Back to list

Results

2021 Österreichische U17 Meisterschaft
AUT Linz
May 29, 2021 - May 30, 2021

Foil Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
2 N FABIANEK Marie 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
3 N OBENAUS Lilli 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
3 N PURKARTHOFER Marie 2004 F AUT ATUS Weiz (AUT)
5 N ZWEYNERT Paula 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
6 N SCHÖBITZ Victoria 2006 F AUT FUM Mödling (AUT)
7 N REINER Aglaya 2006 F AUT Dynamo Wien (AUT)
8 N WITTNER Isabel 2006 F AUT FUK Krems (AUT)
9 N HOCHMAIR Juliana 2005 F AUT FCW Wels (AUT)
10 N PATTERER Catharina 2005 F AUT FCW Wels (AUT)
11 N PETZ Anna 2007 F AUT ASC Wien (AUT)
12 N SIMHANDL Leni 2004 F AUT FUK Krems (AUT)
13 N LECKEL Madita 1900 F AUT ASC Wien (AUT)
14 N FABIANEK Hanna 2007 F AUT StLFC Graz (AUT)
15 N MACK Laetizia 2007 F AUT AFCS Salzburg (AUT)
16 N WIESER Lisa 2005 F AUT StLFC Graz (AUT)
17 N WOLF Olivia 2007 F AUT UFC Wien (AUT)
18 N KNOPPEK Stefanie 1900 F AUT
18 N SCHAFFER Elena 2005 F AUT StLFC Graz (AUT)
20 N KROPF Alrun 2007 F AUT FUK Krems (AUT)

Foil Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STLFC STEIERMARK       AUT StLFC Graz (AUT)
2 N ASC WIEN       AUT ASC Wien (AUT)
3 N FU KREMS       AUT FUK Krems (AUT)
4 N STLFC STEIERMARK 2       AUT StLFC Graz (AUT)

Foil Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HUBNER Alexander 2004 M AUT FCW Wels (AUT)
2 N PRIBAS Fabian Alexi 2005 M AUT AFCS Salzburg (AUT)
3 N RAMIREZ Pablo 2004 M AUT StLFC Graz (AUT)
3 N WAGNER Alexander 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
5 N GRASSO Kei Lorenzo 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
6 N KROPF Anatol 2004 M AUT FUK Krems (AUT)
7 N KOHLWEG Marwin 2005 M AUT FCT Treibach (AUT)
8 N MELOT DE BEAUREGARD Matisse 2006 M AUT AFCS Salzburg (AUT)
9 N HUBNER Maximilian 2006 M AUT FCW Wels (AUT)
10 N KÜTTNER Kilian 2005 M AUT ASC Wien (AUT)
11 N SKRABITZ Tim 2006 M AUT StLFC Graz (AUT)
12 N LUTZ Simon 2005 M AUT StLFC Graz (AUT)
13 N LANGFELDER Laurenz 2007 M AUT UFC Wien (AUT)
14 N FALCHETTO Ennio 2007 M AUT FUM Mödling (AUT)
15 N KÜTTNER Nicolas 2007 M AUT ASC Wien (AUT)
16 N FALCHETTO Lauro 2008 M AUT FUM Mödling (AUT)
17 N BRUNBAUER Alexander 2007 M AUT FUM Mödling (AUT)
18 N KÄFERBÖCK Jakob 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
19 N SZAKACS Marton 1900 M AUT ASC Wien (AUT)
20 N EHRENHÖFER Philipp 2006 M AUT FGS Stockerau (AUT)
20 N KYOLNER Yuan 2008 M AUT UFC Wien (AUT)
20 N RAIMITZ Maximilian 2007 M AUT FUK Krems (AUT)
23 N PRINZ Jan 2006 M AUT FUB Baden (AUT)
24 N HOLLER Paul 2006 M AUT StLFC Graz (AUT)
25 N ZOERNER Maxi 2006 M AUT FUK Krems (AUT)
26 N LUTZ David 2007 M AUT StLFC Graz (AUT)
27 N MÜLLER Vinzenz 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
28 N MURAOKA Enzo 2006 M AUT FUM Mödling (AUT)
29 N JOSZA Roland 1900 M AUT FCW Wels (AUT)
30 N DUCHOSLAV Paul 2007 M AUT

Foil Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FUM MOEDLING       AUT FUM Mödling (AUT)
2 N FC WELS       AUT FCW Wels (AUT)
3 N STLFC STEIERMARK       AUT StLFC Graz (AUT)
4 N ASC WIEN       AUT ASC Wien (AUT)
5 N FU KREMS       AUT FUK Krems (AUT)
6 N FUM MOEDLING 2       AUT FUM Mödling (AUT)
7 N UFC WIEN       AUT UFC Wien (AUT)

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRABHER Konstanze 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
2 N CHEVAUX Lena 2005 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N RÜDISSER Ronja 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N UMLAUF Beatrix 2005 F AUT FCH Hallein (AUT)
5 N KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 F AUT FTSJF Feldkirch (AUT)
6 N PASIC Rea 2006 F AUT UWK Graz (AUT)
7 N RIEDE Julia 2006 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
8 N CAPPIELLO Veronica Elisa 2006 F AUT FUL Linz (AUT)
9 N PLATZGUMMER Lina 2005 F AUT GFU Graz (AUT)
10 N ERBER Emily-Sophie 2005 F AUT HSV St. Johann (AUT)
11 N MACK Laetizia 2007 F AUT AFCS Salzburg (AUT)
12 N RUMENOVSKI Cintia 2006 F AUT FUL Linz (AUT)
13 N HARTMANN Lilly 2006 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
14 N HOFEGGER Elena Maria 2006 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
15 N TROLP Alena 2006 F AUT GFU Graz (AUT)
16 N TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
17 N GRUY Sophie Cathrin 2004 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
18 N KELLNER Anna-Maria 2004 F AUT UWK Graz (AUT)
19 N KÖHLER Miriam 2006 F AUT FUL Linz (AUT)
20 N PAUKNER Flora 2008 F AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
21 N TROLP Jara 2008 F AUT GFU Graz (AUT)
22 N LUKARSCH Magdalena 1900 F AUT

Epee Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FTSD DORNBIRN       AUT FTS Dornbirn (AUT)
2 N OOE LANDESFECHTKLUB       AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
3 N UWK GRAZ       AUT UWK Graz (AUT)
4 N FUL LINZ       AUT FUL Linz (AUT)

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RIEDE Stefan 2004 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
2 N BUDER Noah 2004 M AUT FTSJF Feldkirch (AUT)
3 N HARTMANN Sven 2004 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
3 N SPANOS Konstantin 2004 M AUT FUL Linz (AUT)
5 N SPIEGEL Robert Caspar 2005 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
6 N SPITZER Florian 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
7 N KOHLWEG Marwin 2005 M AUT FCT Treibach (AUT)
8 N HERTEL David 2005 M AUT FK Wiener Neudorf (AUT)
9 N ZWÖLFER Konstantin 2004 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
10 N LUKARSCH Florian 2008 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
11 N GOLLOWITSCH Stanislaus 2004 M AUT FUL Linz (AUT)
12 N AMBERGER Stephan 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
13 N OBERMÜLLER Killian 2005 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
14 N DEISL Markus 2005 M AUT FC St. Johann (AUT)
15 N FLORA Oliver 2005 M AUT UWK Graz (AUT)
16 N PAVIC Johannes 2004 M AUT FCH Hallein (AUT)
17 N BRENNER Thomas 2007 M AUT UWK Graz (AUT)
18 N GECI Lorant 2006 M AUT FUL Linz (AUT)
19 N SCHIEFER Max 2007 M AUT FCH Hallein (AUT)
20 N ROHNER Stefan 2004 M AUT FTS Dornbirn (AUT)
21 N OU Edwin 2005 M AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
22 N BAUMGARTL Nicolas 2005 M AUT FTS Dornbirn (AUT)

Epee Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FTSD DORNBIRN       AUT FTS Dornbirn (AUT)
2 N OOE LANDESFECHTKLUB       AUT OÖ Landesfechtklub (AUT)
3 N UWK GRAZ       AUT UWK Graz (AUT)
4 N FUL LINZ       AUT FUL Linz (AUT)

Sabre Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TANZMEISTER Franziska 2004 F AUT ASC Wien (AUT)
2 N CORN Frida 2005 F AUT Wiener SC (AUT)
3 N FABIANEK Marie 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
3 N OBENAUS Lilli 2004 F AUT StLFC Graz (AUT)
5 N FABIANEK Hanna 2007 F AUT StLFC Graz (AUT)
6 N BIRKMAYER Leonora 2007 F AUT ASC Wien (AUT)

Sabre Women's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MÜLLER Vinzenz 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
2 N KÄFERBÖCK Jakob 2004 M AUT FUM Mödling (AUT)
3 N LAZAR Alexander 2005 M AUT Wiener SC (AUT)
3 N PLANCKH Matthias 2005 M AUT FUM Mödling (AUT)
5 N BERKES David 2006 M AUT FUM Mödling (AUT)
6 N LAFFER Jonas 2006 M AUT Wiener SC (AUT)
7 N SKRABITZ Tim 2006 M AUT StLFC Graz (AUT)
8 N HOLLER Paul 2006 M AUT StLFC Graz (AUT)
9 N HACKENBERG Yannik 2004 M AUT Wiener SC (AUT)
10 N BASKARA Baran 1900 M AUT
11 N SCHRÖDER Alessio 2005 M AUT Wiener SC (AUT)
12 N LU Oliver 1900 M AUT Wiener SC (AUT)
13 N LUTZ Simon 2005 M AUT StLFC Graz (AUT)
14 N HACKENBERG Thimo 2008 M AUT Wiener SC (AUT)

Sabre Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FUM MOEDLING       AUT FUM Mödling (AUT)
2 N WIENER SC       AUT Wiener SC (AUT)
3 N STLFC STEIERMARK       AUT StLFC Graz (AUT)
4 N WIENER SC 2       AUT Wiener SC (AUT)