Back to list

Results

2018 World Championships Cadets/Juniors
ITA Verona
April 1, 2018 - April 10, 2018

Epee Women's U20 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 ITALY       ITA
1 DE MARCHI Eleonora 1998 F ITA Scherma Treviso ASD (ITA)
1 BOZZA Alessandra 1999 F ITA TOISE (ITA)
1 CAGNIN Beatrice 1999 F ITA Lame Trevigiane M Ettore Geslao (ITA)
1 ISOLA Federica 1999 F ITA AS Pro Vercelli (ITA)
2 ROMANIA       ROU
2 SCHLIER Zsuzsa 2000 F ROU CSS Tg. Mures (ROU)
2 BAROSAN Denisa 1999 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
2 BENEA Bianca 1999 F ROU CSM Oradea (ROU)
2 PREDESCU Alexandra 1999 F ROU CSA Steaua Bucuresti (ROU)
3 RUSSIA       RUS
3 KESAEVA Marina 1999 F RUS
3 SOLDATOVA Anastasia 1999 F RUS
3 TARASOVA Ekaterina 1998 F RUS
3 YASINSKAYA Kristina 1998 F RUS
4 UKRAINE       UKR
4 GRYSCHYK Alla 1998 F UKR KIEW (UKR)
4 CHORNIY Kateryna 2001 F UKR KIEW (UKR)
4 VARFOLOMYEYEVA Darja 1999 F UKR Uzhgorod (UKR)
4 SLIUSAREVA Sofiia 1999 F UKR KIEW (UKR)
5 SWITZERLAND       SUI
5 FAVRE Aurore 1999 F SUI CES Sierre (SUI)
5 FAVRE Angeline 2000 F SUI CES Sierre (SUI)
5 SOLARI Demetra 1998 F SUI SESAF Fribourg (SUI)
5 HATZ Fiona 1999 F SUI UF Uppsala (SWE)
6 FRANCE       FRA
6 LUCANI Lola 1999 F FRA EPINAL SE (FRA)
6 LUTY Aliya 1999 F FRA GRENOBLE PAR (FRA)
6 HERSANT Lydiane 1999 F FRA RENNES CSG (FRA)
6 NABETH Camille 1998 F FRA LYON LEM (FRA)
7 USA       USA
7 VIERHELLER Giana 1998 F USA
7 MANGANO Ariana 2001 F USA
7 CANDREVA Greta 2002 F USA
7 VANBENTHUYSEN Barbara 1998 F USA
8 POLAND       POL
8 FALINSKA Julia 1999 F POL WARSZAWIANKA (POL)
8 PAWLOWSKA Dominika 2000 F POL SKS FLESZ Swidnica (POL)
8 BRYCH Barbara 2000 F POL UKS Wolodyjowski (POL)
8 MAZANEK Karolina 1998 F POL Muszkieter Gliwice (POL)
9 GERMANY       GER
9 TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 MAYR Franziska 1999 F GER Heidenheimer SB (GER)
9 HANSCHKE Amelie 1998 F GER Heidenheimer SB (GER)
9 MAYER Lea 2000 F GER Heidenheimer SB (GER)
10 ISRAEL       ISR
10 HECHT Dar 2000 F ISR Hapoel Kfar-Saba (ISR)
10 GAVRIELKO Nikol 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
10 KANEVSKI Vera Maia Devi 1999 F ISR Maccabi Maalot (ISR)
10 BOTVINIK Yana 1998 F ISR Club Modiin (ISR)
11 ESTONIA       EST
11 TARGAMAA Carmen-Lii 2001 F EST En Garde Haapsalu (EST)
11 SKOBLOV Sandra 2001 F EST IREM (EST)
11 LOIT Karoliine 2000 F EST Musketar (EST)
11 TALEN Andra 1999 F EST Musketar (EST)
12 CZECH REPUBLIC       CZE
12 COUFALOVA Anna 2000 F CZE BELA POD BEZDEZEM (CZE)
12 BIELESZOVA Veronika 2002 F CZE SC Praha (CZE)
12 DOSKOVA Katerina 1999 F CZE Slavoj Litomerice (CZE)
12 SALIGEROVA Katerina 1999 F CZE TJ Lokomotiva Karlovy Vary (CZE)
13 CANADA       CAN
13 GUO Zi Shan 2002 F CAN
13 LEONARD Ariane 2001 F CAN
13 ZOZULYA Christina 2002 F CAN
13 GAO Cindy 1999 F CAN
14 HUNGARY       HUN
14 NAGY Kinga 1998 F HUN DVE (HUN)
14 BORSODY Emma 2000 F HUN BVSC (HUN)
14 DEKANY Kinga 2001 F HUN AVA (HUN)
14 PETRI Renata 2000 F HUN AVA (HUN)
15 GREAT BRITAIN       GBR
15 HEAPS Jasmine 2000 F GBR
15 POWELL Alexandra 2000 F GBR Malvern (GBR)
15 PLANT Bethan 1998 F GBR Millfield School (GBR)
15 LAWSON Danielle 1998 F GBR
16 EGYPT       EGY
16 ABDELMAKSOUD Salma 2000 F EGY
16 GABER Shirwit 1998 F EGY
16 HUZAYEN Lma 1999 F EGY
16 NOUNOU Sara 1998 F EGY
17 HONG KONG, CHINA       HKG
17 LEE Lok Man Tracy 2001 F HKG
17 CHAN Tsz Ching 2001 F HKG
17 LEUNG Kay Sze Karina 2001 F HKG
17 HSIEH Kaylin Sin Yan 2001 F HKG
18 JAPAN       JPN
18 NARITA Ruka 2000 F JPN
18 SAITO Hana 2002 F JPN
18 TAKAHASHI Erika 2002 F JPN
18 KOMABA Minami 1998 F JPN
19 KOREA       KOR
19 KIM Chearin 1999 F KOR
19 CHOI Garam 2000 F KOR
19 KO Yein 1999 F KOR
19 KU Hyun Jin 1998 F KOR
20 KAZAKHSTAN       KAZ
20 KRALYUK Alexandra 1999 F KAZ
20 JAKUPOVA Dayana 1999 F KAZ
20 MURIDOVA Tamila 2001 F KAZ
20 NIKOLAICHUK Sofiya 2002 F KAZ
21 CHILE       CHI
21 CIFUENTES Ignacia 2001 F CHI
21 FERNANDEZ Analia 1998 F CHI Avulso (BRA)
21 DIAZ DEL RIO Rosario 2001 F CHI
22 MEXICO       MEX
22 CRUZ Jocelyn 1998 F MEX
22 MEDINA Elizabeth 1999 F MEX
22 LARA Valeria 2003 F MEX
23 COLOMBIA       COL
23 CASTILLO GUTIERREZ Laura Mariela 1998 F COL
23 TOVAR KARAINDROS Oriana 1998 F COL
23 JARAMILLO QUEVEDO Maria De Los Angeles 2001 F COL
24 SINGAPORE       SGP
24 LAI Esther Shi Ning 2000 F SGP Z Fencing (SGP)
24 ONG Rebecca Jia Min 2001 F SGP YMC (SGP)
24 SIVA KUMAR Thhivya Ashti 2001 F SGP YMC (SGP)
24 TAN Veralyn Chou Xin 2001 F SGP SSP (SGP)
25 FINLAND       FIN
25 SUNDQUIST Linn 1998 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
25 VUORINEN Anna 1998 F FIN Helsingin Miekkailijat (FIN)
25 MIKKILÄ Inka 1998 F FIN Turun Miekkailijat (FIN)
25 JAAKKOLA Outi 2001 F FIN Espoon Miekkailijat (FIN)
26 AUSTRALIA       AUS
26 NONIS Karen 2001 F AUS
26 ANDERSEN Madeleine 1999 F AUS
26 PATTEN Emily 1998 F AUS
26 PRINCIPE Emily 1999 F AUS
27 BELGIUM       BEL
27 BULTYNCK Anne 2000 F BEL K.T.S.C. Catena (BEL)
27 WASIAK Axelle 2001 F BEL Flanders Fencing (BEL)
27 LABRO Emma 2000 F BEL Flanders Fencing (BEL)
27 BEKEN Solane 2001 F BEL
28 BRAZIL       BRA
28 ZETTERMANN Renata 2000 F BRA CAP Paulistano (BRA)
28 GIORDANO Giorgia 2001 F BRA CAP Paulistano (BRA)
28 GIORDANO Giorgia 2001 F BRA CAP Paulistano (BRA)
28 VIZEU Victoria 2004 F BRA CAP Paulistano (BRA)
28 POLO Carolina 2002 F BRA CMPR Parana (BRA)
29 ARGENTINA       ARG
29 PRAFIL CAPACCIO Rayllen Delfina 2003 F ARG
29 NAHAPETYAN Datev 2000 F ARG
29 CHWOJNIK Tamara 1998 F ARG GARDANNE LL (FRA)
30 INDIA       IND
30 KARANDE Pranali 2001 F IND
30 AHMED Zaynab Muttaqi 2003 F IND
30 BENDRE Triguni Anvay 2000 F IND
31 CHINA       CHN
31 ZHENG Yuanyuan 1998 F CHN
31 SHI Yuexin 2001 F CHN
31 XU Tian 1999 F CHN
31 XU Nuo 1998 F CHN
32 N ALGERIA       ALG
32 GUEHAM Maroua 2002 F ALG DRBEE Alger Centre (ALG)
32 LAGGOUNE Hanane 2001 F ALG
32 ZEBOUDJ Yousra 2002 F ALG Mouloudia Club d'Alger (ALG)
33 SERBIA       SRB
33 GRIJAK Marta 2000 F SRB MK Silni (SRB)
33 ZIVANOVIC Jovana 1998 F SRB MK Silni (SRB)
33 GRIJAK Jana 1999 F SRB MK Silni (SRB)
33 KECMAN Milica 2002 F SRB MK Silni (SRB)
34 N DEMOCRATIC REPUBLIC OF CONGO       COD
34 MULAMBA Rosette 1999 F COD
34 TSIMBA Myrose 2001 F COD
34 LOSO Anna 2001 F COD