Back to list

Results

27. Alpe-Adria-Pokal
AUT Graz
February 9, 2019 - February 10, 2019

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FUCHS Julian 2002 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
2 N PANKRATZ Josua 2003 M AUT FC Treibach (AUT)
3 N SPANOS Konstantin 2004 M AUT FU Linz (AUT)
3 N MLAKAR Luka 2002 M SLO SK Izola (SLO)
5 N JANJIC Gregor 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
6 N HUBER Philipp 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
7 N STRUMBELJ Viktor 2003 M SLO
8 N LACH Leo 2002 M AUT UWK Graz (AUT)
9 N RANKL Florian 2003 M AUT FC Treibach (AUT)
10 N GRAMMER Moritz 2002 M AUT FU Linz (AUT)
11 N BUDER Noah 2004 M AUT FTSJF Feldkirch (AUT)
12 N DÜRK Valentin 2003 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
13 N RIEDE Stefan 2004 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
14 N ZÖLSS Leo 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
15 N PLESE Jakov 2003 M CRO
16 N GROHS Andreas Peter 2002 M AUT FC Treibach (AUT)
17 N Round HARTMANN Sven 2004 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
18 N Round SONNLEITNER Thomas 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
19 N Round FLEISCHMANN Julian 2004 M AUT FC St. Johann (AUT)
20 N Round FLORA Oliver 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
21 N Round AMBERGER Stefan 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
22 N 1st round SPITZER Florian 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
23 N 1st round AIGNER Xaver 2003 M AUT GFU Graz (AUT)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KIRSTEN Ines 1999 F AUT StLFC Graz (AUT)
2 N EISTERT Julia 2002 F AUT AFC Salzburg (AUT)
3 N PODSTATZKY Oktavia 2001 F AUT AFC Salzburg (AUT)
3 N FABIANEK Marie 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
5 N ROM Florentine 2000 F AUT StLFC Graz (AUT)
6 N GROESS Chiara 2003 F AUT SZT Klagenfurt (AUT)
7 N SOMMER Johanna 2001 F AUT FG Stockerau (AUT)
8 N SCHAURECKER Lisa Maria 2003 F AUT AFC Salzburg (AUT)
9 N SCHMIDT Elsa 2001 F AUT StLFC Graz (AUT)
10 N JUVAN Anja 2000 F SLO
11 N HUBER Pia 2003 F AUT FU Mödling (AUT)
12 N SERC Iza 2004 F SLO SK RUDOLF CVETKO (SLO)
13 N Round CRETNIK Pia 2003 F SLO SK RUDOLF CVETKO (SLO)
14 N Round OBENAUS Lilli 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
15 N Round MLEKUZ Eli 2004 F SLO SS Duel Tabor (SLO)
16 N 1st round HAAS Alma 2001 F AUT StLFC Graz (AUT)

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GABRIELLI Lorenzo 2000 M ITA FU Mödling (AUT)
2 N SCHUBERT Max 2001 M AUT FU Mödling (AUT)
3 N LEHNER Leon 2003 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
3 N GOJAK Antonio 2000 M CRO MK Karlovac (CRO)
5 N HUTHMANN Erik 1999 M AUT AFC Salzburg (AUT)
6 N POINTNER Maximilian 2002 M AUT FU Mödling (AUT)
7 N BRESSLAUER Tobias 2002 M AUT SU Wien 9 (AUT)
8 N RASTEGAR Rastin Linus 1999 M AUT Dynamo Wien (AUT)
9 N SCHAUER Moritz 2000 M AUT StLFC Graz (AUT)
10 N GABRIELLI Valerio 2000 M ITA FU Mödling (AUT)
11 N MRAVUNAC Anton 2000 M CRO MK Karlovac (CRO)
12 N PLANCKH Niclas 2001 M AUT FU Mödling (AUT)
13 N KALT Andreas 2002 M AUT FC Wels (AUT)
14 N MOHORKO Borut 2000 M SLO
15 N HASELSTEINER Max 2002 M AUT AFC Salzburg (AUT)
16 N SCHIEBEL Paul 2002 M AUT UFC Wien (AUT)
17 N Round JUCH Nikolaus 2002 M AUT StLFC Graz (AUT)
18 N Round GORIUP Alexander 2002 M AUT StLFC Graz (AUT)
19 N Round WAGNER Alexander 2004 M AUT FU Mödling (AUT)
20 N Round ARDEBILI Emad Seyed 2003 M SLO SS Tabor (SLO)
21 N Round KUDLACEK Raphael 2002 M AUT FG Stockerau (AUT)
22 N 1st round LEPIR Luka 2001 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
23 N 1st round JURJOVEC Jakob 2001 M SLO
23 N 1st round PLANKO Emanuel 2001 M SLO SK RUDOLF CVETKO (SLO)
25 N 1st round FISCHER David 1900 M AUT

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PRAXMARER Leonore 2003 F AUT FU Linz (AUT)
2 N GRABHER Konstanze 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N RÜDISSER Ronja 2004 F AUT FC Hohenems (AUT)
5 N ZERLAUTH Anna-Lea 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
6 N KNECHTL Lucia 2003 F AUT GFU Graz (AUT)
7 N ZAKOVA Hana Tamara 2002 F SVK BSK Bratislava (SVK)
8 N MARK Marlene 2003 F AUT GFU Graz (AUT)
9 N VANCEK Lucija 2004 F SLO SK BRANIK (SLO)
10 N CHEVAUX Lena 2005 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
11 N HUBER Pia 2003 F AUT FU Mödling (AUT)
12 N SCHALL Noelle 2002 F AUT KAC Klagenfurt (AUT)
13 N Round TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
14 N Round LES Katarina 2002 F SLO ASK Maribor (SLO)
15 N 1st round LEPIR Ana 2005 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
16 N 1st round SUSTAKOVA Laura Alice 2002 F SVK BSK Bratislava (SVK)
17 N 1st round GRUY Sophie Cathrin 2004 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BRESSLAUER Tobias 2002 M AUT SU Wien 9 (AUT)
2 N KALT Andreas 2002 M AUT FC Wels (AUT)
3 N LEHNER Leon 2003 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
3 N SCHIEBEL Paul 2002 M AUT UFC Wien (AUT)
5 N HASELSTEINER Max 2002 M AUT AFC Salzburg (AUT)
6 N POINTNER Maximilian 2002 M AUT FU Mödling (AUT)
7 N BERGMANN Thomas 2002 M AUT StLFC Graz (AUT)
8 N KARNER Robin 2002 M AUT FU Krems (AUT)
9 N WAGNER Alexander 2004 M AUT FU Mödling (AUT)
10 N GORIUP Alexander 2002 M AUT StLFC Graz (AUT)
11 N HUBNER Alexander 2004 M AUT FC Wels (AUT)
12 N JUCH Nikolaus 2002 M AUT StLFC Graz (AUT)
13 N KOHLWEG Marwin 2005 M AUT FC Treibach (AUT)
14 N GRASSO Kei Lorenzo 2004 M AUT FU Mödling (AUT)
15 N KROPF Anatol 2004 M AUT FU Krems (AUT)
16 N CASLAVKA Alexander 2003 M AUT FU Krems (AUT)
17 N HUMER Simon 2003 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
18 N RAMIREZ Pablo 2004 M AUT StLFC Graz (AUT)
19 N SCHÖNPASS Noel 2005 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
20 N HUBNER Maximilian 2006 M AUT FC Wels (AUT)
21 N PURKARTHOFER Felix 2004 M AUT ATUS Weiz (AUT)
22 N KROITZSCH Leo 2003 M AUT StLFC Graz (AUT)
23 N ARDEBILI Emad Seyed 2003 M SLO SS Tabor (SLO)
24 N PECNIK Georg 2006 M AUT FC Wels (AUT)
25 N Round MORGUNOV Marc 2005 M UKR UFC Wien (AUT)
26 N Round STEININGER Tobias 2003 M AUT FC Wels (AUT)
27 N Round LUTZ Simon 2005 M AUT StLFC Graz (AUT)
28 N Round URBAS Jurij 2003 M SLO
29 N 1st round THALLER Lorenz 2003 M AUT FK Vöcklabruck (AUT)
30 N 1st round MITTERBACHER Fabian 2003 M AUT StLFC Graz (AUT)
31 N 1st round KÜTTNER Kilian 2005 M AUT ASC Wien (AUT)

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRABHER Konstanze 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
2 N MAJDANDZIC Andrea 2000 F CRO CAFC Mladost (CRO)
3 N ZERLAUTH Anna-Lea 2003 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N KNECHTL Lucia 2003 F AUT GFU Graz (AUT)
5 N MIKOSCH Alina 1999 F AUT StLFC Graz (AUT)
6 N SCHMIDT Elsa 2001 F AUT StLFC Graz (AUT)
7 N VUCKOVIC SOKOVIC Viktorija 2001 F CRO
8 N KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
9 N 1st round GYURKO Anna 2001 F HUN

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BIRO Alexander 2001 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
2 N FUCHS Julian 2002 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N LACH Lukas 1999 M AUT UWK Graz (AUT)
3 N BERKTOLD Samuel 2001 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
5 N JANJIC Gregor 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
6 N GROHS Andreas Peter 2002 M AUT FC Treibach (AUT)
7 N RANKL Florian 2003 M AUT FC Treibach (AUT)
8 N RIEDE Stefan 2004 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
9 N SCHUHMANN Jan 2001 M AUT GFU Graz (AUT)
10 N VALENTE Vincent 2001 M AUT KAC Klagenfurt (AUT)
11 N ZÖLSS Leo 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
12 N BRUCKMÜLLER Fabian 2001 M AUT FU Linz (AUT)
13 N POGACNIK-SOUVENT Jakob 2001 M SLO
14 N HARTMANN Sven 2004 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
15 N HUBER Philipp 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
16 N SPANOS Konstantin 2004 M AUT FU Linz (AUT)
17 N LACH Leo 2002 M AUT UWK Graz (AUT)
18 N KOVAC Crtomir 2001 M SLO SS Tabor (SLO)
19 N DÜRK Valentin 2003 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
20 N BUDER Noah 2004 M AUT FTSJF Feldkirch (AUT)
21 N Round GLUKHOV Aleksandr 2001 M RUS
22 N Round AIGNER Xaver 2003 M AUT GFU Graz (AUT)
23 N Round TURK Urban 2004 M SLO SS Tabor (SLO)
24 N Round SONNLEITNER Thomas 2002 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
25 N 1st round VUCKOVIC SOKOVIC Adrian 2001 M CRO

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GROESS Chiara 2003 F AUT SZT Klagenfurt (AUT)
2 N FABIANEK Marie 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
3 N SCHAURECKER Lisa Maria 2003 F AUT AFC Salzburg (AUT)
3 N EISTERT Julia 2002 F AUT AFC Salzburg (AUT)
5 N HUBER Pia 2003 F AUT FU Mödling (AUT)
6 N TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
7 N PURKARTHOFER Marie 2004 F AUT ATUS Weiz (AUT)
8 N OBENAUS Lilli 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
9 N MLEKUZ Eli 2004 F SLO SS Duel Tabor (SLO)
10 N SERC Iza 2004 F SLO SK RUDOLF CVETKO (SLO)
11 N Round RIESER Aimee 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
12 N Round CRETNIK Pia 2003 F SLO SK RUDOLF CVETKO (SLO)
13 N 1st round SIMHANDL Leni 2004 F AUT FU Krems (AUT)
14 N 1st round ZWEYNERT Paula 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)