Back to list

Results

2019 Sächsische Meisterschaft
GER Dresden
June 29, 2019 - June 29, 2019

Foil Women's U10+U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
3 N GÄRTNER Lisa 2010 F GER FC Oelsnitz (GER)
3 N SIMM Hannah 2009 F GER Dresdener FC (GER)
5 N FRIEDRICH Pauline 2010 F GER KSV Weißwasser (GER)
6 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
7 N SCHUSTER Theresa 2010 F GER Dresdener FC (GER)
8 N GRANERT Rosa Meret 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
9 N MERSEBURGER Paula 2009 F GER Dresdener FC (GER)
10 N PIWARZ Clara-Elise 2010 F GER Dresdener FC (GER)

Foil Women's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
5 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
6 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
7 N ZOBEL Emilia 2008 F GER SFV Oschatz (GER)
8 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 N SEIDEL Lavinia Lucina 2007 F GER FC Leipzig (GER)
11 N KRENGEL Emma Sophie 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U10+U9 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
2 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 N LÜDEMANN Neo Maxim 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
5 N JOHN Tim 2009 M GER SFV Oschatz (GER)
6 N REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N ANDERS Jonas 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
9 N HELLER Jeremy 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
10 N GROßMANN Felix 2010 M GER FC Oelsnitz (GER)
11 N KOCH Franz 2010 M GER Dresdener FC (GER)
12 N FRIEDRICH Julian 2009 M GER FSV Görlitz (GER)

Foil Men's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N RÖSELER Felix 2007 M GER FC Leipzig (GER)
3 N VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 M GER FC Leipzig (GER)
5 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
7 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
8 N BEYER Tim 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
12 N POHLACK Konrad Alexander 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 N HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
15 N SCHOLTZ Christian Sandro 2007 M GER FC Leipzig (GER)
16 N FRIEDRICH Nils 2008 M GER FSV Görlitz (GER)
17 N MÜLLER Peter 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N DOIL Paul 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
19 N REHWALD Armin 2007 M GER FC Leipzig (GER)
20 N NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N MARBACH Julius Matthäus 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
22 N FRÖSCHKE Benedikt 2008 M GER Dresdener FC (GER)
23 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
24 N ZHUKOVSKIY Miguel Savva 2007 M GER Dresdener FC (GER)
25 N 1st round LOHFINK Theodor 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U12-U10 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TV Markkleeberg       GER TV Markkleeberg (GER)
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
1 N GRANERT Rosa Meret 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
1 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
1 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N FC SCHKEUDITZ       GER FC Schkeuditz (GER)
2 N KUCHENBECKER Lotte 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N JOOST Jette 2010 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 N FC RADEBEUL 2       GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KRENGEL Emma Sophie 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
4 N SEIDEL Lavinia Lucina 2007 F GER FC Leipzig (GER)
4 N FRIEDRICH Pauline 2010 F GER KSV Weißwasser (GER)
4 N      
5 N MERSEBURGER Paula 2009 F GER Dresdener FC (GER)
5 N GÄRTNER Lisa 2010 F GER FC Oelsnitz (GER)
5 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
5 N      

Foil Men's U12-U10 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FC RADEBEUL       GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 N HOPPE Adrian 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N FC SCHKEUDITZ       GER FC Schkeuditz (GER)
2 N BEYER Tim 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
3 N REHWALD Armin 2007 M GER FC Leipzig (GER)
3 N SCHOLTZ Christian Sandro 2007 M GER FC Leipzig (GER)
3 N RÖSELER Felix 2007 M GER FC Leipzig (GER)
3 N VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 M GER FC Leipzig (GER)
4 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N POHLACK Konrad Alexander 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N DOIL Paul 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N      
5 N DRESDENER FC       GER Dresdener FC (GER)
5 N ZHUKOVSKIY Miguel Savva 2007 M GER Dresdener FC (GER)
5 N NEUMANN Henry 2007 M GER Dresdener FC (GER)
5 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
6 N      
6 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
6 N HELLER Jeremy 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
6 N TRILLITZSCH Stanislavs Marceli 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
7 N FC OELSNITZ       GER FC Oelsnitz (GER)
7 N GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 N HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 N ANDERS Jonas 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 N GROßMANN Felix 2010 M GER FC Oelsnitz (GER)
8 N MARBACH Julius Matthäus 2008 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N      
8 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N LÜDEMANN Neo Maxim 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
9 N LOHFINK Theodor 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N NEMAT Malte 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N MÜLLER Peter 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
9 N