Back to list

Results

2019 Offene Hamburger Meisterschaften
GER Hamburg
November 23, 2019 - November 24, 2019

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHWALB Keno 1995 M GER Walddörfer SV (GER)
2 N LUSCAN Ovidiu-Lorin 1977 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N ENGELHARDT Dimitri 1964 M GER VFW Oberalster (GER)
3 N FRÖHLICH Moritz 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
5 N BODEWIG Hendrik 2000 M GER Walddörfer SV (GER)
6 N KRUMSTROH Sönke 1998 M GER Walddörfer SV (GER)
7 N MEYER Lennard 2001 M GER Walddörfer SV (GER)
8 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg (GER)
9 N OFFERMANN Carsten 2000 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
10 N PICCIONE Giuseppe 1981 M ITA Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)
11 N SCHARFENBERG Rasmus 2004 M GER VFL Pinneberg (GER)
12 N BRINKMANN Hans-Georg 1956 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
13 N WINTER Martin 1975 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)
14 N KAßNER Rolf Peter 1981 M GER ETV Hamburg (GER)
15 N GUTHOF Maurice 1994 M GER FC Oelsnitz (GER)
15 N SCHLEUTER Dominic 1966 M GER HFC Bremen (GER)
17 N DUBISCHAR Julian 2002 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
18 N WILLEMS Tom 2003 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
19 N CLAUSEN Nils-Jonas 1988 M GER Walddörfer SV (GER)
20 N BECHER Karl 1967 M GER ETV Hamburg (GER)
21 N GARZON AMADEI Antonio 2003 M ITA TB Hamburg-Eilbeck (GER)
22 N DLUGI Frederic 1997 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
23 N HAVERKAMP Thomas 1969 M GER FC Lütjensee (GER)
24 N BEHRENS Max 2004 M GER Walddörfer SV (GER)
25 N REINHARDT Torsten 1965 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
26 N BEU Lars 1963 M GER FC Lütjensee (GER)
27 N PALM Christopher 1988 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
28 N TCHORZ Paul 2003 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
29 N 1st round SCHLIEPER Cornelius 1966 M GER SV Preußen Reinfeld (GER)
30 N 1st round PETERS Jürgen 1952 M GER Wiesbadener FC (GER)
31 N 1st round TEICHERT Carl 2004 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
32 N 1st round GARBERS Matthias 2003 M GER TSG Bergedorf (GER)
32 N 1st round ODINIUS Michael 1961 M GER FC Lütjensee (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JELINEVITS Anastassia 1984 F EST ETV Hamburg (GER)
2 N PAGENSTECHER Nina 2002 F GER FG Segeberg (GER)
3 N ANTÓN LARIOS Naciely Lizbeth 1991 F MEX Bremen 1860 Fechten (GER)
3 N SCHMIDT Sina 2001 F GER Hamburger FC (GER)
5 N KOBBERGER Katrin 1993 F GER TG Hanau (GER)
6 N ROESSLER Kirsten Kaya 1962 F GER ETV Hamburg (GER)
7 N ROSENBERG Sandra Michaela 1982 F GER TSG Bergedorf (GER)
8 N WITTMANN Sarah 1994 F GER FS TG Würzburg (GER)
9 N LETTMANN Iris 1993 F GER TV Paderborn (GER)
10 N ZOPPKE Christine 1966 F GER ETV Hamburg (GER)
11 N ODINIUS Clara Maria 1997 F GER FC Lütjensee (GER)
12 N WRAGE Emilie 2004 F GER Fechtergilde Südholstein (GER)
13 N GALLASCH Anastasia 1980 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)
14 N SEIDEL Sylvia 1969 F GER Fechtzentrum Berlin (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HAMBACH-RICHTER Rabea 1981 F GER ETV Hamburg (GER)
2 N REIMERS Gesche 1969 F GER ETV Hamburg (GER)
3 N JANSHEN Friederike 1960 F GER TSG Bergedorf (GER)
3 N KOLLMETZ Hilke 1971 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
5 N GRÄTZ Imke 1989 F GER ETV Hamburg (GER)
6 N PIELSTICKER Joana 1989 F GER ETV Hamburg (GER)
7 N TEICHMANN Andrea 1978 F GER ETV Hamburg (GER)
8 N WOIDY Isabelle Sidonie 1988 F GER ETV Hamburg (GER)
9 N 1st round WEGNER Charlize 2003 F GER FC Lütjensee (GER)
10 N 1st round STEPHAN Johanna 1993 F GER ETV Hamburg (GER)

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PRUDOVSKI Dimitri 1965 M GER ETV Hamburg (GER)
2 N BURKHARDT Helmar 1984 M GER ETV Hamburg (GER)
3 N KOCH Christian 1988 M GER ETV Hamburg (GER)
3 N GOIKHMAN Igor 1975 M GER TSG Bergedorf (GER)
5 N ZIEBELL Olaf 1961 M GER ETV Hamburg (GER)
6 N KAMPMANN Marc-André 1994 M GER ETV Hamburg (GER)
7 N KHA Willy 1995 M GER FK Reemtsma (GER)
8 N MIRIMOV Alexander 1971 M RUS ETV Hamburg (GER)
9 N NITSCHE Hendrik 2004 M GER FK Reemtsma (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUMANN Clara Sophie 2001 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
2 N KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
3 N SCHWANKE Virginia Angelina 2002 F GER VFL Pinneberg (GER)
3 N KNAP Sofia 2000 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
5 N PATHARE Laura Margrethe 1998 F DEN Trekanten København (DEN)
6 N BRÄUNINGER Hanna 1994 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 N DYBAL Filippa 2019 M DEN
8 N JENSEN Lene 1968 F DEN Trekanten København (DEN)
9 N KLEINSCHMIT Lara 1993 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
10 N KLINCK Nathalie 1991 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
11 N STERNBERG Marie Florentine 1992 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
12 N MARKMANN Franziska 2004 F GER TSV Buchholz 08 (GER)
13 N WANDREI Alison 2004 F GER TSV Winsen (GER)
14 N PULVER Beate 2004 F GER Kieler MTV (GER)
15 N SCHRÖDER Jennifer 1998 F GER HFC Bremen (GER)
16 N MEYER Isabell-Nadine 1978 F GER ETV Hamburg (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DELFS Lennart 1994 M GER Elmshorner MTV (GER)
2 N HINZ Gerald 1965 M GER Elmshorner MTV (GER)
3 N RATTI Riccardo 1990 M ITA ETV Hamburg (GER)
3 N FRAUEN Finn 2002 M GER Elmshorner MTV (GER)
5 N STAGE Tobias 1998 M GER FC Bremen-Nord (GER)
6 N FAQIZADAH Abdulghafar 1994 M AFG ETV Hamburg (GER)
7 N WELSCH Wladimir 1991 M GER FC Bremen-Nord (GER)
8 N SÜNDER Martin 1967 M GER Hamburger FC (GER)
9 N KLEIN Jonas 1993 M GER ETV Hamburg (GER)
10 N AYALA Rodrigo 1972 M MEX Fechtzentrum Berlin (GER)
11 N PURSCHE Jens 1971 M GER TuS Komet Arsten (GER)
12 N GOLTERMANN Sven 1966 M GER TuS Komet Arsten (GER)
13 N LAFRENTZ Christian 1968 M GER FC Rothenbaum (GER)
14 N KOZLOWSKI Todd 1992 M USA UF Fencing (USA)
15 N BASH-SHITI Kay 1965 M GER FC Rothenbaum (GER)
16 N ESKILDSEN Mads 1998 M GER SC Itzehoe (GER)
17 N DUSTMANN Martin 1975 M GER ETV Hamburg (GER)
18 N LOHMANN Stefan 1957 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)
19 N HERRMANN Elmar 1973 M GER Fechtergilde Südholstein (GER)
20 N TROST Roland 1976 M GER Grün-Weiss Eimsbüttel (GER)
21 N NOLTING Dirk 1974 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
22 N BISCHOF Kai 1970 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
23 N BEUGEL-KRESS Peter 1969 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
24 N BÖHME Jörg 1960 M GER Hamburger FC (GER)
25 N BEHRMANN Jenno 2001 M GER TuS Komet Arsten (GER)
26 N ALHOMSI Adib 1992 M SYR TuS Komet Arsten (GER)