Back to list

Results

54. Bitterfelder Schwert
GER Bitterfeld
September 28, 2019 - September 29, 2019

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
2 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
3 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
3 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin (GER)
6 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
7 N PERLEBERG Matheo 2008 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
8 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER FSC Jena (GER)
9 N WOHLGEMUTH Jan 2007 M GER FC Moers (GER)
10 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
11 N VESTI Lucien 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
12 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
13 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
14 N EWALD William 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
15 N LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
16 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
17 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N KLEFFMANN Justus 2008 M GER FC Moers (GER)
19 N ECKNER Lykko 2007 M GER Dresdener FC (GER)
20 N FENNER Georg 2008 M GER OSC Potsdam (GER)
21 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
22 N BEYER Tim 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
23 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
24 N MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)
25 N Round GEPPERT Laurenz 2007 M GER SV Aschersleben (GER)
26 N Round NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
27 N Round HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
27 N Round POLLMER Vincent 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
29 N Round LÖRZER Jonathan 2007 M GER SV Aschersleben (GER)
30 A Round DIETZE Conrad 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
31 N 1st round HOFFMANN Adam 2007 M GER PSV Köthen (GER)
32 N 1st round HELD Henrik 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
33 N 1st round KUNERT Benwick 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
33 N 1st round SPANJER Niclas 2007 M GER SV Aschersleben (GER)
0 A 1st round SCHÖNFELD Lucas 2007 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N JOBST Maximilian 2005 M GER FC Moers (GER)
3 N SALUS Hugo 2006 M GER SC Berlin (GER)
5 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
6 N BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
7 N HAGENE Emmanuel 2005 M GER FC Moers (GER)
8 N THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N STRELOW Alexander 2006 M GER Dresdener FC (GER)
11 N JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N BERGMANN Jonathan 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 N NEUß Arvid Elias 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
15 N KÖCKE Nils 2006 M GER FC Schkeuditz (GER)
16 N ALLMICH Tim 2005 M GER PSV Köthen (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
2 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
3 N HARTMANN Ariane 2007 F GER FC Moers (GER)
3 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
6 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
7 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
8 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
9 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
10 N AL HASHIM Rana 2007 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 N KOSIN Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
12 N GUTZKE Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
13 N Round SKRZEBA Kaja-Luise 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
14 N Round KRENGEL Emma Sophie 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N Round KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
16 N 1st round GÖTHEL Freya 2008 F GER Chemnitzer PSV (GER)
17 N 1st round LOOS Romina 2008 F GER SV Aschersleben (GER)
18 N 1st round KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
19 N 1st round SCHNEIDER Shannon 2008 F GER SV Aschersleben (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KUCHENBECKER Paula 2006 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N ARNOLD Stella 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
3 N OBERLÄNDER Kiara 2005 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N SCHARF Hanna 2006 F GER Chemnitzer PSV (GER)
5 N RUTZ Antonia 2005 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N KNAPP Vanessa 2006 F GER Dresdener FC (GER)
7 N GOOSMANN Ruby 2005 F GER USC Magdeburg (GER)
8 N LUBBE Stella 2006 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Women's U15 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STG MARBURG/ANGERN       GER
1 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
1 N HERWIG Merle 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
1 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER VFL Marburg FA (GER)
1 N KÖSLING Anik 2008 F GER SV Angern (GER)
2 N FC MOERS       GER FC Moers (GER)
2 N VÖLKER Linn Marie 2007 F GER FC Moers (GER)
2 N HARTMANN Ariane 2007 F GER FC Moers (GER)
2 N GUTZKE Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
2 N KOSIN Lena 2008 F GER FC Moers (GER)
3 N FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N SCHNEIDER Ronja 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N SCHLAUTMANN Josefine 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N LÄUTER Amelie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N USC MAGDEBURG       GER USC Magdeburg (GER)
4 N GOOSMANN Ruby 2005 F GER USC Magdeburg (GER)
4 N DURAND Yunah 2006 F GER USC Magdeburg (GER)
4 N MEYER Tabea 2008 F GER USC Magdeburg (GER)
4 N LUBBE Stella 2006 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U15 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FECHTCENTRUM HALLE       GER Fechtcentrum Halle (GER)
1 N SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
1 N THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
1 N KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
1 N MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N FC BERLIN SUDWEST       GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N WAGNER Louis 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
2 N SALUS Hugo 2006 M GER SC Berlin (GER)
3 N FC MOERS       GER FC Moers (GER)
3 N HAGENE Emmanuel 2005 M GER FC Moers (GER)
3 N JOBST Maximilian 2005 M GER FC Moers (GER)
3 N MEHNER Laureano 2007 M GER FC Moers (GER)
4 N STG MARBURG/ANGERN       GER
4 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
4 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
4 N HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
5 N FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N SCHREIBER Felix 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N ZISTL Killian 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N GIERIG Raphael 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N FC MOERS 2       GER FC Moers (GER)
7 N WOHLGEMUTH Jan 2007 M GER FC Moers (GER)
7 N BARBY Henrik 2007 M GER FC Moers (GER)
7 N JOBST Alexander 2008 M GER FC Moers (GER)
7 N KLEFFMANN Justus 2008 M GER FC Moers (GER)
8 N USC MAGDEBURG       GER USC Magdeburg (GER)
8 N SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
8 N EWALD William 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
8 N FRANKE Timo 2006 M GER USC Magdeburg (GER)
9 N DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
9 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
9 N MEHNER Levy Etienne 2007 M GER Dresdener FC (GER)
9 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
10 N FECHTCENTRUM HALLE 2       GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N KUNERT Benwick 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N POLLMER Vincent 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
10 N HELD Henrik 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N AL HASHIM Daliah 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N NEUß Mathilda 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N VOIGT Karla 2009 F GER FG Merseburger Raben (GER)
5 N SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
6 N SCHIRMER Johanna Helene 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
7 N HAMSCH Mareile 2009 F GER USC Magdeburg (GER)
8 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
9 N KONDARIEVA Katheryna 2010 F GER FG Merseburger Raben (GER)
10 N GIRRULAT Charlotte 2010 F GER FG Merseburger Raben (GER)
11 N TRÄNKNER Nora 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
12 N KELLER Fine 2010 F GER FG Merseburger Raben (GER)
13 N MEIER Elisa 2010 F GER USC Magdeburg (GER)
14 N BÖTTCHER Charlotte 2009 F GER USC Magdeburg (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PUHLMANN Felix 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
3 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N ATHENSTEDT Malcolm 2009 M GER PSV Weimar (GER)
5 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
6 N REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N BUCHHOLZ Jonathan 2009 M GER FG Merseburger Raben (GER)
8 N KAMRATH Wolf Maria 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 N KLOSINSKI Karl 2009 M GER FG Merseburger Raben (GER)
10 N SCHÄFER Keo 2010 M GER USC Magdeburg (GER)
11 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
12 N STUTZINGER Friedrich 2010 M GER Fechtcentrum Halle (GER)