Back to list

Results

2019 Nordhäuser Rolandpokal
GER Nordhausen
November 2, 2019 - November 2, 2019

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NEUß Mathilda 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
3 N AL HASHIM Daliah 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N SCHIRMER Johanna Helene 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
5 N VOIGT Karla 2009 F GER FG Merseburger Raben (GER)
6 N KONDARIEVA Katheryna 2010 F GER FG Merseburger Raben (GER)
7 N ATHENSTEDT Scarlett 2011 F GER PSV Weimar (GER)
8 N PESTER Flora 2011 F GER FSC Jena (GER)
9 N GRADL Julia 2009 F GER KSZU Meiningen (GER)
10 N VAN SCHYNDEL Lisa 2010 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
11 N ROWOLD Talea 2009 F GER SV Einheit Altenburg (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N AL HASHIM Rana 2007 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
2 N HAUPT Emely 2008 F GER PSV Weimar (GER)
3 N MERBACH Emilia 2008 F GER FSC Jena (GER)
3 N SOWIETZKI Anja 2008 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
5 N WILLING Nina 2007 F GER FSC Nordhausen (GER)
6 N WETZEL Tabea Sophie 2008 F GER FSC Nordhausen (GER)
7 N NEUBAUER Aila 2008 F GER FSC Jena (GER)
8 N RÖDER Maja 2007 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
9 N KAYSER Selina 2007 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
10 N KUPRIN Anna 2008 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ATHENSTEDT Malcolm 2009 M GER PSV Weimar (GER)
2 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER VFL Marburg FA (GER)
3 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N SCHONATH Tim Konstantin 2009 M GER FSC Jena (GER)
5 N BUCHHOLZ Jonathan 2009 M GER FG Merseburger Raben (GER)
6 N GREBING Julian Richard 2009 M GER VFL Marburg FA (GER)
7 N OTTO Gustav 2010 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
8 N STAEB Daris 2010 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
9 N KRÜGER Ansgar 2009 M GER PSV Weimar (GER)
10 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
11 N SIEPERT Lucas 2009 M GER FSC Nordhausen (GER)
12 N SURDEANU Rares Ionit 2010 M ROU PSV Weimar (GER)
13 N WENIGER Theodor 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
14 N SCHNEIDER Philipp 2009 M GER KSZU Meiningen (GER)
15 N SCHNEIDER Paul 2010 M GER KSZU Meiningen (GER)
16 N KÖSLING Armin 2010 M GER PSV Weimar (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BECKMANN Otto 2007 M GER SV Angern (GER)
2 N SCHNABEL Lennart 2007 M GER FSC Jena (GER)
3 N PETERSEN Ole 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
3 N VESTI Lucien 2007 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
5 N LEIMERT Luca Nicky 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N WITTEK Julian 2008 M GER TSV Bad Kissingen (GER)
7 N PERLEBERG Matheo 2008 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
8 N SCHÜTZE Frederik 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
9 N GRAULIG Jonas 2008 M GER FSC Jena (GER)
10 N FRITZ Johann 2008 M GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
11 N SPARBORTH Felix 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
12 N PESTER Milan 2008 M GER FSC Jena (GER)
13 N SEIDEL Hendrik 2007 M GER KSZU Meiningen (GER)
14 N OTTO Theodor 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
15 N BÖTTCHER Arne-Friedrich 2007 M GER PSV Weimar (GER)
16 N KÜßNER Tillmann 2007 M GER PSV Weimar (GER)
17 N POLLMER Vincent 2008 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
18 N NACKE Hannes 2007 M GER FSC Nordhausen (GER)
19 N BANK Andreas Alexander 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
20 N RIEMANN Fabian 2008 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
21 N KÖHLER Franjo 2007 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
22 N PISTORIUS Felix 2008 M GER FSC Nordhausen (GER)
23 N BRUSCHEK Robin 2008 M GER SV Angern (GER)
24 N IBE Max 2007 M GER FSC Nordhausen (GER)
25 N SCHELLHORN Vincent 2007 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
26 N MARHOLD Jonas 2007 M GER FSC Nordhausen (GER)
28 N NÜßLE Theodor 2008 M GER FSC Nordhausen (GER)
29 N ROWOLD Tim 2008 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
30 N WERNECKE Arvid 2008 M GER FSC Nordhausen (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOFFMANN Lina 2006 F GER PSV Weimar (GER)
2 N OEHLER Sophia 2005 F GER FSC Nordhausen (GER)
3 N HUBOLD Pia 2006 F GER FSC Jena (GER)
3 N MÜLLER Annika 2006 F GER FSC Jena (GER)
5 N OBERLÄNDER Kiara 2005 F GER FC Schkeuditz (GER)
6 N SCHRÖDER Josephine 2006 F GER FSC Jena (GER)
7 N BURKHARDT Adele 2006 F GER FSC Nordhausen (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N JESS Timon 2005 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
2 N NEUß Arvid Elias 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
3 N GENOVESE Salvatore 2005 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
3 N HUBER Rocco Arcel 2005 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
5 N THETMEYER Lucas 2006 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
6 N SCHLIETER Matthias 2006 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
7 N BÖRNGEN Ludwig 2006 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
8 N SCHMIDT Caspar Anton 2006 M GER FSC Jena (GER)
9 N STILLE Vincent Boris 2005 M GER FSC Nordhausen (GER)
10 N BORNKESSEL Julius 2006 M GER FSC Jena (GER)
11 N GOLDBACH Danilo 2006 M GER FSC Nordhausen (GER)
12 N ETZOLD Max 2005 M GER FSC Nordhausen (GER)
13 N HEINZE Louis 2006 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)