Back to list

Results

2020 Pan American Championships U17/U20
ESA San Salvador
February 23, 2020 - February 28, 2020

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JING Alexandra 2004 F USA
2 N LEE Allison 2003 F USA
3 N VIANNA Gabriella 2004 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
3 N LEE Alina 2003 F USA
5 N KNIGHT Skylar 2004 F USA
6 N BRECHERET Carolina 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
7 N MUNOZ Jessica 2003 F MEX
8 N ARISTUD MATOS Yimelis A. 2003 F PUR
9 N MURRAY Maria Luiza 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
10 N KAWASAKI Namie 2005 F PER
11 N MORALES Georgina 2005 F MEX
12 N TORRES Jimena 2004 F MEX
13 N CANO JIMENEZ Gabriela 2004 F COL
14 N MONSALVE Ainara 2004 F PER
15 N BRADFORD Meeah 2004 F JAM
16 N SANTIBANEZ Rafaela 2005 F CHI
17 N SAAVEDRA Ana 2004 F MEX
18 N MEJIA LOPEZ Angie Fabiola 2004 F HON
19 N KNOEPFFLER LOSCIALE Andrea Laura 1900 F NCA
20 N SANTA-MELENDEZ Bianca E. 2006 F PUR
21 N BOLANOS CASTRO Maria Gloria 2004 F ESA
22 N GONZALEZ Ana Catalina 2005 F COL
23 N FUENTES HENRIQUEZ Ariana Belen 2004 F ESA
24 N NARANJO Nahomy 2006 F ECU
25 N MAGINI Gabriela 2005 F BRA SSJE Sao Jorge (BRA)
26 N MENA ORTIZ Irene Abigail 2005 F ESA
27 N MURIEL MARTINEZ Estefany Michelle 2004 F PAN
28 N COLON Maria 1900 F ESA

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N OJEDA BUITRAGO Daniel 2004 M CRC
2 N RANGEL Arturo 2005 M MEX
3 N LIPPMAN Eli 2003 M CAN
3 N VOZOVIK Zakhar 2004 M CAN
5 N SANTIBANEZ Felipe 2003 M CHI
6 N RUSSANOV Dennis 2003 M USA
7 N CANTU Hernan 2003 M MEX
8 N CANDELA Nicholas 2003 M USA
9 N GRABER Andrew 2003 M USA
10 N KRAVIT Connor 2003 M USA
10 N VILLACORTA PORTILLO Saul Moris 2004 M ESA
12 N BUSNARDO Luca 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
13 N WU Nicky 2005 M BRA SSJE Sao Jorge (BRA)
14 N DORATI Isaac 2005 M PAN
15 N JANU PRADO Gael 2003 M CRC
16 N ROJAS Marco 2005 M BOL
17 N PETRICH Pedro 2003 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
18 N CHIRIMELLI LOPEZ Felipe 2004 M VEN
19 N LEON Sebastian 2003 M MEX
20 N MUÑOZ Angel 2004 M MEX
21 N BARBI Matheus 2004 M BRA SSJE Sao Jorge (BRA)
22 N ARIAS Emilio 2003 M PAN
23 N BRILLA ARAYA Luis Steffano 2003 M CRC
24 N BERNAL Emmanuel 2005 M PAR
25 N ROBERTO NAGLES Alex Stiven 2003 M COL
26 N TORRES MARTINEZ Nicolai Felipe 2004 M COL
27 N ESCALANTE RAMIREZ Bryan Enrique 2005 M ESA
28 N FIGUEROA CARRILLO Andres 2004 M PUR
29 N GARCIA VERGARAY Fabrizio 2006 M PER
30 N RODRIGUEZ TELLEZ Justinn Eduardo 2004 M COL
31 N MOLINA CERON Alexis Mauricio 2006 M ESA
32 N ACHURRA Johan 1900 M PAN
33 N MARTINEZ Manuel Vladimir 1900 M ESA
34 N ZEA QUINTERO German Elias 2003 M COL

Sabre Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HARLEY Colby 2004 M USA
2 N HARVEY Nicholas 2003 M USA
3 N PAN Jack Yuxiang 2004 M CAN
3 N PORTMANN Stein 2004 M USA
5 N CASTANEDA Antonio 2003 M MEX
5 N PAN Jerry Yuhang 2004 M CAN
7 N CASTRO Hugo 2004 M MEX
8 N DESROSIERS Olivier 2004 M CAN
9 N GUAY-TARDIF Xavier 2003 M CAN
10 N CASO Roman 2003 M MEX
11 N FIGUEREDO SULIVERES Adrian 2004 M PUR
12 N NARANJO SAMPSON David Enrique 2004 M ESA
13 N BECKER Matheus 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
14 N PINZON GUERRA Alejandro 2005 M COL
15 N ARROYO Jose 2005 M PUR
16 N LOPEZ Ricardo 2003 M CHI
17 N LEE Rafael 2003 M BRA CAP Paulistano (BRA)
18 N CRUZ GARROTE Manuel 2004 M COL
19 N GUALTERO CRUZ Samuel 2003 M COL
20 N SALIBA Renato 2004 M BRA CAP Paulistano (BRA)
21 N BENTO Fellipe 2005 M BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
22 N PEREZ RODRIGUEZ Wilfi 2004 M PUR
23 N CHAYEVSKY Kirk 2003 M USA
24 N DI MARTINO Nicolas Tiago 2003 M ARG
25 N MOTTA Lucciano 2003 M PER
26 N BARRETO Elliott 2005 M MEX
27 N CORREA Lorenzo 2005 M ARG
28 N SALMERON JIMENEZ Aldo Sebastian 2004 M ESA
28 N TORO NOVOA Nicolas 2003 M COL
30 N MAYER Julian 2005 M BOL
31 N CARRASQUERO Tomas 2005 M ARG

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRIFFIN John 2003 M USA
2 N HAMILTON Bogdan 2004 M CAN
3 N ARIZA Isaac 2003 M PER
3 N MION Lorenzo 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
5 N KO Brian 2003 M USA
6 N WONG Adam 2005 M CAN
7 N AYUPOV Ilya 2003 M USA
8 N ALARCON David 2003 M CHI
9 N WU Alexander 2004 M CAN
10 N PACHECO Ricardo 2003 M BRA CAP Paulistano (BRA)
11 N LIZAMA Diego 2003 M CHI
12 N LUTAR Lucas 2003 M PER
13 N SOTO Ulises 2003 M MEX
14 N ANDERSON Colton 2003 M USA
15 N WU Nicholas Ze-Wei 2005 M CAN
16 N FIGUEROA CARRILLO Andres 2004 M PUR
17 N BRICENO Jose 2003 M VEN
18 N AZUELA Maximo 2006 M MEX
19 N MORAIS Paulo 2003 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
20 N SALMERON JIMENEZ Mihail Alejandro 2003 M ESA
21 N BOLANOS CAMACHO Alejandro 2004 M COL
22 N GUARDIA Gabriel 2003 M BOL
23 N TOMINO Rafael 2004 M BRA CAP Paulistano (BRA)
24 N VARGAS Bryan 2005 M MEX
25 N RIOS Juan Alberto 2003 M MEX
26 N CARRASCO Carlos 2004 M VEN
27 N VILLA CASTILLO Gabriel Felipe 2004 M COL
28 N AGREDA ARGUETA Jonathan Josue 2004 M ESA
29 N DERAS CAMPOS Jeremy Alexander 2003 M ESA
30 N REYES CONSTANZA Mauricio Jose 2004 M ESA
31 N GOMEZ PLAZAS Carlos Felipe 2003 M COL
32 N GRAYSON Daniel 1900 M PER

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HU Grace 2005 F CAN
2 N ZHU Heidi Chenxi 2004 F CAN
3 N MORALES Maria Fernanda 2004 F MEX
3 N PIEDRAHITA GOMEZ Alejandra 2004 F COL
5 N CHEN Janet 2004 F CAN
6 N AREVALO Karen 2003 F MEX
7 N GIORDANO Ginevra 2005 F BRA CAP Paulistano (BRA)
8 N XU Grace 2004 F CAN
9 N VIZEU Victoria 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
10 N WOLF Isabella 2003 F USA
11 N GUERRERO HIDALGO Victoria 2005 F VEN
12 N TRIANA CEBALLOS Valentina 2004 F COL
13 N LEANG Andrea 2003 F USA
14 N GONZALEZ Daniela 2004 F MEX
15 N BUENO Camila 2003 F CHI
16 N COLON CARRILLO Carolina 2004 F PUR
17 N SOLERA NEGRETE Maria Alenjandra 2005 F COL
18 N MOSHEIM CARBAJAL Alexandra 2003 F CRC
19 N CHECHELISKI Carolina 2005 F BRA CMIL Rio de Janeiro (BRA)
20 N LEANG Priscilla 2004 F USA
21 N SANTA-MELENDEZ Bianca E. 2006 F PUR
22 N GARCIA CASTILLO Luciana Victoria 2006 F PAR
23 N CORREA SANTA Carmen Andrea 2004 F COL
24 N RODRIGUEZ VALERIO Abigail 2004 F CRC
25 N DIAZ Nivia 2003 F PAN
26 N SCANAVINI Maria Heloísa 2003 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
27 N BARRERA MEJIA Marina Stefany 2006 F ESA
28 N MEJIA LOPEZ Angie Fabiola 2004 F HON
29 N CERVANTES Natalia 2005 F MEX
30 N RAMIREZ GUEVARA Dayanna Graciela 2004 F ESA
31 N DOMINGUEZ Dariana Josia 1900 F ESA
32 N HANSPACH Janine 2005 F PAR

Sabre Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WILLIAMS Chloe 2004 F USA
2 N HE Charlotte 2003 F USA
3 N GUTHIKONDA Nithya 2003 F USA
3 N GUZMAN Mariana 2003 F MEX
5 N PEKELMAN Luana 2003 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
6 N LEYVA VANEGAS Maria 2003 F COL
7 N HUANG Sharon 2004 F CAN
8 N GARCIA Gabriela 2005 F MEX
9 N CHAN Audrey 2003 F CAN
10 N GREENBAUM Ella 2004 F USA
11 N BELTRAN Alejandra 2005 F MEX
12 N GUZMAN Yllen 2004 F MEX
13 N VAZQUEZ Evelian 2003 F PUR
14 N FLOREZ GARNICA Melissa 2003 F COL
15 N BELTRAN ROJAS Valentina 2003 F COL
16 N TORRICO SILES Camila 2003 F BOL
17 N CANIZARES TOLEDO Domenica Valentina 2004 F ECU
18 N PIOVANETTI Diana 2003 F PUR
19 N BASTARDO Valery 2005 F VEN
20 N CHEN Isabela 2005 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
21 N CHIERIGHINI Pietra 2003 F BRA CAP Paulistano (BRA)
22 N LI Angela 1900 F CAN
23 N RIVERA RIVERA Dalistsy N 1900 F PUR
24 N RODRIGUEZ Lesly Betsabe 2004 F ESA
25 N LIN Selena 2004 F CAN
26 N MORSCH Ana Clara 2003 F BRA Lindóia Tênis Clube (BRA)
27 N HERNANDEZ NOTARIO Carla Susana 2004 F ECU
28 N MELENDEZ RIVERA Jadeh E. 2003 F PUR
29 N SUQUILANDA Ana 2004 F ECU

Foil Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PROESTAKIS Katina 2002 F CHI
2 N LEE Alina 2003 F USA
3 N HOOSHI Erica 2003 F USA
3 N INOSTROZA Arantza 2000 F CHI
5 N LEE Allison 2003 F USA
6 N LIN Ashley 2004 F CAN
7 N CALAZANS Talia 2002 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
8 N ACURERO GONZALEZ Anabella 2001 F VEN
9 N JING Alexandra 2004 F USA
10 N ARISTUD MATOS Yimelis A. 2003 F PUR
11 N BECKER Daphne 2000 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
12 N CALDERON Ana Sofia 2002 F MEX
13 N TORRES Jimena 2004 F MEX
14 N HERNANDEZ Alondra 2000 F MEX
15 N FUENTES HENRIQUEZ Ariana Belen 2004 F ESA
16 N BRECHERET Carolina 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
17 N BRADFORD Meeah 2004 F JAM
18 N KAWASAKI Namie 2005 F PER
19 N MONTECINOS Lisa 2002 F CHI
20 N VIANNA Gabriella 2004 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
21 N FIGUEREDO SIERRA Maria Jose 2001 F COL
21 N SANTIBANEZ Rafaela 2005 F CHI
23 N NARANJO Nahomy 2006 F ECU
24 N PEREZ BLANCO Melisa 2002 F CUB
25 N MENA ORTIZ Irene Abigail 2005 F ESA
26 N CANO JIMENEZ Gabriela 2004 F COL
27 N SANCHEZ Sophia 2001 F VEN
28 N MONSALVE Ainara 2004 F PER
29 A SAUCEDO Kenia 2001 F GUA
30 N 1st round RINCON ARENAS Luisa Fernanda 2000 F COL
31 N 1st round GUZMAN BERRIOS Jennifer Jazmin 2001 F ESA
32 N 1st round MOSQUERA ROJAS Priscila Mayerly 2002 F ECU
33 N 1st round GONZALEZ Salma 2002 F MEX
34 N 1st round MEJIA LOPEZ Angie Fabiola 2004 F HON
35 N 1st round BOLANOS CASTRO Maria Gloria 2004 F ESA
35 N 1st round GONZALEZ Ana Catalina 2005 F COL
37 N 1st round MURIEL MARTINEZ Estefany Michelle 2004 F PAN

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VALDERRAMA Jorge 2001 M CHI
2 N SUAREZ SANTIUSTE Yordano De La Caridad 2000 M CUB
3 N HADDAD Justin 2002 M USA
3 N VINNITCHOUK Ted 2002 M CAN
5 N VILLACORTA PORTILLO Saul Moris 2004 M ESA
6 N FAFARD Fynn 2000 M CAN
7 N SZAPARY Tristan 2001 M USA
8 N AMADOR Ricardo 2001 M MEX
9 N HSIEH JAROV Seraphim 2001 M CAN
10 N KUMASHI Mihir 2002 M USA
11 N TAFOYA Devin 2000 M USA
12 N PEREZ ONDARTS Lucio 2002 M ARG
13 N GONZALEZ Felipe 2000 M CHI
14 N GUBERT Leopoldo 2000 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
15 N PEREZ CONTRERAS Ignacio 2001 M ARG
16 N BUSTOS Joaquin 2001 M CHI
17 N SAURI Leandro 2000 M MEX
18 N BRUNET Nathan 2002 M CAN
19 N BERNAL Emmanuel 2005 M PAR
20 N PELLEGRINO Mauricio 2002 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
21 N ARIAS Julio 2001 M PAN
22 N LOMELI Victor 2001 M MEX
23 N SEINI Leandro 2002 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
24 N DORATI Isaac 2005 M PAN
25 N ESCALANTE RAMIREZ Moises Eduardo 2000 M ESA
26 N OJEDA BUITRAGO Daniel 2004 M CRC
27 N PETRICH Pedro 2003 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
28 N RODRIGUEZ Jose 2002 M VEN
29 N SANUDO Carlos 2000 M MEX
30 N ESCALANTE RAMIREZ Bryan Enrique 2005 M ESA
31 N BRILLA ARAYA Luis Steffano 2003 M CRC
32 N PINZÓN GUERRA Jorge Andrés 2002 M COL
33 N SANTIAGO Oscar 2002 M PUR
34 N ROJAS Marco 2005 M BOL
35 N PALAZZI Giuliano Franco 2001 M ARG
36 N 1st round FIGUEROA CARRILLO Andres 2004 M PUR
37 N 1st round LOMBANA MARTINEZ Simon 2002 M COL
38 N 1st round STEELE De Mario 2002 M JAM
39 N 1st round JANU PRADO Gael 2003 M CRC
40 N 1st round CASTILLO GUTIERREZ Juan Andres 2001 M COL
40 N 1st round CHIRIMELLI LOPEZ Felipe 2004 M VEN
42 N 1st round GARCIA VERGARAY Fabrizio 2006 M PER
43 N 1st round SANTIAGO ROSARIO Pablo A. 2001 M PUR
44 N 1st round SANTIBANEZ Felipe 2003 M CHI
45 N 1st round ROBERTO NAGLES Alex Stiven 2003 M COL
46 N 1st round ESPINOZA SOMOZA Celso Evenir 2002 M NCA
47 N 1st round MOLINA CERON Alexis Mauricio 2006 M ESA

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SKEETE Kamar 2001 M USA
2 N LINDER James 2002 M USA
3 N CHIARA Angelo 2000 M CAN
3 N JOHNSON Andrew 2002 M USA
5 N CAUCHON Francois 2000 M CAN
6 N MEDINA Hender 2001 M VEN
7 N MACIAS Cesar 2000 M MEX
8 N CANTERO SANTOS Daimel 2001 M CUB
9 N SOLIS Fernando 2000 M MEX
10 N WEI Andrew 2001 M CAN
11 N MCBRIDE Jackson 2001 M USA
12 N CHACON URDININEA Carlos Fernando 2001 M BOL
12 N GUALTERO CRUZ Samuel 2003 M COL
14 N FIGUEREDO SULIVERES Adrian 2004 M PUR
15 N PEKELMAN Bruno 2000 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
16 N WOODWARD Dylan 2001 M PUR
17 N SALLES Fabio 2002 M BRA CAP Paulistano (BRA)
18 N ROMO Brandon 2000 M MEX
18 N HERNANDEZ Alan 2000 M MEX
20 N BORONDY LONDONO Andres Camilo 2002 M COL
21 N BARRA Emiliano 2002 M CHI
22 N FACHINI Fernando 2002 M BRA CAP Paulistano (BRA)
23 N MACLEAN Guillermo 2000 M URU
24 N DI MARTINO Nicolas Tiago 2003 M ARG
25 N NARANJO SAMPSON David Enrique 2004 M ESA
26 N RIOS Matias 2002 M ARG
27 N BECKER Matheus 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
28 N SANTOS CORREA Rafael 2002 M URU
29 N SALMERON JIMENEZ Aldo Sebastian 2004 M ESA
30 N BACHA Juan 2001 M ARG
31 N CARDONA PINEDA Jacob 2000 M COL
32 N CHINCHILLA Javier 2002 M HON
33 N 1st round PINZON GUERRA Alejandro 2005 M COL
34 N 1st round DINU Nicholas 2002 M CAN
35 N 1st round ARROYO Jose 2005 M PUR
36 N 1st round LOPEZ Ricardo 2003 M CHI
37 N 1st round MAYER Julian 2005 M BOL
38 N 1st round BENAVENTE Danifer 2002 M GUA
39 N 1st round PEREZ RODRIGUEZ Wilfi 2004 M PUR
40 N 1st round ANAYA RAMIREZ Oscar Andres 2000 M ESA
41 N 1st round AGUILAR MESTIZO Julio Cesar 2002 M ESA
42 N 1st round MOTTA Lucciano 2003 M PER

Foil Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EMMER Chase 2004 M USA
2 N CERVANTES Diego 2001 M MEX
3 N ALARCON Leopoldo 2001 M CHI
3 N MORAIS Paulo 2003 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
5 N GASSNER Ethan 2001 M USA
6 N POON Simon 2002 M CAN
7 N TIRADO Sebastian A. 2000 M PUR
8 N HU Oliver 2002 M USA
9 N LIU Patrick 2002 M CAN
10 N CERQUETTI Dante Leonel 2002 M ARG
11 N LIMA Kevin 2002 M BRA CMSP Sao Paulo (BRA)
12 N LOPEZ Carlos Daniel 2001 M MEX
13 N ESPINOZA Joaquin 2002 M PER
14 N HOLLAND Niklas 2002 M CAN OFC Bonn (GER)
15 N COLON LOPEZ Cesar 2002 M PUR
16 N ALARCON David 2003 M CHI
17 N CHEN James 2003 M USA
18 N DELGADO LLAMAS Juan Carlos 2000 M MEX
19 N MION Lorenzo 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
20 N PACHECO Ricardo 2003 M BRA CAP Paulistano (BRA)
21 N GRAJALES MENA Miguel Angel 2001 M COL
22 N TORO Alejandro 2002 M PUR
23 N ARIZA Isaac 2003 M PER
24 N WONG Adam 2005 M CAN
25 N OTAYZA Vicente 2000 M CHI
26 N VALDES ARCAYA Lekian David 2001 M CUB
27 N KRIVOY Matias 2000 M ARG
28 N GUARDIA Gabriel 2003 M BOL
29 N MEJIA GARCIA Oscar Ariel 2000 M ESA
30 N NARRO Alejandro 2001 M PER
31 N ARGOTE Andres 2002 M VEN
32 N LUTAR Lucas 2003 M PER
33 N URIBE GOMEZ Sebastian 2000 M COL
34 N SOTO Ulises 2003 M MEX
35 N LIZAMA Diego 2003 M CHI
36 N CARRASCO Carlos 2004 M VEN
37 N SANCHEZ MONTOYA Juan David 2002 M COL
38 N 1st round TITUANA PESANTEZ Mathias David 2002 M ECU
39 N 1st round BRICENO Jose 2003 M VEN
40 N 1st round SEGOVIA SANCHEZ Brandon 2000 M CRC
41 N 1st round REYES CONSTANZA Mauricio Jose 2004 M ESA
42 N 1st round STEELE De Mario 2002 M JAM
43 N 1st round SALMERON JIMENEZ Mihail Alejandro 2003 M ESA
44 N 1st round ROSERO BACA David Alejandro 2002 M ECU
45 N 1st round OROZCO REYES Cristofer Antonio 2002 M NCA
46 N 1st round MURILLO DIAZ Jorge Eduardo 2000 M COL
47 N 1st round LAGUERRE Hernan 2001 M PAN
48 N 1st round OJALVO Julian 2002 M ARG
49 N 1st round MOLINA DE LA O Moises Ismael 2002 M ESA

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JOYCE Michaela 2004 F USA
2 N LEONARD Ariane 2001 F CAN
3 N DYNER VILLA Karina 2002 F CRC
3 N NIXON Caroline 2000 F USA
5 N DIB Vanessa 2000 F CAN
6 N DIAZ DEL RIO Rosario 2001 F CHI
7 N FARIAS Clarismar 2002 F VEN
8 N RAUSCH Ariana 2002 F USA
9 N GUO Zi Shan 2002 F CAN
10 N TORRES Diana 2001 F MEX
11 N MORALES Maria Fernanda 2004 F MEX
12 N JARAMILLO QUEVEDO Maria De Los Angeles 2001 F COL
13 N VASQUEZ DEL CAMPO Paula 2000 F CHI
14 N VIVEROS Montserrat 2001 F PAR
15 N ZOZULYA Christina 2002 F CAN
16 N GIORDANO Giorgia 2001 F BRA CAP Paulistano (BRA)
17 N NUSA VASQUEZ Maria Del Mar 2002 F COL
18 N GIORDANO Ginevra 2005 F BRA CAP Paulistano (BRA)
19 N PIEDRAHITA GOMEZ Alejandra 2004 F COL
20 N AGUILAR Claudia 2000 F MEX
21 N GUERRERO HIDALGO Victoria 2005 F VEN
22 N KOMAR Sofia 2000 F USA
23 N RAMIREZ GUEVARA Dayanna Graciela 2004 F ESA
24 N ZETTERMANN Renata 2000 F BRA CAP Paulistano (BRA)
25 N MARTINEZ PENTON Thaila Noemi 2001 F CUB
26 N VIZEU Victoria 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
27 N AREVALO Karen 2003 F MEX
28 N CORREA SANTA Carmen Andrea 2004 F COL
29 N CIFUENTES Ignacia 2001 F CHI
30 N CORTES Marian 2001 F CRC
31 N GARCIA CASTILLO Luciana Victoria 2006 F PAR
32 N BRILLA ARAYA Anghella 2000 F CRC
33 N SANTA-MELENDEZ Bianca E. 2006 F PUR
34 N DIAZ Nivia 2003 F PAN
35 N VILLALOBOS CARRENO Esperanza Sofia 2000 F PAN
35 N RODRIGUEZ Natalia 2002 F GUA
37 N 1st round JAEN SANTOS Ana Mercedes 2001 F PAN
38 N 1st round ROSALES MARIN Mairy Elena 2000 F ESA
39 N 1st round COLON CARRILLO Carolina 2004 F PUR
40 N 1st round BALVERDI Valentina 2002 F ARG
41 N 1st round HANSPACH Janine 2005 F PAR
42 N 1st round BARRERA MEJIA Marina Stefany 2006 F ESA
43 N 1st round PORTILLO LOPEZ Marcela Tais 2002 F ESA
44 N 1st round RODRIGUEZ VALERIO Abigail 2004 F CRC
45 N 1st round DE GRACIA Angelyne 2002 F PAN

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JOHNSON Honor 2003 F USA
2 N BOTELLO Natalia 2002 F MEX
3 N GOUHIN Chloe 2002 F USA
3 N MORALES LINARES Jessica Yolima 2001 F COL
5 N FOX-GITOMER Chloe 2000 F USA
6 N WU Jia Qi 2001 F CAN
7 N CHIERIGHINI Pietra 2003 F BRA CAP Paulistano (BRA)
8 N LU Yi Lin 2002 F CAN
9 N SALGADO Melanie 2001 F MEX
10 N GREENBAUM Atara 2002 F USA
11 N GONZALEZ Diana 2000 F MEX
12 N MOROS Andrea 2001 F VEN
13 N PEKELMAN Luana 2003 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
14 N MOOLCHANDANEY Simran 2001 F CHI
15 N LEYVA VANEGAS Maria 2003 F COL
16 N ENDARA Sarah 2002 F BOL
17 N ESPINOSA VELOSO Candela Belen 2002 F ARG
18 N LAMOTHE Laurie-Ann 2002 F CAN
19 N MAYOR Elizabeth 2002 F CHI
20 N LEE Luiza 2000 F BRA CAP Paulistano (BRA)
21 N VALDEZ ANDRADE Abigail 2000 F MEX
22 N BELTRAN ROJAS Valentina 2003 F COL
23 N ALDERETE CHAVEZ Ana Maria 2001 F COL
24 N TORRICO SILES Camila 2003 F BOL
25 N FRAATZ Kreestel 2000 F GUA
26 N HUANG Sharon 2004 F CAN
27 N PIOVANETTI Diana 2003 F PUR
28 N MELENDEZ RIVERA Jadeh E. 2003 F PUR
29 N CANIZARES TOLEDO Domenica Valentina 2004 F ECU
30 N COLON CEPEDA Emily Del Pilar 2002 F PUR
31 N VAZQUEZ Evelian 2003 F PUR
32 N BASTARDO Valery 2005 F VEN
33 N 1st round CUNHA Isabela 2004 F BRA Lindóia Tênis Clube (BRA)
34 N 1st round MALDONADO DELGADO Odalis Judith 2002 F ESA
35 N 1st round LOPEZ GONZALEZ Keyling Amanda 2002 F NCA
36 N 1st round RODRIGUEZ Lesly Betsabe 2004 F ESA
37 N 1st round MARQUES Hannah 2000 F PAN
38 N 1st round FLORES REYES Yancy Paola 2001 F ESA
39 N 1st round HERNANDEZ NOTARIO Carla Susana 2004 F ECU
40 N 1st round JAEN SANTOS Ana Mercedes 2001 F PAN
41 N 1st round SUQUILANDA Ana 2004 F ECU
42 N 1st round MENDEZ COREA Tania Verenice 2001 F ESA

Foil Women's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHILE       CHI
1 N INOSTROZA Arantza 2000 F CHI
1 N SANTIBANEZ Rafaela 2005 F CHI
1 N MONTECINOS Lisa 2002 F CHI
1 N PROESTAKIS Katina 2002 F CHI
2 N USA       USA
2 N KNIGHT Skylar 2004 F USA
2 N HOOSHI Erica 2003 F USA
2 N LEE Alina 2003 F USA
2 N NEWHARD Zelia 2005 F USA
3 N MEXICO       MEX
3 N GONZALEZ Salma 2002 F MEX
3 N TORRES Jimena 2004 F MEX
3 N CALDERON Ana Sofia 2002 F MEX
3 N HERNANDEZ Alondra 2000 F MEX
4 N BRAZIL       BRA
4 N BECKER Daphne 2000 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
4 N BRECHERET Carolina 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
4 N VIANNA Gabriella 2004 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
4 N CALAZANS Talia 2002 F BRA GNU Nautico Uniao (BRA)
5 N COLOMBIA       COL
5 N FIGUEREDO SIERRA Maria Jose 2001 F COL
5 N RINCON ARENAS Luisa Fernanda 2000 F COL
5 N CANO JIMENEZ Gabriela 2004 F COL
5 N GONZALEZ Ana Catalina 2005 F COL
6 N PUERTO RICO       PUR
6 N SANTA-MELENDEZ Bianca E. 2006 F PUR
6 N ARISTUD MATOS Yimelis A. 2003 F PUR
6 N COLON CARRILLO Carolina 2004 F PUR
7 N EL SALVADOR       ESA
7 N BOLANOS CASTRO Maria Gloria 2004 F ESA
7 N GUZMAN BERRIOS Jennifer Jazmin 2001 F ESA
7 N MENA ORTIZ Irene Abigail 2005 F ESA
7 N FUENTES HENRIQUEZ Ariana Belen 2004 F ESA

Epee Men's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CANADA       CAN
1 N FAFARD Fynn 2000 M CAN
1 N BRUNET Nathan 2002 M CAN
1 N VINNITCHOUK Ted 2002 M CAN
1 N HSIEH JAROV Seraphim 2001 M CAN
2 N USA       USA
2 N HADDAD Justin 2002 M USA
2 N SZAPARY Tristan 2001 M USA
2 N TAFOYA Devin 2000 M USA
2 N EMMER Chase 2004 M USA
3 N MEXICO       MEX
3 N AMADOR Ricardo 2001 M MEX
3 N LOMELI Victor 2001 M MEX
3 N SAURI Leandro 2000 M MEX
3 N SANUDO Carlos 2000 M MEX
4 N BRAZIL       BRA
4 N GUBERT Leopoldo 2000 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
4 N PETRICH Pedro 2003 M BRA AMK Mestre Kato (BRA)
4 N SEINI Leandro 2002 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
4 N PELLEGRINO Mauricio 2002 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
5 N CHILE       CHI
5 N BUSTOS Joaquin 2001 M CHI
5 N SANTIBANEZ Felipe 2003 M CHI
5 N VALDERRAMA Jorge 2001 M CHI
5 N GONZALEZ Felipe 2000 M CHI
6 N ARGENTINA       ARG
6 N PALAZZI Giuliano Franco 2001 M ARG
6 N PEREZ CONTRERAS Ignacio 2001 M ARG
6 N PEREZ ONDARTS Lucio 2002 M ARG
7 N EL SALVADOR       ESA
7 N ESCALANTE RAMIREZ Moises Eduardo 2000 M ESA
7 N VILLACORTA PORTILLO Saul Moris 2004 M ESA
7 N ESCALANTE RAMIREZ Bryan Enrique 2005 M ESA
7 N MOLINA CERON Alexis Mauricio 2006 M ESA
8 N COLOMBIA       COL
8 N PINZÓN GUERRA Jorge Andrés 2002 M COL
8 N LOMBANA MARTINEZ Simon 2002 M COL
8 N CASTILLO GUTIERREZ Juan Andres 2001 M COL
8 N ROBERTO NAGLES Alex Stiven 2003 M COL
9 N COSTA RICA       CRC
9 N BRILLA ARAYA Luis Steffano 2003 M CRC
9 N OJEDA BUITRAGO Daniel 2004 M CRC
9 N JANU PRADO Gael 2003 M CRC
10 N PUERTO RICO       PUR
10 N SANTIAGO Oscar 2002 M PUR
10 N SANTIAGO ROSARIO Pablo A. 2001 M PUR
10 N FIGUEROA CARRILLO Andres 2004 M PUR

Sabre Men's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CANADA       CAN
1 N CHIARA Angelo 2000 M CAN
1 N CAUCHON Francois 2000 M CAN
1 N WEI Andrew 2001 M CAN
1 N DINU Nicholas 2002 M CAN
2 N USA       USA
2 N SKEETE Kamar 2001 M USA
2 N MCBRIDE Jackson 2001 M USA
2 N LINDER James 2002 M USA
2 N JOHNSON Andrew 2002 M USA
3 N BRAZIL       BRA
3 N PEKELMAN Bruno 2000 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
3 N SALLES Fabio 2002 M BRA CAP Paulistano (BRA)
3 N BECKER Matheus 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
3 N FACHINI Fernando 2002 M BRA CAP Paulistano (BRA)
4 N CHILE       CHI
4 N LIZAMA Diego 2003 M CHI
4 N BARRA Emiliano 2002 M CHI
4 N LOPEZ Ricardo 2003 M CHI
5 N MEXICO       MEX
5 N HERNANDEZ Alan 2000 M MEX
5 N SOLIS Fernando 2000 M MEX
5 N ROMO Brandon 2000 M MEX
5 N MACIAS Cesar 2000 M MEX
6 N PUERTO RICO       PUR
6 N ARROYO Jose 2005 M PUR
6 N FIGUEREDO SULIVERES Adrian 2004 M PUR
6 N PEREZ RODRIGUEZ Wilfi 2004 M PUR
6 N WOODWARD Dylan 2001 M PUR
7 N ARGENTINA       ARG
7 N DI MARTINO Nicolas Tiago 2003 M ARG
7 N RIOS Matias 2002 M ARG
7 N BACHA Juan 2001 M ARG
8 N COLOMBIA       COL
8 N CARDONA PINEDA Jacob 2000 M COL
8 N BORONDY LONDONO Andres Camilo 2002 M COL
8 N PINZON GUERRA Alejandro 2005 M COL
8 N GUALTERO CRUZ Samuel 2003 M COL
9 N EL SALVADOR       ESA
9 N SALMERON JIMENEZ Aldo Sebastian 2004 M ESA
9 N ANAYA RAMIREZ Oscar Andres 2000 M ESA
9 N NARANJO SAMPSON David Enrique 2004 M ESA
9 N AGUILAR MESTIZO Julio Cesar 2002 M ESA

Foil Men's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N USA       USA
1 N HU Oliver 2002 M USA
1 N GASSNER Ethan 2001 M USA
1 N EMMER Chase 2004 M USA
1 N CHEN James 2003 M USA
2 N CANADA       CAN
2 N WONG Adam 2005 M CAN
2 N HOLLAND Niklas 2002 M CAN OFC Bonn (GER)
2 N LIU Patrick 2002 M CAN
2 N POON Simon 2002 M CAN
3 N MEXICO       MEX
3 N DELGADO LLAMAS Juan Carlos 2000 M MEX
3 N CERVANTES Diego 2001 M MEX
3 N SOTO Ulises 2003 M MEX
3 N LOPEZ Carlos Daniel 2001 M MEX
4 N CHILE       CHI
4 N ALARCON David 2003 M CHI
4 N OTAYZA Vicente 2000 M CHI
4 N ALARCON Leopoldo 2001 M CHI
4 N LIZAMA Diego 2003 M CHI
5 N PUERTO RICO       PUR
5 N TIRADO Sebastian A. 2000 M PUR
5 N FIGUEROA CARRILLO Andres 2004 M PUR
5 N TORO Alejandro 2002 M PUR
5 N COLON LOPEZ Cesar 2002 M PUR
6 N COLOMBIA       COL
6 N GRAJALES MENA Miguel Angel 2001 M COL
6 N MURILLO DIAZ Jorge Eduardo 2000 M COL
6 N URIBE GOMEZ Sebastian 2000 M COL
6 N SANCHEZ MONTOYA Juan David 2002 M COL
7 N BRAZIL       BRA
7 N MORAIS Paulo 2003 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
7 N PACHECO Ricardo 2003 M BRA CAP Paulistano (BRA)
7 N LIMA Kevin 2002 M BRA CMSP Sao Paulo (BRA)
7 N MION Lorenzo 2004 M BRA ECP Pinheiros (BRA)
8 N ARGENTINA       ARG
8 N CERQUETTI Dante Leonel 2002 M ARG
8 N OJALVO Julian 2002 M ARG
8 N KRIVOY Matias 2000 M ARG
9 N PERU       PER
9 N LUTAR Lucas 2003 M PER
9 N ARIZA Isaac 2003 M PER
9 N ESPINOZA Joaquin 2002 M PER
9 N NARRO Alejandro 2001 M PER
10 N EL SALVADOR       ESA
10 N SALMERON JIMENEZ Mihail Alejandro 2003 M ESA
10 N REYES CONSTANZA Mauricio Jose 2004 M ESA
10 N MEJIA GARCIA Oscar Ariel 2000 M ESA
10 N MOLINA DE LA O Moises Ismael 2002 M ESA

Epee Women's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N USA       USA
1 N KOMAR Sofia 2000 F USA
1 N RAUSCH Ariana 2002 F USA
1 N JOYCE Michaela 2004 F USA
1 N NIXON Caroline 2000 F USA
2 N CANADA       CAN
2 N DIB Vanessa 2000 F CAN
2 N ZOZULYA Christina 2002 F CAN
2 N GUO Zi Shan 2002 F CAN
2 N LEONARD Ariane 2001 F CAN
3 N BRAZIL       BRA
3 N GIORDANO Ginevra 2005 F BRA CAP Paulistano (BRA)
3 N VIZEU Victoria 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
3 N GIORDANO Giorgia 2001 F BRA CAP Paulistano (BRA)
3 N ZETTERMANN Renata 2000 F BRA CAP Paulistano (BRA)
4 N CHILE       CHI
4 N DIAZ DEL RIO Rosario 2001 F CHI
4 N CIFUENTES Ignacia 2001 F CHI
4 N VASQUEZ DEL CAMPO Paula 2000 F CHI
4 N BUENO Camila 2003 F CHI
5 N COLOMBIA       COL
5 N PIEDRAHITA GOMEZ Alejandra 2004 F COL
5 N CORREA SANTA Carmen Andrea 2004 F COL
5 N NUSA VASQUEZ Maria Del Mar 2002 F COL
5 N JARAMILLO QUEVEDO Maria De Los Angeles 2001 F COL
6 N MEXICO       MEX
6 N TORRES Diana 2001 F MEX
6 N AGUILAR Claudia 2000 F MEX
6 N AREVALO Karen 2003 F MEX
6 N MORALES Maria Fernanda 2004 F MEX
7 N COSTA RICA       CRC
7 N MOSHEIM CARBAJAL Alexandra 2003 F CRC
7 N DYNER VILLA Karina 2002 F CRC
7 N CORTES Marian 2001 F CRC
7 N BRILLA ARAYA Anghella 2000 F CRC
8 N EL SALVADOR       ESA
8 N ROSALES MARIN Mairy Elena 2000 F ESA
8 N BARRERA MEJIA Marina Stefany 2006 F ESA
8 N PORTILLO LOPEZ Marcela Tais 2002 F ESA
8 N RAMIREZ GUEVARA Dayanna Graciela 2004 F ESA

Sabre Women's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N USA       USA
1 N WILLIAMS Chloe 2004 F USA
1 N GREENBAUM Atara 2002 F USA
1 N GOUHIN Chloe 2002 F USA
1 N FOX-GITOMER Chloe 2000 F USA
2 N MEXICO       MEX
2 N VALDEZ ANDRADE Abigail 2000 F MEX
2 N GONZALEZ Diana 2000 F MEX
2 N BOTELLO Natalia 2002 F MEX
2 N SALGADO Melanie 2001 F MEX
3 N BRAZIL       BRA
3 N CHIERIGHINI Pietra 2003 F BRA CAP Paulistano (BRA)
3 N CUNHA Isabela 2004 F BRA Lindóia Tênis Clube (BRA)
3 N PEKELMAN Luana 2003 F BRA ECP Pinheiros (BRA)
3 N LEE Luiza 2000 F BRA CAP Paulistano (BRA)
4 N COLOMBIA       COL
4 N LEYVA VANEGAS Maria 2003 F COL
4 N ALDERETE CHAVEZ Ana Maria 2001 F COL
4 N BELTRAN ROJAS Valentina 2003 F COL
4 N MORALES LINARES Jessica Yolima 2001 F COL
5 N CANADA       CAN
5 N WU Jia Qi 2001 F CAN
5 N LAMOTHE Laurie-Ann 2002 F CAN
5 N LU Yi Lin 2002 F CAN
5 N HUANG Sharon 2004 F CAN
6 N PUERTO RICO       PUR
6 N PIOVANETTI Diana 2003 F PUR
6 N COLON CEPEDA Emily Del Pilar 2002 F PUR
6 N MELENDEZ RIVERA Jadeh E. 2003 F PUR
6 N VAZQUEZ Evelian 2003 F PUR
7 N EL SALVADOR       ESA
7 N RODRIGUEZ Lesly Betsabe 2004 F ESA
7 N MENDEZ COREA Tania Verenice 2001 F ESA
7 N MALDONADO DELGADO Odalis Judith 2002 F ESA
7 N FLORES REYES Yancy Paola 2001 F ESA