Back to list

Results

2021 Hessische Meisterschaften
GER Dörnigheim
September 18, 2021 - September 19, 2021

Foil Men's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EMMERICH Jaron 2004 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N KATO Reise Thomas 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
3 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N LORENZ Thies 2005 M GER TFC Hanau (GER)
5 N KESSLER Erik 2005 M GER TFC Hanau (GER)
6 N GESSNER Christoph 2002 M GER MTV Giessen (GER)
7 N TAAPKEN Simon 2007 M GER Wiesbadener FC (GER)
8 N LUTZ Maximilian 2003 M GER MTV Giessen (GER)
9 N LANGHANS Tim 2006 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
10 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau (GER)
11 N LOTT Ben 2005 M GER MTV Giessen (GER)
12 N BEIERER Henri 2005 M GER Wiesbadener FC (GER)
13 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
14 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
15 N RÜHL Nick 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
16 N SCHWEICHLER Luis 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
17 N BARBAS Sebastian 2008 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
18 N OSTER Jan-Niklas 2007 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
19 N BLEHM Oskar 2006 M GER Wiesbadener FC (GER)
20 N PARENTE Jonah 2007 M GER TG Hanau (GER)
21 N RIECKE Leonard 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)
22 N WOSCH Clemens 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
23 N ZANNER Raoul 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
24 N FAITZ Theodor 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
25 N KILINC Harun 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)
26 N MARENBACH Lorenz 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
27 N MAJCHROWICZ Szymon 2008 M GER FC Rüsselsheim (GER)

Foil Women's U20 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHNARR Sophia 2006 F GER TFC Hanau (GER)
2 N SCHLÜTER Amelie 2004 F GER Darmstädter FC (GER)
3 N SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
3 N BAUER Fenja 2005 F GER TG Hanau (GER)
5 N SCHNARR Pia 2005 F GER TFC Hanau (GER)
6 N ZEYN Carla 2002 F GER TG Dörnigheim (GER)
7 N METZ Thea 2006 F GER TFC Hanau (GER)
8 N METZ Rike 2003 F GER TFC Hanau (GER)
9 N LOBE MANGA Laetitia 2007 F GER TG Dörnigheim (GER)
10 N BAAS Svenja 2007 F GER TFC Hanau (GER)
11 N DRAHEIM Matilda 2003 F GER TG Hanau (GER)
12 N STRONGOLI Erika 2006 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
13 N SCHEER Caroline 2007 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
14 N WÖLL Tara 2007 F GER TG Dörnigheim (GER)

Foil Women's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
1 N BLUM Luna 2005 F GER TFC Hanau (GER)
1 N METZ Rike 2003 F GER TFC Hanau (GER)
2 N ZEYN Carla 2002 F GER TG Dörnigheim (GER)
2 N WÖLL Tara 2007 F GER TG Dörnigheim (GER)
2 N LOBE MANGA Laetitia 2007 F GER TG Dörnigheim (GER)

Foil Men's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KATO Reise Thomas 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
1 N LANGHANS Tim 2006 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
1 N RÜHL Nick 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
1 N OSTER Jan-Niklas 2007 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
2 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N ZANNER Raoul 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N EMMERICH Jaron 2004 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N VON QUAST Maximilian 2006 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N VESTI Lucien 2007 M GER TFC Hanau (GER)
3 N LORENZ Thies 2005 M GER TFC Hanau (GER)
3 N KESSLER Erik 2005 M GER TFC Hanau (GER)
4 N BEIERER Henri 2005 M GER Wiesbadener FC (GER)
4 N TAAPKEN Simon 2007 M GER Wiesbadener FC (GER)
4 N BLEHM Oskar 2006 M GER Wiesbadener FC (GER)
5 N FAITZ Theodor 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 N WOSCH Clemens 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 N SCHWEICHLER Luis 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
5 N MARENBACH Lorenz 2007 M GER TG Dörnigheim (GER)

Epee Men's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DERGAY David 2004 M GER FC Offenbach (GER)
2 N TIMOSHENKO Kirill 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
3 N BODOCZI Nikolaus 1993 M GER FC Offenbach (GER)
3 N TIMOSHENKO Philipp 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
5 N EHRINGHAUS Mika 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
6 N KONDRING Philipp 1998 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
7 N MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Offenbach (GER)
8 N LEHMANN Frank 1986 M GER BW Schneidhain (GER)
9 N REINING Riccardo 2003 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
10 N WIESEMANN Johannes 1990 M GER Darmstädter FC (GER)
11 N DAHLHAUS Lukas 1995 M GER FC Kassel (GER)
12 N FISCHER Marcel 2000 M GER BW Schneidhain (GER)
13 N ENDLÉ Filip 2003 M FRA Eintracht Frankfurt (GER)
14 N SÄLZER Fabian 1989 M GER VFL Marburg FA (GER)
15 N FUCHS Guido 1971 M GER FC Kassel (GER)
16 N RUMETSCH Hannes 1969 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
17 N IXKES Tassilo Che Maria 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
18 N WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
19 N RIEGER Joshua 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
20 N KNOOP Christian 1987 M GER FC Offenbach (GER)
21 N RYAPOV Kaloyan 2005 M BUL Eintracht Frankfurt (GER)
22 N RIEDINGER Dirk 1993 M GER Wiesbadener FC (GER)
23 N BAUER Martin 1992 M GER Darmstädter FC (GER)
24 N HANSEL Thomas 1967 M GER Darmstädter FC (GER)
25 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
26 N TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC (GER)
27 N RESCHKO Leonid 1964 M GER FC Offenbach (GER)
28 N BALZEREIT David 1994 M GER VFL Marburg FA (GER)
29 N DELLIT Olaf 1973 M GER FC Kassel (GER)
30 N ZIEGELHÖFFER Tibor 1973 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
31 N DITTMAR Jürgen 1960 M GER FC Kassel (GER)
32 N ZIEHER Martin 1961 M GER TV Wetzlar (GER)
33 N KOLACNY Gunnar 1967 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
34 N JAKOBY Simon 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
35 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
36 N KLÖPPEL Alexander Maximilian 2005 M GER VFL Bad Nauheim (GER)

Epee Women's Senior Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JONAS Eva 1999 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N BOLSHAKOVA Veronika 1989 F RUS Frankfurter TV (GER)
3 N PAULSFELD Alexia 2002 F GER FC Kassel (GER)
3 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
5 N ULLRICH Nina 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
6 N SÜVERN Elisa 2003 F GER FC Kassel (GER)
7 N DERGAY Anna-Maria 2002 F GER FC Offenbach (GER)
8 N KOBBERGER Katrin 1993 F GER TG Hanau (GER)
9 N NOUR-ELDIN Nareman 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
10 N HENRICH Lillian Charlize 2006 F GER TV Dillenburg (GER)
11 N BOXHEIMER Sonja 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
12 N EL AYARI Julia 2003 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
13 N KÜHN Nele 2005 F GER Wiesbadener FC (GER)
14 N GALLÈ Leonie 1992 F GER Wiesbadener FC (GER)
15 N DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
16 N FELSMANN Ina 1975 F GER Homburger TG (GER)
17 N BARTNIK Julia 2004 F GER VFL Bad Nauheim (GER)
18 N WINKELMANN Denise 2002 F GER FC Offenbach (GER)
19 N ULLRICH Clara 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
20 N WAGNER Elke 1967 F GER TV Wetzlar (GER)
21 N SABEL Maja 2005 F GER Wiesbadener FC (GER)
22 N DOERR Anna 1968 F GER TV Wetzlar (GER)
23 N MARIE-VICTORINE Kessler 2003 F GER VFL Bad Nauheim (GER)
24 N SCHEER Annika 2006 F GER Wiesbadener FC (GER)
25 N TERLINDEN Helena 2006 F GER Wiesbadener FC (GER)
26 N HUCK Christine-Anne 2004 F GER SSG Bensheim (GER)

Epee Women's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N EL AYARI Julia 2003 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
1 N NOUR-ELDIN Nareman 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
1 N ULLRICH Nina 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
1 N JONAS Eva 1999 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N BOLSHAKOVA Veronika 1989 F RUS Frankfurter TV (GER)
2 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
2 N SÜVERN Elisa 2003 F GER FC Kassel (GER)
2 N PAULSFELD Alexia 2002 F GER FC Kassel (GER)
3 N DERGAY Anna-Maria 2002 F GER FC Offenbach (GER)
3 N WINKELMANN Denise 2002 F GER FC Offenbach (GER)
3 N DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
4 N TERLINDEN Helena 2006 F GER Wiesbadener FC (GER)
4 N KÜHN Nele 2005 F GER Wiesbadener FC (GER)
4 N GALLÈ Leonie 1992 F GER Wiesbadener FC (GER)

Epee Men's Senior Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KNOOP Christian 1987 M GER FC Offenbach (GER)
1 N BODOCZI Nikolaus 1993 M GER FC Offenbach (GER)
1 N DERGAY David 2004 M GER FC Offenbach (GER)
1 N MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Offenbach (GER)
2 N TIMOSHENKO Philipp 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
2 N TIMOSHENKO Kirill 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
2 N JAKOBY Simon 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
2 N IXKES Tassilo Che Maria 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
3 N HANSEL Thomas 1967 M GER Darmstädter FC (GER)
3 N EHRINGHAUS Mika 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
3 N WIESEMANN Johannes 1990 M GER Darmstädter FC (GER)
3 N BAUER Martin 1992 M GER Darmstädter FC (GER)
4 N REINING Riccardo 2003 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
4 N ENDLÉ Filip 2003 M FRA Eintracht Frankfurt (GER)
4 N WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
4 N RUMETSCH Hannes 1969 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
5 N FISCHER Marcel 2000 M GER BW Schneidhain (GER)
5 N LEHMANN Frank 1986 M GER BW Schneidhain (GER)
5 N RIEDINGER Dirk 1993 M GER Wiesbadener FC (GER)
6 N DITTMAR Jürgen 1960 M GER FC Kassel (GER)
6 N DELLIT Olaf 1973 M GER FC Kassel (GER)
6 N FUCHS Guido 1971 M GER FC Kassel (GER)
6 N DAHLHAUS Lukas 1995 M GER FC Kassel (GER)
7 N ZIEGELHÖFFER Tibor 1973 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
7 N KLÖPPEL Alexander Maximilian 2005 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
7 N KOLACNY Gunnar 1967 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
7 N KONDRING Philipp 1998 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
8 N ZIEHER Martin 1961 M GER TV Wetzlar (GER)
8 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
8 N RESCHKO Leonid 1964 M GER FC Offenbach (GER)