Back to list

Results

2022 Deutsche Meisterschaft
GER Rüsselsheim
May 14, 2022 - May 15, 2022

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PETERSEN Bertil 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
2 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 N GLASER Moritz 2006 M GER FC Kassel (GER)
3 N STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N SIGMUND Philip 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 N TETTENBORN Alexander 2005 M GER FSV Görlitz (GER)
7 N HOCHWALD Samuel 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
8 N RUPPENTHAL Julius 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
9 N BUSCH Max 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
10 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
11 N BÜLAU Matthew 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
12 N KUMMER Horant 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
13 N RYAPOV Kaloyan 2005 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
14 N SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 N GWALANI Nayan Carl 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 N PLISCHKE Dennis 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 N BESKOROVAJNYI Anton 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 N SPREMBERG Paul 2006 M GER TV Markkleeberg (GER)
19 N CONRADS Henri 2005 M GER OFC Bonn (GER)
20 N KRAHMER Eryk 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
21 N MORLANG Nick 2005 M GER Lohausener SV (GER)
22 N WARNKING Nicolo 2005 M GER Fechterring Hochwald (GER)
23 N HERTWECK Andri 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
24 N MIKES Julian 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
25 N JURTSCHAK Tim 2006 M GER Heidenheimer SB (GER)
26 N BARBAS Sebastian 2008 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
27 N LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
28 N WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
29 N SCHNEIDER Tim Raymond 2005 M GER FG Segeberg (GER)
30 N DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
31 N HILDEBRANDT Clemens 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
32 N WILLERS Colten 2007 M GER TSF Ditzingen (GER)
33 N STRAUB Max 2006 M GER ATSV Saarbrücken (GER)
34 N KUNNIG Carl 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
35 N BUSCH Erik 2006 M GER Heidenheimer SB (GER)
36 N ZWICKER Theodor 2008 M GER FC Konstanz (GER)
37 N ZIMMERMANN Frederik 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
38 N KÖPF Johannes 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
39 N HEUBERGER Marwin 2006 M GER ETSV Offenburg (GER)
40 N IMMER Jaron 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
41 N WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)
42 N BINGENER Tim 2006 M GER Lüdenscheider TV (GER)
43 N VOLLBRECHT Victor 2006 M GER MTV Braunschweig (GER)
44 N KLADDE Ole 2006 M GER Osnabrücker SC (GER)
45 N HEUSEL Leopold 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
46 N MALETTA Leonard 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
47 N KONRAD Felix 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
48 N STIHL Felix 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
49 N LANGE Magnus 2007 M GER FG Segeberg (GER)
50 N NAD Viktor Matti 2006 M GER FC Grunewald (GER)
51 N KUNISCH Henri 2005 M GER FC Offenbach (GER)
52 N POHL Marc Arthur 2006 M GER OFC Bonn (GER)
53 N STRASSNER Moritz 2006 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
54 N PURAT Christian 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
55 N MACHT Valentin Jannes 2005 M GER FC Leipzig (GER)
56 N MÜLLER Benno 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
57 N BAUMGÄRTNER Tim 2007 M GER SportVg Feuerbach (GER)
58 N ELLENBERGER Dominic 2005 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
59 N WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
60 N HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
61 N VELTRUP Ole 2005 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
62 N SCHENKENGEL Joannes 2006 M GER Heidenheimer SB (GER)
63 N LANGE Hinrich 2005 M GER FG Segeberg (GER)
64 N REINEKE Nepomuk 2006 M GER SSV Ettal (GER)
65 N GROTKAMP Paul 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
66 N DAOU Mazen 2005 M GER MTV Braunschweig (GER)
67 N KÜHBAUCH Alexander 2006 M GER TSG Reutlingen (GER)
68 N KNABENREICH Julian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
69 N HÖWEKENMEIER Simon 2005 M GER Osnabrücker SC (GER)
70 N RÖSELER Felix 2007 M GER FC Leipzig (GER)
71 N NOUR-ELDIN Ahmed 2006 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
71 N HEIMANN Anton 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
73 N HILPERT Philip 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
74 N HAAK Felix 2005 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
75 N FRITSCHE Enno 2006 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
76 N VON JONQUIERES Johannes 2005 M GER SSV Ettal (GER)
77 N 1st round DE GROOTE Elias 2006 M GER FSG Warendorf (GER)
78 N 1st round KÖPF Cornelius 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
79 N 1st round KALCH Elias 2007 M GER TV Augsburg (GER)
80 N 1st round BRAZA Eric 2005 M GER FC Bremen-Nord (GER)
80 N 1st round GIANNOLO Valerio 2008 M GER Frankfurter TV (GER)
82 N 1st round HARTWIG Albert 2005 M GER FC Gröbenzell (GER)
83 N 1st round NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
84 N 1st round BECKMANN Johannes 2005 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
85 N 1st round LENNARTZ Daan 2007 M GER OFC Bonn (GER)
86 N 1st round HAMMANN William 2005 M GER MTV Braunschweig (GER)
87 N 1st round DUDA Denis Wolfgang 2007 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
88 N 1st round SCHÖMER Jonas 2006 M GER Fechterring Hochwald (GER)
89 N 1st round SCHLICKENRIEDER Florian 2008 M GER FC Gröbenzell (GER)
90 N 1st round MARTIN Jasper 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
91 N 1st round PETERS Remi Leon 2006 M GER FC Kassel (GER)
92 N 1st round RUCKDÄSCHEL Hendrik 2005 M GER MTV Ingolstadt (GER)
93 N 1st round EXNER Lars 2007 M GER Fechtclub München (GER)
94 N 1st round GROLLITSCH Atilla 2006 M GER TV Augsburg (GER)
94 N 1st round GRÖGER Christoph 2007 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
96 N 1st round LUBIN Mark 2005 M GER MTV Ingolstadt (GER)
0 F 1st round PRINZ Jonathan Luis 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
0 F 1st round MÜLLER-GEBEL Arik 2006 M GER BW Schneidhain (GER)

Epee Men's U17 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
1 KUMMER Horant 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
1 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
1 ZIMMERMANN Frederik 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
1 BÜLAU Matthew 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
2 N FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BESKOROVAJNYI Anton 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 SIGMUND Philip 2005 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 MALETTA Leonard 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 GWALANI Nayan Carl 2006 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N STG SVE ALTENBURG/FZ ERFURT       GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
3 HAAK Felix 2005 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
3 PETERSEN Bertil 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
4 N STG FC KREFELD/SV LOHAUSEN       GER Fecht Club Krefeld (GER)
4 VELTRUP Ole 2005 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
4 MORLANG Nick 2005 M GER Lohausener SV (GER)
4 KRAHMER Eryk 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 N FECHTZENTRUM SOLINGEN       GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N FG SEGEBERG       GER FG Segeberg (GER)
6 LANGE Jesper 2007 M GER FG Segeberg (GER)
6 LANGE Magnus 2007 M GER FG Segeberg (GER)
6 LANGE Hinrich 2005 M GER FG Segeberg (GER)
6 SCHNEIDER Tim Raymond 2005 M GER FG Segeberg (GER)
7 N EINTRACHT FRANKFURT       GER Eintracht Frankfurt (GER)
7 RYAPOV Kaloyan 2005 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
7 HERTWECK Andri 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
7 DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
7 MIKES Julian 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
8 N OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
8 LENNARTZ Daan 2007 M GER OFC Bonn (GER)
8 CONRADS Henri 2005 M GER OFC Bonn (GER)
8 POHL Marc Arthur 2006 M GER OFC Bonn (GER)
8 HEINRICH Konrad 2005 M GER OFC Bonn (GER)
9 N SV WALDKIRCH       GER SV Waldkirch (GER)
9 STIHL Felix 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
9 WEIGEL Maximilian 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
9 RUPPENTHAL Julius 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
10 N STG FS BIELEFELDER TG/FSG WARENDORF       GER
10 GROTKAMP Paul 2006 M GER FS Bielefelder TG (GER)
10 KNABENREICH Julian 2005 M GER FS Bielefelder TG (GER)
10 DE GROOTE Elias 2006 M GER FSG Warendorf (GER)
11 N FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
11 RÖSELER Felix 2007 M GER FC Leipzig (GER)
11 VON SONNTAG Julius Fridolin 2008 M GER FC Leipzig (GER)
11 MACHT Valentin Jannes 2005 M GER FC Leipzig (GER)
11 LADEMANN Louis 2005 M GER FC Leipzig (GER)
12 N BAYER LEVERKUSEN       GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 KOLDITZ Gideon-Lucien 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 MÜLLER Benno 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 PURAT Christian 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 N STG SAARBRÜCKEN/HOCHWALD WADERN       GER
13 SCHÖMER Jonas 2006 M GER Fechterring Hochwald (GER)
13 STRAUB Max 2006 M GER ATSV Saarbrücken (GER)
13 WARNKING Nicolo 2005 M GER Fechterring Hochwald (GER)
14 N OSNABRÜCKER SC       GER Osnabrücker SC (GER)
14 HÖWEKENMEIER Simon 2005 M GER Osnabrücker SC (GER)
14 HELLMICH Konrad 2008 M GER Osnabrücker SC (GER)
14 KLADDE Ole 2006 M GER Osnabrücker SC (GER)
15 N TSG REUTLINGEN       GER TSG Reutlingen (GER)
15 HEUSEL Leopold 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
15 IMMER Jaron 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
15 KÜHBAUCH Alexander 2006 M GER TSG Reutlingen (GER)
16 N STG FECHTZENTRUM BERLIN/FC GRUNEWALD       GER
16 DUDA Denis Wolfgang 2007 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
16 NAD Viktor Matti 2006 M GER FC Grunewald (GER)
16 KONRAD Felix 2005 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
17 N TV AUGSBURG       GER TV Augsburg (GER)
17 GROLLITSCH Atilla 2006 M GER TV Augsburg (GER)
17 KALCH Elias 2007 M GER TV Augsburg (GER)
17 WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)