Back to list

Results

Oberbayerische Meisterschaft
GER München
10 luglio 2010 - 11 luglio 2010

Foil Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ASCHENBRENNER Katharina 2001 F GER OSC München (GER)
2 PAUL Lucy 2001 F AUT MTV München (GER)

Foil Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHIUMA Anna-Florentine 2000 F GER MTV München (GER)
2 WELTZIEN Elena 2000 F GER KTF Luitpold München (GER)
3 KURZENDÖRFER Jamie Sue 2000 F GER MTV München (GER)
4 EBERT Romina 2000 F GER KTF Luitpold München (GER)
5 GIEßLER Amy 2000 F GER MTV München (GER)

Foil Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BREITMOSER Lara 1999 F GER MTV München (GER)
2 SCHÄFFLER Annegret 1999 F GER MTV München (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HUBER Deborah 1998 F GER TSV Oberammergau (GER)

Foil Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BLASS Sophie-Marie 1997 F GER TV Alzey (GER)
2 WINTER Stella 1997 F GER VFL Kaufering (GER)

Foil Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 HÄRTLE Franziska 1995 F GER TSV Oberammergau (GER)
3 FRICKE Lea 1996 F GER ESV Neuaubing (GER)

Foil Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WIELAND Juliane 1981 F GER TV Passau (GER)
1 HUBER Raphaela 1993 F GER TSV Oberammergau (GER)
2 BETTEN Sandra 1975 F GER MTV München (GER)
2 BECK Isabella 1992 F GER TSV Grünwald (GER)
3 KAISER Bianca 1993 F GER FC Augsburg (GER)
3 WINKLER Marion 1964 F GER MTV München (GER)
4 RICHTER Johanna 1994 F GER TSV Grünwald (GER)
4 KURZ Susanna-Maria 1965 F GER FC Regensburg (GER)
5 HIRSCHFELD Anke 1977 F GER MTV München (GER)

Foil mixed U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WIEDMANN Nicolas 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 STADLBAUER Florian 2001 M GER MTV München (GER)
3 SPEER Jérémie 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
4 BREITMOSER Claudius 2001 M GER MTV München (GER)
5 KOLLER Korbinian 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 DZIERAN Paul 2001 M GER MTV München (GER)
7 PREUßGER Fabian 2001 M GER VFL Kaufering (GER)
8 FRITSCHE Jan 2001 M GER MTV München (GER)
9 ORIOL Antoine 2001 M GER MTV München (GER)
10 STALZ Marvin 2001 M GER MTV München (GER)

Foil mixed U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KOTHIERINGER Michael 2000 M GER MTV München (GER)
2 SCHULEIT Tobias 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 REMMERTZ Felix 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
4 TENNENBAUM David 2000 M GER MTV München (GER)
5 ACKERMANN Leonardo 2000 M GER MTV München (GER)
6 LONGINOV Arsenij 2000 M GER MTV München (GER)
7 REUTER Ference Alan Levi 2000 M GER MTV München (GER)
8 STROBL Florian 2000 M GER MTV München (GER)
9 KADIR Juma 2000 M GER MTV München (GER)

Foil mixed U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GLADKOV Nikita 1999 M GER MTV München (GER)
2 FEULNER Jonas 1999 M GER MTV München (GER)
3 EISENMANN Julius 1999 M GER TSV Ottobrunn (GER)
4 ZIEGON Anton 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)

Foil mixed U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 OLBRICH Justus 1998 M GER MTV München (GER)
2 BROWN Benjamin 1998 M GER TSV Ottobrunn (GER)
3 MÜLLER Moritz 1998 M GER ESV Neuaubing (GER)
5 SCHULEIT Fabian 1998 M GER
6 TALAN Tin 1998 M CRO TV Augsburg (GER)
7 KLING Fabian 1998 M GER ESV Neuaubing (GER)
999 1st round WALTER Leandro 1998 M GER MTV München (GER)

Foil mixed U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÄFNER Nico 1997 M GER Coburger TS (GER)
2 KAISER Patrick 1997 M GER FC Augsburg (GER)
3 HESS Phillipp 1997 M GER ESV Neuaubing (GER)

Foil mixed U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GÜNTHER Hans 1996 M GER Dresdener FC (GER)
2 ASCHENBRENNER Maximilian 1996 M GER OSC München (GER)
3 WALTER Leandro 1998 M GER MTV München (GER)
4 LETTMAIR Tobias 1994 M GER VFL Kaufering (GER)
5 JARMER Dennis 1996 M GER VFL Kaufering (GER)
6 FERAUD Florian 1996 M FRA TV Feldkirchen (GER)
7 HANIKA Louis 1995 M GER TV Feldkirchen (GER)
8 SCHNEIDER Philip Julian 1995 M GER TV Feldkirchen (GER)
9 ABRAM Marcel 1995 M GER TV Feldkirchen (GER)

Foil mixed Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 REINERT Yannick 1993 M GER MTV München (GER)
1 ABEL Marcus 1987 M GER SV Lok Pritzwalk (GER)
2 NUBIAN Klaus 1965 M GER MTV München (GER)
2 HUBER Julian 1993 M GER MTV München (GER)
3 LEHMANN Frank 1986 M GER FC Regensburg (GER)
3 HOLZNER Roman 1995 M GER MTV München (GER)
4 PLAGEMANN Florian 1982 M GER MTV München (GER)
4 GRANDAUER Christoph 1993 M GER VFL Kaufering (GER)
5 STOLBERG Ludwig 1984 M GER MTV München (GER)
5 KERN Quirin 1991 M GER
6 ECK Konstantin 1972 M GER SV Wacker Burghausen (GER)
6 MARTIN Daniel 1993 M GER VFL Kaufering (GER)
7 GREILING Kevin George 1989 M GER TV Passau (GER)
8 WURM Richard 1971 M GER MTV München (GER)
9 LAUER Tim 1987 M GER MTV München (GER)
10 WINKLER Michael 1971 M GER MTV München (GER)
11 THIEVEN Peter 1963 M GER Aachener FC (GER)
12 TETZLAFF Boris 1900 M GER FC Regensburg (GER)
13 JUNK Claude 1972 M GER MTV München (GER)
14 HOFER Ulrich 1988 M GER ESV Freilassing FA (GER)
15 BEYER Theobald 1992 M GER VFL Kaufering (GER)
16 DEUTSCH Rüdiger 1941 M GER FC Regensburg (GER)

Epee Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ASCHENBRENNER Katharina 2001 F GER OSC München (GER)

Epee Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LANDTE Constanze 2000 F GER MTV Saalfeld (GER)

Epee Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BLASS Sophie-Marie 1997 F GER TV Alzey (GER)
2 ATARIGBE Sarah 1997 F GER MTV München (GER)
3 WINTER Stella 1997 F GER VFL Kaufering (GER)
4 KESENEK Ilayda 1997 F TUR MTV München (GER)

Epee Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HÄRTLE Franziska 1995 F GER TSV Oberammergau (GER)
2 NINNIS Kaja 1995 F GER FC Gröbenzell (GER)
3 STETTER Lena 1994 F GER MTV München (GER)
3 PEISER Emma 1996 F GER
5 STEINBINDER Christina 1994 F GER FC Gröbenzell (GER)
6 SEIDEL Lavinia 1995 F GER MTV München (GER)
7 BUSTAMI Sophia 1995 F GER MTV München (GER)
8 MESSNER Valerie 1995 F GER MTV München (GER)
9 FELENDA Isabelle 1994 F GER MTV München (GER)

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LOWACK Helena 1982 F GER FC Regensburg (GER)
1 HOFMANN Anna Maria 1993 F GER TSV Oberammergau (GER)
2 IHLE Judith 1983 F GER OFC München (GER)
2 KUHN Laura 1993 F GER MTV München (GER)
3 KRUPKA Marlis 1992 F GER OSC München (GER)
3 STRÖßNER Andrea 1975 F GER MTV München (GER)
4 DOMBROVSKI Lisa 1993 F GER MTV München (GER)
4 THAMM Julia 1993 F GER MTV München (GER)
5 RIEDL-BLUMENSCHEIN Maike 1961 F GER MTV München (GER)
5 MÜLLER Susanne 1973 F GER MTV München (GER)
6 VON KRÖCHER Svenja 1981 F GER MTV München (GER)
7 VEGHELYI Patricia 1976 F AUT StLFC Graz (AUT)
8 FELDMAIER Manuela 1960 F GER MTV München (GER)
9 ODENBACH Tina 1976 F GER MTV München (GER)
10 ANZENBERGER Birgit 1963 F GER MTV München (GER)

Epee mixed U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VON GIERKE Indira 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 KOBRAS Vanessa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)

Epee mixed U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHULEIT Tobias 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)

Epee mixed U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
2 GROTZ Jonas 1999 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)

Epee mixed U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 SCHULEIT Fabian 1998 M GER
2 PEISER Mattis 1998 M GER MTV München (GER)
3 ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER TSV Oberammergau (GER)
4 MÖCKL Vincent 1998 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)

Epee mixed U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BUDANI Lorenzo 1997 M ITA MTV München (GER)
2 MIGUEZ Fabian 1997 M GER MTV München (GER)
3 BARWIG Simon 1997 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)

Epee mixed U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ROD Daniel 1994 M POR EBAI (POR)
2 MENZEL Wolfgang 1996 M GER VFL Kaufering (GER)
3 ASCHENBRENNER Maximilian 1996 M GER OSC München (GER)
3 STÖCKL Phillip 1994 M GER ASV Ortenburg (GER)
5 HANKEL Tim 1996 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
6 HEDLEY Clemens 1995 M GER MTV München (GER)
7 KLATT Callum 1994 M GER MTV München (GER)
8 VON KLEIST Patrick 1995 M GER MTV München (GER)
9 BOLAY Marc 1995 M GER MTV München (GER)
10 ESCHKÖTTER Christoph 1995 M GER Sportfechten Laim (GER)
11 FRICKE Felix 1996 M GER MTV München (GER)
12 DÖNCH Leon 1995 M GER MTV München (GER)

Epee mixed Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 LEHMANN Frank 1986 M GER FC Regensburg (GER)
1 ROD Max 1993 M POR EBAI (POR)
2 GRÖTZSCHEL Martin 1986 M GER
2 BÜTTNER Christian 1993 M GER TV Kaufbeuren (GER)
3 ZÖLD Thomas 1988 M SWE
4 ROSSETTO Francesco 1981 M GER MTV München (GER)
5 VON KRÖCHER Jordan 1974 M GER MTV München (GER)
6 ROBIC Roland 1962 M AUT StLFC Graz (AUT)
7 RUSCH Harald 1966 M GER MTV München (GER)
8 BRÜCKNER Matthias 1988 M GER Sportfechten Laim (GER)
9 DESPA Daniel 1978 M GER MTV München (GER)
10 MOSTER Sebastian 1981 M GER MTV München (GER)
11 NUBIAN Klaus 1965 M GER MTV München (GER)
12 DEUTSCH Rüdiger 1941 M GER FC Regensburg (GER)
13 GREILING Kevin George 1989 M GER TV Passau (GER)
14 PLANCHIN Jean-Baptiste 1988 M FRA FC Regensburg (GER)

Sabre Women's U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Women's U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FALB Rosa 2001 F GER TV Ingolstadt (GER)

Sabre Women's U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MOSBERGER Antonia 1999 F GER TV Ingolstadt (GER)
2 ALISCH Nora 1999 F GER MTV München (GER)

Sabre Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Women's U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 VON GIERKE Indira 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 KOBRAS Vanessa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)

Sabre Women's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FISCHER Lina 1995 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 BOHLKE Magdalena 1996 F GER [i] TV Garmisch (GER)
3 SANKTJOHANSER Kathrin 1996 F GER [i] TV Garmisch (GER)
3 KURZ Kathrin 1994 F GER FC Regensburg (GER)
5 KRIETENSTEIN Laura 1995 F GER TSV Weilheim (GER)
6 VON GIERKE Indira 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 MEIER Leonie 1996 F GER TSV Weilheim (GER)
8 KOBRAS Vanessa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)

Sabre Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ANZENBERGER Anna Franziska 1988 F GER KTF Luitpold München (GER)

Sabre mixed U10 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GÖTSCH Marco 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 TOST Leo 2001 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 RÖVER Philipp 2001 M GER

Sabre mixed U11 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 PAN Yang 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 BECHER Pascal 2000 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 SKORODUMOW Paul 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
4 BARBA Cesare 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
5 HOUITTE-TESTORF Pierre 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 WEBER Lukas 2000 M GER KTF Luitpold München (GER)
8 BRADFISCH Markus 2000 M GER FC Regensburg (GER)
9 SCHLAFFER Leon 2000 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
10 GRANTAS Georgios 2000 M GER

Sabre mixed U12 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 GÖTSCH Paul 1999 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 BEER Gregor 1999 M GER TSV Weilheim (GER)
3 FALB Moritz 1999 M GER
4 PESCHKE Lennie 1999 M GER TV Ingolstadt (GER)
5 SCHLIEWEN Jakob 1999 M GER TSV Weilheim (GER)

Sabre mixed U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ARNDT Kilian 1998 M GER TV Ingolstadt (GER)
2 FISCHER Jonas 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 KOLLER Frederik 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 TOST Max 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
5 HABERSETZER Florian 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
6 FISCHER-WACHSMANN Vincent 1998 M GER TV Ingolstadt (GER)
7 KÖCK Lars Benedikt 1998 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 PSCHERA Maxime 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
9 KRAHN Maximilian 1998 M GER TV Ingolstadt (GER)
10 ARNOLD Lorenz 1998 M GER TSV Weilheim (GER)
11 MAIWERT Jakob 1998 M GER TSV Weilheim (GER)

Sabre mixed U14 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 TRETTER Franz 1997 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 BÜHLMEIER Florian 1997 M GER FC Fürth (GER)
3 RÖTHENBACHER Thomas 1997 M GER FC Regensburg (GER)
4 ERTEL Manuel 1997 M GER TSV Weilheim (GER)

Sabre mixed U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HENN Yannic 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 TRETTER Franz 1997 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 SALLER Maximilian 1995 M GER [i] TV Garmisch (GER)
3 OFENSTEIN Luis 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
5 SCHAAF Joshua 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 BUCHNER Andreas 1996 M GER TSV Weilheim (GER)
7 MOSBERGER Sebastian 1996 M GER TV Ingolstadt (GER)
8 BLITTERSDORF Benedikt 1996 M GER [i] TV Garmisch (GER)
9 FUCHS Fabian 1996 M GER TSV Weilheim (GER)
10 GÖTSCH Thomas 1996 M GER KTF Luitpold München (GER)
11 FROSCHAUER Stefan 1996 M GER KTF Luitpold München (GER)
12 BÜHLMEIER Florian 1997 M GER FC Fürth (GER)
13 DAIBER Felix 1996 M GER TSV Weilheim (GER)
14 HOFMAIER Moritz 1995 M GER TSV Weilheim (GER)

Sabre mixed Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MÜNSTER Marc 1991 M GER KTF Luitpold München (GER)
2 OFENSTEIN Luis 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
3 GRÖTZSCHEL Martin 1986 M GER
3 BLOMEYER Edzard 1991 M GER FC Regensburg (GER)
5 FABIAN Stephan 1993 M GER TSV Weilheim (GER)
6 FUCHS Markus 1971 M GER KTF Luitpold München (GER)
7 REUTHNER Wolfgang 1966 M GER TSV Weilheim (GER)
8 HENN Yannic 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
9 SCHAAF Joshua 1995 M GER KTF Luitpold München (GER)
10 NILLER Johann 1992 M GER FC Regensburg (GER)
11 NUBIAN Klaus 1965 M GER MTV München (GER)
12 GÖTSCH Thomas 1996 M GER KTF Luitpold München (GER)
13 HOLLENBACH Kai 1982 M GER TSV Weilheim (GER)