Back to list

Results

2013 Deutsche Meisterschaft
GER Leverkusen
December 1, 2012 - December 2, 2012

Epee Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BODOCZI Nikolaus 1993 M GER FC Offenbach (GER)
2 MAUNZ Florian 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
3 WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 MANGOLD Simon 1994 M GER SV Esslingen (GER)
5 KUCHALSKI Tim 1994 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
6 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
7 KREILEIN Robert 1994 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 RICHTER Arne 1994 M GER FG Segeberg (GER)
9 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
10 DELFS Lennart 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
11 FROHNMÜLLER Jens 1993 M GER SV Waldkirch (GER)
12 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
13 DANILEJKO Maxim 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
14 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
15 BÜTTNER Christian 1993 M GER TV Kaufbeuren (GER)
16 SCHUHMANN Julian 1995 M GER EFG Essen (GER)
17 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
18 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
19 GRIES Zeno 1993 M GER FC Berlin Südwest (GER)
20 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
21 HANSCHKE Samuel 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
22 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
23 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
24 HEILMANN Falk 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
25 SIEBER Marcel 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
26 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
27 MENZEL Wolfgang 1996 M GER MTV München (GER)
28 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
29 SCHMIDT Thorben 1994 M GER Eintracht Duisburg (GER)
30 CHROMKO Marcel 1996 M GER Dresdener FC (GER)
31 WAGNER Felix 1993 M GER SV Böblingen (GER)
32 SCHUBA David 1994 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
33 SCHMIER Robert 1994 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
35 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
36 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
37 DUGE Rasmus 1995 M GER Elmshorner MTV (GER)
38 HOMILIUS Alexander 1996 M GER SSG Bensheim (GER)
39 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
40 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
41 JÄGER Leon 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
42 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
43 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
44 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
45 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
46 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
47 GEBHARDT Marcus 1993 M GER SSG Bensheim (GER)
48 LEENDERS Tom 1996 M GER Lohausener SV (GER)
49 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
50 KLEINER Stefan 1995 M GER TV Kaufbeuren (GER)
51 ERDMANN Fabian 1995 M GER MTV Mainz (GER)
52 KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
53 BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
54 HERRMANN Maximilian 1993 M GER TSV Hagen (GER)
55 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
56 BEER Florian 1994 M GER Frankfurter TV (GER)
57 BRANTL Julian 1995 M GER FA Rheinfelden (GER)
58 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
59 SCHUKHARDT Volker 1993 M GER VFL Kirchheim (GER)
60 SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim (GER)
61 WEITBRECHT Luis Emanuel 1994 M GER
62 MODROK Johannes 1996 M GER FA Rheinfelden (GER)
63 BLANK Tobias 1993 M GER Heidenheimer SB (GER)
64 KARLE Daniel 1997 M GER SV Böblingen (GER)
65 1st round BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
66 1st round BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
66 1st round BUSCH Paul 1997 M GER Lüdenscheider TV (GER)
68 1st round STIENHENSER Maximilian 1994 M GER Hasper FC (GER)
69 1st round MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
70 1st round BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
71 1st round STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
72 1st round KRASEL Jonas Jakob 1995 M GER MTV Braunschweig (GER)
73 1st round GREMLER Frederik 1994 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
74 1st round BÖSCH Alexander 1995 M GER OFC Bonn (GER)
75 1st round SCHMITT Marc-André 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
76 1st round KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
77 1st round OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
77 1st round REIFSTECK Rafael 1994 M GER Fechterring Hochwald (GER)
79 1st round HOPPE Alexander 1997 M GER FC Berlin Südwest (GER)
80 1st round PEUYN Miguel 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
81 1st round MORIK Marco 1993 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
82 1st round WAGOROWSKI Alexander 1997 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
83 1st round SEUTHE Adrian 1997 M GER TSV Hagen (GER)
84 1st round BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
85 1st round EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
86 1st round LUCZAK Maximilian 1993 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
87 1st round BACHEM Christian 1994 M GER OFC Bonn (GER)
88 1st round KROPP Alexander 1993 M GER FC Oelsnitz (GER)
89 1st round WEIDLICH Christoph 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
90 1st round RIEMANN Niklas 1993 M GER Osnabrücker SC (GER)
91 1st round PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
92 1st round LINCK Jonas 1996 M GER FC Bremen-Nord (GER)
93 1st round SCHÜLING Niels 1997 M GER TG Münster (GER)
94 1st round PETERSEN Cornelius 1998 M GER SV Einheit Altenburg (GER)
95 1st round STÖCKL Phillip 1994 M GER ASV Ortenburg (GER)
96 1st round MARTIN Daniel 1993 M GER VFL Kaufering (GER)

Epee Men's U20 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 MAUNZ Florian 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
1 DANILEJKO Maxim 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
1 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
1 HANSCHKE Samuel 1994 M GER Heidenheimer SB (GER)
2 MESZAROS Maximilian 1998 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BODOCZI Nikolaus 1993 M GER FC Offenbach (GER)
2 WEITBRECHT Luis Emanuel 1994 M GER
2 WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
3 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
3 FROHNMÜLLER Jens 1993 M GER SV Waldkirch (GER)
3 BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
3 BRANTL Julian 1995 M GER FA Rheinfelden (GER)
4 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 BÜRGER Fabian 1993 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 KREILEIN Robert 1994 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
5 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
5 GRIES Zeno 1993 M GER FC Berlin Südwest (GER)
5 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
6 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
6 RICHTER Arne 1994 M GER FG Segeberg (GER)
6 KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
7 KROPP Alexander 1993 M GER FC Oelsnitz (GER)
7 CHROMKO Marcel 1996 M GER Dresdener FC (GER)
7 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
8 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
8 BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
8 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
8 MÜLLER Wilhelm 1997 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
9 HEILMANN Falk 1993 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 DELFS Lennart 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 SIEBER Marcel 1994 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 BÜTTNER Christian 1993 M GER TV Kaufbeuren (GER)
10 MENZEL Wolfgang 1996 M GER MTV München (GER)
10 KLEINER Stefan 1995 M GER TV Kaufbeuren (GER)
10 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
11 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 RIEMANN Niklas 1993 M GER Osnabrücker SC (GER)
11 STIENHENSER Maximilian 1994 M GER Hasper FC (GER)
12 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
12 SEUTHE Adrian 1997 M GER TSV Hagen (GER)
12 SCHÜLING Niels 1997 M GER TG Münster (GER)
12 HERRMANN Maximilian 1993 M GER TSV Hagen (GER)
13 SCHÄFER Tim 1995 M GER VFL Kirchheim (GER)
13 MANGOLD Simon 1994 M GER SV Esslingen (GER)
13 TRAUTWEIN Denis 1993 M GER SV Esslingen (GER)
14 BACHEM Christian 1994 M GER OFC Bonn (GER)
14 BÖSCH Alexander 1995 M GER OFC Bonn (GER)
14 MORIK Marco 1993 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
14 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
15 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
15 KARLE Daniel 1997 M GER SV Böblingen (GER)
15 WAGNER Felix 1993 M GER SV Böblingen (GER)
16 HEUER Fabian Patrick 1997 M GER TSF Ditzingen (GER)
16 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 FISCHER Thilo 1994 M GER TSF Ditzingen (GER)
17 1st round KUCHALSKI Tim 1994 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
17 1st round SCHUBA David 1994 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
17 1st round BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 1st round OTTO Jonas 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
18 1st round GREMLER Frederik 1994 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
18 1st round HEIDELBACH Johann 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
18 1st round KNÖPPER Leonard 1997 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
18 1st round EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)