Back to list

Results

11. Leverkusener Degen-Pokal
GER Leverkusen
December 8, 2018 - December 9, 2018

Epee Women's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SANDER Tabea 2009 F GER EFG Essen (GER)
2 N LUCKENBACH Emilie 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N GANGEL Martha 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N KOLDITZ Lilian-Fabienne 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N IXKES Athea Alwara Elisa Maria 2009 F GER Frankfurter TV (GER)
6 N KOLDITZ Olivia-Sarah 2009 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Women's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STUMPF Lea Marie 2008 F GER OFC Bonn (GER)
2 N JOULIET Helena 2008 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N GEEF Tessa 2008 F GER TSV Hagen (GER)

Epee Women's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KUNISCH Matilda 2007 F GER FC Offenbach (GER)
2 N FRICKE Fiona 2007 F GER FC Offenbach (GER)
3 N LEBRENZ Mia 2007 F GER OFC Bonn (GER)
4 N REIHS Meika 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N BÄUMER Amelie 2007 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
6 N SUTTROP Pia 2007 F GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
7 N ADER Lilly 2007 F GER Neusser SV (GER)
8 N TURCHI Laura 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 N MEHLHAFF Maria 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
10 N SCHASIEPEN Luca-Marie 2007 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 N VEIT Mia 2007 F GER Solinger TB (GER)

Epee Men's U10 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N WEBER Henning 2009 M GER Lohausener SV (GER)
2 N HOFSOMMER Tristan 2009 M GER TSV Hagen (GER)
3 N MICZKO Marcus 2009 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N STREIT Mauritz 2009 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
5 N GIERSBACH Leonard 2009 M GER TV Dillenburg (GER)
6 N KUZINA Lennard 2009 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N KNEILE Michel 2009 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
8 N ESEN Keyan Can 2009 M GER TSV Hagen (GER)
9 N GEßNER Finn 2009 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KRAHMER Eryk 2006 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
2 N HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N FRANCO Jacopo Samuele 2006 M GER TSV Hagen (GER)
3 N STÖCKER Paul 2006 M GER BFC Rösrath (GER)
5 N HANS Matthis 2006 M GER TG Rohrbach (GER)
6 N CEFERINO MARX Daniel 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N PRINZ Jonathan Luis 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 N POHL Marc Arthur 2006 M GER OFC Bonn (GER)
9 N TACHRIFET Safouane 2006 M GER Düsseldorfer FV (GER)
10 N BAERSCH Henri Anton 2006 M GER Solinger TB (GER)
11 N WEBER Vincent 2006 M GER OFC Bonn (GER)
12 N VON LÜNINCK Ludwig 2006 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
13 N HEIN Linus 2006 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
14 N FREUDHOFEN Ole Erik 2006 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)

Epee Men's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N WARNKING Nicolo 2005 M GER Fechterring Hochwald (GER)
3 N MORLANG Nick 2005 M GER Lohausener SV (GER)
3 N VELTRUP Ole 2005 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
5 N WIENANDS Jeremy 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N SCHMIDT Jann-Rouven 2005 M GER TV Dillenburg (GER)
7 N SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N MÜLLER David 2005 M GER EFG Essen (GER)
9 N FRANKEN Marvin 2005 M GER Neusser SV (GER)
10 N WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 N GLOWACZ Laurin 2005 M GER TSV Hagen (GER)
12 N CONRADS Henri 2005 M GER OFC Bonn (GER)
13 N FROHNE Christopher 2005 M GER EFG Essen (GER)
14 N KUNISCH Henri 2005 M GER FC Offenbach (GER)
15 N DONATI Federico 2005 M ITA Darmstädter FC (GER)
16 N 1st round RUDOLPH Jan Mika 2005 M GER Lohausener SV (GER)
17 N 1st round NIEZOLDT Kim 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Women's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N COUROUBLE Joelle 2004 F GER Lüdenscheider TV (GER)
2 N WEDEL Floria 2003 F GER OFC Bonn (GER)
3 N AMUSER Janina 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N JÜTTEN Svenja 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N MÜLLER Fiona 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N KOTTUSCH Constanze 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 N LANGER Franziska 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 N TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
10 N EITNER Annika 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
11 N REIHS Alina Victoria 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
12 N PRINZ Nele 2004 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
13 N GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
14 N STEFFENS Eva 2006 F GER SSG Bensheim (GER)
15 N BENABBOU Shirin 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
16 N FISCHER Julia 2004 F GER OFC Bonn (GER)
17 N KUSSMAUL Anastasia 2003 F GER Düsseldorfer FV (GER)
18 N GONANO Svea 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
19 N BERNSTEIN Katharina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
20 N AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
21 N BÖRGER Lina Fortuna 2004 F GER Wuppertaler FC (GER)
22 N ADAM Paula 2002 F GER Neusser SV (GER)
23 N SCHAEFER Lisa Marie 2003 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
24 N SCHICKER Maike 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
25 N TROST Clara 2004 F GER OFC Bonn (GER)
26 N SCHICKER Jana 2004 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
27 N PFEIFFER Nina 2003 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
28 N BORGHS Louise 2005 F GER EFG Essen (GER)
29 N Round LIETO Alyssia 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
30 N Round BERNSTEIN Viktoria 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
31 N 1st round GRUPE Mia 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
32 N 1st round HUSMANN Lena 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
33 N 1st round LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N GIANNOTTE Flavio 1995 M LUX CE Sud (LUX)
2 N TIMOSHENKO Kirill 1990 M RUS Frankfurter TV (GER)
3 N HESSE Jonas 1989 M GER OFC Bonn (GER)
3 N STYN Robert 1995 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N KÄMEREIT Maximilian Rubens 2001 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N BONGARD Louis 2000 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N QUANZ Guido 1966 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N EVSENIN Egor 1995 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
9 N BITSCH Peter 1996 M GER Darmstädter FC (GER)
10 N HESS Alexander 1966 M GER Aachener FC (GER)
11 N HUSEMANN Luca 1999 M GER EFG Essen (GER)
12 N MASTHOFF Bruno 1998 M GER EFG Essen (GER)
13 N DOROSCHEWSKI Johannes 1985 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
14 N HANSEL Thomas 1967 M GER Darmstädter FC (GER)
15 N STAGE Tobias 1998 M GER FC Bremen-Nord (GER)
16 N VOß Thilo 1987 M GER TV Paderborn (GER)
17 N DEHN Julius 2000 M GER EFG Essen (GER)
18 N STAND Thomas 1986 M GER Neusser SV (GER)
19 N COLLING Emile 1968 M LUX Fechterring Hochwald (GER)
20 N LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
21 N WADE Oliver Samuel 1999 M GBR SC Den Bosch (NED)
22 N WIßKIRCHEN Moritz 1999 M GER BFC Rösrath (GER)
23 N BURKARDT Michael 1959 M GER Darmstädter FC (GER)
24 N JORDAN René 1998 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
25 N MATTERN Oliver 1990 M GER Duisburger FK (GER)
26 N BÄHREN Jonas 1995 M GER Rheydter TV (GER)
27 N VORBERG Bjarne 1997 M GER Rheydter TV (GER)
28 N MAYSAMI Mahmoud 1965 M GER Duisburger FK (GER)
29 N BARTL Jonathan 1998 M GER Rheydter TV (GER)

Epee Men's U11 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N DENG Levi 2008 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
2 N HOFFMANN Max 2008 M GER FC Offenbach (GER)
3 N GOEDEJOHANN Anselm Maria 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
4 N GIANNOLO Valerio 2008 M GER Frankfurter TV (GER)
5 N KINDINGER Oliver 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N PURAT Christian 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N STROß Vince 2008 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
8 N SCHWAN Marvin 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 N SCHNEIDER Yannik 2008 M GER BFC Rösrath (GER)
10 N TIEDE Floyd 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
11 N BREIDENICH Lutz 2008 M GER TV Dillenburg (GER)
13 N SPIEKERMANN Lasse 2008 M GER TSC Eintr. Dortmund (GER)
14 N PRIEBEL Ben 2008 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
15 N HOBERG Carl-Ole 2008 M GER TV Hoffnungsthal (GER)
16 N KÖPER Lennart 2008 M GER Düsseldorfer FV (GER)
16 N NEUHOFF Niklas 2008 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's U12 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MÜLLER Benno 2007 M GER BFC Rösrath (GER)
2 N ADAM Moritz Mats 2007 M GER Neusser SV (GER)
3 N HERTWECK Andri 2007 M GER Eintracht Frankfurt (GER)
4 N COLLING Herve 2007 M BEL CE Luxembourg (LUX)
5 N MORLANG Kim 2007 M GER Lohausener SV (GER)
6 N MACCHIANO Leandro 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
7 N COLLELLA Conrad 2007 M GER Lohausener SV (GER)
8 N SCHMIDT Julian 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 N KOLDITZ Gideon-Lucien 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 N HEIMANN Anton 2007 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
11 N HEINECKE Max-Julius 2007 M GER TV Dillenburg (GER)
12 N LENNARTZ Daan 2007 M GER OFC Bonn (GER)
13 N MAAßEN Julien 2007 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
14 N BECHER Jonas 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
14 N MENKE Elias 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
16 N ABRAHAM Benjamin 2007 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Men's U17 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N KOLDITZ Ian-Etienne 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N BITTERLING Julius Paul 2002 M GER OFC Bonn (GER)
3 N KLEINE Julius 2003 M GER EFG Essen (GER)
3 N SPIERZAK Lorenz 2004 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
5 N SCHULZ Tobias 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
6 N BREKER Henri 2003 M GER Lohausener SV (GER)
7 N KIRCHNER Tim 2003 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
8 N HAHNEL Thore 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
9 N KOLDITZ Hendrik-Kilian 2002 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 N ENDLÉ Filip 2003 M FRA Eintracht Frankfurt (GER)
11 N ARNHOLD Timon 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
12 N BRYCHCY Jakob 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
13 N SATURNO Luca 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
14 N KRAUSE Julius Friedrich 2003 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
15 N EICHER Tristan 2004 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
16 N GEHL Sebastian 2002 M GER Fecht Club Krefeld (GER)
17 N POETEN Niels Hagen 2003 M GER TuS Hamm (GER)
18 N SPEKER Oskar 2004 M GER EFG Essen (GER)
19 N SACKERMANN Jonas 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
20 N STANGE Jakob 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
21 N ALMUTAIRI Khalaf 2004 M KUW
22 N VEENENBOS Konrad 2004 M NED FC Almere (NED)
23 N SCHUMACHER Rafael 2005 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
24 N BLANKENHAGEN Damien 2003 M GER EFG Essen (GER)
25 N MANTOVA Matteo 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
26 N THOMAS Samuel 2002 M GER Wuppertaler FC (GER)
27 N VAN DEN HOEK Declan 2002 M NED s.v. RobbSchermen (NED)
28 N LENDERINK Raul 2003 M NED Deventer S.V. (NED)
29 N LEVAI Timon 2003 M GER SSF Bonn (GER)
30 N DINANDT Floris-Tijmen 2004 M NED Twentsche s.v. Agilité (NED)
31 N HOEVENAARS Jari 2003 M NED Deventer S.V. (NED)
32 N IXKES Tibór Leander 2004 M GER Frankfurter TV (GER)
33 N EHRINGHAUS Mika 2004 M GER TV Dillenburg (GER)
34 N IXKES Andór Bélà 2004 M GER Frankfurter TV (GER)
35 N PINKERT Jan 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
36 N WOLFERTZ Marius 2005 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
37 N Round CEFERINO MARX Daniel 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
38 N Round SCHNEIDER Julian 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
39 N Round IXKES Tamino Gabriel Che Maria 2006 M GER Frankfurter TV (GER)
40 N Round HÖLLER Vincent Maurice 2006 M GER Fechtzentrum Solingen (GER)
41 N Round LUCKENBACH Nick 2004 M GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
42 A Round POETEN Falk 2004 M GER TuS Hamm (GER)
43 N 1st round CLEMENS Tom 2004 M GER SSF Bonn (GER)
44 N 1st round LI Zongji 2004 M CHN Düsseldorfer FV (GER)
45 N 1st round MERTENS Tim 2004 M GER SSF Bonn (GER)
46 N 1st round KOCH Hermann 2004 M GER BFC Rösrath (GER)
47 N 1st round BETZ Tim Lukas 2004 M GER EFG Essen (GER)

Epee Women's U13 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BERNSTEIN Viktoria 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N LIETO Alyssia 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N GRUPE Mia 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N PINKERT Lisa 2006 F GER BFC Rösrath (GER)
5 N KLAUTZSCH Emma 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
6 N HUSMANN Lena 2006 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N BLÖMER Ladina 2006 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)

Epee Women's U14 Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N BIENEFELD Maya 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
2 N TUTTLA Jennifer 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
3 N AMIAN Laura 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
3 N GONANO Juna 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N BORGHS Louise 2005 F GER EFG Essen (GER)
6 N MAAßEN Alice 2005 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
7 N BAKAY Maya 2005 F GER Düsseldorfer FV (GER)
8 N SECER Lara 2005 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
9 N DICKS Sarah 2005 F GER Neusser SV (GER)
10 N LÜTZENKIRCHEN Lina 2005 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MORAWIETZ Julia 1993 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
2 N TREUDT-GÖSSER Kim 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
3 N FICHTEL Bettina 1966 F GER TSG Friesenheim (GER)
3 N LUDOLF Julia 1998 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
5 N HESDAHL Joanna 1996 F GER Eintracht Frankfurt (GER)
6 N GOLDMANN Lara 2002 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
7 N LIEBING Jana 1993 F GER GSV Porz (GER)
8 N WIßKIRCHEN Johanna Marie 1995 F GER BFC Rösrath (GER)
9 N MAHROKH Paria 1987 F GER TSV Bayer 04 Leverkusen (GER)
10 N KROESE Roos 1996 F NED s.v. RobbSchermen (NED)
11 N DICK Carina 2000 F GER Wuppertaler FC (GER)
12 N HERCHNER Kira 1993 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
13 N MASTHOFF Emma 2000 F GER EFG Essen (GER)
14 N MÜLLER Jule Hanna 2000 F GER EFG Essen (GER)
15 N REINHOLD Charlotte 1999 F GER EFG Essen (GER)
16 N WEINHOLZ Shari 1998 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
17 N HARGINA Silke 1981 F GER FS Pforzheim (GER)
18 N GRAF Bettina 1967 F GER EFG Essen (GER)
19 N SCHNEIDER Pia 1999 F GER Fecht Club Krefeld (GER)
20 N DE ANGELIS Alessia Mirela 2002 F GER Frankfurter TV (GER)
21 N GÖDDE Ella 2001 F GER OFC Bonn (GER)
22 N BERENDS Carmen 1994 F NED s.v. RobbSchermen (NED)
23 N NEUER Julia 1999 F GER OFC Bonn (GER)
24 N KREUZAHLER Rosa 1998 F GER Aachener FC (GER)
25 N LAAROUSSI Mona 2002 F GER SSF Bonn (GER)
26 N VON TOLL Kerstin 1975 F GER EFG Essen (GER)
27 N RIPPERT Ariane 2001 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
28 N JAGUSCH Jana Lou 1998 F GER Aachener FC (GER)
29 N SCHOLTE-REH Ricarda 1999 F GER TV Refrath (GER)
30 N SCHICKER Maike 2002 F GER Fechtzentrum Solingen (GER)
31 N LEBRENZ Hannah 2001 F GER OFC Bonn (GER)
32 N KOST Lucca Josephine 2002 F GER SSF Bonn (GER)