Back to list

Results

Bonn Visio Cup
GER Bonn
February 9, 2019 - February 10, 2019

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NOUR-ELDIN Nelly 2009 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N KOLDITZ Olivia-Sarah 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N IXKES Athea Alwara Elisa Maria 2009 F GER Frankfurter TV (GER)
4 N KOLDITZ Lilian-Fabienne 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N GANGEL Martha 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N LUCKENBACH Emilie 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N DICKS Lena 2009 F GER Neusser SV (GER)
8 N PHILIPP Lisanne 2009 F GER Neusser SV (GER)

Epee Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WEBER Henning 2009 M GER Lohausener SV (GER)
2 N STREIT Mauritz 2009 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
3 N GIERSBACH Leonard 2009 M GER TV Dillenburg (GER)
4 N MICZKO Marcus 2009 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N HOFSOMMER Tristan 2009 M GER TSV Hagen (GER)
6 N ESEN Keyan Can 2009 M GER TSV Hagen (GER)
7 N WITT Silas 2009 M GER TSV Hagen (GER)
8 N TEJERA Juan 2009 M GER EFG Essen (GER)
9 N GEßNER Finn 2009 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
0 A BRYCHCY Anton 2009 M GER Fecht Club Krefeld (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STUMPF Lea Marie 2008 F GER OFC Bonn (GER)
2 N GEEF Tessa 2008 F GER TSV Hagen (GER)
3 N JOULIET Helena 2008 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 N DICKS Hannah 2008 F GER Neusser SV (GER)
5 N FRAUENKRON Johanna 2008 F GER SSG Bensheim (GER)
6 N LIBRALATO Sara 2008 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N FREUND Anna-Lena 2008 F GER Wuppertaler FC (GER)
8 N MIX Esther 2008 F GER Neusser SV (GER)
9 N URAYAMA Zarah Jun 2008 F GER EFG Essen (GER)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FRICKE Fiona 2007 F GER FC Offenbach (GER)
2 N KUNISCH Matilda 2007 F GER FC Offenbach (GER)
3 N AYTEKIN Cagla 2007 F TUR Eintracht Frankfurt (GER)
4 N REIHS Meika 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N MEHLHAFF Maria 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N ADER Lilly 2007 F GER Neusser SV (GER)
7 N LEBRENZ Mia 2007 F GER OFC Bonn (GER)
8 N NÄHRING Franziska 2007 F GER TV Dillenburg (GER)
9 N TURCHI Laura 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N DAPP Ida Marie 2007 F GER FC Offenbach (GER)
11 N ODDONE Beatrice 2007 F ITA Eintracht Frankfurt (GER)
12 N PHILIPP Annabelle 2007 F GER Neusser SV (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
3 N HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
3 N QUANZ Guido 1966 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N HESSE Jonas 1989 M GER OFC Bonn (GER)
6 N BURKARDT Michael 1959 M GER Darmstädter FC (GER)
7 N DOROSCHEWSKI Johannes 1985 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N SCHMIDT Andre 1965 M GER Darmstädter FC (GER)
9 N WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
10 N HESS Alexander 1966 M GER Aachener FC (GER)
11 N BEHR Peter Christian 1966 M GER Solinger TB (GER)
12 N EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
13 N SCHEUERLE Reinhard 1990 M GER VFL St. Augustin (GER)
14 N GEFFROY Stefan 1990 M GER Aachener FC (GER)
15 N HANSEL Thomas 1967 M GER Darmstädter FC (GER)
16 N SCHRÖDER Raimund 1982 M GER Wuppertaler FC (GER)
17 N MATTERN Oliver 1990 M GER Duisburger FK (GER)
18 N VOß Thilo 1987 M GER TV Paderborn (GER)
19 N MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)
20 N HECK Janosch 1996 M GER TV Refrath (GER)
21 N 1st round BAUER Martin 1992 M GER FS TV Langen (GER)
22 N 1st round BAUM Stephan 1981 M GER OFC Bonn (GER)
23 N 1st round STAND Thomas 1986 M GER Neusser SV (GER)
24 N 1st round HERDEGEN Matthias 1957 M GER OFC Bonn (GER)
0 A 1st round FREUND Sebastian 1986 M GER Wuppertaler FC (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N ULLRICH Nina 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 N ERNST Sophie Alizee 2003 F GER OFC Bonn (GER)
3 N NAGLER Julia 2002 F GER Lüdenscheider TV (GER)
5 N KOTTUSCH Constanze 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N AMUSER Janina 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N PAULSFELD Alexia 2002 F GER FC Kassel (GER)
8 N STEFFENS Eva 2006 F GER SSG Bensheim (GER)
9 N MIER Johanna 2003 F GER SSG Bensheim (GER)
10 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
11 N DERGAY Anna-Maria 2002 F GER FC Offenbach (GER)
12 N NOUR-ELDIN Nareman 2004 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
13 N TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
14 N STEFFENS Emma 2003 F GER SSG Bensheim (GER)
15 N BRAUKMANN Anna 2002 F GER Neusser SV (GER)
16 N FISCHER Julia 2004 F GER OFC Bonn (GER)
17 N SCHICKER Maike 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
18 N BÖRGER Lina Fortuna 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
19 N BOCK Lola Marie 2003 F GER FC Offenbach (GER)
20 N REIHS Alina Victoria 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 N AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
22 N BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
23 N GONANO Svea 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
24 N ADAM Paula 2002 F GER Neusser SV (GER)
25 N BORGHS Louise 2005 F GER EFG Essen (GER)
26 N SÜVERN Elisa 2003 F GER FC Kassel (GER)
27 N DÖRR Mailin 2005 F GER FC Offenbach (GER)
28 N EITNER Annika 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
29 N WINKELMANN Denise 2002 F GER FC Offenbach (GER)
30 N BERNSTEIN Katharina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
31 N DICKS Sarah 2005 F GER Neusser SV (GER)
32 N SECER Lara 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
33 N KRÜGER Eléa 2003 F GER BW Schneidhain (GER)
34 N METZNER Romy 2004 F GER FC Offenbach (GER)
35 N STEINER Greta 2005 F GER FC Offenbach (GER)
36 N SCHICKER Jana 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
37 N MAAßEN Alice 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
38 N SCHAEFER Lisa Marie 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
39 N LÖHLER Lilli 2005 F GER Elmshorner MTV (GER)
40 N PFEIFFER Nina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
41 N 1st round LIETO Alyssia 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
42 N 1st round KLAUTZSCH Emma 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
43 N 1st round ESEN Acelya Sahra 2006 F GER TSV Hagen (GER)
44 N 1st round WEISS Alina 2002 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
45 N 1st round BLÖMER Ladina 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
46 N 1st round HOWE Meret 2005 F GER TV Refrath (GER)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N GIANNOLO Valerio 2008 M GER Frankfurter TV (GER)
3 N GOEDEJOHANN Anselm Maria 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 N HOFFMANN Max 2008 M GER FC Offenbach (GER)
5 N STROß Vince 2008 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N BÜTZLER Paul 2008 M GER EFG Essen (GER)
7 N SCHWAN Marvin 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N KINDINGER Oliver 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 N CASPERS Joshua 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)
10 N KAMP Andre 2008 M GER Neusser SV (GER)
11 N SPIEKERMANN Lasse 2008 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
12 N KÖPER Lennart 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)
13 N SCHNEIDER Yannik 2008 M GER BFC Rösrath (GER)
14 N SAUCEDO-SZENCI Luis 2008 M HUN Lüdenscheider TV (GER)
15 N PRIEBEL Ben 2008 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
16 N BREIDENICH Lutz 2008 M GER TV Dillenburg (GER)
17 N EIGEN Luca Maximilian 2008 M GER Neusser SV (GER)
18 N HOLDORF Ferdinand 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N COLLING Herve 2007 M BEL CE Luxembourg (LUX)
2 N HERTWECK Andri 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N MACCHIANO Leandro 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
4 N MARTIN Jasper 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
5 N SCHRUMPF Vincent 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N HEIMANN Anton 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N HEINECKE Max-Julius 2007 M GER TV Dillenburg (GER)
8 N MÜLLER Benno 2007 M GER BFC Rösrath (GER)
9 N SCHMIDT Julian 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N GARBE Luca 2007 M GER Lohausener SV (GER)
11 N MAUSS Moritz 2007 M GER Düsseldorfer FV (GER)
12 N ADAM Moritz Mats 2007 M GER Neusser SV (GER)
13 N MORLANG Kim 2007 M GER Lohausener SV (GER)
14 N HAUGK Laurenz Alexander 2007 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
15 N WEYERS Luca 2007 M GER EFG Essen (GER)
16 N KOLDITZ Gideon-Lucien 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
17 N LENNARTZ Daan 2007 M GER OFC Bonn (GER)
18 N ZVEREV Tim 2007 M GER Frankfurter TV (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LÖHR Lisa-Marie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N HOHLBEIN Frauke 1962 F GER EFG Essen (GER)
3 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
3 N MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
5 N GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
6 N MARCHET Monica 1977 F CAN TV Hoffnungsthal (GER)
7 N MORAWIETZ Julia 1993 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N MAHROKH Paria 1987 F IRI TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 N LANGER Mia Sophie 2000 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N HERCHNER Kira 1993 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
11 N NEUER Julia 1999 F GER OFC Bonn (GER)
12 N WEINHOLZ Shari 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
13 N SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
14 N WIßKIRCHEN Johanna Marie 1995 F GER BFC Rösrath (GER)
15 N GOEDEJOHANN Noa Cosima 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 N BENABBOU Shirin 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
17 N SPIERZAK Luisa Emilia 1999 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
18 N DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
19 N RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
20 N BRONNER Esther 1993 F GER FC Kassel (GER)
21 N 1st round FRANCO Sarah Samuela 1998 F GER TSV Hagen (GER)
22 N 1st round BRAUN Margret 1966 F GER Darmstädter FC (GER)
22 N 1st round KREUZAHLER Rosa 1998 F GER Aachener FC (GER)
24 N 1st round WESTMEIER Stefanie 1980 F GER TSV Korbach (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N WARREMAN Daan 2004 M NED s.v. RobbSchermen (NED)
3 N LENDERINK Raul 2003 M NED Deventer S.V. (NED)
3 N GEHL Sebastian 2002 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 N HAHNEL Thore 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N BITTERLING Julius Paul 2002 M GER OFC Bonn (GER)
7 N SACKERMANN Jonas 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
8 N EHRINGHAUS Mika 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
9 N ASSMANN Timothy 2002 M NED s.v. Scaramouche (NED)
10 N GÄNZ Paul 2002 M GER TSV Korbach (GER)
11 N POETEN Niels Hagen 2003 M GER TuS Hamm (GER)
12 N OLDENBURG Finn 2002 M GER SSG Bensheim (GER)
13 N MÜLLER-GEBEL Yorck 2003 M GER BW Schneidhain (GER)
14 N NÄHRING Till 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
15 N BRYCHCY Jakob 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
16 N VIDELER Jasper 2002 M NED s.v. Beau Geste (NED)
17 N SPIERZAK Lorenz 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
18 N KRAUSE Julius Friedrich 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
19 N TRIESCHMANN Thristan 2002 M GER BW Schneidhain (GER)
20 N DETEMBLE Alexander 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 N EICHER Tristan 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
22 N LEMKEN Christoph 2003 M GER Neusser SV (GER)
23 N HOLLENBACH Nick 2004 M GER BW Schneidhain (GER)
24 N DINANDT Floris-Tijmen 2004 M NED Twentsche s.v. Agilité (NED)
25 N HOEVENAARS Jari 2003 M NED Deventer S.V. (NED)
26 N KLEINE Julius 2003 M GER EFG Essen (GER)
27 N ENDLÉ Filip 2003 M FRA Eintracht Frankfurt (GER)
28 N SATURNO Luca 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
29 N BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
30 N METHE Jan Philip 2004 M GER FC Kassel (GER)
31 N RIEGER Joshua 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
32 N SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
33 N ASCHMANN Johann 2003 M GER BW Schneidhain (GER)
34 N SCHMIDT Marko Kurt 2004 M GER FC Offenbach (GER)
35 N PIEPER Jesse 2004 M NED s.v. AEW (NED)
36 N HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
37 N LANGNER Georg 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
38 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Dillenburg (GER)
39 N ATTA Leopold 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
40 N WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
41 N KOCH Hermann 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
41 N MANTOVA Matteo 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
43 N IXKES Andór Bélà 2004 M GER Frankfurter TV (GER)
44 N THOMAS Samuel 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
45 N WOSCHNAGG Karl 2003 M GER BW Schneidhain (GER)
46 N REINING Riccardo 2003 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
47 N 1st round DERGAY David 2004 M GER FC Offenbach (GER)
48 N 1st round FELLHAUER Felix 2003 M GER BW Schneidhain (GER)
49 N 1st round RYAPOV Kaloyan 2005 M BUL Eintracht Frankfurt (GER)
50 N 1st round CEFERINO MARX Daniel 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
51 N 1st round POHL Marc Arthur 2006 M GER OFC Bonn (GER)
52 N 1st round SCHNEIDER Julian 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
53 N 1st round IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 M GER Frankfurter TV (GER)
54 N 1st round PINKERT Jan 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
55 N 1st round PRINZ Jonathan Luis 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
56 N 1st round FELDHAUS Ernest 2004 M GER Düsseldorfer FV (GER)
57 N 1st round WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
58 N 1st round POETEN Falk 2004 M GER TuS Hamm (GER)
59 N 1st round LUCKENBACH Nick 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
59 N 1st round PFÖRTNER Niklas 2004 M GER FC Kassel (GER)
61 N 1st round HEINRICH Konrad 2005 M GER OFC Bonn (GER)
62 N 1st round FRANCO Jacopo Samuele 2006 M GER TSV Hagen (GER)