Back to list

Results

42. Heinrich-Petri-Gedächtnisturnier
GER Zweibrücken
September 7, 2019 - September 8, 2019

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MARX Charlotte 2005 F GER Fechterring Hochwald (GER)
2 N MÜLLER Tomke 2003 F GER 1. FC Holz (GER)
3 N GEISSINGER Melissa 2004 F GER HC Bad Dürkheim (GER)
4 N HEESE Vanessa 2004 F GER HC Bad Dürkheim (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MARX Valentino 2003 M GER Fechterring Hochwald (GER)
2 N TIPPELT Cedric 2004 M GER TSG Friesenheim (GER)
3 N NEUMANN Niklas 2005 M GER TV Homburg (GER)
4 N BLUM Timo 2003 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
5 N JUNG Gabriel 2004 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
6 N KREUTZ Marcel 2003 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
7 N Round BARTH Mathis 2004 M GER Fechterring Hochwald (GER)
8 N Round ANTONI Benedict 2005 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
9 N Round NEUMANN Lars 2003 M GER TV Homburg (GER)
10 N Round SCHWARZ Janis 2004 M GER TV Homburg (GER)
11 N 1st round LARRES Joseph 2006 M USA TV Homburg (GER)

Foil Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BUSCHE Lena 2005 F GER FSV Klarenthal (GER)
2 N PLECHINGER Alina 2005 F GER TSV Speyer (GER)
3 N DÖRR Lilith 2006 F GER TUS Neunkirchen (GER)

Foil Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GERSCH Emil 2005 M GER TSG Friesenheim (GER)
2 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N LEHNER Fynn 2008 M GER VT Zweibrücken (GER)
4 N KEMPE Jonah-Maurice 2007 M GER VT Zweibrücken (GER)
5 N DORT Cornelius 2006 M GER VT Zweibrücken (GER)
6 N BECHBERGER Maximilian 2006 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
7 N 1st round SCHULTE Sebastian 2006 M GER TSG Friesenheim (GER)
8 N 1st round NITTMANN Niklas 2006 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
0 A 1st round BETTIN Killian 2006 M GER VT Zweibrücken (GER)

Epee Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MARX Charlotte 2005 F GER Fechterring Hochwald (GER)
2 N OBERTHÜR Emma 2008 F GER TSG Friesenheim (GER)

Epee Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N NEUMANN Niklas 2005 M GER TV Homburg (GER)
3 N COLLING Herve 2007 M BEL CE Luxembourg (LUX)
4 N ANTONI Benedict 2005 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
5 N KORSTEN Sebastian- Teiwei 2005 M GER Fechterring Hochwald (GER)
6 N WARD Samyn 2007 M BEL
7 N ELLENBERGER Dominic 2005 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
8 N LARRES Joseph 2006 M USA TV Homburg (GER)
9 N SCHÖMER Jonas 2006 M GER Fechterring Hochwald (GER)
10 N STEITZ Simon 2007 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
11 N SEIMETZ Julian 2006 M GER Fechterring Hochwald (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BUCHHOLTZ Charlotte 2004 F GER VT Zweibrücken (GER)
2 N BUSCHE Lena 2005 F GER FSV Klarenthal (GER)
3 N TROPMANN Abigail 2004 F GER MTV Mainz (GER)

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BORCHERT Moritz 2004 M GER TSV Bockenheim (GER)
2 N HARRISS Quin 2004 M GER MTV Mainz (GER)
3 N SEBASTIAN Philipp 2004 M GER TG Frankenthal (GER)
4 N BAPPERT Felix 2006 M GER TG Frankenthal (GER)
5 N FLAUSSE Fabian 2005 M GER TUS Neunkirchen (GER)
6 N DORT Cornelius 2006 M GER VT Zweibrücken (GER)
7 N 1st round LEG Elias 2003 M GER FSG Dillingen (GER)

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOWARD Fainne 2010 F IRL TSG Kaiserslautern (GER)

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ILIN Nils 2009 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
2 N ANDRÈS Leander 2010 M GER FSG Dillingen (GER)

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NIEßNER Finn 2007 M GER TG Frankenthal (GER)
2 N GABEL Moritz 2008 M GER TV Lahr (GER)
3 N LEHNER Fynn 2008 M GER VT Zweibrücken (GER)
4 N SCHWARZ Jan Philipp 2007 M GER TSV Speyer (GER)
5 N KEMPE Jonah-Maurice 2007 M GER VT Zweibrücken (GER)