Back to list

Results

Achalm-Turnier
GER Reutlingen
February 3, 2018 - February 4, 2018

Epee Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WINKER Paula 2008 F GER TV Augsburg (GER)
2 BUSCH Katie 2008 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 GANZ Celina 2008 F GER TSV Pliezhausen (GER)
4 MOHR Darin 2008 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
5 AUTZEN Helena 2008 F GER TSG Reutlingen (GER)
6 HEINRICH Svenja 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 DOBLER Jasmin 2008 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
8 KRAUSE Leni 2008 F GER TV Augsburg (GER)
9 1st round HORN Malvina 2008 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 1st round GORBULENKO Valerie 2008 F GER TSG Reutlingen (GER)

Epee Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 NÜSSELER Lisa-Marie 2007 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 SUPE Aylin 2007 F GER TV Augsburg (GER)
3 BACHER Melissa 2007 F GER TV Augsburg (GER)
3 WOHLSTEIN Annalena 2007 F GER Heidenheimer SB (GER)
5 SCHACHERBAUER Madeleine 2007 F GER TSG Reutlingen (GER)
6 WALTER Annalena 2007 F GER FC Ravenstein (GER)
7 SHAO Claudia 2007 F GER Fechtverein Heidelberg (GER)
8 PEDRETTI Silvia 2007 F ITA MTV München (GER)

Epee Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PORWOL Liliana 2006 F POL UKS TROJKA RADLIN (POL)
2 KALTENBACH Philine 2006 F GER SV Waldkirch (GER)
3 NEUMANN Mia 2006 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
3 TROPMANN Anastasia 2006 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 EICHHORN Franziska 2006 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 HAAG Rosa-Lina 2006 F GER TSF Ditzingen (GER)
7 MIRBACH Lili 2006 F GER TSG Reutlingen (GER)
8 SEISER Katharina 2006 F GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Men's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RHIEMEIER Vincent 2008 M GER TSG Backnang (GER)
2 KREß Noah 2008 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 SCHULLER Stephan 2008 M GER Heidenheimer SB (GER)
4 BLASER Leonard 2008 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
5 KASDORFF Marius 2008 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 MAYER Jan 2008 M GER TSF Ditzingen (GER)
7 KRAUSE Levi 2008 M GER TV Augsburg (GER)
8 RIEDEL Jaron 2008 M GER TSV Laupheim (GER)
9 KRAUSE Jonas 2008 M GER TSV Pliezhausen (GER)
10 GOLDBACH Max 2008 M GER TSV Pliezhausen (GER)

Epee Men's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZIMMERMANN Frederik 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
2 WILLERS Colten 2007 M GER TSF Ditzingen (GER)
3 REICH Paul 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)
5 BAUER Jonas 2007 M GER FC Mosbach (GER)
6 KÖPF Cornelius 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
7 ALBRECHT Mattias 2007 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
8 BELLALOUNA Anas 2007 M GER SV Böblingen (GER)
9 GANZ David 2007 M GER TSV Pliezhausen (GER)
10 NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 KALCH Elias 2007 M GER TV Augsburg (GER)
12 RIFFEL Finn Niklas 2007 M GER Heidenheimer SB (GER)
13 KOVACEV Max 2007 M GER KV Laupheim - Fechten (GER)
14 LIEBSCHER Marlon 2007 M GER TSV Laupheim (GER)

Epee Men's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GECKELER Nico Leon 2006 M GER TSG Reutlingen (GER)
2 WEBER Lukas 2006 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
3 HEUBERGER Marwin 2006 M GER ETSV Offenburg (GER)
3 LUCHTERHANDT Nikolas 2006 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
5 KÜHBAUCH Alexander 2006 M GER TSG Reutlingen (GER)
6 ERDMENGER Jonas 2006 M GER TG Schwenningen (GER)
7 SCHENKENGEL Joannes 2006 M GER Heidenheimer SB (GER)
8 STRAUB Max 2006 M GER ATSV Saarbrücken (GER)
9 HEY Florian 2006 M GER TSF Ditzingen (GER)
10 NOTHACKER Philip 2006 M GER TSV Pliezhausen (GER)
11 FORSTER FIGUEROA Oliver 2006 M GER SV Waldkirch (GER)
12 BUSCH Erik 2006 M GER Heidenheimer SB (GER)
13 GROLLITSCH Atilla 2006 M GER TV Augsburg (GER)
14 MOHR Lukas 2006 M GER FC Mosbach (GER)
15 WEBER Leon 2006 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
16 ADLER Aaron-Eric 2006 M GER FC Schwäbisch Hall (GER)
17 1st round STRASSNER Moritz 2006 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
18 1st round HÜLS Elias 2006 M GER TV Augsburg (GER)
19 1st round SPERRFECHTER David 2006 M GER FC Mosbach (GER)

Epee Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TOMIC Mariella 2005 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 PAHLOW Johanna 2005 F GER TG Schwenningen (GER)
3 AMLER Annika 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
3 BEHRENS Maike 2005 F GER [i] TSV Oberammergau (GER)
5 LÄMMLER Charis 2005 F GER TG Schwenningen (GER)
6 GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 RANK Marie Leonore 2005 F GER FS Pforzheim (GER)
8 WIRTH Emilia 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
9 KLEUKER Dan 2005 F GER TSF Ditzingen (GER)
10 GAJDZIK Eileen 2005 F GER [i] TSV Oberammergau (GER)
11 ZWICKER Isabella 2005 F GER FC Konstanz (GER)
12 PFAADT Katharina 2005 F GER SV Waldkirch (GER)
13 SAUER Emilia 2005 F GER FC Mosbach (GER)
14 BACHER Annika 2005 F GER TV Augsburg (GER)
15 DIETRICH Carolin 2005 F GER TV Augsburg (GER)
15 BENGEL Johanna 2005 F GER FC Mosbach (GER)
17 KUSCHE Amelie 2005 F GER TV Haueneberstein (GER)

Epee Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZITTEL Alexandra 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 ALVES DE LIMA Carolina 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 KARSTEN Anna 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
3 SHAPOVALOV Elisabeth 2004 F GER Heidenheimer SB (GER)
5 MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 KOIOU Raphaelia 2004 F GER SV Böblingen (GER)
9 POHL Lilian 2004 F GER TV Kaufbeuren (GER)
10 BRUMANN Sarah 2004 F GER TV Augsburg (GER)
11 THOLEN Janneke 2004 F GER TSF Ditzingen (GER)
12 PASCHITTA Tessa 2004 F GER TSF Ditzingen (GER)
13 VÖLKER Paula 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
14 HAGER Melissa 2004 F GER SV Böblingen (GER)
15 SAUER Lea 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
16 KLEINERT Lilly-Eleonore 2004 F AUT FTS Dornbirn (AUT)
17 KIESSLING Caroline 2004 F GER TSV Laupheim (GER)
18 CASTELLO Rory 2004 F USA TSV Pliezhausen (GER)
19 ERMISCH Angelina 2004 F GER FC Ravenstein (GER)

Epee Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WARNKING Nicolo 2005 M GER Fechterring Hochwald (GER)
2 BÜLAU Matthew 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 RUPPENTHAL Julius 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
3 KUMMER Horant 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 HOCHWALD Samuel 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
6 IMMER Jaron 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
7 WEIGEL Maximilian 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
8 PLISCHKE Dennis 2005 M GER TV Augsburg (GER)
9 STIHL Felix 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
10 KREUßLER Philipp 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
11 LOSS Pierre-Maxime 2005 M GER Heidenheimer SB (GER)
12 SUPE Talu 2005 M GER TV Augsburg (GER)
13 HEUSEL Leopold 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
14 RERES Niklas 2005 M GER FC Mosbach (GER)
15 ARBOGAST Felix 2005 M GER TV Augsburg (GER)
16 VAULONT Richard 2005 M GER Mannheimer FC (GER)
17 HARTWIG Albert 2005 M GER FC Gröbenzell (GER)
18 VON JONQUIERES Johannes 2005 M GER [i] TSV Oberammergau (GER)
19 HEUER Marc 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
20 KRAUS Quirin 2005 M GER KV Laupheim - Fechten (GER)
21 ERTEL Francis Montjoy 2005 M GER TSF Ditzingen (GER)
22 FREMMER Artur 2005 M GER SV Waldkirch (GER)
23 WOHLFARTH Simon 2005 M GER Mannheimer FC (GER)
24 KUNATH Florian 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
25 HILPERT Philip 2005 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
26 MUSCHIK Ben 2005 M GER TV Augsburg (GER)
27 HELLE Tobias 2005 M GER FC Ravenstein (GER)
28 ENGL Fabian 2005 M GER TV Haueneberstein (GER)
29 CIKOGLU Elias 2005 M GER TSV Laupheim (GER)
30 SCHNEIDER Robin 2005 M GER KV Laupheim - Fechten (GER)
31 MOOG Marius 2005 M GER TSG Reutlingen (GER)
32 BELLALOUNA Younes 2005 M GER SV Böblingen (GER)
33 FLECK Fynn 2005 M GER SV Böblingen (GER)
34 WEIß Moritz 2005 M GER TV Augsburg (GER)

Epee Men's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÜRLIMANN David 2004 M SUI SESAF Fribourg (SUI)
2 RITZ Janik 2004 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 KOLDITZ Ian-Etienne 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 RENZ Dominik 2004 M GER TSV Laupheim (GER)
5 SCHENKENGEL Benedict 2004 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 BRUDI Kevin 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
7 HAHNEL Thore 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 VOGEL Vince 2004 M GER Heidenheimer SB (GER)
9 KOZIELSKI Kevin 2004 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 SCHULZ Tobias 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 OHLIG Sebastian 2004 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
12 ZAISER Jonas 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
13 HUMMEL Jan 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
14 WEGNER Moritz 2004 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
15 LENHARDT Jan-Philipp 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
16 SUCHERT Theo 2004 M GER TV Augsburg (GER)
17 FRITSCH Jonathan 2004 M GER SV Waldkirch (GER)
18 MAUSHARDT Jan 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
19 MENSEN Christoph 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
20 SCHIESSER Georg 2004 M GER Sportfechten Laim (GER)
21 BAYER Jan 2004 M GER TSF Ditzingen (GER)
22 FRANKE Tim Ole 2004 M GER TV Haueneberstein (GER)
23 SCHAPER Wim 2004 M GER SV Waldkirch (GER)
24 HERMANN Julian 2004 M GER Mannheimer FC (GER)
25 PFLÜGER Nils Henrik 2004 M GER TSG Reutlingen (GER)
26 BEIßWENGER Lukas 2004 M GER FC Mosbach (GER)
27 HEESCHEN Tim 2004 M GER TV Ingolstadt (GER)
28 KAPPLER Simon 2004 M GER SV Waldkirch (GER)
29 KOMPALLA Noel 2004 M GER FC Mosbach (GER)