Back to list

Results

2019 Karl May Turnier
GER Dresden
June 16, 2019 - June 16, 2019

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 N FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
3 N GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
4 N GRANERT Rosa Meret 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
5 N PIWARZ Clara-Elise 2010 F GER Dresdener FC (GER)
6 N SCHUSTER Theresa 2010 F GER Dresdener FC (GER)

Foil Women's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OLSEN Nora 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 N FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 N DÖRING Antonia 2008 F GER TV Markkleeberg (GER)
3 N LAUTENSCHLÄGER Annika 2007 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 N GEBAUER Luisa 2007 F GER TV Markkleeberg (GER)
6 N SÄNDIG Anne 2008 F GER FC Schkeuditz (GER)
7 N RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N ZOBEL Emilia 2008 F GER SFV Oschatz (GER)
9 N AL ABBADI Asmaa 2008 F GER FC Leipzig (GER)
10 N FISCHER Marie 2007 F GER OSC Berlin (GER)
11 N ARNOLD Eva 2007 F GER Chemnitzer PSV (GER)
12 N RÖTHIG Helene 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N SEIDEL Lavinia Lucina 2007 F GER FC Leipzig (GER)
14 N PIWARZ Anna-Charlotte 2008 F GER Dresdener FC (GER)
15 N KAPS Carla 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JOHN Tim 2009 M GER SFV Oschatz (GER)
2 N GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
3 N THIEME Hugo Richard 2010 M GER TV Markkleeberg (GER)
4 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
5 N REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 N ANDERS Jonas 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 N LÜDEMANN Neo Maxim 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
8 N WUNDERLICH Theo 2010 M GER Dresdener FC (GER)
9 N SCHALLER Horatio 2011 M GER TV Markkleeberg (GER)
10 N TAVERNIER Elias 2011 M GER Aktiv Sport Saxonia (GER)

Foil Men's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 N HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 N KARNAGEL Leopold 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 N SIMON Manuel 2007 M GER TV Markkleeberg (GER)
5 N KOLB Conrad 2008 M GER SC Berlin (GER)
6 N ZHUKOVSKIY Miguel Savva 2007 M GER Dresdener FC (GER)
7 N DIETZE Conrad 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 N BEYER Tim 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 N MANTEUFEL Emil 2008 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
11 N HOPPE Duncan 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 N RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
13 N BERGMANN Dominik 2008 M GER Dresdener FC (GER)
14 N VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 M GER FC Leipzig (GER)
15 N BRETSCHNEIDER Emil 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 N DOIL Paul 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N WALTHER Witas 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
18 N REHWALD Armin 2007 M GER FC Leipzig (GER)
19 N POHLACK Konrad Alexander 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
21 N SEYPT Nico 2008 M GER Aktiv Sport Saxonia (GER)
22 N LOHFINK Theodor 2008 M GER Fechtclub Radebeul (GER)