Inbj. Öppen för Datum Nation Ort Tävlingsnamn Ålder Värja Florett Sabel
Samma distrikt 25 maj 2020 GER BE Berlin Athletik Test U11
  30 maj 2020 BEL VS Sint Niklaas CJL
Youth Cup
U10 U12 U14 U17
Samma nation 5 jun 2020 GER BY Oberhaching ecoblue Fencing Academy Senior
  6 jun 2020 GER SN Dresden Central German Championships U11 U13
Samma distrikt 6 jun 2020 GER HH Hamburg 2020 Hamburg Youth Championships U11 U17
  6 jun 2020 GER MV Schwerin Landesjugendsportspiele MV U11 U13 U15
  6 jun 2020 GER SN Dresden 2020 Cup Karl May U11 U13
  7 jun 2020 GER BR Wolmirstedt Youngster Series
The last fight of the season
U11 U13 U15
  12 jun 2020 GER WÜ Heidenheim Coach-B High LevelModul 4 18+ (/) (/)
  13 jun 2020 GER HH Hamburg C-Trainer Modul 3.1 any
Samma distrikt 15 jun 2020 GER BR Cottbus Turnierreifeprüfung any (/)
  19 jun 2020 BRA São Paulo CBE
Torneio Nacional
2ª Etapa do Circuito Brasileiro Interclubes Infantil
U15
  19 jun 2020 BRA São Paulo CBE
Festival Infantil Mestre Buonafina
2ª Etapa do Circuito Brasileiro Interclubes Infantil
U11 U13 U9
  20 jun 2020 GER SN Chemnitz Championships of Saxony
im Degenfechten U11|U13
U11 U13
  20 jun 2020 GER BE Berlin 2020 Jutta-Ernst-Turnier U11 U13
  20 jun 2020 GER SA Weiskirchen 1 ProWin Open Air Challenge 2020
23. Freiluftturnier
Senior U11 U13 U15 U17 U20 U9 VET (/) (+)
  20 jun 2020 GER SN Chemnitz Youth compeititon U17 U9
Samma nation 22 jun 2020 GER BE Berlin Turnierreifeprüfung any (/) (/) (/)
  25 jun 2020 POL Wroclaw Challenge Wratislavia U11 U13 U15
  27 jun 2020 GER BS Rheinfelden Championships of Baden Süd Senior U20
  27 jun 2020 GER BS Rheinfelden Cup de Rheinfelden U11 U13 U15
  27 jun 2020 GER BN Mosbach 12 Fencing-Night 2020
Fun-Turnier im Damen- und Herrendegen ab Jahrgang 2000
Senior (/)
  27 jun 2020 GER BN Mosbach 3 Mosbacher Jugend-Marathon 2020
Fun-Turnier für Einsteiger und Fortgeschrittene der Jahrgänge 05 - 08
U15 (/)
  27 jun 2020 GER BN Mosbach 10 Cup Willi-Beck 2020
Offene Baden Württembergische Meisterschaft im Fechtmehrkampf (Degen)
U11 U9
  3 jul 2020 FIN Lappeenranta Asinsaarien Juniorikilpailut U13 U15 U17 U20 (/)
  4 jul 2020 GER BN Tauberbischofsheim A-B-Coach Licence renewal Senior (/)
  4 jul 2020 GER BN Tauberbischofsheim A-B-Coach Licence renew Senior (/)
  4 jul 2020 GER ST Halle Turnierreifeprüfung any (/) (/)
  5 jul 2020 FIN Lappeenranta Veterans competition O40-70
    7 jul 2020 COL Bogota 2020 Championship South America Youths and Veteran O40 O50 O60 U12 U14
  11 jul 2020 GER BY Neu-Ulm 22 Donau-Iller-Cup 2020
Das Saison-Abschlussturnier für die Jugend.
U11 U13 U15 U17
  12 jul 2020 GER WÜ Esslingen 30 Esslinger Zwiebel 2020
Sie+Er-Turnier
Senior (/) (/)
  20 jul 2020 GER BR Cottbus Wir machen Dich einfach besser.
ekays - Foil Training Camp
Saisonvorbereitung - Part 1
any
  25 jul 2020 GER WÜ Schwenningen Turnierreifeprüfung any (/) (/) (/)
  27 jul 2020 GER BR Cottbus Wir machen Dich einfach besser.
ekays - Foil Training Camp
Saisonvorbereitung - Part 2
any
Samma nationalitet 29 jul 2020 SWE TBD Landslagsläger värja Seniorer
Samma nationalitet 29 jul 2020 SWE TBD Landslagsläger florett Seniorer
  1 aug 2020 KOR Seoul FIE
2020 Asian Championships
Senior
    1 aug 2020 INA Jakarta FCA/FIE
2020 Asian Championships
U17 U20
  2 aug 2020 GER WE Bocholt 11 International Fencing Camp Bocholt any
    2 aug 2020 GER NR Bütgenbach Summer Camp U13 U17 (/) (/) (/)
  3 aug 2020 GER WE Kirchlengern Summer Training Camp any (/) (/) (/)
    3 aug 2020 SWE SY Sölvesborg 2020 Hällevik Fencing Camp- canceled U20
  8 aug 2020 GER HH Hamburg C-Trainer Modul 3.1 16+
  8 aug 2020 GER WE Bocholt 12 Inflight Challenge 2020 Senior U15
  10 aug 2020 GER NR Leverkusen Season Preparation Camp U11 U13 U15 U17
  13 aug 2020 BRA Curitiba CBE
3ª Etapa do Circuito Brasileiro Interclubes Senior
Senior
  13 aug 2020 BRA Curitiba CBE
1ª Etapa do Circuito Brasileiro Interclubes Juvenil
U20
  15 aug 2020 GER HH Hamburg C-Coach Course Modul 3.2 16+ (/) (/) (/)
  15 aug 2020 GER MV Gahlkow 9 Beach Fencing Championships Senior U20 (+)
  15 aug 2020 GER WE Bochum Couple's Cup Senior (/) (/)
  16 aug 2020 GER WE Bochum Total Sabre Senior
Samma nationalitet 22 aug 2020 DEN HS Gilleleje 2020 Danish Veterans Championships O40 O50 O60 O70
  29 aug 2020 GER WE Westfalen C-Trainer Modul 4 16+
  29 aug 2020 GER MV Greifswald 2020 Baltic-Cup
3. Turnier der Ostseepokal Turnierserie MV
U11 U13 U15 U9 (+)
  5 sep 2020 SUI Aarau 2 Aarauer Fecht-Glocke U10 U12 U14 U17 U20 U8
  11 sep 2020 BRA Belo Horizonte CBE
4ª Etapa do Circuito Brasileiro Interclubes Senior
Belo Horizonte
Senior
  11 sep 2020 BRA Belo Horizonte CBE
Torneio Nacional Veterano
PreVet V1 V2
  12 sep 2020 GER HH Hamburg C-Coach Course 5.1 16+ (/) (/) (/)
  12 sep 2020 GER SW Zweibrücken 43 Memoriam Heinrich-Petri 2020
Ranglistenturnier der Fechtverbände Südwest und Saar
U11 U13 U15 U17
Samma distrikt 12 sep 2020 GER WE Gladbeck Turnierreifeprüfung any (/)
  12 sep 2020 GER BY Feldkirchen 2020 Int. Championships of Upper Bavaria Senior U11 U13 U15 U17 U20 U9
  21 sep 2020 CHI Antofagasta 9 South American Championship 2020 U15 U17 U20
  3 okt 2020 GER SA Rohrbach/Saar 7 Regional Championships 2020 Senior
Samma nationalitet 8 okt 2020 BRA São Paulo CBE
Campeonato Brasileiro Interclubes
U17 U20
  10 okt 2020 GER BY Ortenburg Ortenburger Fassl-Turnier Senior U17 U20 VET (/)
  10 okt 2020 GER SN Oschatz 2020 50er Pokal Senior
Samma nationalitet 11 okt 2020 BRA São Paulo CBE
91 Campeonato Brasileiro Interclubes
Senior
  13 okt 2020 GER WE Hachen(Sundern), Sport und Erlebnisdorf Sporthelfer 2 Ausbildung 13+
  19 okt 2020 GER WE Kirchlengern C-Trainer Modul 5 16+
  21 okt 2020 BRA Rio de Janeiro CSE
2020 South American Championship
Senior
  24 okt 2020 CRO Porec FIE
24 World Championships Veterans 2020
O150 O50 O60 O70
Samma nationalitet 5 nov 2020 BRA Curitiba CBE
2020 Campeonato Brasileiro Interclubes
U11 U13 U9
Samma nationalitet 5 nov 2020 BRA Curitiba CBE
12 Campeonato Brasileiro Interclubes
PreVet V1 V2
Samma nationalitet 5 nov 2020 BRA Curitiba CBE
2020 Campeonato Brasileiro Interclubes
U15
  7 nov 2020 GER HH Hamburg C-Coach Course 5.2 16+ (/) (/) (/)
  7 nov 2020 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Lion of Pfalz Senior
  7 nov 2020 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Memoriam Ed. Krapp U17
  8 nov 2020 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Sie-und-Er
Owls Cup
Senior (/)
Samma nation 20 nov 2020 GER BY Oberhaching BFV
Coach renewal C-Level
18+
  21 nov 2020 GER HE Marburg 20 international Championships of Marburg 2020 Senior U11 U13 U15 U17 U9 VET
  30 jan 2021 GER SW Ludwigshafen - Friesenheim Little Owl Cup U11 U13 U15
  29 mar 2021 GER SA Weiskirchen 2021 Easter Camp
20. Osterlehrgang
any (/) (/)
  3 jun 2021 GER SW Ludwigshafen - Friesenheim Cup Epee Senior U13
  23 jul 2021 JPN Tokyo FIE
2021 Olympic Games - new dates
Senior
  13 nov 2021 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Memoriam Ed. Krapp U17
  13 nov 2021 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Lion of Pfalz Senior
  14 nov 2021 GER SW Ludwigshafen-Friesenheim Sie-und-Er
Owls Cup
Senior (/)
  26 maj 2022 GER Hamburg EVF
2022 European Championships Veterans Team
O130 O190
  10 sep 2022 CHN Hangzhou 19 Asian Games 2022 Senior
Samma distrikt 27 jun 2024 GER BY Trudering Inklusions Cup
FechtFetzen
U15 U17 (/) (/)