Back to list

Results

Lauermann-Cup
GER Kolkwitz
December 9, 2017 - December 10, 2017

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin (GER)
2 WISNIK Feliks 2009 M POL AZS AWF Poznan (POL)
3 WALTER Raphael 2008 M GER FSC Cottbus (GER)
3 RITTER Valentin 2008 M GER PFC Potsdam (GER)
5 PFEIFFER Benjamin 2009 M GER Berliner FC (GER)
6 RITVAY Árpád 2008 M GER Berliner FC (GER)
7 SIEG David 2008 M GER Berliner FC (GER)
8 GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)
9 HÜBNER Nils 2008 M GER FC Oelsnitz (GER)
10 HERWIG Quentin 2008 M GER VFL Marburg FA (GER)
11 ZOK Bartosz 2008 M POL Polonia Leszno (POL)
12 GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
13 NEUMANN Franciszek 2009 M POL Polonia Leszno (POL)

Foil Men's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHULZ Linus 2006 M GER OSC Potsdam (GER)
2 SALUS Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
3 PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 STARKOWSKI Filip 2006 M POL Polonia Leszno (POL)
5 RITVAY Hugo 2006 M GER Berliner FC (GER)
6 TOMYSLAK Lukasz 2006 M POL Warta-Muszkieterowie Poznan (POL)
7 MIRBACH Maximilian 2006 M GER Remscheider SV (GER)
8 BECKMANN Otto 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
9 SCHROEDER Lennart 2006 M GER SVA Oranienburg (GER)
10 BLOCHWITZ Anton 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
11 SCHMIDT Konrad 2007 M GER USC Magdeburg (GER)
12 PAKULA Michal 2006 M POL UKS Atena Gdansk (POL)
13 POLOTZEK Simon 2006 M GER FC Moers (GER)
14 GIERIG Raphael 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 NEITZEL Finn 2006 M GER SC Berlin (GER)
16 BERGERT Michael 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 KROMM Lukas 2006 M GER FC Berlin Südwest (GER)
18 KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
19 TIPPMER Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 EVERS Luca Elias 2006 M GER FSV Görlitz (GER)
21 WALTER Sebastian 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
22 MAYWALD Paul 2006 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
23 MAYER Milan 2007 M GER FSC Cottbus (GER)
24 HAUKE Dominique 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 KAWALL Robin 2006 M GER Blau-Weiß Kleinmachnow (GER)
26 PFEIFFELMANN Marc-Frederic 2006 M GER FSC Cottbus (GER)
27 RENNWANZ Niklas 2006 M GER SVA Oranienburg (GER)
28 RENTZSCH Erik 2007 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
29 SKLENAR Oliver 2007 M CZE Serm Liberec (CZE)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WOLF Julien 2005 M GER Dresdener FC (GER)
2 NOWAK Jan 2005 M POL Polonia Leszno (POL)
3 EBERT Tillmann 2005 M GER TV Markkleeberg (GER)
3 LINDNER Ruben 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
6 MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 MÄVERS Belá Benedikt 2005 M GER FC Berlin Südwest (GER)
8 MACKOWIAK Maksymilian 2005 M POL IKS Leszno (POL)
9 MC CONELL Lino 2005 M GER SC Berlin (GER)
10 SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 BRETSCHNER Liam 2005 M GER Dresdener FC (GER)
12 KRAUTER Theodor 2005 M GER Blau-Weiß Kleinmachnow (GER)
13 PFEIFFER Jonathan 2005 M GER Berliner FC (GER)
14 KAHL Laurin 2005 M GER Berliner FC (GER)
15 JÜRGENSEN Johannes 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
16 HUBER Rocco Arcel 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
17 GEISLER Robin 2005 M GER Dresdener FC (GER)
18 KAPAHNKE Tony Sven 2005 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
19 BERGMANN Jonathan 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 DÖRFER Laurenz 2004 M GER FSC Jena (GER)
2 RENARD Nolann 2004 M GER FSC Jena (GER)
3 BERGER Steven 2004 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 FISCHER Friedemann 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
6 SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 LOOSCH Janek 2004 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
8 RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 PUHLMANN Kjell 2004 M GER SC Berlin (GER)
10 DRESE Linus 2004 M GER OSC Potsdam (GER)
11 HARMS Tyler 2004 M GER SC Berlin (GER)
12 STOLTE Quinn 2004 M GER FC Berlin Südwest (GER)
13 KÖNNECKE Gustav 2004 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
14 KUSIAN Andreas 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
15 ENGELMANN Benjamin 2004 M GER Dresdener FC (GER)
16 MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 SCHELER Moritz 2004 M GER FSC Jena (GER)
18 BERNSTEIN Nepomuk 2004 M GER FSC Jena (GER)
19 MÜLLER Moritz 2004 M GER FSC Cottbus (GER)
20 STÄDTKE Leo-Paul 2004 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
21 KORTE Thore 2004 M GER FSC Nordhausen (GER)
22 PÖHL Justin 2004 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
23 JÄGER Adrian 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
24 KLAS Magnus 2004 M GER SC Berlin (GER)
25 SKIRLO Kostja 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
26 BENEDIX Carl 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
26 STRANSKY Vojtech 2004 M CZE Serm Liberec (CZE)
28 HOFEREITER Heinrich 2004 M GER FSC Nordhausen (GER)
29 BERGER Konstantin 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
30 JOST Florian 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
31 CREMER Maximilian 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)
2 KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
3 NEUMANN Maja 2008 F POL Polonia Leszno (POL)
3 KLAS Victoria 2008 F GER SC Berlin (GER)
5 BOGACKA Emilia 2008 F POL Polonia Leszno (POL)
6 KLIMEK Leah 2008 F GER SC Berlin (GER)

Foil Women's U12+U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GAMKE Ella 2006 F GER TV Markkleeberg (GER)
2 ROSENSTENGEL Merle 2006 F GER KSV Weißwasser (GER)
3 HOFFMANN Lina 2006 F GER PSV Weimar (GER)
3 ROHNER Emilia 2006 F GER SC Berlin (GER)
5 LEISTER Jade Marie 2007 F GER VFL Wolfsburg (GER)
6 FRIGEWSKI Joy 2007 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
7 BENEDIX Martha 2006 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 LÜBEN Clara-Marlene 2006 F GER SC Berlin (GER)
9 SWITALSKA Maria 2007 F POL FSC Cottbus (GER)
10 SCHMIDT Charlotte 2007 F GER SVA Oranienburg (GER)
11 BÄR Angelique 2007 F GER VFL Wolfsburg (GER)
12 RANFT Abby 2007 F GER Fechtclub Radebeul (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BERGER Julia 2005 F GER SC Berlin (GER)
2 KURLUS Carina Kim 2005 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 OEHLER Sophia 2005 F GER FSC Nordhausen (GER)
3 PAVLOVA Eva 2005 F GER SC Berlin (GER)
5 RÖLLER Jade Josephine 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
6 PIHL Nora 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
7 BRÜCKNER Johanna 2005 F GER FC Berlin Südwest (GER)
8 OPP Ronja 2005 F GER SC Berlin (GER)
9 PERL Marie 2005 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 GÖHRING Marlene 2005 F GER PSV Weimar (GER)
11 ROMEYKE Clara 2005 F GER PSV Weimar (GER)
12 QUAST Sharon 2005 F GER SVA Oranienburg (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FINKENSTAEDT Antonia 2004 F GER FC Grunewald (GER)
2 LEISTER Leia Johanna 2004 F GER VFL Wolfsburg (GER)
3 KRAUTER Karoline 2004 F GER Blau-Weiß Kleinmachnow (GER)
3 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 HALBHERR Anne-Sophie 2004 F GER SC Berlin (GER)
6 ZINECKER Nina 2004 F GER PSV Weimar (GER)
7 ROSENSTENGEL Emma 2004 F GER KSV Weißwasser (GER)
8 POLOTZEK Viviana 2004 F GER FC Moers (GER)
9 SEMPER Nelly 2004 F GER SC Berlin (GER)
10 THIERBACH Isabell 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
11 KRETSCHMER Josefine Elisabeth 2004 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
12 GAMKE Alma 2004 F GER TV Markkleeberg (GER)
13 LEWIN Martha Elisabeth 2004 F GER SVA Oranienburg (GER)
14 FIEDLER Jasmin 2004 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
15 NIKOLEIZIG Mara Henrike 2004 F GER FSC Nordhausen (GER)
16 PLETAT Fiona 2004 F GER PSV Weimar (GER)