Back to list

Results

7. Esslinger Burg-Cup 2023
GER Esslingen
October 14, 2023 - October 15, 2023

Foil Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KLEIN Felix 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N KAHL Alexander 1993 M GER TG Hanau (GER)
3 N GRÖTEKE Sebastiano 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
3 N FAUL Paul Luca 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N KAPPUS Bastian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N RIEGER Laurenz 2002 M GER TSG Weinheim (GER)
7 N LÖHR Tom-Florin 2001 M GER TG Münster (GER)
8 N RENNER Moritz 2001 M GER TSG Weinheim (GER)
9 N LINDNER Ruben 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 N BRAUN Noah 2002 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 N KLEIN Luis 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 N SEMBACH Philipp 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
13 N KLOSTERMANN Max 2004 M GER KTF Luitpold München (GER)
14 N POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers (GER)
15 N HÖFLER Julius 2006 M GER TSG Weinheim (GER)
16 N ASK Henri 2003 M SWE ÄFK Stockholm (SWE)
17 N DIESTELKAMP Niklas 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
18 N FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München (GER)
19 N JANS KOHNEKE Teun 2000 M NED SC Amsterdam (NED)
20 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
21 N STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München (GER)
22 N DÖRFER Laurenz 2004 M GER TG Münster (GER)
23 N MIRBACH Maximilian 2006 M GER DFC Düsseldorf (GER)
24 N RASTEGAR Rastin Linus 1999 M AUT Dynamo Wien (AUT)
25 N SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
26 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
27 N KAIN Martin 1999 M AUT FU Krems (AUT)
28 N NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
29 N GAASEIDNES Kjell 2004 M GER SC Berlin (GER)
30 N LENSCHOW Nick-Malte 2002 M GER FC Moers (GER)
31 N SCHUSTER Leon Emanuel 2006 M GER KTF Luitpold München (GER)
32 N MUKHOPAD Hlib 2008 M UKR TSG Weinheim (GER)
33 N WUNDLING Ivo 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 N VELLA Rosario 1998 M GER CTG Koblenz (GER)
35 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
36 N STUDENT Mika 2005 M GER FG Recklinghausen (GER)
37 N MICHEL Fabian 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
38 N FABINGER Nils Alexander 2002 M GER FC Moers (GER)
39 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
40 N MAYER Leonard 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
41 N LIEBSCHER David 2002 M GER FC Moers (GER)
42 N LENK Hendrik Dion 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
43 N NAWAR Suhayl 2004 M EGY SC Amsterdam (NED)
44 N DROEGE Oliver 1994 M GER MTV München (GER)
45 N SAUTNER Marcel 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
46 N HUTHMANN Erik-Elmar 1999 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
47 N KÖHLER Joey 2000 M GER SVA Oranienburg (GER)
48 N SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
49 N STRASHEIM Philipp 2007 M GER TSG Weinheim (GER)
50 N WAGNER Vincent 2004 M GER PSV Stuttgart (GER)
51 N SCHIEBEL Paul 2002 M AUT UFC Wien (AUT)
52 N PRIBAS Fabian Alexi 2005 M AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
53 N HAASBEEK Julian 2003 M NED s.v. Tréville (NED)
54 N BRESSLAUER Tobias 2002 M AUT SU Wien 9 (AUT)
55 N SCHROTT Benjamin 2008 M GER PSV Stuttgart (GER)
56 N HUBNER Alexander 2004 M AUT FCW Wels (AUT)
57 N ZOONS Axel 2001 M NED SC Amsterdam (NED)
58 N TSEILER Dmitrii 1993 M RUS SVA Oranienburg (GER)
59 N ALTENRIEDER Simon 2004 M GER MTV München (GER)
60 N KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
60 N SCHULTZ Milan 2006 M GER FG Schwerin (GER)
62 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER Dresdener FC (GER)
63 N EHRICH Marlon 2002 M GER SC Berlin (GER)
64 N ROSSBACH Stefan 1985 M GER VT Zweibrücken (GER)
65 N MACHETANZ Jasper 2003 M GER TSG Weinheim (GER)
66 N MAN Koen 2003 M NED s.v. Tréville (NED)
67 N GAUSS Neil 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
68 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
69 N TJARKS Lasse 1977 M GER TSG Weinheim (GER)
70 N STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
71 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau (GER)
72 N EMMERICH Jaron 2004 M GER TG Dörnigheim (GER)
73 N SCHWANNINGER Tim 1999 M GER CTG Koblenz (GER)
74 N ZIEGLER Jörn 1994 M GER SV Esslingen (GER)
75 N KIECKBUSCH Jacob 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
76 N SEEMANN Paul Leopold 2006 M GER TSV Winsen (GER)
77 N GASPERINI Loïc Sofian 2003 M BEL CRE Huy (BEL)
78 N SEEMANN Niklas 2008 M GER SVA Oranienburg (GER)
79 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal (GER)
79 N GRASSO Kei Lorenz 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
81 N SEEGER Martin 1983 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
82 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
83 N VAN DE SANDE Lucas 2001 M NED s.v. Tréville (NED)
84 N ENGFER Friedrich 2004 M GER FG Schwerin (GER)
85 N STUBENRAUCH Bartolomé 2004 M GER FC Moers (GER)
86 N HAMPO Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
87 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
88 N 1st round MAISON Jost 2005 M GER TSV Winsen (GER)
89 N 1st round MÜLLER Len 2005 M GER PSV Stuttgart (GER)
90 N 1st round PLANCKH Niklas 2001 M AUT FUM Mödling (AUT)
90 N 1st round ERNST Deniz 1986 M SUI FSZ Zürich (SUI)
92 N 1st round MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)
93 N 1st round SEE Benedikt 2002 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
93 N 1st round FRANKE Tim Ole 2004 M GER TV Haueneberstein (GER)
95 N 1st round GOLLNICK Noah 2000 M GER MTV Braunschweig (GER)
95 N 1st round HASSE Malte 2002 M GER SV Alfeld (GER)
97 N 1st round KLAUS Felix 2001 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
98 N 1st round VALLERIANI Luca Francesco 1999 M GER OSC Berlin (GER)
99 N 1st round BOSSERHOFF Nils 2005 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
100 N 1st round BECHER Nicolas 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
101 N 1st round ALYOKHIN Fyodor 2005 M GER KTF Luitpold München (GER)
102 N 1st round LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
102 N 1st round REKOW Jan Moritz 2006 M GER TV Neu Isenburg (GER)
104 N 1st round STAIB Samuel 2007 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
105 N 1st round MEIER-ECKHOFF Campino 2006 M GER MTV Braunschweig (GER)
106 N 1st round MILATA Alex 1999 M SUI FSZ Zürich (SUI)
107 N 1st round VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
108 N 1st round KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
109 N 1st round STEHLI Lucas 1984 M SUI FSZ Zürich (SUI)

Foil Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DHUIQUE-HEIN Aliya 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 N HOLLAND-CUNZ Luca Sarah 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
3 N KOTHIERINGER Anna Sophie 2003 F GER KTF Luitpold München (GER)
3 N KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
5 N BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N HOHENADEL Celia 2003 F GER TSG Weinheim (GER)
6 N KIRSCH Anne 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 N ARNELA Lucia 2005 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 N MORANDI Carlotta Sophie 2001 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 N ZONI Lea 2006 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 N PARRA Emily 2003 F FRA PAYS AIX (FRA)
12 N GRÖSS Chiara 2003 F AUT SZT Klagenfurt (AUT)
13 N SEIFFERT Veranika 2006 F GER SC Berlin (GER)
14 N ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
15 N MIKA Emma 2003 F FRA REIMS CE (FRA)
16 N HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
17 N VOGEL Greta 2002 F GER PSV Stuttgart (GER)
18 N POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
19 N HÖFLER Marie 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
20 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
21 N ESTEBAN Maxine 2000 F CIV TSG Weinheim (GER)
22 N DRESCHER Lea Sophie 2003 F GER FG Schwerin (GER)
23 N KLOCKHAUS Emily 2003 F GER DFC Düsseldorf (GER)
24 N HERWIG Finja 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
25 N MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
26 N TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
27 N HÖPFL Amelie 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
28 N TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
29 N HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
30 N SCHORMAIR Barbara 1979 F GER KTF Luitpold München (GER)
31 N EVERS Larissa 2005 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
32 N JAKOB Mia 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
33 N BAARS Anna 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
34 N EISTERT Julia 2002 F AUT ASVÖ FC Salzburg (AUT)
35 N GAMKE Ella 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
36 N RICKEN Lisa 2002 F GER DFC Düsseldorf (GER)
37 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
38 N RODE Marie-Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
39 N CHARLIER Amandine 2002 F BEL CE Bastogne (BEL)
40 N FELLMANN Emelie 2007 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
41 N RUSTLER Aline 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
42 N BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
43 N WITT Lara 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
44 N BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
45 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
46 N KÖSLING Anik 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
47 N METZ Thea 2006 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
48 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
49 N MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
50 N SCHNARR Sophia 2006 F GER TFC Hanau (GER)
51 N KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
52 N SCHLÜTER Amelie 2004 F GER Darmstädter FC (GER)
53 N KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
53 N BUTIN BIK Elise 2002 F NED s.v. Beau Geste (NED)
55 N HUBOLD Pia 2006 F GER FG Schwerin (GER)
56 N FREITAS DE OLIVEIRA Mariana 2003 F GER VT Zweibrücken (GER)
57 N BLESSING Laura 2003 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
58 N CARSTENSEN Lina 2005 F GER TG Biberach (GER)
59 N BRAUN Annemarie 2005 F GER FC Moers (GER)
60 N POPOV Maria 2005 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
61 N ERTEL Alisa 2007 F RUS SVA Oranienburg (GER)
62 N WIPF Zoe 2005 F FRA GUEBWILLER (FRA)
63 N 1st round RATKOGLO Maria 2007 F BUL SVA Oranienburg (GER)
64 N 1st round KIECKBUSCH Mirjam 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
65 N 1st round BURKHARDT Katja 1977 F GER MTV München (GER)
66 N 1st round BAAS Svenja 2007 F GER TFC Hanau (GER)
67 N 1st round WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
68 N 1st round SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
68 N 1st round KRAFT Maja 2007 F GER TSG Weinheim (GER)
70 N 1st round REINER Aglaya 2006 F AUT Dynamo Wien (AUT)
71 N 1st round HOFFMANN Amelie 2000 F GER TSV Winsen (GER)
71 N 1st round POPOV Anna-Sophia 2008 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
73 N 1st round FRANKE Lena Inken 2006 F GER TV Haueneberstein (GER)
73 N 1st round KIESSLING Florence 2007 F GER TG Frankenthal (GER)