Back to list

Results

2018 Goldenes Florett
GER Tauberbischofsheim
December 15, 2018 - December 16, 2018

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FEI Ruoqiu 2002 F CHN
2 N SCHREIBER Miriam 2002 F SWE GFK Göteborg (SWE)
3 N CORBU Emilia 2002 F ROU CSTA Bucuresti (ROU)
3 N HOHENADEL Celia 2003 F GER TSG Weinheim (GER)
5 N MIRONOVA Vlada 2002 F RUS
6 N DRUCK Lior 2003 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
7 N BEZNOSIKOVA Anastasiia 2004 F RUS
8 N OYMANN Renee 2004 F GER FC Moers (GER)
9 N KOLODZIEJCZYK Malwina 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
10 N GAMBITTA Alice 2003 F ITA
11 N BIASCO Karen 2004 F ITA
12 N CLARKE Genevieve 2002 F IRL OFC Bonn (GER)
13 N RASSOLOVA Valeriya 2002 F RUS
14 N DARDE Cyrielle 2003 F FRA REIMS CE (FRA)
15 N BALLE Jennifer 2003 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
16 N ZUSSINO Victoria 2002 F FRA ORNON ESCR (FRA)
17 N KAMALDINOVA Arina 2003 F RUS
18 N KORABLINA Aleksandra 2002 F RUS
19 N BELOUSOVA Polina 2002 F RUS
20 N WILLIAMS-STEWART Teagan 2002 F GBR Newham Swords (GBR)
21 N EDIRI Josephine 2004 F FRA
22 N HOLLAND-CUNZ Luca 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
23 N PELLETIER Heloise 2003 F FRA MEDOC CE (FRA)
24 N VASILE Karina 2004 F ROU ACS Balestra (ROU)
25 N BORODAENKO Alina 2004 F RUS
25 N TSURKIS Vera 2002 F RUS
27 N GLEBOVA Kseniia 2003 F RUS
28 N MALYSHEVA Darya 2003 F RUS
29 N BODOVA Barbara 2003 F SVK KS Samorin (SVK)
30 N TCEBRO Ekaterina 2002 F RUS Start St. Petersburg (RUS)
31 N EVSYUKOVA Aleksandra 2003 F RUS
32 N WINTERBERG-POULSEN Marie 2004 F DEN Trekanten København (DEN)
33 N THEPAUT Venissia 2002 F FRA SEVRES JE (FRA)
34 N KOTHIERINGER Anna Sophie 2003 F GER KTF Luitpold München (GER)
35 N TEACA Sabina 2002 F FRA ALENCON DUCS (FRA)
36 N KATKAY Sinem Dicle 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
37 N LEZINSKA Lisa 2002 F FRA PARIS ST FRA (FRA)
38 N LACHMAN Antonina 2003 F POL AZS AWF Poznan (POL)
39 N SEDLAKOVA Isabela 2003 F CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem (CZE)
39 N NAYL Emmie 2002 F FRA LIMOGES CE (FRA)
41 N NEKIFOR Erika 2002 F HUN Torekves (HUN)
42 N CALMUS Guillemette 2003 F FRA REIMS EUROPE (FRA)
43 N LEBED Kseniia 2002 F RUS
44 N HÖFLER Marie 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
44 N DANIEWSKA Michalina 2003 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
46 N MARCAILLOU Victoire 2003 F FRA PARIS TA (FRA)
47 N KOCOUROVA Adela 2002 F CZE Sokol Brno (CZE)
48 N TSURKIS Anastasiia 2002 F RUS
49 N BAN Zofia 2003 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
50 N DERPA Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
50 N TAJAN Morgane 2003 F FRA
50 N FEKETE Hanga Barbara 2002 F HUN Terezvaros (HUN)
53 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
54 N OKLINSKA Marta 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
55 N CORABI Sarah 2002 F ITA
56 N PENYUSHKINA Vladislava 2003 F RUS
57 N PARRA Emily 2003 F FRA PAYS AIX (FRA)
58 N SZATARSKA Maja 2004 F POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
59 N HARTMANN Leonie 2003 F GER SC Berlin (GER)
60 N CHOI Lenna 2004 F USA
61 N ROUSSEAU Marion 2003 F FRA TAMPON (FRA)
62 N POLOTZEK Viviana 2004 F GER FC Moers (GER)
63 N SAFINA Renata 2004 F RUS
64 N BOUKHELIFA Silya 2002 F FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
65 N OLSZEWSKA Amelia 2004 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
66 N MAUL Xenia 2002 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
67 N KISIELEWSKA Alicja 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
68 N WIECZOREK Aleksandra 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
69 N EVERS Larissa 2005 F GER KTF Luitpold München (GER)
70 N WEEKS Charity 2002 F GBR Laszlo (GBR)
71 N GROESS Chiara 2003 F AUT SZT Klagenfurt (AUT)
72 N RUSTLER Aline 2003 F GER SC Korb (GER)
72 N BEARDMORE Emily 2002 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
74 N CHAUSOVA Eva 2003 F RUS
75 N CICHOCKA Konstancja 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
75 N ZONI Anna 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
77 N ILLEKOVA Michala 2005 F CZE Sokol Bystrice nad Pernstejnem (CZE)
78 N SOLOBAEVA Elina 2004 F UKR
79 N NOWAKOWSKA Aleksandra 2005 F POL AZS AWF Poznan (POL)
80 N MASSOL Garance 2003 F FRA BOURG VALEN (FRA)
81 N MIKA Emma 2003 F FRA REIMS CE (FRA)
82 N BULLIER Fanny 2003 F FRA SEVRES JE (FRA)
83 N RUERS Merle 2002 F GER FC Moers (GER)
84 N THOMPSON Holly 2002 F GBR Cambridge Sword (GBR)
85 N MATIC Anja 2002 F SWE GFK Göteborg (SWE)
86 N WASILCZUK Karolina 2002 F POL UKS PM Syrena (POL)
87 N SZEMPLINSKA Natalia 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
88 N DINCA Andreea 2005 F ROU ACS Balestra (ROU)
89 N RUBASOVA Ema 2003 F CZE Sokol Brno (CZE)
90 N HALES Rhiannon 2002 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
91 N DOLAN Phoebe 2002 F GBR Fencers Club London (GBR)
91 N KUKLA Ann- Sophie 2002 F GER FG Schwerin (GER)
93 N SZMIT Laura 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
94 N YOSHIMORI Rachika 2006 F NED Schermacademie Zair (NED)
95 N KNOX Eleanor 2003 F GBR Newham Swords (GBR)
96 N JUNGK Aliya 2002 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
97 N LISZKA Aleksandra 2003 F POL AZS AWF Poznan (POL)
98 N KARATABAN Selma Defne 2004 F TUR
99 N WITT Lara 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
100 N KIECKBUSCH Mirjam 2003 F GER PSV Stuttgart (GER)
101 N AMMER Lucy 2002 F GER SC Berlin (GER)
102 N TASDELEN Melike 2003 F TUR Kocaeli GSK (TUR)
103 N SOFRAN Teodora 2003 F ROU CS Satu Mare (ROU)
104 N SPECHT Melanie 2002 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
104 N LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
106 N BIRD Martha 2004 F GBR Cobham Fencing Club (GBR)
107 N ZURAWSKA Karolina 2004 F POL Budowlani Torun (POL)
108 N WIERZCHOWSKA Barbara 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
109 N BLESSING Laura 2003 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
110 N KRASNOPEROVA Irina 2004 F RUS UFA (RUS)
111 N BLUM Luna 2005 F GER TFC Hanau (GER)
112 N SHUMILOVA Elizaveta 2004 F RUS
113 N ERTUN Lal 2004 F TUR TED SK (TUR)
114 N ADRIAN Maria 2003 F GER Quernheimer FC (GER)
114 N ELHAMS Hajar 2003 F FRA
114 N DEJCZER Natalia 2002 F POL UKS PM Syrena (POL)
117 N KRAUSE Angelina-Noelle 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
118 N SILK Georgia 2002 F GBR
119 N BUTIN BIK Elise 2002 F NED s.v. Beau Geste (NED)
120 N JOZWIAK Zuzanna 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
121 N COSTAGGIU Alessandra 2003 F ITA
122 N GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
123 N DE N'YEURT Tabitha 2003 F GBR Bath Sword Club (GBR)
124 N ZEYN Carla 2002 F GER TFC Hanau (GER)
125 N IBRAGIMOVA Kamilla 2003 F RUS
125 N ALIOGLU Nazli Ceren 2003 F TUR Ankara Eskrim S.K. (TUR)
127 N BAARS Anna 2004 F GER PSV Stuttgart (GER)
128 N REISEWITZ Isabell Maria 2003 F GER Hasper FC (GER)
129 N HASSINGER Liliane 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
130 N VOGEL Greta 2002 F GER SC Korb (GER)
131 N JAKOB Mia 2005 F GER PSV Stuttgart (GER)
131 N ARNELA Lucia 2005 F GER ATSV Saarbrücken (GER)
133 N QUELCH Abigail 2003 F GBR Salle Oxon (GBR)
134 N 1st round DRESCHER Lea Sophie 2003 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
135 N 1st round BARTH Ann-Cathrin 2003 F GER DFC Düsseldorf (GER)
136 N 1st round ÖTTL Lea 2003 F GER SC Korb (GER)
136 N 1st round JANS KÖHNEKE Maria 2003 F NED SC Amsterdam (NED)
138 N 1st round TEODORESCU Maria 2005 F ROU
139 N 1st round HUBER Pia 2003 F AUT FU Mödling (AUT)
140 N 1st round JOLLY Orlane 2002 F FRA HENIN BEAUMONT (FRA)
141 N 1st round KLOCKHAUS Emily 2003 F GER FC Moers (GER)
141 N 1st round SCHÄFER Nadine 2002 F GER Quernheimer FC (GER)
143 N 1st round HALBHERR Anne-Sophie 2004 F GER SC Berlin (GER)
144 N 1st round BECKER Lilly Quilene 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
145 N 1st round PACHMANN Celine 2003 F GER FC Moers (GER)
146 N 1st round STASCHEK Svenja 2002 F GER FS TG Würzburg (GER)
147 N 1st round MIDDLETON Amelia 2003 F GBR Salle Paul Fencing Club (GBR)
148 N 1st round SAKAC Tia 2004 F CRO MK VMD (CRO)
149 N 1st round RICKEN Lisa 2002 F GER Dürener FC (GER)
150 N 1st round ZACHAREWICZ Ewa 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
150 N 1st round WICKE Clara 2004 F GER KTF Luitpold München (GER)
152 N 1st round MORET Ludivine 2003 F FRA CE MELUN VAL DE SEINE (FRA)
153 N 1st round KIEßLING Sophia 2002 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
154 N 1st round BUCHHOLTZ Charlotte 2004 F GER VT Zweibrücken (GER)
155 N 1st round RUCK Sabina 2002 F GER FC Fürth (GER)
156 N 1st round JOHA Cora 2002 F GER TFC Hanau (GER)
156 N 1st round SCHMIDT Marie 2002 F GER TFC Hanau (GER)
158 N 1st round DUMITRU Amalia 2004 F ROU CSTA Bucuresti (ROU)
159 N 1st round EMANUEL Ava 2005 F NED Holland Schermen (NED)
160 N 1st round HARTFELDER Nicole 2005 F GER FC Moers (GER)
161 N 1st round RATZ Victoria 2004 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
162 N 1st round RAIYAT Henna 2002 F GBR Much Wenlock Fencing Club (GBR)
163 N 1st round KOSTER Tessa 2004 F NED SC Amsterdam (NED)
164 N 1st round WETZLING Amelie 2004 F GER FC Moers (GER)
165 N 1st round WEMME Lina Elisabeth 2004 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
165 N 1st round NEZAR Shahd 2002 F EGY
167 N 1st round TSOGIDIS Melina 2002 F GER KTF Luitpold München (GER)
168 N 1st round FELLAH Ines Jade 2003 F ALG GUEBWILLER (FRA)
169 N 1st round MANN Agnes 2002 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
169 N 1st round SEMPER Nelly 2004 F GER SC Berlin (GER)
169 N 1st round MÜLLER Emilie 2002 F GER FSC Jena (GER)
169 N 1st round BUIJSE Valerie 2005 F NED s.v. La Prime (NED)
173 N 1st round HOCAOGLU Mercan 2004 F TUR Istanbul Ferdi (TUR)
173 N 1st round BEHRENS Nora 2003 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
175 N 1st round ENGLER Eva 2006 F GER FC Moers (GER)
0 F 1st round 2003 F CRO MK Rapir (CRO)

Foil Women's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RUSSIA       RUS
1 N KORABLINA Aleksandra 2002 F RUS
1 N GLEBOVA Kseniia 2003 F RUS
1 N BORODAENKO Alina 2004 F RUS
1 N RASSOLOVA Valeriya 2002 F RUS
2 N GERMANY       GER
2 N HOLLAND-CUNZ Luca 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
2 N KRAUSE Angelina-Noelle 2003 F GER FSC Cottbus (GER)
2 N MAUL Xenia 2002 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
2 N ZONI Anna 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 N RUSSIA 2       RUS
3 N BEZNOSIKOVA Anastasiia 2004 F RUS
3 N MALYSHEVA Darya 2003 F RUS
3 N TCEBRO Ekaterina 2002 F RUS Start St. Petersburg (RUS)
3 N BELOUSOVA Polina 2002 F RUS
4 N ROMANIA       ROU
4 N VASILE Karina 2004 F ROU ACS Balestra (ROU)
4 N CORBU Emilia 2002 F ROU CSTA Bucuresti (ROU)
4 N SOFRAN Teodora 2003 F ROU CS Satu Mare (ROU)
5 N RUSSIA 3       RUS
5 N TSURKIS Anastasiia 2002 F RUS
5 N KAMALDINOVA Arina 2003 F RUS
5 N TSURKIS Vera 2002 F RUS
5 N MIRONOVA Vlada 2002 F RUS
6 N GERMANY 2       GER
6 N KOTHIERINGER Anna Sophie 2003 F GER KTF Luitpold München (GER)
6 N GRÖNINGER Malina 2002 F GER TFC Hanau (GER)
6 N HOHENADEL Celia 2003 F GER TSG Weinheim (GER)
6 N DRESCHER Lea Sophie 2003 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
7 N POLAND       POL
7 N DANIEWSKA Michalina 2003 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
7 N KISIELEWSKA Alicja 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
7 N ZURAWSKA Karolina 2004 F POL Budowlani Torun (POL)
7 N OLSZEWSKA Amelia 2004 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
8 N TURKEY       TUR
8 N KARATABAN Selma Defne 2004 F TUR
8 N ERTUN Lal 2004 F TUR TED SK (TUR)
8 N ALIOGLU Nazli Ceren 2003 F TUR Ankara Eskrim S.K. (TUR)
8 N TASDELEN Melike 2003 F TUR Kocaeli GSK (TUR)
9 N RUSSIA 4       RUS
9 N CHAUSOVA Eva 2003 F RUS
9 N IBRAGIMOVA Kamilla 2003 F RUS
9 N PENYUSHKINA Vladislava 2003 F RUS
9 N EVSYUKOVA Aleksandra 2003 F RUS
10 N POLAND 2       POL
10 N OKLINSKA Marta 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
10 N KOLODZIEJCZYK Malwina 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
10 N WIECZOREK Aleksandra 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
10 N LACHMAN Antonina 2003 F POL AZS AWF Poznan (POL)
11 N RUSSIA 5       RUS
11 N LEBED Kseniia 2002 F RUS
11 N KRASNOPEROVA Irina 2004 F RUS UFA (RUS)
11 N SHUMILOVA Elizaveta 2004 F RUS
11 N SAFINA Renata 2004 F RUS
12 N POLAND 4       POL
12 N WIERZCHOWSKA Barbara 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
12 N BAN Zofia 2003 F POL AZS AWF Warszawa (POL)
12 N SZATARSKA Maja 2004 F POL Fundacja Gdańska Szkola Floretu (POL)
12 N CICHOCKA Konstancja 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
13 N SCHREIBER Miriam 2002 F SWE GFK Göteborg (SWE)
13 N MATIC Anja 2002 F SWE GFK Göteborg (SWE)
13 N WINTERBERG-POULSEN Marie 2004 F DEN Trekanten København (DEN)
14 N POLAND 3       POL
14 N DEJCZER Natalia 2002 F POL UKS PM Syrena (POL)
14 N ZACHAREWICZ Ewa 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
14 N JOZWIAK Zuzanna 2002 F POL AZS AWF Poznan (POL)
14 N WASILCZUK Karolina 2002 F POL UKS PM Syrena (POL)
15 N GREAT BRITAIN 3       GBR
15 N BEARDMORE Emily 2002 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
15 N WILLIAMS-STEWART Teagan 2002 F GBR Newham Swords (GBR)
15 N SILK Georgia 2002 F GBR
16 A GREAT BRITAIN 2       GBR
16 A BIRD Martha 2004 F GBR Cobham Fencing Club (GBR)
16 A KNOX Eleanor 2003 F GBR Newham Swords (GBR)
16 A HALES Rhiannon 2002 F GBR Fighting Fit FC (GBR)
16 A WEEKS Charity 2002 F GBR Laszlo (GBR)
17 N NETHERLANDS       NED
17 N KOSTER Tessa 2004 F NED SC Amsterdam (NED)
17 N YOSHIMORI Rachika 2006 F NED Schermacademie Zair (NED)
17 N BUTIN BIK Elise 2002 F NED s.v. Beau Geste (NED)
18 N POLAND 5       POL
18 N NOWAKOWSKA Aleksandra 2005 F POL AZS AWF Poznan (POL)
18 N SZMIT Laura 2003 F POL UKS Atena Gdansk (POL)
18 N SZEMPLINSKA Natalia 2003 F POL UKS Salle de la Gdansk (POL)
18 N LISZKA Aleksandra 2003 F POL AZS AWF Poznan (POL)
19 N GERMANY 3       GER
19 N DERPA Katharina 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
19 N ZEYN Carla 2002 F GER TFC Hanau (GER)
19 N RUERS Merle 2002 F GER FC Moers (GER)
19 N KLOCKHAUS Emily 2003 F GER FC Moers (GER)
20 N GERMANY 4       GER
20 N OYMANN Renee 2004 F GER FC Moers (GER)
20 N RUSTLER Aline 2003 F GER SC Korb (GER)
20 N SCHALLER Cora Elisabeth 2003 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
20 N VOGEL Greta 2002 F GER SC Korb (GER)
21 N GERMANY 5       GER
21 N LINDNER Isabella 2002 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
21 N ARNELA Lucia 2005 F GER ATSV Saarbrücken (GER)
21 N KATKAY Sinem Dicle 2003 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
21 N HÖFLER Marie 2004 F GER TSG Weinheim (GER)
22 N GREAT BRITAIN 3       GBR
22 N DOLAN Phoebe 2002 F GBR Fencers Club London (GBR)
22 N THOMPSON Holly 2002 F GBR Cambridge Sword (GBR)
22 N QUELCH Abigail 2003 F GBR Salle Oxon (GBR)
23 N NETHERLANDS 2       NED
23 N EMANUEL Ava 2005 F NED Holland Schermen (NED)
23 N JANS KÖHNEKE Maria 2003 F NED SC Amsterdam (NED)
23 N BUIJSE Valerie 2005 F NED s.v. La Prime (NED)
24 N TEODORESCU Maria 2005 F ROU
24 N DUMITRU Amalia 2004 F ROU CSTA Bucuresti (ROU)
24 N FELLAH Ines Jade 2003 F ALG GUEBWILLER (FRA)