Back to list

Results

2017 Deutsche Meisterschaft
GER Augsburg
April 22, 2017 - April 23, 2017

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LÖHR Lisa-Marie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 LENTZ Helena 2000 F GER Frankfurter TV (GER)
3 ALBRECHT Giulia 2003 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 FRIEDERICH Adriana 2001 F GER OFC Bonn (GER)
5 FEHR Emelie 2002 F GER TSV Laupheim (GER)
6 KIRSCHNER Elena 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 HEINZ Vanessa 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
8 GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
9 MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
10 ZITTEL Alexandra 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
11 RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 KRAUSE Rebekka 2000 F GER FC Leipzig (GER)
13 MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
14 STOPPEL Jaqueline 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 BÜCKER Femke 2002 F GER Osnabrücker SC (GER)
17 HILBRIG Viktoria 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
18 MAYER Elin 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
19 HÄUSLER Chantall 2000 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 STRAUB Johanna 2000 F GER TG Rohrbach (GER)
21 MAYER Lea 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
22 DIETRICH Michaela 2001 F GER TV Augsburg (GER)
23 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Leipzig (GER)
24 HÖSEL Alexandra Chiara 2001 F GER Mannheimer FC (GER)
25 YETKIN Melissa 2001 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
26 KINDEL Rabea 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
26 TEUBER Carolin 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
28 ZITTEL Alla 2003 F GER Heidenheimer SB (GER)
29 GREUL Kerstin 2002 F GER TSF Ditzingen (GER)
30 ZERRWECK Lina 2004 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
31 HÄNDLER Anja 2001 F GER TSF Ditzingen (GER)
32 KOZIELSKI Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
33 ZAHNER Greta 2000 F GER TV Wetzlar (GER)
34 THRUM Lea 2000 F GER TSF Ditzingen (GER)
35 LÖFLATH Amelie 2002 F GER TV Augsburg (GER)
35 WIETHEUPER Tessa 2002 F GER Osnabrücker SC (GER)
37 NOPPER Cosima 2000 F GER SV Waldkirch (GER)
38 DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
39 GEIST Franziska 2002 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
40 ALVES DE LIMA Carolina 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
40 BECKER Lilly 2001 F GER FC Kassel (GER)
42 NAGLER Julia 2002 F GER Lüdenscheider TV (GER)
43 GREUL Bianca Ines 2000 F GER TSF Ditzingen (GER)
44 ZAHN Alicia 2000 F GER FC Offenbach (GER)
45 RÖPKE Greta 2002 F GER FG Segeberg (GER)
46 RUF Patricia 2001 F GER SV Waldkirch (GER)
46 LANGER Mia Sophie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
48 BAMYACI Selina 2001 F GER FK Hannover (GER)
48 SEIBEL Marta 2001 F GER FC Kassel (GER)
48 GROLLMISCH Charlotte 2000 F GER FC Leipzig (GER)
51 HAMEL Mascha 2001 F GER FG Segeberg (GER)
52 WILKE Melissa 2001 F GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
53 MANG Katharina 2003 F GER Eintracht Duisburg (GER)
54 FILBERT Rosa 2000 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
55 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
56 ZENS Anna 2003 F LUX Fechterring Hochwald (GER)
57 LEIER Myléne 2002 F GER TV Lahr (GER)
58 MÜLLER-BERGH Dorothea 2000 F GER FG Segeberg (GER)
59 DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
60 JASKULLA Klara 2001 F GER FC Leipzig (GER)
61 SCHMIDT Sina 2001 F GER Hamburger FC (GER)
62 ZUR MÜHLEN Marie 2001 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
63 LOH Pauline 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
64 DERGAY Anna-Maria 2002 F GER FC Offenbach (GER)
65 PAULSFELD Alexia 2002 F GER FC Kassel (GER)
66 JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
67 STRAUB Annika 2003 F GER TG Rohrbach (GER)
68 CICEK Sarah Aurora 2002 F GER FC Berlin Südwest (GER)
69 BAUER Daria 2002 F GER FC Grunewald (GER)
70 FIEDLER Victoria 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
71 KETTLING Lotte 2000 F GER Herner TC (GER)
72 ADAM Paula 2002 F GER Neusser SV (GER)
72 HAIDA Malija 2001 F GER SC Itzehoe (GER)
74 KLEES Marina 2001 F GER TV Augsburg (GER)
75 REITSCHUSTER Anna 2000 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
76 LANDTE Constanze 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
77 1st round TOUMI Sarah-Lisa 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
78 1st round ROTHSTEIN Lara 2000 F GER TV Augsburg (GER)
79 1st round AMUSER Janina 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
80 1st round BERNSTEIN Katharina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
81 1st round CARSTENS Pauline 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
82 1st round HOGENMÜLLER Anna Marie 2002 F GER TSG Reutlingen (GER)
83 1st round GRÖNE Leonie 2000 F GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
84 1st round MAAß Jasmin 2001 F GER HC Bad Dürkheim (GER)
84 1st round MARSCHALL Laura 2002 F GER TV Augsburg (GER)
86 1st round SCHMID Linda 2003 F GER TV Augsburg (GER)
86 1st round LICHT Leona 2000 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
88 1st round WESTERHOFF Lena 2002 F GER FC Berlin Südwest (GER)
89 1st round VON PRONDZINSKI Maja 2001 F GER Wuppertaler FC (GER)
90 1st round SCHMIDT Freya 2002 F GER FC Leipzig (GER)
91 1st round RIEBER Johanna 2001 F GER Heidenheimer SB (GER)
92 1st round FREYE Lea 2001 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
92 1st round BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
94 1st round MEIßNER Katrin 2003 F GER FC Kassel (GER)
95 1st round PIEFKE Lotta 2002 F GER Osnabrücker SC (GER)
96 1st round GECKELER Ann-Sophie 2003 F GER TSG Reutlingen (GER)
97 1st round LINGEMANN Victoria Ariane 2001 F GER TGM Mainz-Gonsenheim (GER)
98 1st round AHNERT Vanessa 2000 F GER TV Augsburg (GER)