Back to list

Results

2010 Deutsche Meisterschaft
GER Samtens/Rügen
June 12, 2010 - June 13, 2010

Foil Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
2 FICHTEL-MAURITZ Chiara 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 MOCK Miriam 1997 F GER VFL St. Augustin (GER)
3 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
5 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
6 SHIGIHARA Jule 1997 F GER OFC Bonn (GER)
7 RETLER Rebekka 1997 F GER VFL Marburg FA (GER)
8 WAGENHALS Fabia 1997 F GER Mannheimer FC (GER)
9 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
10 KOLL Franziska 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 STOß Elisabeth 1997 F GER FSC Jena (GER)
12 VOGEL Jana 1997 F GER FC Greifswald (GER)
13 RIEDMÜLLER Vanessa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
14 BONGARD Pauline 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 MOWE Norina-Sophie 1997 F GER Quernheimer FC (GER)
16 KAMMEL Cosima 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
17 BLASS Sophie-Marie 1997 F GER TV Alzey (GER)
18 BRESLER Stella 1997 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
19 MOTTNER Marlen 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 TASCI Aybike Nur 1997 F GER FC Moers (GER)
21 OLEWSKI Laura 1997 F GER TFC Hanau (GER)
22 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
23 JANMEE Chanita 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
24 ASANGER Sophie 1997 F GER ESV Neuaubing (GER)
25 KIESCHNICK Jessica 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
26 GARLING Vanessa 1997 F GER SC Berlin (GER)
27 SPEER Karolin 1997 F GER FC Leipzig (GER)
28 SARETZKI Friederike 1997 F GER Remscheider SV (GER)
29 KÖLSCH Lucy 1997 F GER MTV Braunschweig (GER)
30 MÖLLER Ella 1997 F GER Dresdener FC (GER)
31 MEAUXSOONE Estelle 1997 F GER Walddörfer SV (GER)
32 IWERS Charlotte Andrea Erna 1997 F GER OSC Potsdam (GER)
33 JAHN Julia 1997 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
33 DITTMANN Benedetta 1997 F GER PSV Weimar (GER)
35 KALAMEJA Angelique 1997 F GER SV Lok Pritzwalk (GER)
36 SCHULZ Clara 1997 F GER FSV Görlitz (GER)
37 MÖLLER Brinja Kira 1997 F GER Hasper FC (GER)
38 SCHOLZE Pia Sophie 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
39 KRAMER Viktoria 1997 F GER FK Hannover (GER)
39 SCHMIDT Ann-Katrin 1997 F GER FG Schwerin (GER)
41 SUHK Mariam 1997 F GER MTV Soltau (GER)
42 SCHREINER Paulina 1997 F GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
42 HULTEEN Anna 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
44 FISCHER Amelie 1997 F GER TV Waldshut (GER)
45 TÖLLE Celine 1997 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
46 1st round SCHWARZ Samantha 1997 F GER FC Moers (GER)
47 1st round GÖTTSCHING Maya Sophie Ragna 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
48 1st round JASCHINSKI Tasja 1997 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
49 1st round ECKL Kira 1997 F GER TV Neckargemünd (GER)
50 1st round JÄGLE Eva 1997 F GER Tübinger Sportfechter (GER)
51 1st round BINDEL Fabienne 1997 F GER PSV Weimar (GER)
52 1st round BASSET Isabelle 1997 F GER FC Konstanz (GER)
53 1st round ODINIUS Clara Maria 1997 F GER FC Lütjensee (GER)
54 1st round PURPS Paula Marie 1997 F GER Hasper FC (GER)
55 1st round FECHTNER Judith-Tabea 1997 F GER FG Schwerin (GER)
56 1st round MYSLOWITSCH Lisa 1997 F GER SC Berlin (GER)
56 1st round BÜRGER Isabelle 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
58 1st round BERNER Gina Mara 1997 F GER TG Biberach (GER)
58 1st round RIßMANN Julia 1997 F GER Hasper FC (GER)
60 1st round HELLER Marie 1997 F GER VFL Marburg FA (GER)
60 1st round KATH Elinor 1997 F GER VFL Kirchheim (GER)
62 1st round RATZ Lisa 1997 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
63 1st round LEMBKEN Marlene 1997 F GER TuS Hamm (GER)

Foil Women's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 RUPPERT Lena 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
1 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BEHR Greta 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
2 GARLING Vanessa 1997 F GER SC Berlin (GER)
2 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
2 KRAVCHENKO Margarita 1996 F GER FC Grunewald (GER)
3 SCHÖBEL Sarah 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
3 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER FC Leipzig (GER)
3 KROLL Paula 1996 F GER FC Leipzig (GER)
3 BÄSLER Wiebke 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
4 MOTTNER Marlen 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 KOLL Franziska 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 FICHTEL-MAURITZ Chiara 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 WAGENHALS Fabia 1997 F GER Mannheimer FC (GER)
5 MOCK Miriam 1997 F GER VFL St. Augustin (GER)
5 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
5 BONGARD Pauline 1997 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 SHIGIHARA Jule 1997 F GER OFC Bonn (GER)
6 BARTHOLME Rahel 1996 F GER TSV Laupheim (GER)
6 PAPADOPOULOU Maria 1996 F GRE FC Tauberbischofsheim (GER)
6 RIEDMÜLLER Vanessa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
6 MESSEMER Elena 1996 F GER TSV Laupheim (GER)
7 ASANGER Sophie 1997 F GER ESV Neuaubing (GER)
7 ZIEGON Laura 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
7 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
8 WISKEMANN Tabea 1996 F GER OFC Bonn (GER)
8 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
8 ZEKORN Melissa 1996 F GER FC Moers (GER)
8 BADER Elisa 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
9 MÖLLER Brinja Kira 1997 F GER Hasper FC (GER)
9 ENGELMANN Tabea 1996 F GER USC Bochum (GER)
9 BRESLER Stella 1997 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
9 MOWE Norina-Sophie 1997 F GER Quernheimer FC (GER)
10 TRAUB Hannah 1996 F GER TSG Reutlingen (GER)
10 SOMMER Katrin 1996 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
10 KAMMEL Cosima 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
11 STOß Elisabeth 1997 F GER FSC Jena (GER)
11 BINDEL Fabienne 1997 F GER PSV Weimar (GER)
11 HERPE Marie 1996 F GER SV Mühlhausen (GER)
11 HAMMERS Maike 1996 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
12 MECKLENBURG-VORPOMMERN       GER
12 VOGEL Jana 1997 F GER FC Greifswald (GER)
12 SCHMIDT Ann-Katrin 1997 F GER FG Schwerin (GER)
13 KALAMEJA Angelique 1997 F GER SV Lok Pritzwalk (GER)
13 LEHMANN-LUND Aliyya 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
13 IWERS Charlotte Andrea Erna 1997 F GER OSC Potsdam (GER)
13 WOLF Lea 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
14 MÖLLER Ella 1997 F GER Dresdener FC (GER)
14 SCHULZ Clara 1997 F GER FSV Görlitz (GER)
14 SPEER Karolin 1997 F GER FC Leipzig (GER)
15 LIEBIG Melissa 1996 F GER ASC Göttingen (GER)
15 KRAMER Viktoria 1997 F GER FK Hannover (GER)
15 KUCKARTZ Ines 1996 F GER TSV Buchholz 08 (GER)
16 GRAF Annika 1996 F GER EFG Essen (GER)
16 OLEWSKI Laura 1997 F GER TFC Hanau (GER)
16 ZATIK Zofia 1996 F GER TG Dörnigheim (GER)
16 RETLER Rebekka 1997 F GER VFL Marburg FA (GER)
17 GÖTTSCHING Maya Sophie Ragna 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 LANGER Rebekka 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 LUDWIG Maëlle 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 KIESCHNICK Jessica 1997 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
18 KUNTZ Annika 1996 F GER TSG Friesenheim (GER)
18 ECKL Kira 1997 F GER TV Neckargemünd (GER)
18 BLASS Sophie-Marie 1997 F GER TV Alzey (GER)
18 RATHGEBER Inken 1996 F GER TV Alzey (GER)
19 ODINIUS Clara Maria 1997 F GER FC Lütjensee (GER)
19 BAUMBERGER Maiken 1996 F GER FC Ahrensburg (GER)
19 GUDE Pauline Johanna 1996 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
19 KÖPKE Klara 1996 F GER FC Ahrensburg (GER)
20 SUHK Mariam 1997 F GER MTV Soltau (GER)
20 BURANDT Maria Alexandra 1996 F GER TK Hannover (GER)
20 VON GABLENZ Dorothea 1996 F GER FC Oldenburg (GER)
20 KÖLSCH Lucy 1997 F GER MTV Braunschweig (GER)
21 HÖNIG Laura 1996 F GER Hasper FC (GER)
21 PURPS Paula Marie 1997 F GER Hasper FC (GER)
21 TÖLLE Celine 1997 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
21 KAPPLER Patricia 1996 F GER TV Gütersloh (GER)
22 JAHN Julia 1997 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
22 FRICKE Lea 1996 F GER ESV Neuaubing (GER)
22 FREIER Annika 1996 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
23 STANGE Saskia 1996 F GER FG Schwerin (GER)
23 STARKE Henrike 1996 F GER FG Schwerin (GER)
23 ZANDER Ann-Christin 1996 F GER FG Schwerin (GER)

Foil Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BEHR Greta 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 WISKEMANN Tabea 1996 F GER OFC Bonn (GER)
3 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER FC Leipzig (GER)
5 SCHÖBEL Sarah 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
6 RUPPERT Lena 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
8 ENGELMANN Tabea 1996 F GER USC Bochum (GER)
9 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
10 BARTHOLME Rahel 1996 F GER TSV Laupheim (GER)
11 ZEKORN Melissa 1996 F GER FC Moers (GER)
12 KROLL Paula 1996 F GER FC Leipzig (GER)
13 BÄSLER Wiebke 1996 F GER FC Schkeuditz (GER)
14 MESSEMER Elena 1996 F GER TSV Laupheim (GER)
15 PAPADOPOULOU Maria 1996 F GRE FC Tauberbischofsheim (GER)
16 LIEBIG Melissa 1996 F GER ASC Göttingen (GER)
17 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
18 GUDE Pauline Johanna 1996 F GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
19 SOMMER Katrin 1996 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
20 HAMMERS Maike 1996 F GER SV Einheit Altenburg (GER)
21 LEHMANN-LUND Aliyya 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
22 KÖPKE Klara 1996 F GER FC Ahrensburg (GER)
23 TRAUB Hannah 1996 F GER TSG Reutlingen (GER)
24 KRAVCHENKO Margarita 1996 F GER FC Grunewald (GER)
25 KUNTZ Annika 1996 F GER TSG Friesenheim (GER)
26 SCHOMAKERS Merrit Rebecca 1996 F GER OFC Bonn (GER)
27 SCHUSTER Lea 1996 F GER [i] TV Bad Mergentheim (GER)
28 BURANDT Maria Alexandra 1996 F GER TK Hannover (GER)
29 FREIER Annika 1996 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
30 SMIRNOW Diana 1996 F GER TG Neuss (GER)
31 VON GABLENZ Dorothea 1996 F GER FC Oldenburg (GER)
32 WOLF Lea 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
33 GNANN Louisa 1996 F GER OFC Bonn (GER)
33 KRUMBEIN Lara Maria 1996 F GER OFC Bonn (GER)
33 ZATIK Zofia 1996 F GER TG Dörnigheim (GER)
36 BADER Elisa 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
37 LANGER Rebekka 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
38 PFLEIDERER Katharina 1996 F GER FC Neckargemünd (GER)
39 WINTER Naemi 1996 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
40 STANGE Saskia 1996 F GER FG Schwerin (GER)
41 HÖNIG Laura 1996 F GER Hasper FC (GER)
42 BAUMBERGER Maiken 1996 F GER FC Ahrensburg (GER)
43 PESCHKE Maike 1996 F GER FSC Cottbus (GER)
44 LUTZ Katharina 1996 F GER TSG Reutlingen (GER)
45 FRICKE Lea 1996 F GER ESV Neuaubing (GER)
46 1st round LUDWIG Maëlle 1996 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
47 1st round LUZ Rosa 1996 F GER MTV Ludwigsburg (GER)
48 1st round BEHRWIND Valérie 1996 F GER SV Esslingen (GER)
49 1st round FISCHER Merle 1996 F GER SV Preußen Reinfeld (GER)
50 1st round LENTZ Julia Charlotte 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
51 1st round KUCKARTZ Ines 1996 F GER TSV Buchholz 08 (GER)
52 1st round MARZODKO Caroline 1996 F GER Aachener FC (GER)
53 1st round HERPE Marie 1996 F GER SV Mühlhausen (GER)
54 1st round KAPPLER Patricia 1996 F GER TV Gütersloh (GER)
55 1st round RATHGEBER Inken 1996 F GER TV Alzey (GER)
56 1st round EIKEL Gesine 1996 F GER TG Münster (GER)
57 1st round MEYFARTH Anna 1996 F GER TV Gütersloh (GER)
58 1st round GRAF Annika 1996 F GER EFG Essen (GER)
59 1st round ZANDER Ann-Christin 1996 F GER FG Schwerin (GER)
60 1st round SIEVERT Katrin 1996 F GER Hamburger FC (GER)
60 1st round SCHÖNEICH Kerstin 1996 F GER FA Singen (GER)
62 1st round WINKELMANN Felicia 1996 F GER VFL Pinneberg (GER)
63 1st round STARKE Henrike 1996 F GER FG Schwerin (GER)