Back to list

Results

2013 Deutsche Meisterschaft
GER Osnabrück
April 20, 2013 - April 21, 2013

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MAYER Lea 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 LENTZ Helena 2000 F GER Frankfurter TV (GER)
3 HILBRIG Viktoria 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
5 CAPAUL Sandra 2000 F GER TG Biberach (GER)
6 HEINZ Vanessa 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
7 FILBERT Rosa 2000 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
8 WENZLAFF Malin 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
9 KLAPPER Luca Katharina 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
10 LANGER Mia Sophie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 GREUL Bianca Ines 2000 F GER TSF Ditzingen (GER)
12 KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
13 STOPPEL Jaqueline 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 HÄUSLER Chantall 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 LÖHR Lisa-Marie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
16 RENKEN Phine 2000 F GER FC Bremen-Nord (GER)
17 SPÄTH Charlotte 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
18 KACZMAREK Daria 2000 F GER FC Berlin Südwest (GER)
19 CHASSOT Solène 2000 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
20 MAYER Elin 2000 F GER Darmstädter FC (GER)
21 FREISL Patricia 2000 F GER TSV Oberammergau (GER)
22 BEHNKE Paula 2000 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
23 SCHULTE Lucie 2000 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
24 STREITBERGER Tina 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
25 ZAHNER Greta 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
26 LEOPOLD Michelle 2000 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
27 KULUS Lena 2000 F GER OFC Bonn (GER)
28 HAMMERSCHMIDT Antonia 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
29 JOCHHEIM Linnea 2000 F GER TV Neheim (GER)
30 EBERT Josefine 2000 F GER FC Oelsnitz (GER)
31 STRAUB Johanna 2000 F GER TG Rohrbach (GER)
32 MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
33 KEITEN-SCHMITZ Vanessa 2000 F GER Fencing Team Bocholt (GER)
34 LANKES Hannah 2000 F GER Fencing Team Bocholt (GER)
35 KETTLING Lotte 2000 F GER Herner TC (GER)
36 CARADO Mayumi 2000 F GER SC Itzehoe (GER)
37 STOCKMEIER Paula 2000 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
37 XIE Jingyi Claudia 2000 F GER OFC Bonn (GER)
39 MÜLLER-BERGH Dorothea 2000 F GER FG Segeberg (GER)
40 ECKERT Svenja 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
41 SENEL Nilsu 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
42 SCHULZ Leonie 2000 F GER FC Berlin Südwest (GER)
43 FENDEL Clara-Louise 2000 F GER SSG Bensheim (GER)
44 BÜHNER Frieda 2000 F GER TV Neheim (GER)
45 KÜHN Mirjam 2000 F GER OFC Bonn (GER)
46 SCHLICHTING Alice 2000 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
47 GAUSMANN Maya 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
48 LOBERT Leonie 2000 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
49 1st round MUHLE Katharina 2000 F GER Päd. Baden Baden (GER)
50 1st round STEINLE Rabea 2000 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
51 1st round AHNERT Vanessa 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
52 1st round LANDTE Constanze 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
52 1st round ROTHSTEIN Lara 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
54 1st round MÖCKL Marlene 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
55 1st round FALTIN Henrike 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
56 1st round STIER Emma 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
57 1st round LINK Celina 2000 F GER [i] PSV Berlin (GER)
57 1st round THELEN Sarah 2000 F GER Neuwieder FC (GER)
59 1st round EYER Milena 2000 F GER TG Rohrbach (GER)
60 1st round WANDERNOTH Thea 2000 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)

Epee Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LENTZ Helena 2000 F GER Frankfurter TV (GER)
1 GÜNTHER Sophie 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
1 JONAS Eva 1999 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
1 GÜNTHER Anaelle 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
2 GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 KOLBINGER Brenda 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 LANGENBERG Anna 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
2 AYAS Neda 1999 F GER EFG Essen (GER)
3 FREIER Sina 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 CAPAUL Sandra 2000 F GER TG Biberach (GER)
3 STARMÜLLER Sharon 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 MAYER Lea 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
4 BADEN-NORD       GER
4 PAN Christina Huiqi 1999 F GER Mannheimer FC (GER)
4 SPENGLER Lara 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 STOPPEL Jaqueline 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 CHASSOT Solène 2000 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
5 BIEDERMANN Lilly 1999 F GER SFV Oschatz (GER)
5 EBERT Josefine 2000 F GER FC Oelsnitz (GER)
5 SCHILLING Verena 1999 F GER Chemnitzer PSV (GER)
5 STRECKER Leonie 1999 F GER FC Leipzig (GER)
6 WUERTTEMBERG 2       GER
6 HEINZ Vanessa 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 CARDUCCI Lilia 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 GREUL Bianca Ines 2000 F GER TSF Ditzingen (GER)
6 HEES Ronja 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 HESSEN 2       GER
7 FILBERT Rosa 2000 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
7 ZAHNER Greta 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
7 MAYER Elin 2000 F GER Darmstädter FC (GER)
7 LOBERT Leonie 2000 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
8 OSNABRUECKER SC       GER Osnabrücker SC (GER)
8 KLAPPER Luca Katharina 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
8 PASCHKE Marie Sophie 1999 F GER Osnabrücker SC (GER)
8 SPÄTH Charlotte 2000 F GER Osnabrücker SC (GER)
8 HANS Louisa 1999 F GER Osnabrücker SC (GER)
9 NORDRHEIN 3       GER
9 PLASA Patricia 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 MICIC Milena 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 SCHULTE Emily 1999 F GER EFG Essen (GER)
9 REINHOLD Charlotte 1999 F GER EFG Essen (GER)
10 MAYR Franziska 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
10 SCHRÖDER Jenny 1999 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
10 ASCHENBRENNER Franziska 1999 F GER OSC München (GER)
11 MTV 1876 SAALFELD       GER MTV Saalfeld (GER)
11 DÖRFER Emilia 1999 F GER MTV Saalfeld (GER)
11 LANDTE Constanze 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
11 STREITBERGER Tina 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
11 WENZLAFF Malin 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
12 NORDRHEIN 2       GER
12 LANGER Mia Sophie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 BEHNKE Paula 2000 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 LÖHR Lisa-Marie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
13 BEERMANN Lea 1999 F GER TSV Hagen (GER)
13 VON MALLINCKRODT Giuliana 1999 F GER TSV Hagen (GER)
13 WILKE Hannah 1999 F GER TSV Hagen (GER)
13 KETTLING Lotte 2000 F GER Herner TC (GER)
14 BAYERN 2       GER
14 FREISL Patricia 2000 F GER TSV Oberammergau (GER)
14 HILBRIG Viktoria 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
14 MÖCKL Marlene 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
15 NORDRHEIN 4       GER
15 STOCKMEIER Paula 2000 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 SCHULTE Lucie 2000 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
15 XIE Jingyi Claudia 2000 F GER OFC Bonn (GER)
15 MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
16 HÄUSLER Chantall 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 KACZMAREK Daria 2000 F GER FC Berlin Südwest (GER)
16 ECKERT Svenja 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
17 1st round SACHSEN 2       GER
17 1st round HAMMERSCHMIDT Antonia 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
17 1st round KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
17 1st round MICHEL Nadine 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 1st round BERLIN 2       GER
18 1st round SCHULZ Leonie 2000 F GER FC Berlin Südwest (GER)
18 1st round GIPS Katharina 1999 F GER FC Berlin Südwest (GER)
18 1st round SCHORIES Fabienne 1999 F GER FC Berlin Südwest (GER)
19 1st round SC ITZEHOE       GER SC Itzehoe (GER)
19 1st round LINOW Solveig 1999 F GER SC Itzehoe (GER)
19 1st round CARADO Mayumi 2000 F GER SC Itzehoe (GER)
19 1st round MÜLLER-BERGH Dorothea 2000 F GER FG Segeberg (GER)
20 1st round LINCK Johanna 1999 F GER FC Bremen-Nord (GER)
20 1st round KONRADI Alexandra 1999 F GER FC Bremen-Nord (GER)
20 1st round RENKEN Phine 2000 F GER FC Bremen-Nord (GER)
21 1st round BAYERN 3       GER
21 1st round SEIDEWITZ Annalena 1999 F GER MTV München (GER)
21 1st round ROTHSTEIN Lara 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
21 1st round AHNERT Vanessa 2000 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
21 1st round ADLKOFER Franziska 1999 F GER TV Ingolstadt (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FREIER Sina 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 KOLBINGER Brenda 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 GÜNTHER Anaelle 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
3 PAN Christina Huiqi 1999 F GER Mannheimer FC (GER)
5 GÜNTHER Sophie 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
6 STARMÜLLER Sharon 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
7 SPENGLER Lara 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 SCHILLING Verena 1999 F GER Chemnitzer PSV (GER)
9 STRECKER Leonie 1999 F GER FC Leipzig (GER)
10 GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 MAYR Franziska 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
12 REINHOLD Charlotte 1999 F GER EFG Essen (GER)
13 HÄSELHOFF Nina 1999 F GER TV Gladbeck (GER)
14 SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
15 JONAS Eva 1999 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
16 HEES Ronja 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
17 LANGENBERG Anna 1999 F GER [i] WMTV Solingen (GER)
18 ASCHENBRENNER Franziska 1999 F GER OSC München (GER)
19 HEILMANN Noemi 1999 F GER VFB Friedrichshafen (GER)
20 CARDUCCI Lilia 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
21 SCHRÖDER Jenny 1999 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
22 BARTH Rosa 1999 F GER Päd. Baden Baden (GER)
23 PLASA Patricia 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
24 BÜHNER Theresa 1999 F GER SV Böblingen (GER)
25 MICIC Milena 1999 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
26 HAAS Lisa Camille 1999 F GER TV Alzey (GER)
27 WILKE Hannah 1999 F GER TSV Hagen (GER)
28 BIEDERMANN Lilly 1999 F GER SFV Oschatz (GER)
29 BEERMANN Lea 1999 F GER TSV Hagen (GER)
30 AYAS Neda 1999 F GER EFG Essen (GER)
31 LINOW Solveig 1999 F GER SC Itzehoe (GER)
32 HANS Louisa 1999 F GER Osnabrücker SC (GER)
33 HAMMERMÜLLER Vivian 1999 F GER DFC Düsseldorf (GER)
34 LOURENCO CARVAJAL Amarili 1999 F GER Frankfurter TV (GER)
35 PASCHKE Marie Sophie 1999 F GER Osnabrücker SC (GER)
35 NEUER Julia 1999 F GER OFC Bonn (GER)
37 HEIN Marie-Louise 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
38 ROSE Joana Winona 1999 F GER Walddörfer SV (GER)
39 HÖSEL Giulia 1999 F GER Mannheimer FC (GER)
40 DÖRFER Emilia 1999 F GER MTV Saalfeld (GER)
41 LIU Sophia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
42 SCHORIES Fabienne 1999 F GER FC Berlin Südwest (GER)
43 VON DER BEY Clara 1999 F GER Rheydter TV (GER)
43 HEWER Katrin 1999 F GER Fechterring Hochwald (GER)
45 VON MALLINCKRODT Giuliana 1999 F GER TSV Hagen (GER)
46 1st round FRITSCHE Marlene 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
47 1st round SCHULTE Emily 1999 F GER EFG Essen (GER)
48 1st round GIPS Katharina 1999 F GER FC Berlin Südwest (GER)
48 1st round SEIDEWITZ Annalena 1999 F GER MTV München (GER)
50 1st round MICHEL Nadine 1999 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
51 1st round LINCK Johanna 1999 F GER FC Bremen-Nord (GER)
52 1st round BÜRCK Anna 1999 F GER Päd. Baden Baden (GER)
53 1st round ADLKOFER Franziska 1999 F GER TV Ingolstadt (GER)
54 1st round BLIESENER Eloise 1999 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
55 1st round ZARTH Victoria 1999 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
56 1st round SCHOOF Clara 1999 F GER SC Itzehoe (GER)
57 1st round HEHL Rosalie 1999 F GER TSG Reutlingen (GER)
57 1st round POBUDA Theresa 1999 F GER BW Schneidhain (GER)
59 1st round BACHMANN Julia 1999 F GER Osnabrücker SC (GER)