Back to list

Results

2019 Berlin Open
GER Berlin
September 7, 2019 - September 8, 2019

Epee Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FECHTZENTRUM BERLIN       GER Fechtzentrum Berlin (GER)
1 N WAKONIG Katharina 1993 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
1 N HOTZE Jasmin 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
1 N ELSNER Zoe 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N ILIC Katarina 1995 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N HEITHECKER Thora 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N RÖßLER Annick 2002 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N SCHÜLER Emma 2003 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SC BERLIN 2       GER SC Berlin (GER)
1 N DEGLER Maurice 2000 M GER SC Berlin (GER)
1 N HELM Leander 2003 M GER SC Berlin (GER)
1 N PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
1 N KÖHLER Joey 2000 M GER SC Berlin (GER)
2 N OULUN MIEKKAILUSEURA       FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N SAARELA Ilkka 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N BERLINER FC       GER Berliner FC (GER)
3 N VESKIMÄE Valdur 1975 M EST Berliner FC (GER)
3 N BIEDERBECK Max-Marian 1987 M GER Berliner FC (GER)
3 N GNYNIUK Oleksii 1980 M UKR Berliner FC (GER)
4 N ROTATION BERLIN       GER FG Rotation Berlin (GER)
4 N STEINBACH Marcel 1977 M GER FG Rotation Berlin (GER)
4 N MAIBAUM René 1976 M GER FG Rotation Berlin (GER)
4 N PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin (GER)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OSC BERLIN       GER OSC Berlin (GER)
1 N XU Cao 1969 F GBR OSC Berlin (GER)
1 N KINZEL Jessica 1996 F GER OSC Berlin (GER)
1 N KINZEL Josefin 1998 F GER OSC Berlin (GER)
2 N SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
2 N AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
2 N MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER SC Berlin (GER)
2 N HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
3 N FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N OULUN MIEKKAILUSEURA       FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N JÄRVINEN Aino 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N HAUTALA Eva 2001 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N HONKANEN Anniina 1999 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N HEISKARI Vilhelmiina 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
5 N BERLINER FC       GER Berliner FC (GER)
5 N KICKBUSCH Karin 1979 F GER Berliner FC (GER)
5 N MÜLLER Friederike 1980 F GER Berliner FC (GER)
5 N TOMOVA Ana 1995 F BUL Berliner FC (GER)
5 N LAZAROVA Anna 1992 F BUL Berliner FC (GER)

Epee Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TSV BERLIN-WITTENAU       GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
1 N LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
1 N HOECHSMANN Thomas 1978 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
1 N VANDIEKEN Karsten 1968 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
1 N PROHL Christopher 1984 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N FECHTZENTRUM BERLIN       GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N KÜHLING Rico 1974 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N TILSNER Benny 1978 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N BEHRENDT Michael 1975 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N NIEWIENDA Clemens 1995 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N USC MAGDEBURG       GER USC Magdeburg (GER)
3 N BITTNER Daniel 1969 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N CICHOSZ Matthias 1962 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N BERGER Konstantin 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
3 N GLINKA Steve 1989 M GER USC Magdeburg (GER)
4 N BERLINER FC       GER Berliner FC (GER)
4 N ROSENSTOCK Michael-Boris 1964 M GER Berliner FC (GER)
4 N DOLSDORF Sebastian 1985 M GER Berliner FC (GER)
4 N GNYNIUK Oleksii 1980 M UKR Berliner FC (GER)
5 N MTG WANGEN       GER MTG Wangen (GER)
5 N MEER Markus 1986 M GER MTG Wangen (GER)
5 N RIST Maximilian 1998 M GER MTG Wangen (GER)
5 N KRAMER Michael 1996 M GER MTG Wangen (GER)
6 N TG BERLIN       GER TG Berlin (GER)
6 N LEHBERG Torben 1976 M GER TG Berlin (GER)
6 N WIEDEMANN Karsten 1977 M GER TG Berlin (GER)
6 N HEINICKER Paul 1990 M GER TG Berlin (GER)
6 N DÖRNER Andreas 1969 M GER TG Berlin (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KINZEL Jessica 1996 F GER OSC Berlin (GER)
2 N WEGENER Marike 1993 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
3 N MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER SC Berlin (GER)
5 A STERZIK Linda 2000 F GER Dresdener FC (GER)
6 N KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N KINZEL Josefin 1998 F GER OSC Berlin (GER)
8 N LINDNER Isabella 2002 F GER Dresdener FC (GER)
9 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N WAND Paula Luise 2001 F GER FSC Jena (GER)
11 N WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N REESE Stefanie 1964 F GER SC Berlin (GER)
13 N KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
14 N BIEDERMANN Juliane 1999 F GER SC Berlin (GER)
15 N SEMPER Nelly 2004 F GER SC Berlin (GER)
16 N MÜLLER Friederike 1980 F GER Berliner FC (GER)
17 N HAUTALA Eva 2001 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
18 N HEISKARI Vilhelmiina 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
19 N BERNAU Ulrike 1975 F GER SC Berlin (GER)
20 N SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N HUBOLD Lena 2001 F GER FSC Jena (GER)
22 N DRECHSEL Claudia 1974 F GER SC Berlin (GER)
23 N HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
24 N JÄRVINEN Aino 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
25 N HÖNNGER Laura Sophie 2000 F GER FSC Jena (GER)
26 N KRAUTER Karoline 2004 F GER Blau-Weiß Kleinmachnow (GER)
27 N TOMOVA Ana 1995 F BUL Berliner FC (GER)
28 N MÜLLER Emilie 2002 F GER FSC Jena (GER)
29 N HONKANEN Anniina 1999 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
30 N FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
31 N LEWIN Martha Elisabeth 2004 F GER SC Berlin (GER)
32 N KICKBUSCH Karin 1979 F GER Berliner FC (GER)
33 N 1st round BÖTTGER Sonja 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
34 N 1st round MATH Barbara 1966 F GER MTG Wangen (GER)
35 N 1st round THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
36 N 1st round KIRCHHOFF Kristin 1975 F GER SC Berlin (GER)
37 N 1st round RIST Magdalena 2000 F GER MTG Wangen (GER)
38 N 1st round XU Cao 1969 F GBR OSC Berlin (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N KÖHLER Joey 2000 M GER SC Berlin (GER)
3 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 N DEGLER Maurice 2000 M GER SC Berlin (GER)
6 N SAARELA Ilkka 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
7 N EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin (GER)
8 N SCHÄTZKE Christoph 2000 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N DAHMS Noah 2001 M GER SC Berlin (GER)
10 N HELM Leander 2003 M GER SC Berlin (GER)
11 N HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
12 N LOESCHE Teo 2002 M GER FSC Jena (GER)
13 N URBAN Andreas 1976 M GER SC Berlin (GER)
14 N SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest (GER)
15 N LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
16 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
17 N WESTPHAL Erik 2001 M GER SC Berlin (GER)
18 N BROSCHE Tilman 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
19 N PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
20 N RENARD Nolann 2004 M GER FSC Jena (GER)
21 N WIEFEL Cedric 2002 M GER FSC Jena (GER)
22 N PUHLMANN Kjell 2004 M GER SC Berlin (GER)
23 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
24 N AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
25 N NEUMANN Jose Antolin 2001 M GER FSC Jena (GER)
26 N SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
27 N SÄNDIG Jann 2001 M GER FC Schkeuditz (GER)
28 N KUSIAN Andreas 2004 M GER SV Angern (GER)
29 N WASZAK Phil 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
30 N HARMS Tyler 2004 M GER SC Berlin (GER)
30 N WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
32 N BECKMANN Benedikt 2000 M GER SV Angern (GER)
33 N ANDRITZKI Paul 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
34 N GRUN Nils 2003 M GER SC Berlin (GER)
35 N MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
36 N GNYNIUK Oleksii 1980 M UKR Berliner FC (GER)
37 N 1st round STIER Franz 2002 M GER FSC Jena (GER)
38 N 1st round KOLBINGER Nils 1987 M GER OSC Berlin (GER)
39 N 1st round GOTTHARDT Maximilian 1993 M GER FG Rotation Berlin (GER)
40 N 1st round GMEREK Marcel 1976 M GER OSC Berlin (GER)
41 N 1st round MUSCHE Paul 2002 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
42 N 1st round JORDAN Moritz 2001 M GER FSC Jena (GER)
43 N 1st round PRACKWIESER Frederic 1991 M GER FG Rotation Berlin (GER)
44 N 1st round SIMM Ralph 1975 M GER Dresdener FC (GER)
45 N 1st round BUHLAN André 1981 M GER Dresdener FC (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRAVCHENKO Margarita 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
2 N WAKONIG Katharina 1993 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
3 N CRUSTEWITZ Annett 1974 F GER FC Leipzig (GER)
3 N HECKEBERG Nicola 1982 F GER FC Gröbenzell (GER)
5 N ESKANDANI Roya 1989 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 N RITAKALLIO Rilla 2001 F FIN Turun Miekkailijat (FIN)
7 N LIERS Doreen 1984 F GER FG Rotation Berlin (GER)
8 N KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
9 N GIESE Victoria 2002 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 N HAASE Leah 2004 F GER FC Berlin Südwest (GER)
11 N HOTZE Jasmin 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
12 N HEITHECKER Thora 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
13 N STEIGER Ann-Marie 1981 F GER FC Berlin Südwest (GER)
14 N ILIC Katarina 1995 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
15 N FÖRSTERLING Eva 1983 F GER FG Rotation Berlin (GER)
16 N NIEDERMEIER Katja 1969 F GER SC Berlin (GER)
17 N BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
18 N SCHOLZ Susanne 1989 F GER Dresdener FC (GER)
19 N FRANKE Kerrin Eileen 1982 F GER FG Rotation Berlin (GER)
20 N SCHÜLER Emma 2003 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
21 N 1st round DRESE Luise 2002 F GER OSC Potsdam (GER)
22 N 1st round ELSNER Zoe 2001 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
23 N 1st round RÖßLER Annick 2002 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
24 N 1st round LAURENT Lisa 2000 F GER FC Leipzig (GER)
25 N 1st round HAAG Almut 1978 F GER MTG Wangen (GER)
0 A 1st round JASKIEWICZ Agnieszka 1990 F POL

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KNEIST Toni 1984 M GER FC Offenbach (GER)
2 N GRABARCZYK Oskar 1989 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N KULESOVS Vadims 1992 M LAT FC Grunewald (GER)
3 N SOMMER Benjamin 1975 M GER FC Grunewald (GER)
5 N MATSULEVITS Tristan 2003 M GER FC Grunewald (GER)
6 N PROHL Christopher 1984 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
7 N MORIK Marco 1993 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
8 N SCHATTENFROH Sebastian 1970 M GER FC Berlin Südwest (GER)
9 N BEHRENDT Michael 1975 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
10 N JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
11 N SCHMIDT Wilram 2002 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
12 N GLINKA Steve 1989 M GER USC Magdeburg (GER)
13 N LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
14 N VANDIEKEN Karsten 1968 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
15 N HOECHSMANN Thomas 1978 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
16 N NIEWIENDA Clemens 1995 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
17 N AYALA Rodrigo 1972 M MEX Fechtzentrum Berlin (GER)
18 N FISCHER Jonas 2000 M GER Dresdener FC (GER)
19 N MADDEN Gerard 1990 M IRL Dresdener FC (GER)
20 N UHLMANN Tobias 1972 M GER FC Berlin Südwest (GER)
21 N KIRSCHEN Uwe 1967 M GER SC Berlin (GER)
22 N BERGER Steven 2004 M GER FC Berlin Südwest (GER)
23 N BATTUMUR Batsuuri 1985 M MGL
24 N KRAMER Michael 1996 M GER MTG Wangen (GER)
25 N METZNER Andreas 1962 M GER USV TU Dresden (GER)
26 N MEER Markus 1986 M GER MTG Wangen (GER)
27 N VOLKOV Andrii 1990 M UKR FG Rotation Berlin (GER)
28 N GARCIA NAVALÓN Cristian 1986 M ESP FC Grunewald (GER)
29 N DITHMAR Benjamin 2003 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
30 N HUTH Benjamin 1998 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
31 N ROSENSTOCK Michael-Boris 1964 M GER Berliner FC (GER)
32 N HENNECKE Leon-Niclas 2000 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
33 N 1st round KAUBE Thomas 1974 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
34 N 1st round THIELE Holger 1984 M GER FC Berlin Südwest (GER)
35 N 1st round HAGEN Heiko 1981 M GER TG Berlin (GER)
36 N 1st round GODOH-WADA Leiji 1977 M GER FG Rotation Berlin (GER)
37 N 1st round FLOHR Andy 1990 M GER SV Aschersleben (GER)
38 N 1st round RIST Maximilian 1998 M GER MTG Wangen (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KÖPKE Klara 1996 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
2 N SCHURR Nora Katharina 1992 F GER Berliner FC (GER)
3 N HELLINGER Rubina 2002 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 N PUTZAS Maria 1988 F GER Berliner FC (GER)

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WICHITILL Gert 1966 M GER Berliner FC (GER)
2 N TRUKSANS Maris 1977 M LAT
3 N GARBE Marc-Stephan 1967 M GER Berliner FC (GER)
3 N SACHTLEBEN Felix 1986 M GER Berliner FC (GER)
5 N DEGLER Wolfram 1973 M GER SVA Oranienburg (GER)
6 N GODOH-WADA Leiji 1977 M GER FG Rotation Berlin (GER)

Sabre Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club