Back to list

Results

2022 Deutsche Meisterschaft
GER Würzburg
June 18, 2022 - June 19, 2022

Foil Men's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MÄDER Michel 2009 M GER Freiburger TS (GER)
2 N GREBING Julian Richard 2009 M GER Fechtclub Marburg (GER)
3 N PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin (GER)
3 N MAHUTKA Leander Luis 2009 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
5 N JOUANI Zakharia 2009 M GER FC Grunewald (GER)
6 N AHLVERS Max 2009 M GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 N KONDRATEV Vasily 2009 M GER FS TG Würzburg (GER)
8 N RISSMANN Joel Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
9 N VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München (GER)
10 N EL EBRASHI Junes 2009 M GER FC Rothenbaum (GER)
11 N GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
12 N JOHN Tim 2009 M GER Dresdener FC (GER)
13 N BEITZ Benni 2010 M GER Dresdener FC (GER)
14 N SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
15 N WÖPPEL Julius 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)
16 N WUNDERLICH Theo 2010 M GER Dresdener FC (GER)
17 N KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
18 N VERBERKT Bennet 2009 M GER FC Moers (GER)
19 N THIEME Moritz 2009 M GER SC Berlin (GER)
20 N TRIEBSWETTER Levi 2010 M GER SC Berlin (GER)
21 N GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER Fechtclub Marburg (GER)
22 N EYMER Moritz 2009 M GER FG Schwerin (GER)
23 N PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers (GER)
24 N SCHNEIDER Mark 2009 M GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
25 N SCHORN Maximilian 2009 M GER FC Moers (GER)
26 N HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
27 N FELGNER Aatos 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
28 N BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
29 N VATTER Haydu Stig 2009 M GER FG Schwerin (GER)
30 N KITTEL Ben Leon 2009 M GER Quernheimer FC (GER)
31 N KELLER Laurin 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
32 N EHMKE Jakob 2009 M GER TG Münster (GER)
33 N MANIA Christoph 2009 M GER Fechtclub Marburg (GER)
34 N DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
35 N TÖRÖK Bence Tibor 2009 M GER Dürener FC (GER)
36 N HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
37 N HILCKEN Emil 2010 M GER FS TG Würzburg (GER)
38 N LODDE Leonard 2009 M GER MTV Giessen (GER)
39 N THIEMEL Erik 2009 M GER FC Moers (GER)
40 N BECK János 2010 M GER Nürnberger FC (GER)
41 N Round SCHONATH Tim Konstantin 2009 M GER FSC Jena (GER)
41 N Round NÜRNBERG Lorenz 2009 M GER TG Dörnigheim (GER)
43 N Round SCHMITZ Meo 2010 M GER Quernheimer FC (GER)
44 N Round HANITSCH Finn-Pepe 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
45 N Round PIETSCH Adrian 2009 M GER FC Moers (GER)
46 N Round MAIER Hendrik 2010 M GER KTF Luitpold München (GER)
47 N Round EUSKIRCHEN Jannis 2010 M GER VT Zweibrücken (GER)
48 N Round GROß Maximilian Daniel 2009 M GER TV Jahn Siegen (GER)
49 N Round TROCKEL Lars 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
50 N Round LOTT Felix 2009 M GER MTV Giessen (GER)
50 N Round REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
50 N Round SCHMITZ Daniel 2010 M GER FC Moers (GER)
53 N Round GHILARDI Brian 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
54 N Round KÜNZE Sebastian 2009 M GER Sportfechten Laim (GER)
55 N 1st round GRINBERG Adrian 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
56 N 1st round PREUß Emil 2010 M GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
57 N 1st round ULBRICHT Timon 2009 M GER PSV Weimar (GER)
58 N 1st round NOLTING Felix Gregor 2010 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
59 N 1st round NOWIKOW Milan 2009 M GER FG Rotation Berlin (GER)
60 N 1st round SCHÖßLER Fridjof 2010 M GER VFL Kirchheim (GER)
61 N 1st round BERTRAM Ramon 2010 M GER FSC Cottbus (GER)
62 N 1st round MADER Mads 2010 M GER MTV München (GER)
63 N 1st round JÄREMO Alvin 2009 M GER TV Markkleeberg (GER)
64 N 1st round DETTMAR Pepe 2010 M GER FG Merseburger Raben (GER)
65 N 1st round TENZER Gregor 2009 M GER VFL Kirchheim (GER)
66 N 1st round MÜNNICH Leander 2010 M GER Freiburger TS (GER)
67 N 1st round ACKERMANN Ben 2010 M GER FC Konstanz (GER)
68 N 1st round VON RAHDEN Leo 2009 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
68 N 1st round BOHL Julius 2009 M GER TUS Wunstorf (GER)
0 A 1st round KUHNMÜNCH Noah 2009 M GER FC Tauberbischofsheim (GER)

Foil Women's U13 Individual History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GRUND Florentine 2009 F GER Dresdener FC (GER)
2 N HERTER Alexandra 2009 F GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
3 N WALL Alexandra 2009 F GER Fechtclub Marburg (GER)
3 N GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
5 N KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
6 N AL HASHIM Daliah 2009 F GER Fechtcentrum Halle (GER)
7 N KELLNER Helena 2010 F GER KTF Luitpold München (GER)
8 N REINDL Alva 2010 F GER FC Moers (GER)
9 N WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
10 N ABENDROTH Teresa 2009 F GER FC Moers (GER)
11 N KRAFT Vivian 2009 F GER TSG Weinheim (GER)
12 N SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
13 N AUTHIER Marie-Hélène 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
14 N GERICKE Elisabeth 2010 F GER FSC Cottbus (GER)
15 N SUWELACK Leonora 2010 F GER SC Berlin (GER)
16 N CONRAD Alessia 2010 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
17 N FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
18 N KÖNCZÖL Edith 2010 F GER Freiburger TS (GER)
19 N HILBRANDT Katharina 2009 F GER FC Moers (GER)
20 N SOROKIN Nika 2010 F GER FC Grunewald (GER)
21 N REHDA Lene 2009 F GER FG Schwerin (GER)
22 N BOC Mai Ly 2009 F GER FC Moers (GER)
23 N WEISSKIRCHEN Diana 2009 F GER Der Fechtverein.Bonn (GER)
24 N SCHACHE Lucy 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
25 N MEIßNER Laurina 2009 F GER SC Berlin (GER)
26 N KRAUSE Martha 2009 F GER FC Rothenbaum (GER)
27 N VOIGT Karla 2009 F GER FG Merseburger Raben (GER)
28 N MALLON Maren 2009 F GER FG Schwerin (GER)
29 N HABIB Alessandra 2010 F GER Nürnberger FC (GER)
30 N ZWICKER Annemarie 2010 F GER FC Konstanz (GER)
31 N HÖPFL Milla 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
32 N PECKERT Carlotta 2009 F GER OFC Bonn (GER)
33 N ABILGAARD Lynn 2009 F GER Darmstädter FC (GER)
34 N BOSCHEVA Ella 2009 F GER FC Grunewald (GER)
35 N SAUER Thea Amelie 2010 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
36 N STENZEL Helen 2009 F GER TFC Hanau (GER)
37 N PAUL Dora-Sophie 2010 F GER FG Schwerin (GER)
38 N SCHNEIDER Elena 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
39 N WANG Melina 2009 F GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
40 N STRITTMATTER Mia 2009 F GER FA Rheinfelden (GER)
41 N Round GAERTNER Christina 2009 F GER Blau-Weiss Buchholz (GER)
42 N Round HÖFLACHER Anne 2009 F GER TV Cannstatt (GER)
43 N Round MAURER Sophie 2010 F GER TUS Pfarrkirchen (GER)
44 N Round JUNG Lara 2009 F GER DFC Düsseldorf (GER)
45 N Round ZANNER Aurelie 2009 F GER TG Dörnigheim (GER)
46 N Round NEUMEISTER Julia 2009 F GER TSV Tettnang (GER)
46 N Round WANG Lina 2010 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
48 N Round SCHNEIDER Luisa 2010 F GER SC Korb (GER)
49 N Round CHEN Wuyi 2009 F GER FSC Jena (GER)
50 N Round MOLLE Luise 2010 F GER MTV Giessen (GER)
51 N Round JÜNGLING Josephine 2009 F GER TFC Hanau (GER)
52 N Round ROTTIG Paulina 2009 F GER MTV Braunschweig (GER)
53 N Round WICK Clara-Maria 2010 F GER VFL Marburg FA (GER)
54 N Round SCHWENDY Lotta Antonie 2009 F GER Bremen 1860 Fechten (GER)
55 N 1st round SCHAGER Wuxi 2009 F GER TV Cannstatt (GER)
56 N 1st round SIMON Sara Lielle 2009 F GER FS TG Würzburg (GER)
57 N 1st round DIERKES Jule Josefine 2009 F GER TG Münster (GER)
58 N 1st round REBE Emilia 2009 F GER SC Berlin (GER)
59 N 1st round HILJEGERDES Eske 2009 F GER OSC Berlin (GER)
60 N 1st round CHAKYR Assol 2010 F GER PSV Stuttgart (GER)
61 N 1st round PLEWKA Jasmin 2009 F GER TG Dörnigheim (GER)
62 N 1st round TRAPP Kyrima 2009 F GER SC Korb (GER)
63 N 1st round MOSKVITIN Nika 2009 F GER TV Jahn Siegen (GER)
64 N 1st round KÄMPER Enie 2010 F GER SC Korb (GER)
65 N 1st round MARHAUSER Paula 2010 F GER TG Dörnigheim (GER)
66 N 1st round GRADL Julia 2009 F GER KSZU Meiningen (GER)
67 N 1st round WILJES Viviana 2009 F GER MTV Braunschweig (GER)
68 N 1st round MENSEL Marina-Sophie 2010 F GER FC Moers (GER)
69 N 1st round DANNENMANN Marie-Sophie 2010 F GER TSB Schwäbisch Gmünd (GER)
70 N 1st round OTT Pia 2009 F GER SC Korb (GER)

Foil Women's U13 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SACHSEN       GER
1 GRUND Florentine 2009 F GER Dresdener FC (GER)
1 SCHACHE Lucy 2010 F GER TV Markkleeberg (GER)
1 GROSCHE Martha 2009 F GER Fechtclub Radebeul (GER)
1 FRITSCHE Rica 2009 F GER KSV Weißwasser (GER)
2 N BAYERN       GER
2 AUTHIER Marie-Hélène 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 KLOSTERMANN Emma 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
2 CONRAD Alessia 2010 F GER SV Wacker Burghausen (GER)
2 KELLNER Helena 2010 F GER KTF Luitpold München (GER)
3 N BERLIN       GER
3 MEIßNER Laurina 2009 F GER SC Berlin (GER)
3 SUWELACK Leonora 2010 F GER SC Berlin (GER)
3 BOSCHEVA Ella 2009 F GER FC Grunewald (GER)
3 SOROKIN Nika 2010 F GER FC Grunewald (GER)
4 N HESSEN       GER
4 STENZEL Helen 2009 F GER TFC Hanau (GER)
4 ABILGAARD Lynn 2009 F GER Darmstädter FC (GER)
4 JÜNGLING Josephine 2009 F GER TFC Hanau (GER)
4 WALL Alexandra 2009 F GER Fechtclub Marburg (GER)
5 N NORDRHEIN       GER
5 HILBRANDT Katharina 2009 F GER FC Moers (GER)
5 ABENDROTH Teresa 2009 F GER FC Moers (GER)
5 SCHOMAKER Viktoria 2009 F GER FC Moers (GER)
5 REINDL Alva 2010 F GER FC Moers (GER)
6 N BADEN-NORD       GER
6 KRAFT Vivian 2009 F GER TSG Weinheim (GER)
6 WEIGAND Sara Marie 2009 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 HÖPFL Milla 2010 F GER FC Tauberbischofsheim (GER)
6 KORNBERGER Siri 2009 F GER TSG Weinheim (GER)
7 N MECKLENBURG-VORPOMMERN       GER
7 REHDA Lene 2009 F GER FG Schwerin (GER)
7 PAUL Dora-Sophie 2010 F GER FG Schwerin (GER)
7 MALLON Maren 2009 F GER FG Schwerin (GER)
8 N NORDRHEIN 2       GER
8 MENSEL Marina-Sophie 2010 F GER FC Moers (GER)
8 BOC Mai Ly 2009 F GER FC Moers (GER)
8 PECKERT Carlotta 2009 F GER OFC Bonn (GER)
8 JUNG Lara 2009 F GER DFC Düsseldorf (GER)
9 N BAYERN 2       GER
9 MAURER Sophie 2010 F GER TUS Pfarrkirchen (GER)
9 SCHNEIDER Elena 2009 F GER KTF Luitpold München (GER)
9 SIMON Sara Lielle 2009 F GER FS TG Würzburg (GER)
9 HABIB Alessandra 2010 F GER Nürnberger FC (GER)
10 N BADEN-SUED       GER
10 ZWICKER Annemarie 2010 F GER FC Konstanz (GER)
10 STRITTMATTER Mia 2009 F GER FA Rheinfelden (GER)
10 KÖNCZÖL Edith 2010 F GER Freiburger TS (GER)
11 N WUERTTEMBERG       GER
11 OTT Pia 2009 F GER SC Korb (GER)
11 TRAPP Kyrima 2009 F GER SC Korb (GER)
11 SCHNEIDER Luisa 2010 F GER SC Korb (GER)
11 CHAKYR Assol 2010 F GER PSV Stuttgart (GER)
12 N HESSEN 2       GER
12 ZANNER Aurelie 2009 F GER TG Dörnigheim (GER)
12 MOLLE Luise 2010 F GER MTV Giessen (GER)
12 PLEWKA Jasmin 2009 F GER TG Dörnigheim (GER)
12 MARHAUSER Paula 2010 F GER TG Dörnigheim (GER)
13 N THÜRINGEN       GER
13 SCHÄFER Sienna Emilia 2009 F GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
13 CHEN Wuyi 2009 F GER FSC Jena (GER)
13 GRADL Julia 2009 F GER KSZU Meiningen (GER)

Foil Men's U13 Team History
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERLIN       GER
1 PUHLMANN Felix 2009 M GER SC Berlin (GER)
1 JOUANI Zakharia 2009 M GER FC Grunewald (GER)
1 TRIEBSWETTER Levi 2010 M GER SC Berlin (GER)
1 THIEME Moritz 2009 M GER SC Berlin (GER)
2 N HESSEN       GER
2 KÖTHE Joscha 2009 M GER FC Rüsselsheim (GER)
2 GREBING Julian Richard 2009 M GER Fechtclub Marburg (GER)
2 GREBING Jonathan Alexander 2010 M GER Fechtclub Marburg (GER)
2 NÜRNBERG Lorenz 2009 M GER TG Dörnigheim (GER)
3 N SACHSEN       GER
3 BEITZ Benni 2010 M GER Dresdener FC (GER)
3 FELGNER Aatos 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
3 JOHN Tim 2009 M GER Dresdener FC (GER)
3 GÜNTHER Hannes 2009 M GER FC Oelsnitz (GER)
4 N BAYERN       GER
4 HILCKEN Emil 2010 M GER FS TG Würzburg (GER)
4 VON ERFFA Leopold 2009 M GER MTV München (GER)
4 KONDRATEV Vasily 2009 M GER FS TG Würzburg (GER)
4 BÖHME David 2010 M GER TSV Neu-Ulm (GER)
5 N WUERTTEMBERG       GER
5 TROCKEL Lars 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
5 ZGURSKII Kristian 2010 M BUL SV Esslingen (GER)
5 SCHIMANN Kirill 2009 M GER PSV Stuttgart (GER)
5 KELLER Laurin 2009 M GER MTV Stuttgart (GER)
6 N NORDRHEIN       GER
6 PAGENKOPF Niklas 2009 M GER FC Moers (GER)
6 VERBERKT Bennet 2009 M GER FC Moers (GER)
6 TÖRÖK Bence Tibor 2009 M GER Dürener FC (GER)
6 DÖRPINGHAUS Philipp 2009 M GER FC Moers (GER)
7 N HAMBURG       GER
7 RISSMANN Joel Hendrik 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
7 EL EBRASHI Junes 2009 M GER FC Rothenbaum (GER)
7 SCHULZ Rasmus 2009 M GER TB Hamburg-Eilbeck (GER)
8 N SACHSEN 2       GER
8 HANITSCH Finn-Pepe 2010 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 WUNDERLICH Theo 2010 M GER Dresdener FC (GER)
8 REIßMANN Moritz 2009 M GER Fechtclub Radebeul (GER)
8 HÄßLER Malte 2009 M GER FC Schkeuditz (GER)
9 N MECKLENBURG-VORPOMMERN       GER
9 EYMER Moritz 2009 M GER FG Schwerin (GER)
9 ERTL Marvin 2010 M GER FG Schwerin (GER)
9 VATTER Haydu Stig 2009 M GER FG Schwerin (GER)
10 N WESTFALEN       GER
10 EHMKE Jakob 2009 M GER TG Münster (GER)
10 SCHMITZ Meo 2010 M GER Quernheimer FC (GER)
10 KITTEL Ben Leon 2009 M GER Quernheimer FC (GER)
10 GROß Maximilian Daniel 2009 M GER TV Jahn Siegen (GER)
11 N THÜRINGEN       GER
11 SCHONATH Tim Konstantin 2009 M GER FSC Jena (GER)
11 HANDSCHACK Yannick 2009 M GER FZ Erfurt EnGarde (GER)
11 ULBRICHT Timon 2009 M GER PSV Weimar (GER)
12 N NORDRHEIN 2       GER
12 SCHORN Maximilian 2009 M GER FC Moers (GER)
12 THIEMEL Erik 2009 M GER FC Moers (GER)
12 PIETSCH Adrian 2009 M GER FC Moers (GER)
12 SCHMITZ Daniel 2010 M GER FC Moers (GER)
13 N HESSEN 2       GER
13 MANIA Christoph 2009 M GER Fechtclub Marburg (GER)
13 LOTT Felix 2009 M GER MTV Giessen (GER)
13 KARAÖREN Ege Tuna 2009 M TUR FC Rüsselsheim (GER)
13 MORLOCK Felix 2010 M GER TFC Hanau (GER)
14 N BAYERN 2       GER
14 BECK János 2010 M GER Nürnberger FC (GER)
14 MADER Mads 2010 M GER MTV München (GER)
14 KÜNZE Sebastian 2009 M GER Sportfechten Laim (GER)
14 MAIER Hendrik 2010 M GER KTF Luitpold München (GER)
15 N BREMEN       GER
15 SCHEIBNER Boje Mattes 2010 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
15 VON RAHDEN Leo 2009 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)
15 NOLTING Felix Gregor 2010 M GER Bremen 1860 Fechten (GER)