Back to list

Results

2013 Deutsche Meisterschaft
GER Waldkirch
December 1, 2012 - December 2, 2012

Epee Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HORNISCHER Anna 1996 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 REIMER Janna 1993 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 MORAWIETZ Julia 1993 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 MARX Benita 1994 F GER FC Offenbach (GER)
5 EHLER Alexandra 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 EHLER Olga 1994 F GER Heidenheimer SB (GER)
7 STAHLBERG Nadine 1996 F GER FC Offenbach (GER)
8 VOLLRATH Shirin 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 PLACHTA Florina 1994 F GER FC Offenbach (GER)
10 BECKER Claudia 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 ENDERS Henrike 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
12 RIEDMÜLLER Vanessa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
13 GNAIER Frauke 1996 F GER Heidenheimer SB (GER)
14 ESSER Chiara 1995 F GER Heidenheimer SB (GER)
15 PIESCH Hannah 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 WERNER Kristin 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
17 DERR Patricia 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 BORRMANN Constanze-Viktoria 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
19 MORITZ Katja 1994 F GER OFC Bonn (GER)
20 WITTMANN Sarah 1994 F GER FS TG Würzburg (GER)
21 JONAS Anna 1996 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
22 WEITBRECHT Sophia 1997 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
23 KRAVCHENKO Margarita 1996 F GER OSC Potsdam (GER)
24 SODEMANN Elisa 1996 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
25 STECH Abigail 1995 F GER FC Offenbach (GER)
26 SEHER Annika 1993 F GER Fechtfreunde Münster (GER)
27 NAHM Alina 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
28 SCHMIDT-THOMÉE Chiara 1994 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
29 FARKAS Kristina 1996 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
30 DU Ya Li 1996 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
31 ODENTHAL Lisa Marie 1997 F GER Rheydter TV (GER)
32 ULM Anna-Lea 1993 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
33 MAVRIDIS Sofia 1994 F GER OFC Bonn (GER)
34 WEILER Yvonne 1996 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
35 STARMÜLLER Deborah 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
36 LEXOW Magdalena 1993 F GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
37 SKRUPKE Julia-Amber 1994 F GER TSG Friesenheim (GER)
38 JUNG Katharina-Sophia 1996 F GER
39 VILLWOCK May 1995 F GER FC Grunewald (GER)
40 STANDKE Lorena 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
41 BITTNER Kendra 1997 F GER Herner TC (GER)
42 KROLL Paula 1996 F GER FC Leipzig (GER)
43 MÜLLER-BERGH Ann-Kathrein 1997 F GER FG Segeberg (GER)
44 MAKHOVSKA Florina 1997 F GER EFG Essen (GER)
45 MESZAROS Noémi 1998 F GER FC Offenbach (GER)
46 MERZ Luca 1996 F GER Heidenheimer SB (GER)
47 HÖRNER Marina 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
48 HUGAS MALLORQUI Aida 1994 F GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
49 BUNTZ Melissa 1997 F GER Heidenheimer SB (GER)
50 ZIEGLER Mareike 1994 F GER TSF Ditzingen (GER)
51 MENZEL Marion 1994 F GER MTV München (GER)
52 HANSCHKE Amelie 1998 F GER Heidenheimer SB (GER)
53 GEISBAUER Lea-Marie 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
54 JAHN Julia 1997 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
55 PFLEIDERER Katharina 1996 F GER FC Neckargemünd (GER)
56 LENTZ Julia Charlotte 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
57 TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
58 ERTL Indira Jacqueline 1995 F GER OFC Bonn (GER)
59 MANTAI Karina 1998 F GER TSF Ditzingen (GER)
60 BRAKEMEIER Lina 1994 F GER TG Rohrbach (GER)
60 BRAUN Gina 1997 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
62 HESDAHL Joanna 1996 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
63 SOMMER Katrin 1996 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
64 OETTINGER Vera 1994 F GER
65 1st round TRAUB Hannah 1996 F GER TSG Reutlingen (GER)
66 1st round SCHMIDT Johanna 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
67 1st round TISCH Johanna 1998 F GER Heidenheimer SB (GER)
68 1st round BAZAHICA Laura 1996 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
69 1st round WENZLAFF Meike 1996 F GER MTV Saalfeld (GER)
70 1st round SPIES Vanessa 1995 F GER FSC Saarlouis (GER)
70 1st round LESTAR Judit 1994 F GER Heidenheimer SB (GER)
72 1st round KASCHKY Sophie 1998 F GER FC Offenbach (GER)
73 1st round EYER Leonie 1998 F GER TG Rohrbach (GER)
74 1st round HERCHNER Kira 1993 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
75 1st round KLEINER Katharina 1997 F GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
76 1st round LIEBSTEIN Juliane 1994 F GER SV Medizin Bautzen (GER)
77 1st round FREIER Annika 1996 F GER TSV Neu-Ulm (GER)
77 1st round OPIOLKA Inken 1994 F GER FC Offenbach (GER)
79 1st round ERDMENGER Maria 1998 F GER TG Schwenningen (GER)
80 1st round GERATZ Alicia 1998 F GER OFC Bonn (GER)
81 1st round KÜBLER Katharina 1997 F GER TV Waldshut (GER)
82 1st round COUROUBLE Marie 1998 F GER Lüdenscheider TV (GER)
83 1st round STILL Irena 1996 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
84 1st round JONAS Eva 1999 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
85 1st round FLEISCHER Nuza 1994 F GER FC Grunewald (GER)
86 1st round SOMMER Fiona 1996 F GER MTV Saalfeld (GER)
86 1st round FINGERLE Lisa 1994 F GER TSG Reutlingen (GER)
88 1st round MEYER Magdalena 1995 F GER MTV Braunschweig (GER)
89 1st round BAUER Ronja 1993 F GER MTV Braunschweig (GER)

Epee Women's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 WERNER Kristin 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
1 HORNISCHER Anna 1996 F GER Heidenheimer SB (GER)
1 EHLER Alexandra 1995 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
1 EHLER Olga 1994 F GER Heidenheimer SB (GER)
2 MORITZ Katja 1994 F GER OFC Bonn (GER)
2 MAVRIDIS Sofia 1994 F GER OFC Bonn (GER)
2 DI TELLA Isabel 1993 F ARG
2 REIMER Janna 1993 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 MARX Benita 1994 F GER FC Offenbach (GER)
3 PLACHTA Florina 1994 F GER FC Offenbach (GER)
3 STAHLBERG Nadine 1996 F GER FC Offenbach (GER)
3 STECH Abigail 1995 F GER FC Offenbach (GER)
4 SEHER Annika 1993 F GER Fechtfreunde Münster (GER)
4 WEILER Yvonne 1996 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
4 TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 DERR Patricia 1996 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 VOLLRATH Shirin 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 NAHM Alina 1995 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 PIESCH Hannah 1994 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 JONAS Anna 1996 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
6 HESDAHL Joanna 1996 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
6 JUNG Katharina-Sophia 1996 F GER
6 WEITBRECHT Sophia 1997 F GER [i] UFC Frankfurt (GER)
7 DU Ya Li 1996 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
7 ODENTHAL Lisa Marie 1997 F GER Rheydter TV (GER)
7 MAKHOVSKA Florina 1997 F GER EFG Essen (GER)
8 SCHMIDT Johanna 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
8 ENDERS Henrike 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
8 GEISBAUER Lea-Marie 1995 F GER Lüdenscheider TV (GER)
8 COUROUBLE Marie 1998 F GER Lüdenscheider TV (GER)
9 1st round SOMMER Katrin 1996 F GER SSV Ulm 1846 (GER)
9 1st round REMPFER Saskia 1997 F GER TSG Reutlingen (GER)
9 1st round FINGERLE Lisa 1994 F GER TSG Reutlingen (GER)
9 1st round TRAUB Hannah 1996 F GER TSG Reutlingen (GER)
10 1st round MANTAI Karina 1998 F GER TSF Ditzingen (GER)
10 1st round ZIEGLER Mareike 1994 F GER TSF Ditzingen (GER)
10 1st round ERDMENGER Maria 1998 F GER TG Schwenningen (GER)
10 1st round LIPPERT Melanie 1998 F GER TG Schwenningen (GER)
11 1st round WITTMANN Sarah 1994 F GER FS TG Würzburg (GER)
11 1st round MENZEL Marion 1994 F GER MTV München (GER)
11 1st round ULM Anna-Lea 1993 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)
11 1st round STILL Irena 1996 F GER TSV Schwaben Augsburg (GER)