Back to list

Results

2014 Deutsche Samsung Meisterschaft
GER Tauberbischofsheim
May 10, 2014 - May 11, 2014

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BINGENHEIMER Sandra 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 SAUER Anne 1991 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 WÄCHTER Katja 1982 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 ZACKE Martina 1984 F GER SC Berlin (GER)
6 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
7 BEHR Kristin 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 NEHL Inke 1993 F GER Quernheimer FC (GER)
9 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
10 HAMPEL Eva 1992 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 MERKL Roxanne 1988 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 EBERT Leonie 1999 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 KNAUER Tamina 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
15 KIRSCHBAUM Viviane 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
17 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
18 BEHR Leandra 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
19 BEHR Greta 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 POSER Antonia 1998 F GER Mannheimer FC (GER)
21 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
22 MOOR Valentina 1995 F GER OFC Bonn (GER)
23 BARTHOLME Rahel 1996 F GER SC Berlin (GER)
24 WELTZIEN Silke 1967 F GER KTF Luitpold München (GER)
25 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
26 HAMMERS Maike 1996 F GER FSC Jena (GER)
27 FENGER Hannah 1992 F GER FC Moers (GER)
28 BARTL Thekla 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
29 MÜLLER Lena 1995 F GER Dresdener FC (GER)
30 WALTHER Lea-Margarete 1996 F GER SC Berlin (GER)
31 GOLLAN Natasha 1992 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
32 MERKL Larissa 1983 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
33 FRACKENPOHL Helena 1998 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
34 GREIFFER Luise 1996 F GER FC Moers (GER)
35 WELTZIEN Theresa 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
36 KLAUCK Pia 1981 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
37 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
38 WEINER Kari 1999 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
39 KOPPELWISER Theresa 1990 F GER FG Schwerin (GER)
40 ZATIK Zofia 1996 F GER TG Dörnigheim (GER)
41 WERNER Sophia 1999 F GER OSC Berlin (GER)
42 SCHULZ Marie-Luise 1993 F GER FG Schwerin (GER)
43 HAFKE Charlotte 1993 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
44 WEIMER Cora 1997 F GER MTV Giessen (GER)
45 HAUPT Anne 1995 F GER PSV Weimar (GER)
46 EIKEL Gesine 1996 F GER TG Münster (GER)
47 OLEWSKI Laura 1997 F GER TFC Hanau (GER)
48 OLEWSKI Sophie 1999 F GER TFC Hanau (GER)
49 HOHENADEL Leilani 1997 F GER TSG Weinheim (GER)
50 WAGENHALS Fabia 1997 F GER Mannheimer FC (GER)
51 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
52 GROßSTÜCK Lilly 1993 F GER VFL Kirchheim (GER)
53 KREIBICH Nadine 1994 F GER FSC Cottbus (GER)
54 CRUSTEWITZ Katja 1976 F GER FC Fürth (GER)
55 KÜHBORTH Viktoria 1997 F GER TG Frankenthal (GER)
56 MOWE Norina-Sophie 1997 F GER Quernheimer FC (GER)
57 BADER Elisa 1996 F GER Chemnitzer PSV (GER)
58 PAPADOPOULOU Maria 1996 F GRE FC Tauberbischofsheim (GER)
58 MESSEMER Elena 1996 F GER TSV Laupheim (GER)
60 KROHMER Alice 1999 F GER CTG Koblenz (GER)
61 LIEBIG Melissa 1996 F GER ASC Göttingen (GER)
62 ZIBERT Paulina 1997 F GER KTF Luitpold München (GER)
63 BRESLER Stella 1997 F GER TB Burgsteinfurt (GER)
64 BRAUN Lara 1995 F GER OFC Bonn (GER)
65 1st round KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
66 1st round LÄRM Lena 1992 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
67 1st round BURANDT Maria Alexandra 1996 F GER TK Hannover (GER)
68 1st round BASTIAN Melanie 1992 F GER MTV Giessen (GER)
68 1st round BLASS Sophie-Marie 1997 F GER TV Alzey (GER)
70 1st round KLINCK Nathalie 1991 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 BINGENHEIMER Sandra 1987 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 WÄCHTER Katja 1982 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 SAUER Anne 1991 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 GOLUBYTSKYI Carolin 1985 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
2 KRAUSE Charlotte 1993 F GER OFC Bonn (GER)
2 BRAUN Julia 1997 F GER OFC Bonn (GER)
2 SCHMITZ Franziska 1993 F GER OFC Bonn (GER)
2 MOOR Valentina 1995 F GER OFC Bonn (GER)
3 SC BERLIN       GER SC Berlin (GER)
3 KINZEL Jessica 1996 F GER SC Berlin (GER)
3 KIRSCHEN Kim 1996 F GER SC Berlin (GER)
3 BARTHOLME Rahel 1996 F GER SC Berlin (GER)
3 ZACKE Martina 1984 F GER SC Berlin (GER)
4 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
4 POSGAY Zsofia 1998 F GER PSV Stuttgart (GER)
4 MERKERT Mandy 1987 F GER PSV Stuttgart (GER)
4 KÜHNER Anna-Katharina 1986 F GER PSV Stuttgart (GER)
4 MERKERT Mona Lisa 1984 F GER PSV Stuttgart (GER)
5 BAYER LEVERKUSEN       GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 MERKL Larissa 1983 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 MERKL Roxanne 1988 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 STAUCH Svenja 1990 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 KLAUCK Pia 1981 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 FC LEIPZIG       GER FC Leipzig (GER)
6 WEGENER Marike 1993 F GER FC Leipzig (GER)
6 NIKOLEIZIG Lucie 1994 F GER FC Leipzig (GER)
6 ROMANUS Stephanie 1990 F GER FC Leipzig (GER)
7 TB HAMBURG-EILBECK       GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 KNAP Barbara 1997 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 KLINCK Nathalie 1991 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 HAFKE Charlotte 1993 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 MTV GIESSEN       GER MTV Giessen (GER)
8 GLÄß Elisabeth-Johanna 1996 F GER MTV Giessen (GER)
8 WEIMER Cora 1997 F GER MTV Giessen (GER)
8 BASTIAN Melanie 1992 F GER MTV Giessen (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER OFC Bonn (GER)
2 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
3 BACHMANN Sebastian 1986 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
6 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
7 ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
8 BRÜGGEMANN Mirko 1990 M GER TFC Hanau (GER)
9 PERELMANN Mark 1994 M ISR TSG Weinheim (GER)
10 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
11 RAISCH Andrej 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
12 KAHL Alexander 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER OFC Bonn (GER)
14 GSCHING Alexander 1989 M GER Heidenheimer SB (GER)
15 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
16 PIETSCH Lewis 1996 M GER FC Schkeuditz (GER)
17 FARK Frederic 1991 M GER OFC Bonn (GER)
18 WEINER Björn Erik 1996 M GER OFC Bonn (GER)
19 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
20 NEUHAUS Matthias 1995 M GER FC Moers (GER)
20 HARTMANN Markus 1992 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
22 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
23 LERCH Lukas 1990 M GER Heidenheimer SB (GER)
24 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
25 JUNGHANNS Richard 1990 M GER OFC Bonn (GER)
26 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
27 KLEIN Felix 1995 M GER TSG Weinheim (GER)
28 BRAUN Fabian 1997 M GER FSV Klarenthal (GER)
29 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
30 FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim (GER)
31 BLASCZYK Florian 1994 M GER SV Esslingen (GER)
32 HAMLESCHER Magnus 1998 M GER OFC Bonn (GER)
33 MITTELFARWICK Thierry 1987 M GER OFC Bonn (GER)
34 WESTPHAL Nils 1986 M GER FSC Jena (GER)
35 WOLF Henrik 1992 M GER Walddörfer SV (GER)
36 HÜLSEY Marius 1994 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
37 OSSA Benedict 1996 M GER Dresdener FC (GER)
38 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
39 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
40 MICHALCZIK Jan Christopher 1996 M GER OFC Bonn (GER)
41 TÜRKIS Daniel 1986 M GER Darmstädter FC (GER)
42 MOOR Justian 1997 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
43 ZIEGLER Jörn 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
44 NOACK Oliver 1984 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
45 MAGERKURTH Malte 1989 M GER TC Hameln (GER)
46 KLETSCHKOWSKI Thomas 1974 M GER VFW Oberalster (GER)
47 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer (GER)
48 GONZALEZ Lorenzo 1997 M GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
49 LEHMANN Lucas 1989 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
50 HEIDENREICH Silas 1997 M GER Quernheimer FC (GER)
51 PRECHT Michel 1991 M GER TUS Osterburg Weida (GER)
52 ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen (GER)
53 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
54 MOLDENHAUER Marian 1989 M GER FC Grunewald (GER)
55 HEINDL Jonas 1996 M GER FC Fürth (GER)
56 CHRISTEL Felix 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
56 GROTHKLAUS Dennis 1989 M GER Quernheimer FC (GER)
58 GOLOD Vassili 1993 M GER TC Hameln (GER)
59 SCHMITZ Levent 1976 M GER FC Berlin Südwest (GER)
59 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg (GER)
61 GEIS Glenn 1999 M GER Neuwieder FC (GER)
62 LEHMANN Frank 1986 M GER FC Regensburg (GER)
63 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen (GER)
64 HÖFFNER Norbert 1963 M GER TG Landshut (GER)
65 1st round HAMACHER Thies 1994 M GER TG Neuss (GER)
66 1st round GASPER Christian 1982 M GER ATSV Saarbrücken (GER)
67 1st round LÜHR Jan Hendrik 1994 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
68 1st round PRACKWIESER Frederic 1991 M GER SC Berlin (GER)
69 1st round DEES Adrian 1986 M GER FS TG Würzburg (GER)
70 1st round KLEIN Holger 1964 M GER KTF Luitpold München (GER)
71 1st round FEY Henrik 1996 M GER Hanseatischer FC Lübeck (GER)
72 1st round HÖLLER Fabian 1988 M GER TV Villingen (GER)

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 OFC BONN       GER OFC Bonn (GER)
1 KRÖPLIN Moritz 1991 M GER OFC Bonn (GER)
1 BRAUN Marius 1989 M GER KTF Luitpold München (GER)
1 SCHOPPA Dominik 1995 M GER OFC Bonn (GER)
1 GOLLAN Aljoscha 1989 M GER OFC Bonn (GER)
2 FC TAUBERBISCHOFSHEIM       GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 UFTRING Niklas 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BACHMANN Sebastian 1986 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 RAISCH Andrej 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 GUSTINELLI Johann 1987 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 TSG WEINHEIM       GER TSG Weinheim (GER)
3 VEITENHEIMER Ciaran 1997 M GER TSG Weinheim (GER)
3 DÖRR Georg 1994 M GER TSG Weinheim (GER)
3 KLEIN Felix 2000 M GER TUS Neunkirchen (GER)
4 HEIDENHEIMER SB       GER Heidenheimer SB (GER)
4 ELSNER Dan 1979 M GER Heidenheimer SB (GER)
4 GSCHING Alexander 1989 M GER Heidenheimer SB (GER)
4 BLASCZYK Florian 1994 M GER SV Esslingen (GER)
4 KAUFMANN Florian 1984 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 CTG KOBLENZ       GER CTG Koblenz (GER)
5 VON UXKULL-GYLLENBAND Jan 1996 M GER CTG Koblenz (GER)
5 SCHWANNINGER Timi 1999 M GER CTG Koblenz (GER)
5 KROHMER Maxim 1990 M GER CTG Koblenz (GER)
5 JOPPICH Peter 1982 M GER CTG Koblenz (GER)
6 PSV STUTTGART       GER PSV Stuttgart (GER)
6 STRAUB Jona 1989 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 BAIR Stephan 1975 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 MÄRKLE Clemens 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
6 MARINO Salvatore 1997 M GER PSV Stuttgart (GER)
7 TG DORNIGHEIM       GER TG Dörnigheim (GER)
7 MEINHARD Nils 1998 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 FÖRSTER Tristan 1990 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 FÖRSTER Arno 1992 M GER TG Dörnigheim (GER)
7 TRAAR Christopher 1982 M GER TG Dörnigheim (GER)
8 FECHTCENTRUM HALLE       GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 RICHTER Tilman 1998 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 BRAATZ Eric 1990 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
8 STÖHR Bernd 1983 M GER FSC Jena (GER)
8 LOSERT Jan 1985 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
9 TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
9 PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
9 MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
9 HENNINGER Kevin 1991 M GER TSV Speyer (GER)
9 PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
10 EINTRACHT DUISBURG       GER Eintracht Duisburg (GER)
10 SCHMIDT Thorben 1994 M GER Eintracht Duisburg (GER)
10 BOY Christian 1997 M GER Eintracht Duisburg (GER)
10 JACOBY Udo 1964 M GER Eintracht Duisburg (GER)
10 GORRAY Philipp 1985 M GER Eintracht Duisburg (GER)
11 TSV NEU-ULM       GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 EGNER Alexander 1974 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 CEDRONE Fabio 1973 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 STECK Markus 1972 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
11 KAUFMANN Matthias 1980 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
12 MTV GIESSEN       GER MTV Giessen (GER)
12 ZSCHÄTZSCH Daniel 1993 M GER MTV Giessen (GER)
12 SCHÄFER Kevin 1988 M GER MTV Giessen (GER)
12 EVENIUS Jonathan 1992 M GER MTV Giessen (GER)
13 OSNABRUECKER SC       GER Osnabrücker SC (GER)
13 NEUBERT Arne 1977 M GER Osnabrücker SC (GER)
13 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER Hasper FC (GER)
13 MEHLISS Folker 1967 M GER Osnabrücker SC (GER)
13 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
14 TV VILLINGEN       GER TV Villingen (GER)
14 HÖLLER Fabian 1988 M GER TV Villingen (GER)
14 KÖTZEL Leonard 1994 M GER TV Villingen (GER)
14 FLEIG Daniel 1991 M GER TV Villingen (GER)