Back to list

Results: 18. internationale offene Marburger Stadtmeisterschaften 2018

Foil Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WALL Alexandra 2009 F GER
2 N MOSKVITIN Nika 2009 F GER
3 N KRAFT Vivian 2009 F GER
3 N SANVITO Erika 2009 F IRL

Foil Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
2 N HERWIG Merle 2008 F GER
3 N BARKHOLZ Amelie 2008 F GER
3 N HORN Malvina 2008 F GER
5 N OHREM Muriel 2008 F GER

Foil Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MERT Buket 2007 F GER
2 N KRAFT Maja 2007 F GER
3 N BÖCKING Mia 2007 F GER
3 N SCHEER Caroline 2007 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
5 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER
6 N WESSEL Rosaline 2007 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
7 N KIESSLING Florence 2007 F GER TG Frankenthal (GER)
8 N MITNACHT Nele 2007 F GER CTG Koblenz (GER)
9 N GYPKENS Sophie 2007 F GER

Foil Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KÖTHE Joscha 2009 M GER
2 N THOMAßIN Justus 2009 M GER CTG Koblenz (GER)
3 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER
3 N LOTT Felix 2009 M GER
5 N SCHMIDT Adrian 2009 M GER TV Jahn Siegen (GER)
6 N GREBING Julian Richard 2009 M GER
7 N LOCAYEF Luiz 2009 M GER
8 N FRENKLER Matthis 2009 M GER
9 N GROß Maximilian Daniel 2009 M GER TV Jahn Siegen (GER)
10 N KOLODZIEJ Oliwier 2009 M POL TV Jahn Siegen (GER)
11 N RANGER Tristan 2010 M GER

Foil Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WUNDLING Kai 2008 M GER
2 N HERWIG Quentin 2008 M GER
3 N OPSOMER Lucas-Leander 2008 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
3 N KILINC Harun 2008 M GER
5 N RIECKE Leonard 2008 M GER
6 N JANSEN Arvid 2008 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
7 N BURGER Matthis 2008 M GER
8 N BARBAS Sebastian 2008 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
9 N RANGER Damian 2008 M GER

Foil Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GAUTIER Loftus Leon 2007 M IRL
2 N BRINKMANN Paul 2007 M GER
3 N BELOUANAS Mehdi 2007 M GER Darmstädter FC (GER)
3 N NOE Louis 2007 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 N FAITZ Theodor 2007 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
6 N GOLAVSKI Kirill 2007 M GER
7 N KRÖPELIN Joscha 2007 M GER VFL Marburg FA (GER)
8 N LAUFHÜTTE Piet 2007 M GER
9 N VÖLSCH Henk 2007 M GER
10 N OSTER Jan-Niklas 2007 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
11 N THOMAßIN Felix 2007 M GER CTG Koblenz (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
2 N LAUERWALD Mathilda 2006 F GER FC Kassel (GER)
3 N MENKE Hannah 2006 F GER
3 N STEFFENS Eva 2006 F GER SSG Bensheim (GER)
5 N BLUMENSTEIN Allegra 2006 F GER FC Kassel (GER)
6 N HENRICH Lillian Charlize 2006 F GER
7 N GRASSEWITZ Franziska 2006 F GER FC Kassel (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BOXHEIMER Sonja 2005 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N DÖRR Mailin 2005 F GER
3 N STEINER Greta 2005 F GER
3 N LICHTL Darlene 2005 F GER
5 N SPENHOFF Leonie 2005 F GER

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SPANIER Vincent 2006 M GER
2 N GLASER Moritz 2006 M GER FC Kassel (GER)
3 N NOUR-ELDIN Ahmed 2006 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 N MÜLLER-GEBEL Arik 2006 M GER
5 N IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 M GER
6 N NORD Niels 2006 M GER TSV Korbach (GER)
7 N WINKLER Fabian 2006 M GER SSG Bensheim (GER)
8 N PHILIPPI Matteo 2006 M GER FC Kassel (GER)
9 N ANDERNACH Aaron 2006 M GER Darmstädter FC (GER)
10 N EHRENBERG Theo 2006 M GER SSG Bensheim (GER)
11 N KIM Uyyoung 2006 M KOR
12 N BUNTKOWSKY Daniel 2006 M GER Darmstädter FC (GER)
13 N STALMANN Raphael 2006 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
14 N FELLHAUER Caspar 2006 M GER

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BUSCH Max 2005 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N RYAPOV Kaloyan 2005 M BUL Eintracht Frankfurt (GER)
3 N FRIES Maximilian 2005 M GER
3 N SHERLOCK Luke 2005 M IRL
5 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Dillenburg (GER)
6 N KUNISCH Henri 2005 M GER
7 N KURR Moritz 2005 M GER
8 N BORGER Bjarne 2005 M GER
9 N HAHN Ansgar Thoralf Rune 2005 M GER VFL Marburg FA (GER)
10 N RIEBLER Malte Johna 2005 M GER
11 N QUABECK Julian 2005 M GER
12 N HOFFMANN Anton 2005 M GER
13 N BOTH Cedric 2005 M GER
14 N ZYUMBYULEV Ognyan 2005 M BUL
15 N WEIFFEN Daniel 2005 M GER SSG Bensheim (GER)

Foil Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHLÜTER Amelie 2004 F GER
2 N BLUM Luna 2005 F GER
3 N SCHMIDT Marie 2002 F GER
3 N GERMANN Sophie Madeleine 2004 F GER
5 N RIDDER Reimut 2006 F GER Dürener FC (GER)
6 N VELMA Emilia 2002 F IRL
7 N RICKEN Lisa 2002 F GER
8 N RIDDER Cordula 2003 F GER Dürener FC (GER)
9 N RIDDER Alrun 2005 F GER Dürener FC (GER)
10 N DEMEL Sara 2005 F GER
11 N LEE Dasha 2004 F IRL
12 N RIECK Cila 2004 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
13 N HULVERSHORN Lisa 2004 F GER
14 N MÄRZHÄUSER Gioia 2003 F GER
15 N IVO Johanna 2004 F GER CTG Koblenz (GER)
16 N BOHNEN Cara 2003 F GER
17 N SCHNORR Maria 2004 F GER
18 N KLÖS Maja 2002 F GER VFL Marburg FA (GER)
19 N FINKELDEI Karlotta 2004 F GER VFL Bad Nauheim (GER)
20 N METZ Rike 2003 F GER

Foil Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N SOSA SMATRALA Claudio Dominik 2004 M IRL
3 N SEEMANN Felix 2003 M GER
3 N IVO Moritz 2002 M GER
5 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
6 N TRIBBELS Jens 2002 M GER
7 N RIDDER Norwin 2002 M GER Dürener FC (GER)
8 N PENA WIRTH Phil 2004 M GER
9 N KRUSE Philipp 2003 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
10 N EMMERICH Jaron 2004 M GER
11 N DIETERICH Julius 2004 M GER TV Jahn Siegen (GER)
12 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
13 N INERLE Lukas 2002 M GER VFL Marburg FA (GER)
14 N SCHNORR Nicolai 2002 M GER
15 N MÜLLER Jaan 2003 M GER Dürener FC (GER)
16 N RÜHL Nick 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
17 N WÖLBING Nils 2002 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
18 N BESPALYY Mikhail 2004 M GER
19 N FAIER Luca 2003 M GER
21 N BELIBASAKIS Giuliano 2003 M GER
22 N WINAND Leonard 2003 M GER

Epee Women's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HELDMANN Tanja 1978 F GER
3 N GAUTIER Virginie 1971 F IRL
3 N HERWIG Andrea 1973 F GER
5 N PEPPINGHAUS Mandy 1970 F GER

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N NORD Annika 1999 F GER TSV Korbach (GER)
2 N BILYK Iana 1989 F UKR
3 N JAKOBI Lotta 1998 F GER
3 N NOVIKOV Larissa 1966 F GER Wiesbadener FC (GER)
5 N GRAF Annika 1996 F GER
6 N NEUMANN Valeska 1999 F GER KHC Bad Kreuznach (GER)
7 N WERNER Laura 1985 F GER TSV Hagen (GER)
8 N KOCH Christine 1980 F GER TV Wetzlar (GER)
9 N RICHARZ Saskia 1991 F GER VFL Marburg FA (GER)
10 N RIDDER Felicia 2000 F GER Dürener FC (GER)
11 N GRIMM Anna Isabella 2002 F GER

Epee Men's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHUBAROV Vladimir 1949 M GER Darmstädter FC (GER)
2 N BLOHM Christian 1965 M GER
3 N WÖRLE Gert 1964 M GER
5 N VOGEL Markus 1969 M GER KHC Bad Kreuznach (GER)
7 N BENNER Michael 1962 M GER
8 N LANGE Marvin 1978 M GER Fuldaer TS (GER)
9 N LOCHER Harald 1950 M GER VFL Marburg FA (GER)
10 N KNOLL Heiko 1966 M GER
10 N STEGEMANN Bernd-Heinz 1963 M GER Lüdenscheider TV (GER)
12 N ZIEHER Martin 1961 M GER TV Wetzlar (GER)
13 N SCHMIDT Hans-Helmut 1961 M GER
14 N JUNG Sacha 1970 M GER
15 N HELLER Erich 1943 M GER VFL Marburg FA (GER)
16 N HANSMANN Markus 1967 M GER

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WIESEMANN Johannes 1990 M GER
2 N BAUER Martin 1992 M GER FS TV Langen (GER)
3 N BULLER Bastian 1990 M GER
3 N NOFAL Mostafa 1989 M EGY
5 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER
6 N COLLING Emile 1968 M LUX Fechterring Hochwald (GER)
7 N VOß Thilo 1987 M GER TV Paderborn (GER)
8 N BALZEREIT David 1994 M GER VFL Marburg FA (GER)
9 N KAUPE Julian 1987 M GER MTV Giessen (GER)
10 N GOLÜKE Uwe 1988 M GER TV Paderborn (GER)
11 N LAI Darius 1900 M HKG
12 N CHATZOUDIS Stavros 1996 M GRE VFL Marburg FA (GER)
13 N GÄNZ Paul 2002 M GER TSV Korbach (GER)
14 N FLOSDORF Niclas 1996 M GER Dürener FC (GER)
15 N RICHTER Kai 2000 M GER TSV Korbach (GER)
16 N MÜLLER Dominik 1994 M GER TV Paderborn (GER)
17 N HOCKE Sebastian 2000 M GER TSV Korbach (GER)
18 N BELKIN David 1998 M GER
19 N SCHOELLER Julius 2001 M GER Dürener FC (GER)
20 N METZ Alexander 1996 M GER VFL Marburg FA (GER)
21 N WITJASEW Alan 1973 M GER
22 N OSSENBÜHL Thomas 1976 M GER TK Hannover (GER)
23 N SCHMIDT Torben 1983 M GER TV Paderborn (GER)

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HERWIG Merle 2008 F GER
2 N BACH Julia 2008 F GER
3 N VON ROEDER Feodora 2008 F GER
3 N KAUFMANN Maureen 2008 F GER
5 N FRAUENKRON Johanna 2008 F GER SSG Bensheim (GER)
6 N CRUSE Cayenne 2008 F GER
7 N GLASER Pauline 2008 F GER FC Kassel (GER)
8 N KRÖPELIN Fenja 2008 F GER VFL Marburg FA (GER)
9 N ASCHMANN Katharin 2008 F GER

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N AYTEKIN Cagla 2007 F TUR
2 N KUNISCH Matilda 2007 F GER
3 N HAUK Eva 2007 F GER
3 N KLASSEN Vivien 2007 F GER
5 N FRICKE Fiona 2007 F GER
6 N DREYER Jana 2007 F GER FC Kassel (GER)
7 N HERWIG Finja Malu 2007 F GER
8 N DAPP Ida Marie 2007 F GER
9 N NÄHRING Franziska 2007 F GER
10 N ODDONE Beatrice 2007 F ITA

Epee Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GIERSBACH Leonard 2009 M GER
2 N SCHLENKHOFF Levi 2009 M GER
3 N LAPA Aexander 2009 M GER

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N HERPICH Oskar 2008 M GER
3 N HOFFMANN Max 2008 M GER
3 N HERWIG Quentin 2008 M GER
5 N GIANNOLO Valerio 2008 M GER
6 N MOCK Tom 2008 M GER FC Kassel (GER)
7 N HOLLSTEGGE Henrik Janis 2008 M GER
8 N SCHEFNER Jayden 2008 M GER TSV Korbach (GER)
9 N BREIDENICH Lutz 2008 M GER TV Dillenburg (GER)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GAUTIER Loftus Leon 2007 M IRL
2 N MARTIN Jasper 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 N HERTWECK Andri 2007 M GER
3 N COLLING Herve 2007 M BEL
5 N TATAROV Viktor 2007 M GER FC Kassel (GER)
6 N BONRATH Arthur 2007 M GER
7 N HEINECKE Max-Julius 2007 M GER TV Dillenburg (GER)
8 N MIKES Julian 2007 M GER
9 N MÄDER Noah 2007 M GER Darmstädter FC (GER)
10 N ZIEGLER Leo 2007 M GER Darmstädter FC (GER)
11 N D´ARCY Benedict 2007 M GER
13 N SEYFRIED Joel 2007 M GER
14 N SCHUMANN Constantin 2007 M GER
15 N KÖRTNER Marlon Ben 2007 M GER

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHNARR Sophia 2006 F GER
2 N RIDDER Reimut 2006 F GER Dürener FC (GER)
3 N STRONGOLI Erika 2006 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
5 N SALIM Leila Yasmin 2006 F GER
6 N METZ Thea 2006 F GER
7 N DEMEL Freya 2006 F GER
8 N PFOUGA Lara 2006 F GER

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DEMEL Sara 2005 F GER
2 N BLUM Luna 2005 F GER
3 N SCHNARR Pia 2005 F GER
3 N RIDDER Alrun 2005 F GER Dürener FC (GER)
5 N BAUER Fenja 2005 F GER TG Hanau (GER)
6 N DE BOER Patricia 2005 F GER
7 N MICOL Louise 2005 F GER

Foil Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N LUDWIG Daniel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
2 N LANGHANS Tim 2006 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
3 N MADEDDU Fabio 2006 M GER
3 N EICHLER Phil 2006 M GER
5 N VALLAT Rémi 2006 M FRA
6 N OCKENFELS Robert 2006 M GER
7 N MÜLLER Nils 2006 M GER
8 N NICZYPORUK Samuel 2006 M GER VFL Marburg FA (GER)
9 N REKOW Jan Moritz 2006 M GER

Foil Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HOFFMANN Nils 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
2 N FAITZ Philip 2005 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N HOLDER Marc 2005 M GER SKG Oberhöchstadt (GER)
3 N SHERLOCK Luke 2005 M IRL
5 N HAHN Ansgar Thoralf Rune 2005 M GER VFL Marburg FA (GER)
6 N LOTT Ben 2005 M GER

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N METZNER Romy 2004 F GER
2 N BOCK Lola Marie 2003 F GER FC Offenbach (GER)
3 N STEFFENS Emma 2003 F GER SSG Bensheim (GER)
3 N MEIER Lisa 2002 F GER Darmstädter FC (GER)
5 N SCHMIDT Alisa 2002 F GER VFL Marburg FA (GER)
6 N GRIMM Anna Isabella 2002 F GER
7 N SEIBEL Carolin 2004 F GER

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DERGAY David 2004 M GER
2 N IXKES Tibór Leander 2004 M GER
3 N RIEGER Joshua 2004 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 N RÖDER Marius 2002 M GER
5 N SCHMIDT Marko Kurt 2004 M GER
6 N RIDDER Norwin 2002 M GER Dürener FC (GER)
7 N ACHSTALLER Severin 2003 M GER
8 N REINING Riccardo 2003 M GER
9 N IXKES Andór Bélà 2004 M GER
10 N INERLE Lukas 2002 M GER VFL Marburg FA (GER)
11 N DIEMER Simeon 2002 M GER
13 N KUHN Lukas 2004 M GER
14 N NÄHRING Till 2004 M GER
15 N GÄNZ Paul 2002 M GER TSV Korbach (GER)
16 N SPIERS Paul 2004 M GER FC Kassel (GER)
18 N DIETER Daniel 2004 M GER FC Kassel (GER)
19 N PFÖRTNER Niklas 2004 M GER FC Kassel (GER)
20 N QUABECK Julian 2005 M GER
21 N ERNSTING Gereon 2004 M GER

Foil Women's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N HELDMANN Tanja 1978 F GER
2 N TRUSHEIM Kristina 1977 F GER SKG Oberhöchstadt (GER)
3 N CHAMBERS Kathrin 1969 F IRL
3 N HERWIG Andrea 1973 F GER
5 N KRÖPELIN Antje 1979 F GER VFL Marburg FA (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MITNACHT Maren 1979 F GER
2 N VELMA Emilia 2002 F IRL
3 N RICKEN Lisa 2002 F GER
3 N VAN DE SAND Heike 1995 F GER Dürener FC (GER)
5 N RIDDER Cordula 2003 F GER Dürener FC (GER)
6 N RIDDER Felicia 2000 F GER Dürener FC (GER)
7 N KLÖS Maja 2002 F GER VFL Marburg FA (GER)
8 N KLIMOW Nastasia 1999 F GER VFL Marburg FA (GER)
9 N HAUPTSTEIN Lisa 1992 F GER

Foil Men's Veteran Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHUBAROV Vladimir 1949 M GER Darmstädter FC (GER)
2 N LINK Michael 1961 M GER Wiesbadener FC (GER)
3 N BENNER Michael 1962 M GER
5 N SCHMIDT Hans-Helmut 1961 M GER

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N FÖRSTER Tristan 1990 M GER
3 N VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
5 N TRIBBELS Jens 2002 M GER
6 N HERZHOFF Julius 1995 M GER
7 N SCHWANNINGER Timi 1999 M GER
8 N RODRIGUEZ Christian 2000 M GER Darmstädter FC (GER)
9 N BRETTNICH Leo 1998 M GER
10 N GOMBERT Daniel 1997 M GER VFL Marburg FA (GER)
11 N BALZEREIT David 1994 M GER VFL Marburg FA (GER)
12 N LÖHLER Robin 1988 M GER
13 N BULLER Bastian 1990 M GER
14 N FLOSDORF Niclas 1996 M GER Dürener FC (GER)
15 N GORKA Felix 1997 M GER
16 N SLANY Michael 1991 M GER VFL Bad Nauheim (GER)
17 N ADLER Valerion 1997 M GER