Back to list

Results

Nürnberger Trichter
GER Nürnberg
April 12, 2008 - April 13, 2008

Sabre Women's U9 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 EIFLER Larissa 1999 F GER
2 EHREMANN Stefanie 1999 F GER FC Göppingen (GER)
3 MOSBERGER Antonia 1999 F GER
4 FALB Rosa 2001 F GER

Sabre Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RIEG Sophie 1998 F GER
2 VOLKMANN Valentina 1998 F GER FC Göppingen (GER)
3 EIFLER Kira 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 WIEDMANN Jessica 1998 F GER TSG Eislingen (GER)
5 UHLIG Charlotte 1998 F GER FR Nürnberg (GER)
6 PREYER Maite-Jonna 1998 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
7 FRIEDE Sophie 1998 F GER

Sabre Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PATERNOTTE Laura 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BERNER Jaqueline 1997 F GER TSG Eislingen (GER)
3 HERZBERGER Antonia 1997 F GER FC Göppingen (GER)
4 WINTER Madeleine 1997 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
5 RÜBEL Johanna 1997 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
6 HELL Alexandra 1997 F GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VAN GEN HASSEND Pia 1996 F GER Future Fencing Werbach (GER)
2 HIRN Luzia 1996 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 HEINS Svenja 1996 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
4 ENDRES Franziska 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 KRÜGER Léa 1996 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 ROTTMANN Isabell Lucia 1996 F GER TSV Weilheim (GER)

Sabre Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HEIGL Laura 1995 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 HOCK Eva 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 LOHR Theresa 1995 F GER FC Regensburg (GER)
4 SCHÜNGEL Sarah 1995 F GER [i] TV Garmisch (GER)
5 MIKSCH Clara 1995 F GER FC Fürth (GER)
6 VOLLERT Marianne 1995 F GER FR Nürnberg (GER)
7 RIEG Sonja 1995 F GER TSG Eislingen (GER)

Sabre Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KOLLOCH Silvia 1994 F GER FS TG Würzburg (GER)
2 NOVIKOV Luise 1994 F GER FS TG Würzburg (GER)
3 BETZ Miriam 1994 F GER FC Regensburg (GER)

Sabre Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MUSCH Anja 1993 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
2 MUNZ Eva 1990 F GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 HAMPEL Anna 1990 F GER
3 REINERS Anne-Katrin 1991 F GER
5 FREUDENBERGER Lisa 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 LANTENHAMMER Lena 1992 F GER
7 PATERNOTTE Josè 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 KINDLER Ann-Sophie 1996 F GER TSG Eislingen (GER)
9 ANZENBERGER Anna Franziska 1988 F GER KTF Luitpold München (GER)
10 SCHACHERL Hanna 1991 F GER FR Nürnberg (GER)
11 VOLLERT Friederike 1993 F GER FR Nürnberg (GER)
12 KAINZ Jessica 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 REINTSCH Susanne 1992 F GER FR Nürnberg (GER)
14 EMTER Verena 1991 F GER FR Nürnberg (GER)
15 PETER Hannah 1992 F GER FR Nürnberg (GER)
16 HEENE Karoline 1992 F GER TSV Weilheim (GER)
17 1st round MELCHER Lisa 1994 F GER [i] TV Wertheim (GER)
18 1st round OTTENBACHER Lea 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
19 1st round HEIGL Laura 1995 F GER KTF Luitpold München (GER)
20 1st round ROTTMANN Sophia 1993 F GER TSV Weilheim (GER)
21 1st round LEEVEN Ariane 1993 F GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHAUB Anke-Theresa 1974 F GER MTV München (GER)
2 SCHACHERL Hanna 1991 F GER FR Nürnberg (GER)
3 REINERS Anne-Katrin 1991 F GER
3 ANZENBERGER Anna Franziska 1988 F GER KTF Luitpold München (GER)
5 HAMPEL Anna 1990 F GER
7 EMTER Verena 1991 F GER FR Nürnberg (GER)
8 LANTENHAMMER Lena 1992 F GER
9 NOLL Birgit 1963 F GER FR Nürnberg (GER)
10 KAISER Vanessa 1990 F GER FS Pforzheim (GER)
11 VOLLERT Friederike 1993 F GER FR Nürnberg (GER)
12 REINTSCH Susanne 1992 F GER FR Nürnberg (GER)
13 SEEMANN Carla 1991 F GER FS Pforzheim (GER)
14 PETER Hannah 1992 F GER FR Nürnberg (GER)
15 HEISSER Juliane 1980 F GER FR Nürnberg (GER)
16 VOLLERT Marianne 1995 F GER FR Nürnberg (GER)
17 1st round LEEVEN Ariane 1993 F GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Men's U9 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DEGEN Adrian 1999 M GER TSG Eislingen (GER)
1 BRADFISCH Markus 2000 M GER FC Regensburg (GER)
2 JÜNGER Moritz 1999 M GER FC Göppingen (GER)
2 FEHRLE Felix 2000 M GER
3 BOCK Mathis 1999 M GER FR Nürnberg (GER)
4 FALB Moritz 1999 M GER
6 BERGIDA David 1999 M GER
7 AULINGER Zeno 1999 M GER FC Regensburg (GER)
8 WEIHERER Moritz 1999 M GER
9 RISLING Frederik 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)

Sabre Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GERL Niklas 1998 M GER
2 KINDLER Frederic 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
3 KONRAD Nicolas 1998 M GER
4 FRANZ-GERSTEIN Joschka 1998 M GER TSG Eislingen (GER)
4 WALTER Dominik 1998 M GER FC Göppingen (GER)
6 LORENZ Fabian 1998 M GER [i] TV Wertheim (GER)
7 DREXEL Luca 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
9 DITTMAR Jan 1998 M GER FR Nürnberg (GER)
10 REUSCHEL Terence 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 ÜBELHACK Elias 1998 M GER FC Regensburg (GER)

Sabre Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KAINZ Kevin 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BÜYÜK Ferhart 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
3 WAHL Fabian 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
4 RIEDEL Patrick 1997 M GER FR Nürnberg (GER)
5 TSCHECH Sebastian 1997 M GER FR Nürnberg (GER)
6 SCHAICH Thomas 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
7 MIKSCH Ferdinand 1997 M GER FC Fürth (GER)
8 BÜHLMEIER Florian 1997 M GER FC Fürth (GER)
9 HACKER Sebastian 1997 M GER
10 MERKEL Mick 1997 M GER TSG Eislingen (GER)
11 SCHMUTZ Jan 1997 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
12 DÖRR Denis 1997 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
13 KREISELMEIER Benjamin 1997 M GER FC Göppingen (GER)
14 KRALL Christopher Andree 1997 M GER FC Göppingen (GER)
15 1st round MACHKA Alexander 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 1st round BERBOTH Leonhard 1997 M GER
17 1st round SCHLEICHER Jan 1997 M GER TV Neckargemünd (GER)
18 1st round SEIDL-HARTI Stanley 1997 M GER FR Nürnberg (GER)
19 1st round SEIDL-HARTI Stewart 1997 M GER FR Nürnberg (GER)
20 1st round KLOSTER Patrick 1997 M GER
21 1st round KIRCHNER Maximilian 1997 M GER

Sabre Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 EHREMANN Edgar 1996 M GER FC Göppingen (GER)
2 SAUER Jonathan 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 FALB Markus 1996 M GER TV Ingolstadt (GER)
3 BERNER Frederic 1996 M GER TSG Eislingen (GER)
5 KRAUSE Constantin 1996 M GER TV Wetzlar (GER)
6 BLETSCH Luca 1996 M GER TSG Eislingen (GER)
7 OGRISECK Felix 1996 M GER FC Göppingen (GER)
8 MENIKHEIM Lorenzo 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 FRIEDE Carl-Magnus 1996 M GER TSG Eislingen (GER)
10 KÄSTNER Etienne 1996 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 KÜHNER Tim 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
12 STEGER Jonas 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 DANNER Aaron 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 FAASEL Constantin 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
15 MOSBERGER Sebastian 1996 M GER TV Ingolstadt (GER)
16 FROHMAIER Jost 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
17 OSTERMEIER Felix 1996 M GER TV Ingolstadt (GER)
18 SCHIERLE Leon 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
19 SEIDL-HARTI Sylvester 1996 M GER FR Nürnberg (GER)
20 BLITTERSDORF Benedikt 1996 M GER
20 REUSCHEL Cameron 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
22 1st round HÖRNER Michael 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
23 1st round HILLENMAIER Haiko-Lars 1996 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
24 1st round BARTHEL Tobias 1996 M GER FR Nürnberg (GER)
25 1st round KULITZSCHER Felix 1996 M GER [i] TV Wertheim (GER)
25 1st round BLITTERSDORF Julian 1996 M GER

Sabre Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FORMANN Justus 1995 M GER [i] FC Gelnhausen 1958 (GER)
2 DOMANSKI Adam William 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
3 LATZKO Bastian 1995 M GER TSG Eislingen (GER)
3 HAMPEL Kilian 1995 M GER
5 POROMBKA Andreas 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
6 SCHEURICH Lukas 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 LEFHERZ Emil 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
8 HEBERLING Jonas 1995 M GER SSV Schrobenhausen (GER)
9 SALLER Maximilian 1995 M GER [i] TV Garmisch (GER)
10 OFENSTEIN Luis 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 LIPPERT Timothy 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
12 APPOLD Jonas 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 SIEBER David 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
14 BOCK Vincent 1995 M GER Mainzer TV (GER)
15 RÜCKER Julian 1995 M GER Future Fencing Werbach (GER)
16 WIDMANN Martin 1995 M GER TV Neckargemünd (GER)
17 1st round HENNE Simon 1995 M GER FR Nürnberg (GER)

Sabre Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FALB Andreas 1994 M GER TV Ingolstadt (GER)
2 KÄSTNER Lucien 1994 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 SCHMAUSS Maximilian 1994 M GER TV Ingolstadt (GER)
3 SCHÖDLBAUER Tobias 1994 M GER Nürnberger FC (GER)
5 RUDOLPH Marco 1994 M GER [i] TV Wertheim (GER)
6 SCHEUERMANN Jean Michel 1994 M GER [i] TV Wertheim (GER)
7 SIEGMÜLLER Paul 1994 M GER FC Regensburg (GER)
8 BÖRNER Oliver 1994 M GER

Sabre Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 UBEDA RODRIGUEZ Joan 1991 M GER FC Fürth (GER)
2 EHRLER Julian 1992 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
3 MÜNSTER Marc 1991 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 SCHALLER Jochen 1991 M GER FR Nürnberg (GER)
5 ZINTL David 1993 M GER FR Nürnberg (GER)
6 WAGNER Felix 1993 M GER FC Würth Künzelsau (GER)
7 KRÜDENER Lukas 1990 M GER Nürnberger FC (GER)
8 SCHACHERL Tim 1993 M GER FR Nürnberg (GER)
9 FRITZ Pierre 1992 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 WEISSER Constantin 1993 M GER TV Ingolstadt (GER)
11 GÖTZ Dominic 1993 M GER FR Nürnberg (GER)
12 KÄSTNER Lucien 1994 M GER KTF Luitpold München (GER)
13 HEILMANN Johannes 1992 M GER FC Fürth (GER)
14 BLOMEYER Edzard 1991 M GER FC Regensburg (GER)
15 SCHMID Bernhard 1993 M GER FC Fürth (GER)
16 EHRENFELS Felix 1992 M GER TV Ingolstadt (GER)
17 SCHLEGEL Marco 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
18 STUMPP Julian 1993 M GER TSG Eislingen (GER)
19 NILLER Johann 1992 M GER FC Regensburg (GER)
20 KÄSTNER Etienne 1996 M GER KTF Luitpold München (GER)
21 HORN Christoph 1993 M GER FR Nürnberg (GER)
22 HEINRICH Matthias 1993 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
23 HOFMANN Alexander 1993 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
24 SCHMULENSON Mark 1992 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
25 HEILMANN Stefan 1992 M GER FC Fürth (GER)
26 HAMPEL Kilian 1995 M GER
27 LEFHERZ Emil 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
28 POROMBKA Andreas 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
29 BOCK Vincent 1995 M GER Mainzer TV (GER)
30 OFENSTEIN Luis 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)

Sabre Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 UBEDA RODRIGUEZ Joan 1991 M GER FC Fürth (GER)
2 LIMPERT Philipp 1984 M GER FR Nürnberg (GER)
3 GRENIER Gildas 1987 M FRA MTV München (GER)
3 FRITZ Pierre 1992 M GER KTF Luitpold München (GER)
5 FUCHS Markus 1971 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 SCHACHERL Tim 1993 M GER FR Nürnberg (GER)
7 SCHALLER Jochen 1991 M GER FR Nürnberg (GER)
8 MÜNSTER Marc 1991 M GER KTF Luitpold München (GER)
9 ULRICH Helge 1971 M GER TSG Eislingen (GER)
10 GRÄFF Werner 1963 M GER Nürnberger FC (GER)
11 KLEIN Gerhard 1945 M GER MTV München (GER)
12 ULRICH Felix 1992 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
13 DOMANSKI Adam William 1995 M GER FR Nürnberg (GER)
14 KUGLER Moritz 1984 M GER Nürnberger FC (GER)
15 ULLMERICH Sebastian 1990 M GER MMX Fecht Club Pforzheim (GER)
16 FRÖLICH Andreas 1982 M GER FS Pforzheim (GER)
17 1st round KRÜDENER Lukas 1990 M GER Nürnberger FC (GER)
18 1st round RIEDEL Tim 1993 M GER TSV Hof (GER)