Back to list

Results

2009 Deutsche Meisterschaft
GER Schwenningen
May 16, 2009 - May 17, 2009

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 STIENHENSER Dominik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
2 WENZ Luis Joel 1996 M GER Lüdenscheider TV (GER)
3 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
3 GLITSCH Fabian 1996 M GER
5 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
6 HAAN Luis 1996 M GER
7 MARCHUKOV Dmitrij 1996 M SUI ZFC Zürich (SUI)
8 WEINER Björn Erik 1996 M GER TB Burgsteinfurt (GER)
9 KREUZAHLER Carlo 1996 M GER TV Refrath (GER)
10 BRUCHHAUS Lennart 1996 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
11 STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
12 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
13 STRAUBINGER Luca 1996 M GER FA Rheinfelden (GER)
14 GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
15 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
16 JÜRGES Robert Benedikt 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
17 FICHTEL Lars 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 HILLEBRAND Simon 1996 M GER TSG Backnang (GER)
19 SANDER Yannick 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
20 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
21 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
22 KANES Johannes 1996 M GER Freiburger TS (GER)
23 CAMUS Jan Patrick 1996 M GER Herner TC (GER)
24 HETTWER Anton 1996 M GER [i] TUS Chlodwig Zülpich (GER)
25 BOTT Wulf 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
26 SICKFELD Dominic 1996 M GER SSG Bensheim (GER)
27 MESCHEROWSKY Bernard 1996 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
28 MENZEL Wolfgang 1996 M GER VFL Kaufering (GER)
29 HILLMANN Felix 1996 M GER Heidenheimer SB (GER)
30 HANKEL Tim 1996 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
31 DINSE Eric 1996 M GER SC Berlin (GER)
32 GIROD Maxim 1996 M GER SC Berlin (GER)
33 PETERS Luca Falk 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
34 HEBAUF Hendrik 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
35 HEIDELBACH Johann 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
36 ERBACHER Dominik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
37 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
38 ENGELHARD Erik 1996 M GER FC Mosbach (GER)
39 HUNT-HANEY Brian 1996 M GER FC Mosbach (GER)
40 BALDINI Maurizio 1996 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
41 JEßBERGER Luca Leon 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
42 HAMANN Johannes 1996 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
43 GLOYER Marius 1996 M GER TSF Ditzingen (GER)
44 NETTERSHEIM Simon 1996 M GER OFC Bonn (GER)
45 JÄCKLE Simon 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
46 1st round ENGELHARDT Niklas 1996 M GER Lüdenscheider TV (GER)
47 1st round GREBNER Nico 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
48 1st round GLÖßNER Vincent 1996 M GER TG Rohrbach (GER)
48 1st round KÜHNE Justus 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
50 1st round MEIßNER Roderich 1996 M GER 1.SC Norderstedt (GER)
51 1st round TRAUDT Dennis 1996 M GER TG Rohrbach (GER)
52 1st round DENZ Tim 1996 M GER OFC Bonn (GER)
53 1st round KEMMLING Niklas 1996 M GER OFC Bonn (GER)
54 1st round FRICK David 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
55 1st round BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
56 1st round HECHT Clement 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
57 1st round BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
58 1st round DELLOS Tom 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
59 1st round KOCHAN Alexander 1996 M GER SC Berlin (GER)
59 1st round MÜCKE Nico 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
61 1st round SCHON Paul 1996 M GER OFC Bonn (GER)
62 1st round GRÄF Fabian 1996 M GER Elmshorner MTV (GER)
63 1st round SCHRAG Tibor 1996 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
64 1st round JESKE Thomas 1996 M GER ASV Ortenburg (GER)
65 1st round WÖHLERT Tobias 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
66 1st round MÖLLENKAMP Lars 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)

Epee Men's U14+U13 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BADEN-NORD       GER
1 ECK Patrick 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
1 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
1 HEINZELMANN Malte 1995 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
2 NORDRHEIN       GER
2 LEMTIES Julian 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
2 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
2 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 RIVIC Filip 1995 M GER FC Offenbach (GER)
3 FRANK Julius 1995 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
3 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
3 KOTHE Merlin 1995 M GER FC Kassel (GER)
4 BADEN-NORD 2       GER
4 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
4 CHRISTEN Hendrik 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
4 MARCHUKOV Dmitrij 1996 M SUI ZFC Zürich (SUI)
4 GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 WUERTTEMBERG 2       GER
5 STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
5 HILLMANN Felix 1996 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
5 HILLEBRAND Simon 1996 M GER TSG Backnang (GER)
6 WESTFALEN       GER
6 BÖSCH Alexander 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
6 GREWE Niclas Alexander 1995 M GER Lüdenscheider TV (GER)
6 CAMUS Jan Patrick 1996 M GER Herner TC (GER)
6 LU Kevin 1995 M GER TSV Bigge-Olsberg (GER)
7 WESTFALEN 2       GER
7 ENGELHARDT Niklas 1996 M GER Lüdenscheider TV (GER)
7 MÄRZ Florian 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
7 ULLRICH Florian 1995 M GER TV Neheim (GER)
7 WENZ Luis Joel 1996 M GER Lüdenscheider TV (GER)
8 HESSEN 2       GER
8 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
8 SICKFELD Dominic 1996 M GER SSG Bensheim (GER)
8 HAAN Luis 1996 M GER
8 GLITSCH Fabian 1996 M GER
9 BADEN-SUED       GER
9 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
9 STRAUBINGER Luca 1996 M GER FA Rheinfelden (GER)
9 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
9 JÜRGES Robert Benedikt 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
10 WUERTTEMBERG       GER
10 STURM Thorsten 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
10 MATHIS Robin 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
10 KARCHER Sinan 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
10 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
11 OSNABRUECKER SC       GER Osnabrücker SC (GER)
11 MÜCKE Nico 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 ZSCHALER Frederick 1995 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 DELLOS Tom 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
12 BAYERN       GER
12 JESKE Thomas 1996 M GER ASV Ortenburg (GER)
12 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
12 MCINTYRE Kendric 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
12 REHBERGER Maximilian 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
13 FECHTCENTRUM HALLE       GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 WOLF Jonas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 MURCH Sebastian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
13 WÖHLERT Tobias 1996 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
14 SCHLESWIG-HOLSTEIN       GER
14 DRECKMANN Nils 1995 M GER FG Segeberg (GER)
14 GRÄF Fabian 1996 M GER Elmshorner MTV (GER)
14 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
14 DUGE Rasmus 1995 M GER Elmshorner MTV (GER)
15 NORDRHEIN 2       GER
15 BRUCHHAUS Lennart 1996 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 BALDINI Maurizio 1996 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
15 KREUZAHLER Carlo 1996 M GER TV Refrath (GER)
15 KANES Johannes 1996 M GER Freiburger TS (GER)
16 BAYERN 2       GER
16 HANKEL Tim 1996 M GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
16 BOTT Wulf 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
16 GREBNER Nico 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
16 MENZEL Wolfgang 1996 M GER VFL Kaufering (GER)
17 BERLIN       GER
17 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
17 ANDERSCH Michel 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
17 BROSE Johannes 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 ECK Patrick 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
3 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
5 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 GREWE Niclas Alexander 1995 M GER Lüdenscheider TV (GER)
7 HEINZELMANN Malte 1995 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
8 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
9 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 MATHIS Robin 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
11 RIVIC Filip 1995 M GER FC Offenbach (GER)
12 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
13 FRANK Julius 1995 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
14 LEMTIES Julian 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
15 KOTHE Merlin 1995 M GER FC Kassel (GER)
16 MURCH Sebastian 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
17 RIEDER Florian 1995 M GER VSC Donauwörth (GER)
18 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
19 BÖSCH Alexander 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
20 DUGE Rasmus 1995 M GER Elmshorner MTV (GER)
21 SCHUHMANN Julian 1995 M GER EFG Essen (GER)
22 HENZE Dominic 1995 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
23 KARCHER Sinan 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
24 STURM Thorsten 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
25 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
26 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
27 HANSCHKE Lucian 1995 M GER PSV Weimar (GER)
28 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
29 ZSCHALER Frederick 1995 M GER Osnabrücker SC (GER)
30 LU Kevin 1995 M GER TSV Bigge-Olsberg (GER)
31 WEIDLICH Christoph 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
32 ERDMENGER Sascha 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
33 UZUNIDIS Georgios 1995 M GER TSV Mannheim (GER)
34 SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim (GER)
35 GÖTZER Joscha 1995 M GER TSG Backnang (GER)
35 KOEHLER Tillmann 1995 M GER EFG Essen (GER)
37 RENAULT Yves 1995 M GER FA Singen (GER)
38 MÄRZ Florian 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
39 WOLF Jonas 1995 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
40 OTTO Jonas 1995 M GER [i] TUS Chlodwig Zülpich (GER)
41 MCINTYRE Kendric 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
42 NENNO Raphael 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
42 BROSE Johannes 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
44 SIEBER Stephan 1995 M GER TV Kaufbeuren (GER)
45 REHBERGER Maximilian 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
46 1st round BECHMANN Felix 1995 M GER MTV Braunschweig (GER)
47 1st round BLANK Jannis 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
48 1st round PETIN Henner 1995 M GER OFC Bonn (GER)
49 1st round DRECKMANN Nils 1995 M GER FG Segeberg (GER)
50 1st round RIEPENHAUSEN Alexei 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
51 1st round KRASEL Jonas Jakob 1995 M GER MTV Braunschweig (GER)
52 1st round SPEISER Dariush 1995 M GER TSV Mannheim (GER)
53 1st round ROSENBERGER Johannes 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
54 1st round BÜSCHGENS Lutz Otto 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
55 1st round RIEDINGER Timo 1995 M GER FC Mosbach (GER)
56 1st round ANDERSCH Michel 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
57 1st round PEUYN Miguel 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
58 1st round KUPKA Johannes 1995 M GER SSG Bensheim (GER)
58 1st round MUSCHNER Paul 1995 M GER TSV Zella-Mehlis (GER)
58 1st round ULLRICH Florian 1995 M GER TV Neheim (GER)
61 1st round TAMASI Jonas 1995 M GER TSG Reutlingen (GER)
62 1st round MENSE Jan 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)