Back to list

Results: Südwestdeutsche Meisterschaft

Epee Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N RITTHALER Gernoth 1972 M GER TSG Friesenheim (GER)
2 N PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
3 N LIEBHABER Thilo 1981 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N MOKIN Alexey 1986 M RUS TSV Speyer (GER)
5 N KALLENBRUNNEN Mark 1999 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
6 N LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
7 N PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
8 N STAMPS Justin 1981 M USA TSG Kaiserslautern (GER)
9 N RECH Christian 2001 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
10 N PLAGA Daniel 1985 M GER TSG Friesenheim (GER)
11 N HUBACH Julian 2001 M GER TSG Friesenheim (GER)
12 N TSCHERNIG Thomas 1963 M GER VT Zweibrücken (GER)
13 N HART Christian 1963 M GER TSV Speyer (GER)
14 N PRIESNITZ Niklas 2003 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
15 N KEMPE Christian 1981 M GER VT Zweibrücken (GER)
16 N REICHOLD Nils 1987 M GER TG Frankenthal (GER)
17 N GASCHOTT Florian 1996 M GER TG Frankenthal (GER)
18 N TIPPELT Cedric 2004 M GER TSG Friesenheim (GER)
19 N KREUTZ Marcel 2003 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
20 N SEBASTIAN Robert 1971 M GER TG Frankenthal (GER)
21 N KROLL Matteo 2003 M GER TG Frankenthal (GER)
22 N JUNG Gabriel 2004 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
23 N REISER Paul 2004 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)

Epee Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N PLAGA Lili 1988 F GER TSG Friesenheim (GER)
2 N BREITWIESER Carolin 1999 F GER TSG Friesenheim (GER)
3 N KUSTER Hannah 2000 F GER TSV Speyer (GER)
3 N VOIGT Svenja 1996 F GER VT Zweibrücken (GER)
5 N VERST Theresa 2001 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
5 N KISSEL Emily 2004 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
7 N BÖHLE Letizia 2003 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)

Epee Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TSG FRIESENHEIM       GER TSG Friesenheim (GER)
1 N TIPPELT Sonja 1969 F GER TSG Friesenheim (GER)
1 N PLAGA Lili 1988 F GER TSG Friesenheim (GER)
1 N BREITWIESER Carolin 1999 F GER TSG Friesenheim (GER)
2 N FECHTZENTRUM MAXDORF II FECHTZENTRUM MAXDORF II       GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N VERST Theresa 2001 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N KISSEL Emily 2004 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N BÖHLE Letizia 2003 F GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)

Epee Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
1 N PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
1 N PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
1 N ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer (GER)
1 N MOKIN Alexey 1986 M RUS TSV Speyer (GER)
2 N FECHTZENTRUM MAXDORF       GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N PRIESNITZ Niklas 2003 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N KREUTZ Marcel 2003 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
2 N KALLENBRUNNEN Mark 1999 M GER Fechtzentrum Maxdorf (GER)
3 N HC BAD DÜRKHEIM       GER HC Bad Dürkheim (GER)
3 N TG FRANKENTHAL       GER TG Frankenthal (GER)
3 N KROLL Matteo 2003 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N JUNG Gabriel 2004 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
3 N RECH Christian 2001 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
3 N LAUE Richard 2000 M GER HC Bad Dürkheim (GER)
3 N LIEBHABER Thilo 1981 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N GASCHOTT Florian 1996 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N REICHOLD Nils 1987 M GER TG Frankenthal (GER)
5 N TSG FRIESENHEIM       GER TSG Friesenheim (GER)
5 N HUBACH Julian 2001 M GER TSG Friesenheim (GER)
5 N TIPPELT Cedric 2004 M GER TSG Friesenheim (GER)
5 N PLAGA Daniel 1985 M GER TSG Friesenheim (GER)
5 N RITTHALER Gernoth 1972 M GER TSG Friesenheim (GER)
6 N VT ZWEIBRUCKEN       GER VT Zweibrücken (GER)
6 N KEMPE Christian 1981 M GER VT Zweibrücken (GER)
6 N KNERR Emil 2001 M GER VT Zweibrücken (GER)
6 N TSCHERNIG Thomas 1963 M GER VT Zweibrücken (GER)

Foil Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)
2 N FERIZI Florian 2001 M GER TG Frankenthal (GER)
3 N KNERR Emil 2001 M GER VT Zweibrücken (GER)
3 N PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
5 N RALLE Alexander 2003 M GER TSG Friesenheim (GER)
6 N BORCHERT Moritz 2004 M GER TSV Bockenheim (GER)
7 N ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer (GER)
8 N PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
9 N KÜHBORTH Max 2000 M GER TG Frankenthal (GER)
10 N MOKIN Alexey 1986 M RUS TSV Speyer (GER)
11 N JANZEN Leonard 2002 M GER VT Zweibrücken (GER)
12 N RITTHALER Finn 2004 M GER TSG Friesenheim (GER)
13 N HARRISS Quin 2004 M GER TGM Mainz-Gonsenheim (GER)

Foil Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N REEB Sarah 1993 F GER TSG Kaiserslautern (GER)
2 N VOIGT Svenja 1996 F GER VT Zweibrücken (GER)
3 N NICK Julia 2002 F GER MTV Mainz (GER)
3 N SCHNEIDER Marie-Estelle 2003 F GER TSV Speyer (GER)

Foil Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Foil Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
1 N PLECHINGER Ralf 1975 M GER TSV Speyer (GER)
1 N PLECHINGER Christian 1975 M GER TSV Speyer (GER)
1 N ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer (GER)
1 N MOSBACH Dennis 1990 M GER TSV Speyer (GER)

Sabre Women's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's Senior Individual
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N SCHNEIDER Dieter 1968 M GER TSV Speyer (GER)
2 N ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer (GER)
3 N HART Christian 1963 M GER TSV Speyer (GER)
3 N MOKIN Alexey 1986 M RUS TSV Speyer (GER)
5 N KAINZ Ernst 1959 M AUT TSV Speyer (GER)

Sabre Women's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club

Sabre Men's Senior Team
Rank Status Round Name YOB Gender   Nation Club
1 N TSV SPEYER       GER TSV Speyer (GER)
1 N HART Christian 1963 M GER TSV Speyer (GER)
1 N ZIMMERMANN Kai Peter 1981 M GER TSV Speyer (GER)
1 N MOKIN Alexey 1986 M RUS TSV Speyer (GER)
1 N SCHNEIDER Dieter 1968 M GER TSV Speyer (GER)