Back to list

Results

36. Int. Zeppelin-Turnier
GER Friedrichshafen
January 25, 2014 - January 25, 2014

Epee Men's U17 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 GILLARD Henri 1997 M BEL CE Bessemans (BEL)
5 FERNANDEZ PEREZ Javier 1998 M ESP SAE-M (ESP)
6 BEYRLE Joshua 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
7 SCHÜLING Niels 1997 M GER TG Münster (GER)
8 SCHULZE Finn 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
9 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 PETERSEN Cornelius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
11 PFANDER Linus 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
12 SEIDEL Rudger 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
13 PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
14 BIRKENMAIER Marco 1999 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
15 SCHÄFER Philipp 1997 M GER OFC Bonn (GER)
16 BONGARD Louis 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
17 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
18 HENZE Marcel 1997 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
19 VIEWEG Sascha 1998 M GER FC Oelsnitz (GER)
20 BLOMMAERT Felix 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
21 MORGENSTERN Eric 1999 M GER FC Oelsnitz (GER)
22 BAUER Joseph 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
23 SCHWEIZER Franz 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
24 HOCH André 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
25 SCHMIDT Leander 1997 M GER OFC Bonn (GER)
25 RÜMMLER Tom 1997 M GER Dresdener FC (GER)
27 WALTHER Johannes 1998 M GER KSZU Meiningen (GER)
28 HAASE Jan Paul 1997 M GER Dresdener FC (GER)
29 BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
30 WINTERHALTER Felix 1997 M GER TSG Reutlingen (GER)
31 HELLINGER Yannic 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
32 FRÖSCHL Lucas 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
33 LAPIN Simon 1997 M BEL Confrerie Gent (BEL)
34 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
35 STANGE Simon 1999 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
36 CLERCX Robin 1998 M BEL Confrerie Gent (BEL)
37 REITZ Lennart 1999 M GER FK Hannover (GER)
38 ERKENS Roman 2000 M GER Solinger TB (GER)
39 ZIMMERMANN Jonas 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
40 BUSCH Paul 1997 M GER Lüdenscheider TV (GER)
41 CONRADT Leonard 1998 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
42 HEUER Fabian Patrick 1997 M GER TSF Ditzingen (GER)
43 JÄGER Leon 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
44 PLEITZ Benjamin 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
45 FENDT Lucas 1999 M GER TG Schwenningen (GER)
46 KULOZIK Julian 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
47 OLEAK Sebastian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
48 VON LAUE Gerrit 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
49 KOCH Maximilian 1997 M GER Solinger TB (GER)
50 SCHAEFER Julius 1997 M GER FC Grunewald (GER)
51 KRAPPATSCH Robin 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
52 HOPPE Alexander 1997 M GER FC Berlin Südwest (GER)
53 PONCELET Gregoire 1997 M BEL
54 KARLE Daniel 1997 M GER SV Böblingen (GER)
55 RAPPE Bastien 1998 M BEL
56 GÖTTKEN Tim 1997 M GER Heidenheimer SB (GER)
57 HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
58 KNORR-KARANIKOLAS Niko 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
59 MICHEEL Christoph 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
60 MEYER Tobias 1999 M GER OFC Bonn (GER)
61 SCHULZ Leonard 1997 M GER FC Leipzig (GER)
62 LOTTER Hugo 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
63 SCHÖFFLER Jakob 1999 M GER TV Augsburg (GER)
64 WEISE Max 2001 M GER TSG Reutlingen (GER)
65 WIESNER Michael 1997 M GER TV Augsburg (GER)
66 GREUL Simon 1998 M GER TSF Ditzingen (GER)
67 STAHL David 1997 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
68 FRÖSCHL Carl-Noah 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
69 FEST Christian 1999 M GER FSC Cottbus (GER)
70 ZUR MÜHLEN Lars 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
71 JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
72 ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)
73 FISCHER Artur 2000 M GER FC Leipzig (GER)
74 MÜLLER Wilhelm 1997 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
75 HECK Florian 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
76 PONCIN Nicolas 1998 M BEL
77 GOMBERT Daniel 1997 M GER VFL Marburg FA (GER)
78 FAULHABER Philipp 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
79 WERTHMANN Lando 1998 M GER Mannheimer FC (GER)
80 HELMKE Christopher 1998 M GER Wiesbadener FC (GER)
81 ESSIG André 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
82 SEYD Julian Dominic 1999 M GER OFC Bonn (GER)
83 BOTT Paul 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
84 PYSCHIK Paul-Philipp 1999 M GER Frankfurter TV (GER)
85 MÜLLER Dean 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
86 FRITSCHLER Philipp-Leander 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
87 KOPPENHOFER Stefan 1998 M GER MTV Ingolstadt (GER)
88 HEMELAERS Robbe 1998 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
89 TALAN Tin 1998 M CRO TV Augsburg (GER)
90 RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
91 KETZER Maximilian 1999 M GER KSZU Meiningen (GER)
92 HEISE Max 2001 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
93 PYKO Tassilo 1999 M GER MTV München (GER)
94 TWENT Manuel 1998 M GER Osnabrücker SC (GER)
95 FROHNERT Noah 1999 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
96 RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
97 FRENSCH Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
98 SCHÜTZ Maximilian 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
99 VAIHINGER Jos 1999 M GER TSG Backnang (GER)
100 SEUTHE Adrian 1997 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
101 KIENZLE Marlin 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
102 SCHULEIT Fabian 1998 M GER KTF Luitpold München (GER)
103 FOLZ Etienne 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
104 MÖCKL Vincent 1998 M GER TV Augsburg (GER)
105 STEINERT Pascal 1999 M GER
106 WOLF Kevin 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
107 DENK Jared 2000 M GER SV Böblingen (GER)
108 GÖBHARD Simon 2000 M GER EFG Essen (GER)
109 ROUDBAR Samuel 1998 M BEL
110 DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
111 BECKER Sascha 1997 M GER SC Itzehoe (GER)
112 KLEINER Lukas 2000 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
113 GUDERA Jonas 1999 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
114 RODRIGUEZ Sebastian 1999 M GER FC Berlin Südwest (GER)
115 LIBEDINSKY Manuel 1998 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
116 HÜNNIGER Nico 1999 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
117 ZENS Philipp 2001 M LUX Fechterring Hochwald (GER)
118 STAHL Jonathan 1999 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
119 ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER [i] TSV Oberammergau (GER)
120 SITTER Daniel 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
121 Round JAWHARI Robin 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
122 Round PAHLOW Felix 1997 M GER TG Schwenningen (GER)
122 Round GOORIS Andreo 1999 M BEL SC Parcival Leuven (BEL)
124 Round ABD EL GAWAD Yaser 1998 M GER Lüdenscheider TV (GER)
124 Round GÖBHARD Raphael 1997 M GER EFG Essen (GER)
126 Round RIETZ Michael 1998 M GER TV Augsburg (GER)
126 Round WECKERLE Tobias 2000 M GER SV Böblingen (GER)
126 Round STOCH Kolja 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
129 Round AUGUSTIN Paul 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
129 Round VELTRUP Paul 2001 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
131 Round BERGER Tim 2000 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
132 Round MAYER Vinzenz 1999 M GER Wiesbadener FC (GER)
133 Round SCHMID Felix 1997 M GER Heidenheimer SB (GER)
134 Round SCHIER Pascal 1999 M GER MTV Saalfeld (GER)
135 Round SCHOTH Thorben 1998 M GER SV Waldkirch (GER)
135 Round ZIPPELIUS Leo 1998 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
137 Round WIESNER Markus 1999 M GER TV Augsburg (GER)
137 Round IRSCH Joshua 2000 M GER Fechterring Hochwald (GER)
139 Round KOIOS Christos 1999 M GER SV Böblingen (GER)
139 Round FREISBERG Andre 1997 M GER VFL Marburg FA (GER)
141 Round SCHUMACHER Moritz 1999 M GER Fechtzentrum TSV Hagen (GER)
142 Round ZIMMERMANN Lucas 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
143 Round FINKEISSEN Philipp 2000 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
144 Round RUDT Ilja 1999 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
145 Round GNAIER Luc 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
145 Round TAMASI Roman 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
147 Round TALAN Jan 2000 M GER TV Augsburg (GER)
148 Round DITTLER Ludwig 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
149 Round LASSINE Arnaud 1998 M BEL [i] CE Pommeau d'Or (BEL)
149 Round BLAHA Malte-Cetric 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
149 Round KALLENBACH Max 1998 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
152 Round MEZES Christian 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
153 Round PIEFKE Vincent 2000 M GER Osnabrücker SC (GER)
154 Round JEDICH David 2000 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
155 1st round HEIN Eric 1999 M GER [i] PSV Berlin (GER)
156 1st round QUERCETTI Philipp 1998 M GER TSF Ditzingen (GER)
156 1st round VOLK Lucien 1998 M GER MTV München (GER)
156 1st round RÖHM Louis 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
159 1st round VILLIGER Basil 1999 M SUI ZFC Zürich (SUI)
159 1st round HAUFF Ruben 2000 M GER TSF Ditzingen (GER)
159 1st round WICKE Friedrich 2000 M GER MTV München (GER)
162 1st round KECECI Hannes 1999 M GER SV Böblingen (GER)
162 1st round MÖSTA Nils 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
162 1st round ENGELHARDT Magnus 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
165 1st round GÜNTHER Till 2000 M GER FC Grunewald (GER)
166 1st round EUTINGER Maximilian 2000 M GER Heidenheimer SB (GER)
167 1st round STEIN Louis 2001 M GER FC Oelsnitz (GER)
167 1st round AUGUSTIN Moritz 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
169 1st round SCHMID Kai 2000 M GER SV Böblingen (GER)
170 1st round SPAETH Sebastian 2001 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
171 1st round WASZAK Phil 1999 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
172 1st round STUMPF Sebastian 2000 M GER TSF Ditzingen (GER)
173 1st round KARAKULOV Alen 2000 M GER FC Grunewald (GER)
174 1st round BLUM Jakob 2001 M GER Heidenheimer SB (GER)
175 1st round BOSCH Kadvan 1999 M GER TSG Reutlingen (GER)
176 1st round GECKELER Dominik 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
177 1st round CLOSSET Loic 1997 M BEL [i] CE Pommeau d'Or (BEL)
178 1st round FOLZ Noël 1999 M GER SV Waldkirch (GER)
178 1st round DRESSLER Lukas 1998 M GER TV Kaufbeuren (GER)
180 1st round HANS Bastian 1999 M GER TG Rohrbach (GER)
181 1st round GRÜTTNER Florian 1999 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
182 1st round MEINHARDT Markus 2000 M GER Mannheimer FC (GER)
182 1st round DEIßLER Niklas 1999 M GER Heidenheimer SB (GER)
184 1st round POSCHMANN Lukas 1998 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
184 1st round NARDOZZA Mattia 1998 M GER FC Grunewald (GER)
186 1st round VOLK Gabriel 2000 M GER Päd. Baden Baden (GER)
186 1st round GILLES Thomas 1999 M BEL
186 1st round JAKOB Thomas 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
189 1st round BARTUSSEK Dario 1997 M GER TV Augsburg (GER)
189 1st round HAAS Luca 2001 M GER Fechterring Hochwald (GER)
189 1st round LANDSBECK Simon 1999 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
189 1st round SCHMIDT Lucas 2001 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
193 1st round KELLER Peer 2000 M GER EFG Essen (GER)
193 1st round KÜCHLE Jan-Henrik 1998 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
195 1st round SIEGL Mattis 2001 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
196 1st round RÜTHERS Lennart 1999 M GER VFL Marburg FA (GER)
197 1st round KEIL Rodolphe 1998 M GER SSG Bensheim (GER)
198 1st round REMPFER Fabio 2000 M GER TSG Reutlingen (GER)
199 1st round KÜCHLE Christopher Laurin 2000 M GER VFB Friedrichshafen (GER)
200 1st round PYSCHIK Finn-Henry 2001 M GER Frankfurter TV (GER)
F KELPE Henning 1998 M GER
F DRESSLER Jonathan 2002 M GER