Från Nation Distrikt Ort (nationellt språk) Tävlingsnamn Ålder Värja Florett Sabel
27.02.2020 CRO Porec FIE
2020 European Championships
U20
24.02.2020 GHA Cape Coast CAE/FIE
2020 African Championships
U15 U17 U20
23.02.2020 AUT WI Wien EFC
Open Viennese Championships
U23 European Circuit
Senior
23.02.2020 GER BE Berlin 13 Kleiner Weißer Bär U11 U13
23.02.2020 GER WÜ Heidenheim WFB / NFB Ranglistenturnier
Hellenstein Cup
U15
22.02.2020 CRO Porec EFC
2020 European Championships
U17
22.02.2020 GER BN Mannheim EFC / DFB Qualifikationsturnier
35 Cup of the Quadratestadt Mannheim
U23 European Circuit
Senior
22.02.2020 GER BE Berlin EFC / DFB Qualifikationsturnier
60 Weisser Baer
U23 European Circuit
Senior
22.02.2020 GER HE Wetzlar 13 Youth Competition U11 U13 U15 U17 (+)
22.02.2020 ESA San Salvador CPE/FIE
2020 Pan American Championships U17/U20
U17 U20
22.02.2020 GER WÜ Heidenheim WFB / NFB Ranglistenturnier
39 Mini Marathon 2020
um den BW-Bank CUP
U11 U13
22.02.2020 GER WE Kirchlengern 2020 Championships of Westfalia Senior U11 U13 U15 U17 U20
22.02.2020 AUT Wien Otto-Sokopp-Gedenkturnier O40 O50 O60 O70 VET
22.02.2020 AUT WI Vienna Youth Tournament U12-U9 U14
21.02.2020 EGY Cairo FIE
National Bank of Egypt World Cup
World Cup
Senior
21.02.2020 POL Warschau FIE
65 Sabre de Wolodyjowski
World Cup
Senior
21.02.2020 RUS Kazan FIE
2020 Foil of Kazan
World Cup
Senior
20.02.2020 GER BY Sportschule Oberhaching BFV
2020 Bavarian Training Camp
Leistungs-, Förder- und Aufbaugruppe
any (/)
17.02.2020 DEN HS Copenhagen 2020 Københavnsmesterskaberne Senior
16.02.2020 BEL Lessines Tournoi des frères Frezin Senior (/)
16.02.2020 CZE Karlovy Vary Memoriál Karla Saligera U17
15.02.2020 FRA Dijon FIE
28 Tournoi de la ville de Dijon
U20
15.02.2020 SUI Bâle FIE
Trophée de Bâle / Epée d’Or
U20
15.02.2020 AUT NÖ Mödling FIE
Fredi Grasnek Gedächtnisturnier
World Cup
U20
15.02.2020 ESP Sabadell (Barcelona) FIE
World Cup
World Cup
U20
15.02.2020 ALG Algiers FIE
World Cup
World Cup
U20
15.02.2020 FRA Dourdan FIE
Coupe de la ville de Dourdan
World Cup
U20
15.02.2020 SWE ST Stockholm 2020 Challenge Bernadotte
Individuellt 15/2 & Lag 16/2
Seniorer (/)
15.02.2020 GER NR Mülheim an der Ruhr NRW Qu-Turnier
International Foil Competition
Senior U11 U13 U15 U17 U20
15.02.2020 GER HB Bremen Qu-Turnier für Bremen
37 Friesen Tournament
Senior
15.02.2020 GER BY Neu-Ulm 2020 Bavarian Championships Senior U11 U13 U15 U17
15.02.2020 GER WÜ Schwäbisch Hall Ranglistenturnier Baden-Württemberg und Bayern
14 International Competition Hoolgaascht 2020
U17
15.02.2020 GER WÜ Eislingen DFB Qualifikationsturnier
2 Eislingen Veterans Tournament 2020
Ak40 Ak50 Ak60 Ak70
15.02.2020 FRA St Maur Circuit National Veterans O40 O50 O60 O70
15.02.2020 ITA Roma EFC
Città di Roma Thophy
U23 European Circuit
Senior
15.02.2020 RSA WC Cape Town Zonal and SAC Qualification
3 Cape Open 2020
National Open
Senior U17 U20 VET (/) (/) (/)
15.02.2020 GER BE Berlin Cup GIG U11 U13 U15
15.02.2020 BEL Lessines Criteriums A.R.A.B. U12 U14 U17 U20 (+) (+)
15.02.2020 BEL VS Sint-Martens-Latem CN/NC
4 International Youth Fencing Cup
U17
15.02.2020 GER WE Bielefeld WFBQ
60 Leineweber-Turnier
Senior U11 U13 U15 U17 U20
15.02.2020 GRE ATHENS 2020 Hellenic Championships U20
15.02.2020 GRE ATHENS 2020 Cup Andreas Germakopoulos
4
Senior
14.02.2020 GER BY Oberhaching C-Trainer Ausbildung
Modul 3,4,5
ab 16 Jahre any (/) (/) (/)
10.02.2020 ITA Torino EFC
Coupe d'Europe
Senior
09.02.2020 SWE ST Stockholm 2020 S:t Erikscupen (3) U11 U13 U15 U20 (/) (/)
09.02.2020 SWE ST Stockholm 2020 Svenska Fäktligan (3) Seniorer (/)
08.02.2020 BUL Plovdiv FIE
Asparoukh's Sword
World Cup
U20
08.02.2020 POL Krakow EFC
Wawel Dragon Trophy
U17 European Circuit
U17
08.02.2020 ROU Satu Mare EFC
Satu Mare Cup
U17 European Circuit
U17
08.02.2020 POL Warszawa EFC
13 Witold Woyda's Foil
U17 European Circuit
U17