Back to list

Results

16. Wenzel-Pokal-Turnier 2008
GER Altenburg
March 8, 2008 - March 9, 2008

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ENGHARDT Marie-Luise 1998 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 HENKE Anna-Lena 1998 F GER PSV Weimar (GER)
3 SCHNEIDER Caterina 1998 F GER FSC Nordhausen (GER)
4 BUZITE Diana 1998 F GER SV Mühlhausen (GER)
5 CRUSTEWITZ Djamila 1998 F GER FC Leipzig (GER)
6 JEROMIS Melanie 1998 F GER FSG Greppin (GER)
7 STRECKER Leonie 1999 F GER FC Leipzig (GER)
7 FRICKE Anika Christin 1998 F GER USC Magdeburg (GER)
9 KOHL Anna Sophie 1998 F GER PSV Weimar (GER)
10 FRÄNKEL Emely 1998 F GER FSV Görlitz (GER)
11 BRAXMEIER Lucy 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
12 SCHULZ Annika 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)
13 SCHLOTT Laura-Marie 2000 F GER Medizin Bad Elster (GER)
14 THÜRMER Caecilia 2000 F GER PSV Weimar (GER)
15 SOTHEN Ira 1999 F GER
16 PRÄDEL Lydia 1998 F GER TUS Osterburg Weida (GER)
17 KINZEL Josefin 1998 F GER
18 KIRZEDER Lotta 1998 F GER
19 HUBOLD Lena 2001 F GER

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STOß Elisabeth 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 SCHULZ Clara 1997 F GER FSV Görlitz (GER)
3 DITTMANN Benedetta 1997 F GER PSV Weimar (GER)
4 KIESCHNICK Jessica 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 NEMITZ Laura 1997 F GER FC Leipzig (GER)
6 BINDEL Fabienne 1997 F GER PSV Weimar (GER)
7 KOBER Luise 1997 F GER FSC Jena (GER)
8 WOLLSCHLÄGER Susanne 1997 F GER Chemnitzer PSV (GER)
9 LEHMICKE Laura 1997 F GER FC Schkeuditz (GER)
10 NEUMANN Henriette 1997 F GER FC Leipzig (GER)
11 MATHES Wencke 1997 F GER Chemnitzer PSV (GER)
12 SCHEEL Lina 1997 F GER Chemnitzer PSV (GER)
13 SCHÄFER Jessica 1997 F GER MTV Saalfeld (GER)
14 FREITAG Hannah 1997 F GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
15 KLUG Leonie Sophie 1997 F GER Chemnitzer PSV (GER)

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BÄSLER Wiebke 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
2 SCHÖBEL Sarah 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER FC Leipzig (GER)
4 ALTENSCHÖPFER Sophie 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
5 LUDWIG Maëlle 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 WALTER Julia 1996 F GER SFV Oschatz (GER)
7 HAMMERS Maike 1996 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
8 KROLL Paula 1996 F GER FC Leipzig (GER)
9 NOFFZ Anna Luisa 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
10 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
11 MEINFELDER Laura 1996 F GER MTV Saalfeld (GER)
12 KAMRATOWSKY Tanja 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
13 SCHULZ Sophia 1996 F GER MTV Saalfeld (GER)
14 ALIMOV Alina 1996 F GER Medizin Bad Elster (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MÜLLER Lena 1995 F GER Dresdener FC (GER)
2 RAPP Marie-Luise 1995 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 PIENTKA Sophia 1995 F GER FC Leipzig (GER)
3 HAMMERS Maike 1996 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 WITKOWSKI Isabella 1995 F GER FSC Cottbus (GER)
6 KLINNERT Sarah-Julia 1995 F GER Chemnitzer PSV (GER)
7 HARDER Belinda 1995 F GER Dresdener FC (GER)
8 LUGE Theresa 1995 F GER FSC Jena (GER)
9 DÖHLER Anne-Marie 1995 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
10 HAUPT Anne 1995 F GER PSV Weimar (GER)
11 BETHGE Pia 1995 F GER USC Magdeburg (GER)
12 AUERSWALD Lydia 1995 F GER FC Oelsnitz (GER)
13 CLAUSING Lina 1995 F GER Chemnitzer PSV (GER)
14 WEIGEL Nicole 1995 F GER Dresdener FC (GER)
15 LIPFERT Antje 1995 F GER Dresdener FC (GER)
16 TIERBACH Lidia 1995 F DMA SV Mühlhausen (GER)
17 TIEDEMANN Mareike 1995 F GER FC Leipzig (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 NIKOLEIZIG Lucie 1994 F GER FC Leipzig (GER)
2 LAHN Katarina 1994 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 FINKE Laura 1994 F GER FC Leipzig (GER)
3 POTRATZ Scarlett 1994 F GER FC Schkeuditz (GER)
5 HERZOG Regina 1994 F GER Dresdener FC (GER)
6 KOLBE Carolin 1994 F GER FC Schkeuditz (GER)
7 MITTWOCH Isabell 1994 F GER FSC Jena (GER)
8 POSPISIL Christina 1994 F GER SV Chemie Rodleben (GER)
9 KREIBICH Nadine 1994 F GER FSC Cottbus (GER)
10 ELSNER Robin Sibel 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 DIETZEL Kristin 1994 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
12 WACHTELBORN Annika 1994 F GER FSC Jena (GER)
13 STEUDLER Veronika 1994 F GER FSV Görlitz (GER)
14 KLUGE Katharina 1994 F GER FC Leipzig (GER)
15 HEYNE Laura 1994 F GER FSV Görlitz (GER)

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WERNER Lennart 2000 M GER OFC Bonn (GER)
2 BEHRENDT Sebastian 1998 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 SCHRÖTER Paul-Martin 1998 M GER SC Berlin (GER)
4 PETERSEN Cornelius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 LOESCHE Toni 1998 M GER FSC Nordhausen (GER)
6 LEHMICKE Christian 1998 M GER FC Schkeuditz (GER)
7 CLAUSING Ole 1999 M GER Chemnitzer PSV (GER)
8 FIEDLER Maximilian 1999 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 DOROW Richard 1998 M GER FSC Jena (GER)
10 MACHETANZ Arne 1998 M GER OFC Bonn (GER)
11 WEISSE Pascal 1998 M GER SV Mühlhausen (GER)
12 DEUTSCHENDORF Aaron 1998 M GER [i] ESV Lok Erfurt (GER)
13 HORNSCHUH Jonas 1998 M GER MTV Saalfeld (GER)
14 RÖDER Dominik 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
15 DOROW Robert 1999 M GER FSC Jena (GER)
16 MORGENSTERN Eric 1999 M GER FC Oelsnitz (GER)
17 LORENZ Cedric 1998 M GER Chemnitzer PSV (GER)
18 THÜRMER Cornelius 1999 M GER PSV Weimar (GER)
19 ROTHE Johannes 1998 M GER [i] ESV Lok Erfurt (GER)
20 DOORMANN Jakob 1998 M GER PSV Weimar (GER)
21 SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
22 BREIER Maximilian 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
22 VETTER Sebastian 1999 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
24 MÜLLER Friedrich 2000 M GER MTV Saalfeld (GER)
25 PRAUS Markus 2001 M GER SC Berlin (GER)
26 SCHREIBER Carlo 1998 M GER
27 HAUPT Julius 2000 M GER
28 KÜHN Calvin 2000 M GER MTV Saalfeld (GER)
29 JAHNS Jascha 1998 M GER PSV Weimar (GER)
30 SCHAEFER Martin 1999 M GER Medizin Bad Elster (GER)
31 NEUBER Markus 1999 M GER Medizin Bad Elster (GER)
32 ZENG Julius 1999 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
32 BICKEL Jakob 1999 M GER
34 WÜNSCHE Julian 1999 M GER FSC Nordhausen (GER)
35 FIEDLER Janis 1999 M GER FSG Greppin (GER)
36 GEHRMANN Sebastian 2000 M GER SV Mühlhausen (GER)
37 STRÖHLEIN Nico 2001 M GER MTV Saalfeld (GER)
38 PLICHTA Fabian 1998 M GER
39 RICHTER Oliver 1998 M GER SFV Oschatz (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLUGE Peter 1997 M GER FC Leipzig (GER)
2 HOFFMANN Henry 1997 M GER PSV Weimar (GER)
3 BÜTTNER Felix 1997 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
4 KOCK Alexander 1997 M GER Chemnitzer PSV (GER)
5 RÜMMLER Tom 1997 M GER Dresdener FC (GER)
6 RIEMICHEN Nico 1997 M GER FSG Greppin (GER)
7 KROLL Sebastian 1997 M GER FC Oelsnitz (GER)
8 MÄRCZ Karl Tobias 1997 M GER Medizin Bad Elster (GER)
9 BIELER Martin 1997 M GER FC Leipzig (GER)
10 ROßNER Florian 1997 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
11 KÖHLER Markus 1978 M GER GSV Porz (GER)
12 WASCHIPKY Oskar 1997 M GER FC Leipzig (GER)
13 MUCKE Moritz 1997 M GER FC Leipzig (GER)
14 KLAUBERT Janis 1997 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
14 BIEDERMANN Richard 1997 M GER SFV Oschatz (GER)
16 SÄGLING Nils 1997 M GER MTV Saalfeld (GER)
17 SCHRÖTER Jan-Markus 1997 M GER PSV Weimar (GER)
18 PETERS Richard-Francis 1997 M GER PSV Weimar (GER)
19 ENGELHARDT Franz 1997 M GER [i] Fechtverein Bad Düben (GER)
20 MAIER Sebastian 1997 M GER SFV Oschatz (GER)

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MÖLLHOFF Kilian 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 GÜNTHER Hans 1996 M GER Dresdener FC (GER)
3 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
4 OSSA Benedict 1996 M GER Dresdener FC (GER)
5 MÜLLER Robert 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
6 KUHNT Steve 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
7 NEUMANN Paul 1996 M GER Dresdener FC (GER)
8 PERKO Stefan 1996 M GER [i] ESV Lok Erfurt (GER)
9 PRAUS Darius 1996 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 JUNGE Rick Justin 1996 M GER FSC Nordhausen (GER)
11 MAHN Karl-Mathias 1996 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
12 DÜNNEBIER Nick Benjamin 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
13 BICKEL Joram 1996 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
13 SCHNEIDER Clemens 1996 M GER BSG Stahl Nordhausen (GER)
15 WÖHLERT Tobias 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
16 DEUTSCHENDORF Wulf 1996 M GER [i] ESV Lok Erfurt (GER)
17 SOMMER Chris 1996 M GER PSV Weimar (GER)
18 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
19 WANK Johannes 1996 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
20 NACHTWEIDE Phillip Jens 1996 M GER

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 AMIN Ludwig 1995 M GER FC Leipzig (GER)
2 MURCH Sebastian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 HEROLD Jakob 1995 M GER PSV Weimar (GER)
3 MODEL Fritz 1995 M GER FC Leipzig (GER)
5 SCHWALM Felix 1995 M GER FC Leipzig (GER)
6 WOLF Jonas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 NIKOLEIZIG Holger 1995 M GER FSC Nordhausen (GER)
8 SCHNEIDER Clemens 1996 M GER BSG Stahl Nordhausen (GER)
9 KOCH Philip 1995 M GER PSV Weimar (GER)
10 SCHÄFER Maximilian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
11 FRÖBEL Max 1995 M GER FC Oelsnitz (GER)
12 MORITZ Arvid 1995 M GER FC Schkeuditz (GER)
13 KRETZMANN Sebastian 1995 M GER PSV Weimar (GER)
14 RAMTKE Pieter 1995 M GER FSC Nordhausen (GER)

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HIELSCHER Alexander 1994 M GER FC Schkeuditz (GER)
2 GRÄTZ Adrian 1994 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
3 ZIMMERMANN Peter 1994 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 BLASCZYK Florian 1994 M GER SV Esslingen (GER)
5 LEUE Jakob 1994 M GER USC Magdeburg (GER)
6 MEIßGEIER Anton 1994 M GER FSC Jena (GER)
7 EBERT Jonas 1994 M GER Chemnitzer PSV (GER)
8 GUTHOF Maurice 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
9 HELLER Max 1994 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
10 MÜLLER Sebastian 1994 M GER FC Schkeuditz (GER)
11 HILDEBRANDT Lukas 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
12 KAMPRAD Konrad 1994 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
13 NEUMANN Holm Hagen 1994 M GER FC Leipzig (GER)
14 MEHNER Tom 1994 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
15 ALTENSCHÖPFER Maximilian 1994 M GER Chemnitzer PSV (GER)
16 LEUPOLD Johannes 1994 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
17 FEHLAU Jens 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
18 ZIEGENHAGEN Leonardo 1994 M GER Dresdener FC (GER)
19 FERNEKORN Christian 1994 M GER SV Mühlhausen (GER)