Back to list

Results

2012 Deutsche Meisterschaft
GER Schwenningen
May 5, 2012 - May 6, 2012

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
3 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
3 BRAINMAN Daniel-Mike 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
5 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
6 BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
7 KLEINER Stefan 1995 M GER TV Kaufbeuren (GER)
8 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
9 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
10 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
11 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
12 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
13 BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
14 BRANTL Julian 1995 M GER FA Rheinfelden (GER)
15 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 HEINZELMANN Malte 1995 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
17 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
18 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
19 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
20 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
21 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
22 BÖSCH Alexander 1995 M GER TV Gladbeck (GER)
23 LEENDERS Tom 1996 M GER Lohausener SV (GER)
24 WEIDLICH Christoph 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
25 SANDER Yannick 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
26 BLANK Jannis 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
27 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
28 BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
29 LEMTIES Julian 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
30 STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
31 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
32 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
33 BOTT Wulf 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
34 OTTO Jonas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
35 HOMILIUS Alexander 1996 M GER SSG Bensheim (GER)
36 STURM Thorsten 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
37 EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
38 SCHÜLING Niels 1997 M GER TG Münster (GER)
39 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
40 JANß Christopher 1995 M GER Fechtclub Soltau (GER)
41 TSOCHANTARIDIS Julius 1997 M GER Fechtverein Heidelberg (GER)
42 GREUL Simon 1998 M GER TSF Ditzingen (GER)
43 SCHUHMANN Julian 1995 M GER EFG Essen (GER)
44 UNTERHAUSER Samuel 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
45 MENZEL Wolfgang 1996 M GER MTV München (GER)
46 JOCKEL Laurent 1997 M GER TSV Buchholz 08 (GER)
47 BUSCH Paul 1997 M GER Lüdenscheider TV (GER)
48 JOHNSRUD Alexander 1997 M GER
49 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
50 BERKEL Dominik 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
51 ERDMENGER Sascha 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
52 MÜLLER Clemens 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
53 HOHMANN Maximilian 1995 M GER Sportfechten Laim (GER)
54 KRASEL Jonas Jakob 1995 M GER MTV Braunschweig (GER)
55 HEIDELBACH Johann 1996 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
56 PEUYN Miguel 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
57 BÜSCHGENS Lutz Otto 1995 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
58 REHBERGER Maximilian 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
59 HAUSCHILD Klaas-Clemens 1996 M GER Dresdener FC (GER)
60 ECKL Timon 1997 M GER TV Neckargemünd (GER)
61 HECK Florian 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
62 MATHIS Robin 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
63 JESKE Thomas 1996 M GER ASV Ortenburg (GER)
64 STEUERLE Alexej 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
65 1st round MÖLLENKAMP Lars 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
65 1st round BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
67 1st round ANDERSCH Michel 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
68 1st round DUGE Rasmus 1995 M GER Elmshorner MTV (GER)
69 1st round KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
70 1st round PALLIKARIDIS Anastasios 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
71 1st round STORP Christian 1996 M GER EFG Essen (GER)
71 1st round HENZE Dominic 1995 M GER TSG Kaiserslautern (GER)
71 1st round HÖSTEREY Niklas 1996 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
74 1st round BECKER Artur 1995 M GER Fechterring Hochwald (GER)
75 1st round RETLER Lukas 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
76 1st round BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
77 1st round SCHWEIKOWSKI Nicolai 1996 M GER EFG Essen (GER)
78 1st round PALTZ Raphael 1997 M GER Fechterring Hochwald (GER)
79 1st round DRECKMANN Nils 1995 M GER FG Segeberg (GER)
80 1st round BOTT Paul 1998 M GER TG Schweinfurt (GER)
81 1st round WEISS Benjamin 1995 M GER Sportfechten Laim (GER)
82 1st round TRESKATIS Erik 1997 M GER SV Esslingen (GER)
83 1st round CHROMKO Marcel 1996 M GER Dresdener FC (GER)
84 1st round KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
85 1st round BROSE Johannes 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
85 1st round JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
87 1st round ZIMMERMANN Lucas 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
88 1st round HAAN Luis 1996 M GER
89 1st round DENZ Tim 1996 M GER OFC Bonn (GER)
90 1st round SCHMIDT Leander 1997 M GER OFC Bonn (GER)
91 1st round GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
92 1st round SONTHEIMER Marc 1996 M GER SSV Ulm 1846 (GER)
93 1st round KROLL Sebastian 1997 M GER FC Oelsnitz (GER)
94 1st round ENDERS Valentin 1997 M GER FC Greifswald (GER)

Epee Men's U17 Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 HACK Maximilian 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
1 MÜLLER Moritz 1995 M GER FC Hardheim-Höpfingen (GER)
1 BAUMANN Silvio 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
2 BRINKMANN Marco 1997 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 OTTO Jonas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 BELLMANN Lukas 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 HORSTMANN Manuel-Stephen 1997 M GER Fechtzentrum Berlin (GER)
3 JAREK Filip 1996 M GER FC Grunewald (GER)
3 ANDERSCH Michel 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
3 SWIRIDOW Anton 1995 M GER TSV Berlin-Wittenau (GER)
4 WEIDLICH Christoph 1995 M GER Frankfurter TV (GER)
4 JOHNSRUD Alexander 1997 M GER
4 MÜLLER Clemens 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
4 FARRELL Killian 1996 M GER [i] UFC Frankfurt (GER)
5 RETLER Lukas 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 BRAUN Rico 1997 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 GEHLES Maximilian 1996 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
5 STUMPF Janek 1995 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 RIEDEL Alexander 1995 M GER SV Waldkirch (GER)
6 BERNER Daniel 1997 M GER SV Waldkirch (GER)
6 BRANTL Julian 1995 M GER FA Rheinfelden (GER)
6 OCHS Vincent 1996 M GER SV Waldkirch (GER)
7 WALTER Noe 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
7 KRASEL Jonas Jakob 1995 M GER MTV Braunschweig (GER)
7 MÖLLENKAMP Lars 1996 M GER Osnabrücker SC (GER)
8 KONDRING Philipp 1998 M GER Heidenheimer SB (GER)
8 STURM Thorsten 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
8 KÄPPELER Dominik 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
8 BLANK Jannis 1995 M GER Heidenheimer SB (GER)
9 BOTT Paul 1998 M GER TG Schweinfurt (GER)
9 BOTT Wulf 1996 M GER TG Schweinfurt (GER)
9 DRESCHER Samuel 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
9 REHBERGER Maximilian 1995 M GER TG Schweinfurt (GER)
10 SCHUHMANN Julian 1995 M GER EFG Essen (GER)
10 PLAJER David 1995 M GER EFG Essen (GER)
10 STORP Christian 1996 M GER EFG Essen (GER)
10 SCHWEIKOWSKI Nicolai 1996 M GER EFG Essen (GER)
11 KARLE Daniel 1997 M GER SV Böblingen (GER)
11 ROOT Lukas 1996 M GER SV Böblingen (GER)
11 SANDER Yannick 1996 M GER TSV Laupheim (GER)
12 MATHIS Robin 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
12 ACCURSO Leon 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
12 ERDMENGER Sascha 1995 M GER TG Schwenningen (GER)
12 STRUZYNA Marcel 1996 M GER TG Schwenningen (GER)
13 HEINZELMANN Malte 1995 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
13 STEUERLE Alexej 1997 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
13 BECKER Philipp 1996 M GER Heidelberger FC/TSG R. (GER)
14 KELPE Henning 1998 M GER FG Segeberg (GER)
14 DUGE Rasmus 1995 M GER Elmshorner MTV (GER)
14 DRECKMANN Nils 1995 M GER FG Segeberg (GER)
14 STADTER Kilian 1996 M GER FG Segeberg (GER)
15 SALIMO Emilio 1996 M GER Dresdener FC (GER)
15 KROLL Sebastian 1997 M GER FC Oelsnitz (GER)
15 HAUSCHILD Klaas-Clemens 1996 M GER Dresdener FC (GER)
15 CHROMKO Marcel 1996 M GER Dresdener FC (GER)
16 SCHMIDT Leander 1997 M GER OFC Bonn (GER)
16 KNECHTL Lukas 1997 M AUT GFU Graz (AUT)
16 DENZ Tim 1996 M GER OFC Bonn (GER)
17 1st round PALLIKARIDIS Anastasios 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
17 1st round HÖSTEREY Niklas 1996 M GER [i] WMTV Solingen (GER)
17 1st round BUSCH Max 1997 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 1st round LEMTIES Julian 1995 M GER [i] WMTV Solingen (GER)