Back to list

Results

Erzgebirgs-Cup
GER Stollberg/Sa.
September 2, 2017 - September 3, 2017

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RITAKALLIO Rilla 2001 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
2 JASKULLA Klara 2001 F GER FC Leipzig (GER)
3 GROLLMISCH Felicitas 2002 F GER FC Leipzig (GER)
3 PETERSEN Jara-Sophie 2003 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 VOGEL Leona 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
6 SCHMIDT Freya 2002 F GER FC Leipzig (GER)
7 DUPONT Celestine 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
8 HELBIG Annabell 2003 F GER FC Bischofswerda (GER)
9 ROTH Lucy 2002 F GER Medizin Bad Elster (GER)
10 HAMMERSCHMIDT Luisa 2003 F GER Medizin Bad Elster (GER)
11 ACKERMANN Seraphina 2001 F GER FC Leipzig (GER)
12 EHRT Chantall 2001 F GER FC Leipzig (GER)
13 BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 HERZ Amelie 2003 F GER FC Leipzig (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
2 STEPHAN Felix 2001 M GER FC Leipzig (GER)
3 JUTILA Julius 2001 M FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
3 LEIMERT Adrian 2001 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 WOITAS Moritz 2002 M GER FC Leipzig (GER)
6 MICHALSKI Julius 2001 M GER FC Leipzig (GER)
7 KESSLER Simon 2001 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
8 TIMM Ronaldo 2003 M GER KSV Weißwasser (GER)
9 WINKLER Armin 2003 M GER FC Bischofswerda (GER)
10 PRZIKOPP Martin 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
11 HAAG Justus 2001 M GER KSV Weißwasser (GER)
12 STEIN Louis 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
13 ROSENKRANZ Moritz 2003 M GER FC Leipzig (GER)
14 THÄMELT Eric 2003 M GER Chemnitzer PSV (GER)
15 HENNINGER Paul 2002 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
16 PFENNIG Toni 2003 M GER SFV Oschatz (GER)
17 BUSCH Samuel 2004 M GER FC Bischofswerda (GER)
18 BERGER Konstantin 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
19 DIENEL Raphael 2002 M GER SFV Oschatz (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KELLER Emilia 2001 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 SZAKACS Elaine 2003 F GER Dresdener FC (GER)
5 GRÖBLEHNER Marie 2003 F GER Dresdener FC (GER)
6 WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
7 TOMISCH Anuschka 2002 F GER Dresdener FC (GER)
8 ZIEPEL Clarissa 2003 F GER Dresdener FC (GER)
9 SIBILLA Hannah 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
10 LOHS Lilian 2004 F GER Chemnitzer PSV (GER)
11 GAMKE Alma 2004 F GER TV Markkleeberg (GER)
12 HILDEBRANDT Anna Ottilie 2004 F GER Chemnitzer PSV (GER)
13 1st round SCHNÖRING Salome 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
14 1st round NOTHHAAS Jasmin 2003 F GER Chemnitzer PSV (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BROSCHE Tilman 2002 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
2 SÄNDIG Jann 2001 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 HÄßLER Arwed 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
3 PUST Moritz 2002 M GER SC Berlin (GER)
5 LENK Hendrik Dion 2002 M GER Dresdener FC (GER)
6 WOLF Patrick 2003 M GER Dresdener FC (GER)
7 MACHETANZ Jasper 2003 M GER Dresdener FC (GER)
8 KLEIN Carlo 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
9 FAßMANN Moritz 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
10 SCHMIDT Friedrich 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
11 SCHMITZ-HÜBSCH Gregor 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
12 SCHMIDT Richard 2003 M GER USC Magdeburg (GER)
13 GRUND Toni 2003 M GER FC Schkeuditz (GER)
14 NOWAK Hannes 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
15 RAITHEL Theo 2004 M GER FC Schkeuditz (GER)
16 LINDNER Ruben 2005 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
17 HAMPÓ Ole 2001 M GER TV Markkleeberg (GER)
18 LEIDHOLDT Levin 2002 M GER FC Oelsnitz (GER)
19 DOYSCHER Vincent 2003 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 EBERT Ferdinand 2003 M GER TV Markkleeberg (GER)
21 MAUKSCH Paul 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
22 HANAWA Anthony 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
23 STEIN Yannik 2005 M GER FC Oelsnitz (GER)
24 KEMPE Kristof 2004 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
25 1st round SÜTÖ Niklas 2004 M GER Chemnitzer PSV (GER)
26 1st round FRIEDEN Jonathan 2004 M GER Chemnitzer PSV (GER)

Epee Women's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FROMMOLT Emily 2004 F GER FC Leipzig (GER)
2 SEGURA Linda 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
3 WALTHER Kimberly 2005 F GER FSV Görlitz (GER)
3 ZIEGLER Luise 2004 F GER FC Leipzig (GER)
5 EIF Katja 2004 F GER FSV Görlitz (GER)
6 STUMPF Celine 2004 F GER MTV Saalfeld (GER)
7 THIELE Emma 2004 F GER SFV Oschatz (GER)
8 ZÄNKER Nele-Gunde 2005 F GER FC Bischofswerda (GER)
9 1st round SEIDEL Charlotte 2004 F GER KSZU Meiningen (GER)
10 1st round OBERENDER Yara 2005 F GER FC Oelsnitz (GER)
11 1st round ZIMMERMANN Judith Alexandra 2005 F GER FC Leipzig (GER)

Epee Men's U14+U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SPIELMANN Richard 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 SCHWAB Jamey Maurice 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 HÖCKE Wilhelm 2004 M GER FC Leipzig (GER)
3 AHLVERS Philipp 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
5 MICHALSKI Christoph 2004 M GER FC Leipzig (GER)
6 BERGER Konstantin 2004 M GER USC Magdeburg (GER)
7 HEIDENREICH Johann 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 JÄGER Adrian 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 TALKE Robert 2005 M GER SV Medizin Bautzen (GER)
10 PETERSEN Bertil 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
11 MALITZKI Lukas 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
12 WINKLER Leon 2005 M GER FC Bischofswerda (GER)
13 HILDEBRANDT Clemens 2005 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 ACKERMANN Richard 2004 M GER SV Chemie Rodleben (GER)
15 RÖHMER Pius 2004 M GER FC Leipzig (GER)
16 ROMBUSCH Pierre Leon 2004 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 1st round BERGER Benedikt 2005 M GER KSV Weißwasser (GER)