Back to list

Results

2020 Bayerische Meisterschaften
GER Weilheim
February 8, 2020 - February 9, 2020

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TALAN Jan 2000 M GER USC München (GER)
2 N BAEDEKER Frank 1966 M GER TV Ingolstadt (GER)
3 N LÖHNERT Jonas 1994 M GER MTV München (GER)
3 N TESAR Rüdiger 1966 M AUT HSV Wr.Neustadt (AUT)
5 N STOERRLE Christopher 1988 M GER MTV München (GER)
6 N KRAMER Michael 2003 M GER TV Augsburg (GER)
7 N PICHLMEIER Martin 1980 M GER FC Gröbenzell (GER)
8 N RIEBLINGER Fabian 1999 M GER TV Augsburg (GER)
9 N RIEBLINGER Manuel 1999 M GER TV Augsburg (GER)
10 N WAGNER Jürgen 1963 M GER FC Regensburg (GER)
11 N KLEINER Stefan 1995 M GER TV Kaufbeuren (GER)
12 N BRUMMER Andreas 1990 M GER FC Regensburg (GER)
13 N MENZEL Wolfgang 1996 M GER USC München (GER)
14 N ETTENGRUBER Marcel 1998 M GER SSV Ettal (GER)
15 N SZAMOSI Balint 1986 M HUN FC Regensburg (GER)
16 N LEDWA Aljoscha 1989 M GER MTV Ingolstadt (GER)
17 N HARTIG Michael 1967 M GER MTV München (GER)
18 N RUSCH Harald 1966 M GER MTV München (GER)
19 N POLISHCHUK Denys 1988 M UKR FC Regensburg (GER)
20 N KRAUSE Michael 1971 M GER MTV München (GER)
21 N HENNINGSEN John 1993 M GER MTV München (GER)
22 N SCHIRRMEISTER Ricardo 1993 M GER Post SV Nürnberg FA (GER)
23 N LONZER Michael 1967 M GER USC München (GER)
24 N MARKUS Daniel 1967 M GER USC München (GER)
25 N EULER Conrad 1977 M GER TV Kaufbeuren (GER)
26 N MOSTER Sebastian 1981 M GER MTV München (GER)
27 N ROBERT Jan 1970 M GER MTV München (GER)
28 N SALONIKIDIS Petrus 1973 M GER Fechtclub München (GER)
29 N BOS Marc 1971 M GER TSV Weilheim (GER)
30 N SWADZBA Thaddäus 1987 M GER SGS Erlangen (GER)
31 N MAY Richard 1959 M GER USC München (GER)
32 N MARTIN Daniel 1993 M GER TSV Weilheim (GER)
33 N 1st round GÄRTNER Andreas 1969 M GER USC München (GER)
34 N 1st round MIEHLBRADT Fabian 1971 M GER ASV Ortenburg (GER)
35 N 1st round ZYLKA Henryk 1955 M GER TG Landshut (GER)
36 N 1st round MARTIN Armin 1967 M GER TSV Weilheim (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BIEBER Stephanie 1991 F GER MTV München (GER)
2 N LOWACK Helena 1982 F GER SGS Erlangen (GER)
3 N FREISL Patricia 2000 F GER SSV Ettal (GER)
3 N WALLNER Josefine 2003 F GER FC Gröbenzell (GER)
5 N MENZEL Marion 1994 F GER USC München (GER)
6 N BRACHERT Denise 1996 F GER MTV München (GER)
7 N WIGGERS Ann-Kathrin 1993 F GER TSV Hof (GER)
8 N BRUMANN Sarah 2004 F GER TV Augsburg (GER)
9 N BOHNE Annika 1998 F GER FC Regensburg (GER)
10 N HECKEBERG Nicola 1982 F GER FC Gröbenzell (GER)
11 N HENKELMANN Claudia 1978 F GER MTV München (GER)
12 N SCHIFFMANN Ute 1946 F GER Post SV Nürnberg FA (GER)
13 N STAHL Nadine 1994 F GER SGS Erlangen (GER)
14 N MÜNZ Kerstin 1998 F GER TSG Füssen (GER)
15 N LÖFLATH Amelie 2002 F GER TV Augsburg (GER)
16 N KAMENISCAKOVA Ida 1983 F SVK SV Wangen (GER)
17 N LÜTH Marie 1996 F GER USC München (GER)
18 N ROBERT Karla 2003 F GER MTV München (GER)
19 N BALACESCU Livia 1992 F ROU Fechtclub München (GER)
20 N TAFEL Sibylle 1966 F GER Fechtclub München (GER)
21 N HOLLERBACH Marcella 1996 F GER TSG Füssen (GER)
22 N FELDMAIER Manuela 1960 F GER MTV München (GER)
23 N BAUMGÄRTNER Bianca 1980 F GER MTV München (GER)
24 N KROLAK Lea 2002 F GER MTV München (GER)
25 N 1st round TYROLLER Theresa 1993 F GER TV Kaufbeuren (GER)
26 N 1st round SIMMEN Michelle 1998 F GER SGS Erlangen (GER)
27 N 1st round WIESMÜLLER Angelika 1966 F GER TSG Füssen (GER)

Epee Women's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ILLIG Fiona 2006 F GER TV Kaufbeuren (GER)
2 N RITTER Erin 2005 F GER TG Schweinfurt (GER)
3 N KIRMSER Anaïs 2005 F GER TSV Trudering (GER)
3 N RIEMER Jana-Ada 2006 F GER TV Kaufbeuren (GER)
5 N VON ERFFA Victoria 2005 F GER MTV München (GER)
6 N WALDMANN Victoria 2008 F GER TV Augsburg (GER)
7 N BÜNNING Aenne 2006 F GER TSV Weilheim (GER)
8 N WINKER Paula 2008 F GER TV Augsburg (GER)
9 N YOOSEFI Daria 2007 F GER TV Augsburg (GER)
10 N LECHLER Anna 2005 F GER TSV Ansbach (GER)
11 N STIRNWEIS Lioba 2005 F GER TSV Trudering (GER)
12 N EL-QARM Hannin 2006 F GER TG Schweinfurt (GER)
13 N WITTEVEEN Kaiya 2005 F GER Fechtclub München (GER)
14 N CIVAN Tuana 2008 F GER SSV Ettal (GER)
15 N KRAUSE Leni 2008 F GER TV Augsburg (GER)
16 N KRÜGER Jasmin 2006 F GER TV Augsburg (GER)
17 N 1st round LECHLER Marie 2006 F GER TSV Ansbach (GER)

Epee Men's U15 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N VON JONQUIERES Johannes 2005 M GER SSV Ettal (GER)
2 N WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)
3 N HARTWIG Albert 2005 M GER FC Gröbenzell (GER)
3 N REINEKE Nepomuk 2006 M GER SSV Ettal (GER)
5 N LEITL Johannes 2005 M GER TSV Weilheim (GER)
6 N KRAUSE Levi 2008 M GER TV Augsburg (GER)
7 N BRUNNER Maximilian 2005 M GER SSV Ettal (GER)
8 N FITZ Simon 2005 M GER TV Augsburg (GER)
9 N 1st round QUAST Christopher 2006 M GER FC Gröbenzell (GER)
10 N 1st round GROLLITSCH Atilla 2006 M GER TV Augsburg (GER)
11 N 1st round REINECKE Jonas 2006 M GER MTV München (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N ROLOFF Alexandra 2009 F GER TV Augsburg (GER)
2 N NORDMEYER Helene 2010 F GER TV Augsburg (GER)
3 N HOLLAND-MORITZ Ruby Carla 2010 F GER SSV Ettal (GER)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N REINEKE Franz 2009 M GER SSV Ettal (GER)
2 N MAZRAANI Vincent 2009 M GER MTV München (GER)
3 N ANTONOV Michael 2009 M GER TV Kaufbeuren (GER)
3 N WEIGEL Nick 2009 M GER TG Schweinfurt (GER)
5 N SCHNURR Frederik 2009 M GER TV Augsburg (GER)
6 N LUTZENBERGER Marcos 2010 M GER TV Kaufbeuren (GER)
7 N HARTMANN Felix Ayotunde 2009 M GER TG Schweinfurt (GER)
8 N VON SALDERN Felix 2009 M GER TV Augsburg (GER)
9 N MARGULL Nils 2009 M GER TG Schweinfurt (GER)
10 N EULER Jakob 2010 M GER TV Kaufbeuren (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BRUMANN Sarah 2004 F GER TV Augsburg (GER)
2 N VÖLKER Paula 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
3 N SAUER Lea 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
3 N WALLNER Josefine 2003 F GER FC Gröbenzell (GER)
5 N SCHMID Linda 2003 F GER TV Augsburg (GER)
6 N RIEMER Jana-Ada 2006 F GER TV Kaufbeuren (GER)
7 N SILVESTRO Laura 2003 F GER FC Gröbenzell (GER)
8 N GIL AUSTEL Maira Alegria 2004 F GER TG Schweinfurt (GER)
9 N 1st round SCHMID Sarah 2003 F GER SSV Ettal (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRAMER Michael 2003 M GER TV Augsburg (GER)
2 N TATZKO Jonte Finn 2004 M GER Nürnberger FC (GER)
3 N DEIßLER Maximilian 2003 M GER TG Schweinfurt (GER)
3 N ZU STOLBERG Ferdinand 2003 M GER TV Augsburg (GER)
5 N VON JONQUIERES Johannes 2005 M GER SSV Ettal (GER)
6 N PEDROTTI Tobia 2003 M ITA TV Kaufbeuren (GER)
7 N BEHNKE Otto 2003 M GER TV Augsburg (GER)
8 N SUCHERT Theo 2004 M GER TV Augsburg (GER)
9 N THOMASINI Nico 2004 M GER TV Kaufbeuren (GER)
10 N HEßDÖRFER Nils 2003 M GER TG Schweinfurt (GER)
11 N HANEL Moritz 2004 M GER Fechtclub München (GER)
12 N REINEKE Nepomuk 2006 M GER SSV Ettal (GER)
13 N 1st round MAYER Ramon 2004 M GER TV Augsburg (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N YOOSEFI Daria 2007 F GER TV Augsburg (GER)
2 N WALDMANN Victoria 2008 F GER TV Augsburg (GER)
3 N CIVAN Tuana 2008 F GER SSV Ettal (GER)
3 N KRAUSE Leni 2008 F GER TV Augsburg (GER)
5 N WINKER Paula 2008 F GER TV Augsburg (GER)
6 N WITHERS Nomi Claire 2008 F GER TG Schweinfurt (GER)
7 N UTZMEIER Frieda 2008 F GER FC Gröbenzell (GER)
8 N MAMET Selma 2008 F GER FC Gröbenzell (GER)
9 N KLAUSER Tizia 2007 F GER TSV Weilheim (GER)
10 N STIRNWEIS Isabelle 2007 F GER TSV Trudering (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WINKER Leonard 2007 M GER TV Augsburg (GER)
2 N KRAUSE Levi 2008 M GER TV Augsburg (GER)
3 N PENNER Jan Gustav 2008 M GER TV Augsburg (GER)
3 N RUDOLPH Ferdinand 2008 M GER MTV München (GER)
5 N KALCH Elias 2007 M GER TV Augsburg (GER)
6 N VON SALDERN Niklas 2007 M GER TV Augsburg (GER)
7 N KRANAWETTER Lukas 2008 M GER TSV Weilheim (GER)