAF Fribourg (SUI)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FAVRE Angeline 2000 F SUI FCB Bern (SUI)
2 N PIVETEAU Anne Clémence 2000 F SUI CAL Lausanne (SUI)
3 N ENGDAHL Sophie 2000 F SWE FFF Stockholm (SWE)
3 N IZZO Iulia 2002 F SUI SAL Lugano (SUI)
5 N SCASSIANO Valentina 2004 F ITA MIPIT - Scherma Cariplo Piccolo Teatro Milano (ITA)
6 N VILLIGER Elin 2001 F SUI ZFC Zürich (SUI)
7 N CROVETTO Vera 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
8 N CONRAD Anastasiya 2000 F SUI CAL Lausanne (SUI)
9 N LUNA Alessandra 2000 F SUI ZFC Zürich (SUI)
10 N BOUILLANT Audrey 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
11 N PASCHE Alyssa 2002 F SUI SEG Geneve (SUI)
12 N BURKHARD Isabelle 2001 F SUI FCB Bern (SUI)
13 N BOSCHERINI Victoria 2002 F SUI SEVM Vevey (SUI)
14 N AEBERSOLD Sayoko 2001 F SUI SEG Geneve (SUI)
15 N ROMEO Virginia 2002 F SUI LUG Lugano (SUI)
16 N LOSITO Rosa Alba 2004 F ITA PVMAL - C.D.S. Marcello LODETTI (ITA)
17 N RUF Patricia 2001 F GER SEB Basel (SUI)
18 N CHATILLON Marine 2002 F SUI CEFL Florimont (SUI)
19 N SAPIN Galadrielle Tünde 2001 F SUI CER Romont (SUI)
20 N TODOROV Katia 2002 F FRA PAYS DE GEX (FRA)
21 N TRILLINI Anna 2001 F SUI BFC Basel (SUI)
22 N ROGNON Louisa 2001 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
23 N HENNARD Estelle 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
24 N ISLER Sarah 2002 F SUI CAL Lausanne (SUI)
25 N GARNIER Emma 2000 F FRA LE HAVRE CE (FRA)
26 N CHALON Estelle 2001 F SUI SEN Neuchâtel (SUI)
27 N PICKEL Sharon 2000 F GER FZB Basel (SUI)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PFEIFER Paul 2006 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
2 N LEPORATI Ettore 2007 M ITA
3 N BERGER Jules 2006 M SUI CEM Morges (SUI)
3 N DESMEULES Nathanael 2006 M SUI CAL Lausanne (SUI)
5 N ISCHI Eric 2006 M SUI SEVM Vevey (SUI)
6 N DUCHENE Noam 2007 M FRA CEFL Florimont (SUI)
7 N WICHT Gianluca 2007 M SUI SEG Geneve (SUI)
8 N MEKIS Joakim 2006 M SUI SEG Geneve (SUI)
9 N ELIA PIETRO Galli 1900 M ITA
10 N FAVRE Arthur 2006 M SUI FCB Bern (SUI)
11 N LIONELLO Arturo 2006 M SUI CAL Lausanne (SUI)
12 N SQUIERI Juliano Nicola 2007 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
13 N ELMIGER Aloys 2006 M SUI SEVM Vevey (SUI)
14 N BORER Pavlo 2006 M SUI BFC Basel (SUI)
15 N DAMIANO Martini 1900 M ITA
16 N CHARBONNET Samuel 2007 M SUI SES Sion (SUI)
17 N STÄHELI Maurice 2007 M SUI CEFL Florimont (SUI)
18 N RAPPA Domenico 2006 M SUI ZFC Zürich (SUI)
19 N PAICE William 2006 M SUI SEVM Vevey (SUI)
20 N POIDEVIN Felix 2006 M SUI SES Sion (SUI)
21 N PASSOT Léo 2007 M SUI SES Sion (SUI)
22 N BORDIER Jonathan 2007 M FRA BFC Basel (SUI)
23 N FUX Nevio 2006 M SUI FCSG St. Gallen (SUI)
24 N SIMINSZKY Mark 2006 M USA SEN Neuchâtel (SUI)
25 N ALBRECHT Nicolas 2006 M SUI SES Sion (SUI)
26 N GOETTMANN Sacha 2006 M SUI CAL Lausanne (SUI)
27 N CHERUBINI Niccolo 2007 M ITA FCZN Zürich (SUI)
28 N BULLIARD Valentin 2007 M SUI CEFL Florimont (SUI)
29 N DESBOIS Jean 1900 M FRA
30 N DEMIERRE Nicolas 2007 M SUI EEB Bulle (SUI)
31 N HUBER Mateo 2006 M SUI CAL Lausanne (SUI)
32 N FERREIRA Lucas 2007 M SUI EEB Bulle (SUI)
33 N MARGELISCH Emilien 2007 M SUI SEVM Vevey (SUI)
34 N HOANG Tommy 2007 M SUI SEVM Vevey (SUI)
35 N VALTERIO Marco 2006 M SUI CAL Lausanne (SUI)
36 N KRONBICHLER Christoph 2007 M SUI SES Sion (SUI)
37 N LABAUNE Oscar 1900 M FRA
37 N VON SCHONBORN Leopold 2007 M SUI CAL Lausanne (SUI)
39 N SALEKI Emile 2007 M SUI SEVM Vevey (SUI)
40 N MOLINÉ Antoine 2006 M SUI CEFL Florimont (SUI)
41 N FAVRE Tristan 2007 M SUI SEG Geneve (SUI)
41 N GUILLAUME Antoine 2007 M FRA SEVM Vevey (SUI)
43 N GUICHARD Etienne 2007 M SUI SEG Geneve (SUI)
44 N LARCHER Jules 1900 M FRA
45 N BARBERAU Azzuro Antonin 2007 M FRA CAL Lausanne (SUI)
46 N MAEDER Manech 2007 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
47 N BARRADI Léo Emil 2006 M SUI CEFL Florimont (SUI)
48 N CORRODI Elias 2007 M SUI CAL Lausanne (SUI)
49 N RUPP Leandre 1900 M SUI
50 N PIZZOLANTE Francesco 2007 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
51 N NOBS Grégory 2007 M SUI EEB Bulle (SUI)
52 N DE CAO Yannis 2007 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCASSIANO Valentina 2004 F ITA MIPIT - Scherma Cariplo Piccolo Teatro Milano (ITA)
2 N LOSITO Rosa Alba 2004 F ITA PVMAL - C.D.S. Marcello LODETTI (ITA)
3 N REINIGER Antonia 2006 F SUI SEB Basel (SUI)
3 N SCHREIBWEIS Lioba 2004 F SUI AFCB Bern (SUI)
5 N LUSTI Andrina 2005 F SUI ZFC Zürich (SUI)
6 N HENNARD Estelle 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
7 N REINIGER Isabella 2004 F SUI SEB Basel (SUI)
8 N OMAR Amani 2005 F ALG CEB Biel/Bienne (SUI)
9 N ROSSIER Marcela 2004 F SUI SEG Geneve (SUI)
10 N GABUTTI ANNA 2006 F SUI SAL Lugano (SUI)
11 N BONNY Victoria 2005 F SUI FCZ Zug (SUI)
12 N CHATILLON Océane 2006 F SUI CEFL Florimont (SUI)
13 N ODOLO Kathrin 2004 F SUI FCZ Zug (SUI)
14 N RIADI LEHMANN Salema 2006 F SUI FCB Bern (SUI)
15 N URSO Francesca 2004 F SUI SEVM Vevey (SUI)
16 N VAN VLIET Maxine 2005 F SUI CEFL Florimont (SUI)
17 N SERGI Sabrina 2004 F SUI LUG Lugano (SUI)
18 N JURENAK Léandre 2004 F SUI CAL Lausanne (SUI)
19 N SIEBENMANN Manon 2003 F SUI CAL Lausanne (SUI)
20 N PETROCCHI Benedetta 2005 F SUI LUG Lugano (SUI)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FAVRE Aurélien 2008 M SUI SEVM Vevey (SUI)
2 N ELMIGER Baptiste 2008 M SUI SEVM Vevey (SUI)
3 N ETTER William 2009 M SUI SEG Geneve (SUI)
3 N MIGEON Pierre 2009 M SUI CEFL Florimont (SUI)
5 N LE BIGOT Martin 2008 M SUI CEFL Florimont (SUI)
6 N FELTGEN Erwan 2008 M SUI CEM Morges (SUI)
7 N ESTABLE Gauthier 2008 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
8 N RIEBEN-FROHLE Tobias 2008 M SUI CEFL Florimont (SUI)
9 N FAVRE Achille 2008 M SUI FCB Bern (SUI)
10 N GUNTHARD Achille 2008 M SUI CEFL Florimont (SUI)
11 N KOCH Aloïs 2008 M SUI SEVM Vevey (SUI)
12 N CHARBONNET Thomas 2009 M SUI SES Sion (SUI)
13 N MOUGEL LOTRONG Kylan 2008 M FRA CEFL Florimont (SUI)
14 N SUGIURA-OMEYER Célien 2009 M SUI SEVM Vevey (SUI)
15 N DESSIMOZ Martin 2009 M SUI SES Sion (SUI)
16 N VIDAL VILAS Pol 2009 M ESP SES Sion (SUI)
17 N RAY Azad 2008 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
18 N MOSTARDA Fabio 2008 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
19 N WÜRSCH Jérémy 2009 M SUI SEVM Vevey (SUI)
20 N VERDON Jean-Camille 2008 M FRA CEFL Florimont (SUI)
21 N RAEMY Arthur 2009 M SUI EEB Bulle (SUI)
22 N D'ONOFRIO Lorenzo 2009 M SUI EEB Bulle (SUI)
23 N SHETLER-JONES Lorenzo 2009 M SUI SEG Geneve (SUI)
24 N MICHALAK Konrad 2009 M SUI CEFL Florimont (SUI)
25 N HALGAND Maxime 2009 M SUI CEFL Florimont (SUI)
26 N DUFRESNE Armand 2008 M SUI SEG Geneve (SUI)
27 N CAPORASO Dante 2009 M SUI CEFL Florimont (SUI)
28 N INCARDONA Jules 2008 M SUI SEG Geneve (SUI)
29 N CASTELLI Giovanni 2008 M ITA SEG Geneve (SUI)
30 N LEVY Elliott Richard 2009 M FRA SEG Geneve (SUI)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ZBINDEN Flavia 2008 F SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
2 N WAEBER Juliette 2008 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
3 N DONZALLAZ Grâce 2009 F SUI SES Sion (SUI)
3 N SCALAMBRIN Ellea 2008 F SUI SEG Geneve (SUI)
5 N PAICE Laura 2008 F SUI SEVM Vevey (SUI)
6 N CLAIZERGUES Luce 2008 F FRA SEVM Vevey (SUI)
7 N HAURI Ema 2008 F SUI SEG Geneve (SUI)
8 N EPELBAUM Masha 2009 F SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
9 N RONG Célia 2008 F SUI SES Sion (SUI)
10 N FERREIRA Clara 2008 F BRA SEB Basel (SUI)
11 N RAPPA Alessia Mari 2009 F SUI ZFC Zürich (SUI)
11 N KRONBICHLER Sarah 2009 F SUI SES Sion (SUI)
13 N JONNERET Nora 2009 F SUI MYE Martigny (SUI)
14 N BORDIER Katelyn 2009 F FRA BFC Basel (SUI)
14 N CAPORASO Julia 2009 F SUI CEFL Florimont (SUI)
16 N THOENIG Alice 2009 F SUI CEFL Florimont (SUI)
17 N BADIBANGA Divynne 2008 F SUI SEG Geneve (SUI)
18 N FERREIRA Luiza 2009 F BRA SEB Basel (SUI)
19 N MOLINÉ Chloé 2009 F SUI CEFL Florimont (SUI)
20 N FALTIN Myriam 2009 F SUI SEG Geneve (SUI)
20 N SHUZE Han 2009 F CHN SEG Geneve (SUI)

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HAURI Ian 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
2 N HADDAD Justin 2002 M USA
3 N COLLIN Theo 2000 M FRA MACON ESC (FRA)
3 N SOUTULLO Jordi 2002 M SUI CEB Biel/Bienne (SUI)
5 N ERBETTA Diego 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
6 N ZYBACH Lenny 2001 M SUI SECH Chaux-de-Fonds (SUI)
7 N MÜLLER Leonard Gregor 2002 M SUI SEB Basel (SUI)
8 N LE QUANG HUY Phileas Rubaek 2000 M DEN Hellerup FK (DEN)
9 N LERZER Till 2000 M SUI ZFC Zürich (SUI)
10 N FAVRE Hadrien 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
11 N WEBER Sebastian 2000 M SUI SEB Basel (SUI)
12 N CAVADINI Lazare 2002 M SUI SEN Neuchâtel (SUI)
13 N SALEKI Adrien 2000 M SUI SEVM Vevey (SUI)
14 N WICHT Matteo 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
15 N MARCHAND Charles Edouard 2000 M SUI CAL Lausanne (SUI)
16 N BORER Jovan 2000 M SUI BFC Basel (SUI)
17 N SCHEUNER Joël 2002 M SUI SEB Basel (SUI)
18 N GRUNDER Pascal 2002 M SUI AFCB Bern (SUI)
19 N RIVERA DAVID Paul 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
20 N ORICCHIO Giuseppe 2000 M SUI LUG Lugano (SUI)
21 N CASTEJON Davide Alejandro 2002 M SUI SAL Lugano (SUI)
22 N FAHLBUSCH Nicholas Harish 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
23 N FRAUCHIGER Alastair 2001 M SUI FCB Bern (SUI)
24 N RAFFAELE Tommaso 2004 M ITA
25 N HUNGERBÜHLER Alexandre 2001 M SUI CAL Lausanne (SUI)
26 N EBNÖTHER Alexandr 2002 M SUI ZFC Zürich (SUI)
27 N BALKA Clément 2002 M SUI CAL Lausanne (SUI)
28 N RAVET Antoine 2001 M FRA CHALON SAONE (FRA)
29 N WOODLEY Colin 2001 M SUI AFCB Bern (SUI)
30 N SCHALLER Noé 2003 M SUI EEB Bulle (SUI)
31 N BERGER Guillaume 2003 M SUI CEFL Florimont (SUI)
32 N REDA Yuji 2002 M ITA CEFL Florimont (SUI)
33 N FALTIN Raphael 2002 M SUI SEG Geneve (SUI)
34 N VERLY Samuel 2001 M SUI SES Sion (SUI)
35 A 1st round CASTEJON Giulio 2005 M ITA SAL Lugano (SUI)