Back to list

Results

2019 Nordic Championships
LAT Riga
May 11, 2019 - May 12, 2019

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KURSISS Edgars 1991 M LAT
1 N SUPE Kritaps 1990 M LAT
1 N TETERIS Lukas 1996 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N ALEKSEJENKO Jegors 2002 M LAT Florete (LAT)
2 N HUSAINOVS Zans 2003 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N KAIGORODOVS Bogdans 2002 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N TRAMS Arturs 1986 M LAT
3 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N TOKOLA Teemu 1981 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N JOKIPII Ilkka 1986 M FIN Ylioppilasmiekkailijat (FIN)
3 N HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N BAJEVS Natans 2002 M LAT
4 N BEKERIS Edgars 2000 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
4 N GAFE Aleks 2005 M LAT Asmens (LAT)
4 N KUCEBA Nikita 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEGERMAN Ruusa 1989 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N HAUTALA Eva 2001 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N BALLE Susie 1975 F DEN
4 N SCHMIDT Leonie 1999 F GER SC Korb (GER)
5 N JENSEN Lene 1968 F DEN Trekanten København (DEN)
6 N RAUDASKOSKI Outi 1990 F FIN Miekka Miehet (FIN)
7 N HANSTEIN Kaja 1964 F EST
8 N HONKANEN Anniina 1999 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
9 N MOGILANE Anastasija 1998 F LAT
9 N WIENS Varpu 1966 F FIN Länsi-Pohjan Miekkailijat (FIN)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N KARLSEN Jonas 2004 M DEN Trekanten København (DEN)
3 N HUSAINOVS Zans 2003 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
3 N ZELTISEVS Matvejs 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
5 N ALEKSEJENKO Jegors 2002 M LAT Florete (LAT)
6 N BAJEVS Natans 2002 M LAT
7 N RUNOV Vasily 2002 M RUS
8 N GAFE Aleks 2005 M LAT Asmens (LAT)
9 N KUCEBA Nikita 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
10 N FAHLVIK Axel 2004 M SWE EGF Solna (SWE)
11 N KAULAKANS Valters 2005 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
12 N KRÖCKEL Emil 2004 M SWE EGF Solna (SWE)
13 N KAIGORODOVS Bogdans 2002 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
14 N VASILEV Daniil 2003 M RUS
15 N YUNEV Petr 2004 M RUS
16 N FEDOROV Daniil 2003 M RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)
17 N KALLSTRÖM Markus 2005 M SWE EGF Solna (SWE)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MASLOBOJEVA Emilija 2002 F LAT Florete (LAT)
2 N MALNIECE Juta 2003 F LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
3 N SITOVA Olga 2003 F LAT
3 N SOLODKIHA Jekaterina 2002 F LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
5 N POPPEL Ankita 2003 F SWE EGF Solna (SWE)
6 N KRASTINA Karolina 2006 F LAT
7 N MOBERG Therese 2003 F SWE EGF Solna (SWE)
8 N JÄRVINEN Aino 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
9 N HEISKARI Vilhelmiina 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
10 N SINKOVICA Gabriela 2005 F LAT Florete (LAT)
11 N MAKAREVICH Uliana 2004 F RUS
12 N KAJRĀNE Marija 2002 F LAT
13 N ISHINA Aleksandra 2005 M RUS
14 N CARLSSON Emma 2005 F SWE EGF Solna (SWE)
15 N JUNELE Nikola 2006 F LAT
16 N TO Zasmine 2005 F LAT
17 N BAJEVA Agata 2006 F LAT Asmens (LAT)
18 N PAVLOVA Sofia 2005 F RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)
19 N KIS Lili 2005 F SWE EGF Solna (SWE)
20 N IVANOVA Yulia 2003 F RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)

Foil Men's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ANDERSSON Hans 1959 M FIN Ylioppilasmiekkailijat (FIN)
2 N RODE Ugis 1966 M LAT
3 N HEISKARI Mika 1966 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N RUSZKAI Frank 1962 M DEN Trekanten København (DEN)
5 N KOROĻS Dmittrijs 1972 M LAT

Foil Women's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WIENS Varpu 1966 F FIN Länsi-Pohjan Miekkailijat (FIN)
2 N JENSEN Lene 1968 F DEN Trekanten København (DEN)
3 N HANSTEIN Kaja 1964 F EST

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
2 N ALEKSEJENKO Jegors 2002 M LAT Florete (LAT)
3 N HUSAINOVS Zans 2003 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
3 N KAIGORODOVS Bogdans 2002 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
5 N SAARELA Ilkka 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
6 N BAJEVS Natans 2002 M LAT
7 N HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
8 N RUNOV Vasily 2002 M RUS
9 N VASILEV Daniil 2003 M RUS
10 N LUKAŠĒVIČS Lūkas 2001 M LAT
11 N FEDOROV Daniil 2003 M RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)
12 N BEKERIS Edgars 2000 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
13 N KANEJEVS Patriks Filips 2003 M LAT
14 N KALLSTRÖM Markus 2005 M SWE EGF Solna (SWE)

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SOLODKIHA Jekaterina 2002 F LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N MASLOBOJEVA Emilija 2002 F LAT Florete (LAT)
3 N HAUTALA Eva 2001 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N KAJRĀNE Marija 2002 F LAT
5 N MOBERG Therese 2003 F SWE EGF Solna (SWE)
6 N POPPEL Ankita 2003 F SWE EGF Solna (SWE)
7 N SITOVA Olga 2003 F LAT
8 N HEISKARI Vilhelmiina 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
9 N SCHMIDT Leonie 1999 F GER SC Korb (GER)
10 N JÄRVINEN Aino 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
11 N IVANOVA Yulia 2003 F RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)
12 N HONKANEN Anniina 1999 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CARLSSON Emma 2005 F SWE EGF Solna (SWE)
2 N SINKOVICA Gabriela 2005 F LAT Florete (LAT)
3 N ŠEMAROVA Juliāna 2006 F LAT
3 N TO Zasmine 2005 F LAT
5 N KRASTINA Karolina 2006 F LAT
6 N NAČERJANE Helēna 2004 F LAT
7 N KUZMINA Ksenija 2005 F LAT Asmens (LAT)
8 N PAVLOVA Sofia 2005 F RUS KOMETA St. Petersburg (RUS)
9 N MAKAREVICH Uliana 2004 F RUS
10 N SAVKINA Anna 2005 F LAT Asmens (LAT)
11 N BAJEVA Agata 2006 F LAT Asmens (LAT)
12 N BURDZIBALJANA Darja 2007 F LAT Asmens (LAT)
13 N LIEPNIECE Hera 2006 F LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
14 N JUNELE Nikola 2006 F LAT
15 N KIS Lili 2005 F SWE EGF Solna (SWE)
16 N ISHINA Aleksandra 2005 M RUS
17 N DZENE Valerija 2004 F LAT
18 N ANDZANE Estere 2006 F LAT
19 N USA Olesia 2005 F LAT

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FAHLVIK Axel 2004 M SWE EGF Solna (SWE)
2 N ZELTISEVS Matvejs 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
3 N GAFE Aleks 2005 M LAT Asmens (LAT)
3 N YUNEV Petr 2004 M RUS
5 N KARLSEN Jonas 2004 M DEN Trekanten København (DEN)
6 N JURGA Stanislaw 2006 M POL Zjednoczeni Pabianice (POL)
7 N KUCEBA Nikita 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
8 N KRÖCKEL Emil 2004 M SWE EGF Solna (SWE)
9 N TKACHENKO Georgi 2004 M BLR
10 N KAULAKANS Valters 2005 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
11 N RATNEKS Mihails 2005 M LAT
12 N ĻEBEDEVS Andrejs 2005 M LAT
13 N TESTOVS Jegors 2005 M LAT Florete (LAT)
14 N FOGT Jakub 2006 M POL Polonia Leszno (POL)
15 N SAPUNOVS Mihails 2005 M LAT AMIENS CE (FRA)
16 N BARTOSZEK Tomasz 2007 M POL Zjednoczeni Pabianice (POL)
F 1st round 2004 M LAT
F 1st round 2005 M LAT
F 1st round 2005 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LATVIA       LAT
1 N MASLOBOJEVA Emilija 2002 F LAT Florete (LAT)
1 N SITOVA Olga 2003 F LAT
1 N SOLODKIHA Jekaterina 2002 F LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N LATVIA 2       LAT
2 N JUNELE Nikola 2006 F LAT
2 N KAJRĀNE Marija 2002 F LAT
2 N KRASTINA Karolina 2006 F LAT
2 N SINKOVICA Gabriela 2005 F LAT Florete (LAT)
3 N FINLAND       FIN
3 N HEISKARI Vilhelmiina 2003 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N RAUDASKOSKI Outi 1990 F FIN Miekka Miehet (FIN)
3 N HAUTALA Eva 2001 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N DEGERMAN Ruusa 1989 F FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LATVIA       LAT
1 N KURSISS Edgars 1991 M LAT
1 N TETERIS Lukas 1996 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
1 N SUPE Kritaps 1990 M LAT
2 N LATVIA 2       LAT
2 N ALEKSEJENKO Jegors 2002 M LAT Florete (LAT)
2 N HUSAINOVS Zans 2003 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
2 N TRAMS Arturs 1986 M LAT
2 N KAIGORODOVS Bogdans 2002 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
3 N FINLAND       FIN
3 N YLITERVO Santeri 2002 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N TOKOLA Teemu 1981 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
3 N JOKIPII Ilkka 1986 M FIN Ylioppilasmiekkailijat (FIN)
3 N HEISKARI Ilmari 2001 M FIN Oulun Miekkailuseura (FIN)
4 N LATVIA 3       LAT
4 N BAJEVS Natans 2002 M LAT
4 N BEKERIS Edgars 2000 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)
4 N GAFE Aleks 2005 M LAT Asmens (LAT)
4 N KUCEBA Nikita 2004 M LAT Rigas 3. BJSS (LAT)