Back to list

Results

Bonner Säbel
GER Bonn
February 8, 2020 - February 8, 2020

Sabre Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOHL Polina 2007 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 N HERBON Cisanne 2008 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N CHAMPION Elizabeth 2007 F GER TV Ratingen (GER)
3 N WEILAND Mia 2008 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 N ULRICH Sophia 2007 F GER TV Ratingen (GER)
6 N MIX Esther 2008 F GER SG Kaarst (GER)
7 N GÖRRES Norina 2008 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
8 N KAMPHUIS Jona Marlene 2008 F GER Königsbacher SC (GER)
9 N BORMANN Johanna 2008 F GER TSV Kenten (GER)

Sabre Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N CHIANG Enno 2007 M NED s.v. Surtout (NED)
2 N SCHIFFER Mika 2007 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N KAIMER Carl 2007 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
3 N WEBER Leonard 2008 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
5 N KOBYAKOV Pavel 2007 M RUS OFC Bonn (GER)
6 N DIEKMANN Laurence 2007 M GER TV Ratingen (GER)
7 N WERTH Cornelius 2007 M GER TSV Kenten (GER)
8 N ERMERT Johannes 2007 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
9 N MATHIOT Samuel 2007 M FRA TV Ratingen (GER)
10 N HAHN Tammo 2007 M GER TV Ratingen (GER)
11 N WERLING Niklas 2007 M GER Königsbacher SC (GER)
12 N ASCHOFF Jan 2007 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
13 N SCHEJNOHA Florian 2008 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
14 N SCHRÖDER Noah Gabriel 2008 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
15 N KOBYAKOV Vadim 2007 M RUS OFC Bonn (GER)
16 N SEIMETZ Robert Martin 2008 M GER OFC Bonn (GER)
17 N TCHITARA Abdul Malik 2007 M GER OFC Bonn (GER)
18 N WEIDE Timo Caspar 2008 M GER FC Lütjensee (GER)
19 N WAGNER Merlin 2008 M GER Königsbacher SC (GER)
20 N HEININGER Leonard 2008 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
21 N BEINE Daniel 2008 M GER TV Ratingen (GER)
22 N KRUPP Lukas 2007 M GER OFC Bonn (GER)
23 N KREUDER Ben 2008 M GER Königsbacher SC (GER)
24 N MEIER Florian 2007 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
25 N ELLEBRECHT Jona 2008 M GER Königsbacher SC (GER)
26 N PTASZYNSKI Wiktor 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)

Sabre Women's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STEIN Amy 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N KUSIAN Miriam 2004 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N WERTH Johanna 2005 F GER TSV Kenten (GER)
3 N OGNEVA Anastasija 2002 F LAT
5 N SCHOCH Sophie 2003 F GER TV Wetzlar (GER)
6 N GIZINSKI Merle 2000 F GER TG Herford (GER)
7 N BRÜNJES Katharina 2005 F GER TV Jahn Oelde (GER)
8 N HEIDKAMP Jaimie 2004 F GER TG Herford (GER)

Sabre Men's U20 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PIECHA Robert 2003 M GER OFC Bonn (GER)
2 N SCHMITZ Peter 2001 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N TEICHNER Tristan Maximilian 2004 M GER TV Ratingen (GER)
3 N WAGNER Jonas 2002 M GER TV Wetzlar (GER)
5 N HEIDKAMP Neil 2002 M GER TG Herford (GER)
6 N CONNEMANN Maik 2002 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 N ECKSTEIN Marlin 2003 M GER OFC Bonn (GER)
8 N JENKE Vincent 2004 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
9 N GÖTZ Maximilian 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N SABIELNY Tom Markus 2004 M GER TG Herford (GER)
11 N WEIS Amadeo 2004 M GER OFC Bonn (GER)
12 N ANNIES Joshua Karel 2003 M GER TSV Kenten (GER)
13 N ENGELHARDT Carsten 2004 M GER TV Jahn Oelde (GER)
14 N SCHODDEL Finn 2004 M GER OFC Bonn (GER)
15 N HAUBROK Elias 2000 M GER TSV Kenten (GER)
16 N GORNIG Gabriel 2002 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)

Sabre Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHEIBKE Marla 2010 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 N LUCAS Annika 2009 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N FUCHS Luisa 2009 F GER TG Herford (GER)
3 N WERTH Franziska Maria 2009 F GER TSV Kenten (GER)
5 N BONET Sofie 2010 F GER Königsbacher SC (GER)
6 N MAYR Lisa Marie 2009 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
7 N KÖHL Matilda Katharina 2010 F GER Königsbacher SC (GER)

Sabre Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHALL Patrick 2009 M GER Königsbacher SC (GER)
2 N SCHIFFER Matti 2009 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N SIMONS Gereon 2009 M GER TV Ratingen (GER)
3 N STEINBERG Jesko 2009 M GER Königsbacher SC (GER)
5 N SCHULZE WISCHELER Vincent 2009 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 N STÜDEMANN David 2010 M GER TV Ratingen (GER)
7 N SCHILLER Samuel 2010 M GER TV Wetzlar (GER)
8 N LIU Justin 2010 M GER SG Kaarst (GER)
9 N BEUL Philipp 2010 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N PAWLIK Maximilian 2010 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
11 N KARLS Paul 2009 M GER SG Kaarst (GER)
0 D 1st round LOOCK Jasper 2009 M GER TV Ratingen (GER)

Sabre Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KURZAWA Marisa Victoria 2006 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
2 N KÜPPER Livia 2006 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
3 N WEILAND Julia 2005 F GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N BUITENHUIS Vera 2005 F NED
5 N DE WIT Jazz 2005 F NED s.v. De 3 Musketiers (NED)
6 N WERTH Johanna 2005 F GER TSV Kenten (GER)
7 N REINHARDT Frederike 2006 F GER Königsbacher SC (GER)
8 N MITNACHT Emma 2005 F GER CTG Koblenz (GER)
9 N GILLES Nora 2005 F GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
10 N CHAMPION Elizabeth 2007 F GER TV Ratingen (GER)
11 N BORMANN Johanna 2008 F GER TSV Kenten (GER)
12 N KLAR Marike 2007 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
13 N LORENZ Katie 2005 F GER TV Wetzlar (GER)
14 N MIX Esther 2008 F GER SG Kaarst (GER)

Sabre Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BUTIN BIK Nathan 2005 M NED s.v. Beau Geste (NED)
2 N HUSMANN Matthis 2006 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
3 N CASTILLO BRAUN Leonardo 2006 M GER TV Wetzlar (GER)
3 N PELZ Jarnu 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N SCHENKEL Moritz 2006 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
6 N OBORSKIS Marks 2006 M LAT Rigas Zobenu Paukosanas Klubs (LAT)
7 N SCHILLER Nick 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
8 N CHIANG Enno 2007 M NED s.v. Surtout (NED)
9 N ALLZEIT Benedikt 2005 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
10 N GOLIASCH David 2005 M GER Königsbacher SC (GER)
11 N OVERBEEKE Attila 2005 M NED s.v. P.S.V. Eindhoven (NED)
12 N HEERING Lukas 2005 M GER TV Wetzlar (GER)
13 N DIEKMANN Laurence 2007 M GER TV Ratingen (GER)
14 N TEICHNER Conrad 2006 M GER TV Ratingen (GER)
15 N LÖLL Niklas 2006 M GER TV Wetzlar (GER)
16 N HAHN Tammo 2007 M GER TV Ratingen (GER)
17 N ROOS Nils 2006 M GER FC Lütjensee (GER)
18 N NOWAK Fabian 2006 M GER TSV Bayer Dormagen (GER)
19 N MARX Sky Paris 2007 M GER TV Wetzlar (GER)
20 N TERWELP Simon 2005 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
21 N OPHERDEN Finn 2006 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
22 N KRUMME Julius 2006 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
23 N WERTH Cornelius 2007 M GER TSV Kenten (GER)
24 N KAIMER Carl 2007 M GER FSV Mülheim/Ruhr (GER)
0 D 1st round NEUNZIG Moritz 2007 M GER TSV Kenten (GER)